aA
Vokietijos užsienio reikalų ministras Sigmaras Gabrielis mano, jog Europai laikas pripažinti, kad laikai, kuomet JAV teko pagrindinė Europos gynimo našta, praėjo.
JAV kariai Lenkijoje
JAV kariai Lenkijoje

Trečiadienį bendroje su Estijos užsienio reikalų ministru Svenu Mikseriu spaudos konferencijoje Taline S.Gabrelis pažymėjo, kad 2014 metais per NATO viršūnių susitikimą Velse Aljanso narės pažadėjo stengtis didinti išlaidas gynybai.

„NATO valstybės pažadėjo per ateinančius 10 metų judėti išlaidų gynybai padidinimo iki 2 proc. bendrojo vidaus produkto kryptimi“, – priminė S. Gabrielis.

Tačiau „NATO nenusprendė, kad per 10 metų kiekviena valstybė privalo išlaidas gynybai padidinti iki 2 proc. BVP“, sakė jis.

Pasak jo, „Europa turi pripažinti, jog praėjo laikai, kuomet JAV teko pagrindinė mūsų gynimo našta, nes JAV BVP savo dydžiu palyginamas su Europos BVP ir nėra jokio pagrindo iš JAV reikalauti daugiau“.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Sigmaras Gabrielis
Vokietijos užsienio reikalų ministras Sigmaras Gabrielis
© Reuters / Scanpix

Vokietijos diplomatijos vadovas netiki, kad šiuolaikiniame pasaulyje galima užtikrinti saugumą vien išlaidomis gynybai. „Daugumos problemų, susijusių su karais ir pabėgėliais, negalima išspręsti vien išlaidų gynybai didinimu“, – sakė jis.

„Europos saugumas – tai ne nupirkti tankai ir kita įranga, tai – architektūra, diplomatija, darbas daugeliu frontų“, – pažymėjo Vokietijos ministras.

Jis išreiškė nuogąstavimą, kad „Vokietijos išlaidų gynybai padidinimas iki 2 proc. BVP gali sukelti nepatogumų kaimyninėms valstybėms“.

„Privalome pagalvoti, ar tinka Europai tokia Vokietija, kuri į ginkluotę investuoja 60 mlrd. eurų: tiek bus, jeigu bus pasiektas 2 proc. tikslas. Tai reikš tokią karinę persvarą Europoje, kokią, mano nuomone, mūsų kaimynai nebūtinai nori pamatyti“, – sakė ministras.

Tuo tarpu Estijos užsienio reikalų ministerijos vadovas S.Mikseris pakartojo ankstesnę savo šalies poziciją dėl būtinybės išlaidas gynybai padidinti iki 2 proc. BVP. Jis pažymėjo, kad Estija yra viena iš nedaugelio NATO narių, kurių išlaidos gynybai atitinka Aljanso rekomenduojamus kriterijus.

Pasak S.Mikserio, Estija yra priversta tokiu būdu reaguoti į Rusijos vadovybės pasirengimą „panaudoti karinę jėgą savo politinėms ambicijoms įgyvendinti“.

„Kadangi Rusijos vadovybė vis dėlto nėra neracionali, jos elgesį galima sulaikyti. Tai reiškia, kad jeigu pasaulinė bendrija, NATO, Europa ... pademonstruos savo bendrą ištikimybę regiono gynybai, šioms grėsmėms galima ... užkirsti kelią. Būtent tai darė NATO, nuosekliai įgyvendindama iš pradžių viršūnių susitikimo Velse, o paskui – Varšuvos viršūnių susitikimo sprendimus“, – sakė S.Mikseris.

„Mūsų dienomis yra sukurta nauja NATO pozicija dėl sulaikymo mūsų regione“, – pažymėjo jis.

S.Mikseris santūriai įvertino JAV ir Rusijos santykių normalizavimo galimybę ir dėl galimos nesėkmės šioje srityje iš anksto apkaltino Maskvą.

Jis norėtų, kad Rusija vykdytų savo įsipareigojimus pagal Minsko susitarimus ir atsisakytų „kišimosi į kitų valstybių rinkimų kampanijas ir vidaus reikalus“.

Rusijos sprendimą pripažinti Rytų Ukrainos separatistų išduotus dokumentus S.Mikseris pavadino „prieštaraujančiu Minsko susitarimų dvasiai“.

„Vieninga tarptautinės bendrijos, Europos Sąjungos pozicija – kad norint išspręsti konfliktą būtina gerbti ir atkurti Ukrainos teritorinį vientisumą“, – sakė jis.

Luhansko ir Donecko respublikomis pasiskelbusių Rytų Ukrainos separatistų darinių dokumentų pripažinimą kritiškai įvertino ir S.Gabrielis.

„Tai Vokietijos vyriausybės pozicija, todėl mes taip pat kritikuojame tokį Rusijos sprendimą“, – sakė jis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Protu nesuvokiama: neįgalią moterį prievartavo ir žagino jos globėjas (2)

Mažeikiuose – šokiruojanti istorija. Jaunas vyras, prižiūrėjęs judėjimo negalią turinčią...

Blogos žinios Naujuosius norintiems sutikti užsienyje: beveik neliko pigių bilietų, bet dar yra vienas ypatingas variantas už 70 Eur

Iki Naujųjų metų liko šiek tiek daugiau nei trys savaitės. Pats laikas susimąstyti tiems, kas...

Karo ekspertai: Rusija yra pasirengusi pradėti plataus masto kampaniją (9)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „ Locked N‘ Loaded “ ekspertai neatmeta, kad...

Rusų apsuptas Ukrainos karys nurodė smogti ten, kur buvo ir pats (2)

Rusų apsuptas Ukrainos karys perdavė priešo koordinates savo bendražygiams, kad šie surengtų oro...

Pergalė – privaloma: „Žalgiris“ svečiuojasi pas blogiausią Eurolygos komandą analizė (1)

Į pergalių kelią sugrįžęs, tačiau Arno Butkevičiaus netekęs Kauno „Žalgiris“ (5-6)...

Ko sovietmečiu buvo mokomi mūsų tėvai: protinga žmona nekels isterijų vyrui panorėjus sukti į kairę

Lengva valandų valandoms nugrimzti į senąją literatūrą bei spaudą. Senieji laikraščiai,...

Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė su ilgamete partnere Jūrate Juškaite laukia šeimos pagausėjimo (32)

Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė su ilgamete partnere, Lietuvos žmogaus...

Antigenderistinis teroras. Kodėl Rusijos valdžia LGBT prilygino ekstremizmui (15)

Lapkričio 30 d. Rusijos Federacijos Aukščiausiasis Teismas neegzistuojančią organizaciją...

Lietuvos dvarai šventes pasitinka gausybe renginių: kur jaukiausia Kalėdų Senelio rezidencija ir įdomiausios edukacijos

Jei vasarą su šeima taip ir nespėjote leistis į nepamirštamą turą po Lietuvos dvarus,...

Legendinis dainininkas Valdemaras Frankonis: apie prarastą gyvenimo meilę ir vienatvės baimę

„Padariau išvadą, kad reikia save mylėti, prižiūrėti ir negalima leisti savęs stumdyti“,...