aA
Pačioje spalio pabaigoje Nyderlandų oro pajėgos surengė mažą aviacijos šventę, kuria ketino smagiai paminėti naujo „F-35A“ naikintuvo atvykimą. Tačiau šventę netikėtai apkartino iš vienos ugniagesių mašinos pasipylusios putos vietoje sutiktuvėms paruoštos vandens čiurkšlės. Toks netikėtas įvykių posūkis privertė kuo skubiau naujoką siųsti į remonto dirbtuves.
F-35
© AFP / Scanpix

Penktos kartos naikintuvų įsigijimas olandams – didžiausias ir brangiausias visų laikų karinis pirkinys. Olandai turi aštuonis tokius naikintuvus, bet visi jie surinkti JAV. Ir vis dar valstijose testuojami iki bus perduoti oro pajėgoms. Spalio 31-ą nusileidęs „F-35“ buvo pagamintas Italijoje, pagal italams išduotą gamybos licenciją. Ir jis į Nyderlandus atvyko ne testams, o nuolatiniam dislokavimui.

Pirmojo olandų europietiškojo bei pirmojo karinių pajėgų gauto naikintuvo sutikimo proga susirinko gausybė žmonių Leeuwardeno oro bazėje.

Tokiomis garbingomis progomis įprasta, kad nusileidę orlaiviai išdidžiai pravažiuoja pro jų garbei skirtas vandens čiurkšles, kurias parūpina oro uostuose budinčios gaisrinės mašinos. Efektas įspūdingas.

Prie vandens lėktuvai pratę. Nieko tokio, jei jo patenka į veikiančius variklius. Varikliai dar ne tiek gauna vandens skrisdami per lietų. Kas kita pašalinės medžiagos. Jos gali užkišti daviklius, degalų įpurškimo kanalus ar kitas jautrias sistemos detales.

Be to, jos gali užsilikti ilgam, nes vanduo, užtiškęs ant įkaitusių variklio dalių, tiesiog išgaruoja. Putos pačios savaime neišnyksta.

Tačiau dar didesnė problema nei galimas netikėtumas vieninteliame „F-35“ variklyje yra jo danga. Penktos kartos orlaivių didžiausias pranašumas yra jų gebėjimas išvengti aptikimo radarais.

Juos apgauti padeda speciali danga, kuria padengiami visi įmanomi paviršiai. Kiekvienas nepadengtas plotelis graso prarasti visą turimą slaptumą. Todėl ja reikia rūpintis itin kruopščiai.

Dažai ir dervos, dengiančios naikintuvą, pasižymi nepaprastomis savybėmis, bet to kaina didelė. Ši danga dėvisi daug greičiau nei įprastos. Ją ardo ir neįprastos sąlygos.

Pavyzdžiui, per didelis karštis. Toks, koks vyrauja Artimuosiuose rytuose. Kai naujieji naikintuvai buvo pasiųsti virš Irako ir Sirijos dangaus padėti kovoje su ISIS, buvo pastebėta, kad slepiamoji danga staigiai praranda originalias savybes. Didelis karštis, smėlio audros vertė medžiagas sparčiai degraduoti. Problema buvo tokia didelė, kad „F-35“ net kelis mėnesius nebebuvo naudojami iki bus sukurtos naujos dangos, pritaikytos tokioms specifinėms sąlygoms.

Vanduo nebaisus, o štai ką su antiradarine danga padarys agresyvios putos, skirtos gesinti aviacinio kuro degimą, nežino niekas. Baiminamasi, kad gali tekti visiškai naują lėktuvą iš naujo padengti brangiomis medžiagomis.

Olandų pajėgos kol kas tik patvirtino, kad naikintuvas bus detaliai apžiūrimas ir tik po to paaiškės, kokios netikėto krikšto pasekmės.

Kas nutiko ne taip? Greičiausiai vienoje gaisrinėje mašinoje per klaidą rankenėlė liko persukta iš „Vanduo“ į „Putos“. Prieš ceremoniją „F-16“ naikintuvui buvo iškilusi avarinė situacija, kuriai įveikti buvo panaudotos putos.

Niekas laiku nepastebėjo klaidingai purškiamo skysčio. Nors matant vaizdo medžiagą tenka pripažinti, kad išties reikia laiko vizualiai pamatyti, kad purškiama ne tai, ko tikėtasi. „F-35“ buvo tiesiog per arti. Teko įveikti šią vandens ir putų uždangą, kuri tikrai ne į naudą lėktuvui.

Be to, tai gali būti greičiausiai sugadintas visiškai naujas „F-35“ naikintuvas kol kas trumpoje šio orlaivio gamybos istorijoje.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(41 žmogus įvertino)
3.9268

Top naujienos

Išsiimti pinigų bus vis sunkiau: mažėjant bankomatų ir skyrių – siūlo išeitis (40)

450 tūkstančių – tiek Lietuvos gyventojų nesinaudoja internetinėmis paslaugomis ir susiduria su...

Vietoje mamadienių gali tekti pratintis prie šeimadienių: darbdaviai prezidentui padėti neskuba (20)

Prezidento Gitano Nausėdos pasiūlymas leisti tėvadienius ar mamadienius gauti tik vieną vaiką...

Orai: kasdien vis labiau vės (12)

Šiandien ir artimiausiomis dienomis Lietuvos orus lems šalto arktinio anticiklono vakarinis...

Jaunuolis neįgaliojo vežimėlyje mokykloje krito nuo laiptų: mokykloje pradėtas tyrimas (32)

Cerebriniu paralyžiumi sergantis ir dar kaukolę susilaužęs devyniolikmetis ligoninėje, o...

Biografas apie karališkosios šeimos detales: slapti ritualai po Dianos mirties, įtartinas Charleso elgesys ir keistas Elžbietos II laiškas

Žurnalistas ir biografas Kennethas Rose‘as – žmogus, žinojęs labai daug karališkosios šeimos...

Regionas, virš kurio neskrenda nė vienas lėktuvas: jokia aviacijos įmonė nenori tokių problemų (39)

Tibeto regionas yra pietinėje gausiai apgyvendintos Azijos dalyje. Čia susikerta Indijos ir...

Įvertinkite: Juozas Statkevičius pristatė fatališkai moteriai skirtą kolekciją (100)

Metų mados šou – kitaip talentingojo kutiurjė Juozo Statkevičiaus kolekcijos pristatymo jau...

Lietuviai pelnė 34 taškus, „Lokomotiv“ atsitiesė Prancūzijoje (4)

Po keturių nesėkmių iš eilės Europos taurės varžybose į pergalių kelią grįžo su...

Metų mados šou: Statkevičiaus baltuoju kilimu žengė išsipusčiusios Lietuvos ir užsienio žvaigždės (138)

Metų renginys – taip dažnai pramogų pasaulio užkulisiuose yra įvardijamas kasmetinis dizainerio...