Diplomatiniame ginče dėl krizės Irake "senosios Europos" atstovėms Prancūzijai ir Vokietijai, pasiūliusioms alternatyvų planą nuginkluoti Bagdadą, pirmadienį pavyko perimti iniciatyvą iš Jungtinių Valstijų.
Tačiau po tokio įvykių posūkio per savaitgalį Miunchene vykusią tarptautinę konferenciją saugumo klausimais dar labiau padidėjo abiejų stovyklų nuomonių skirtumai bei iškilo grėsmė ir taip vos gyviems ryšių kanalams.

Pasak buvusio JAV gynybos sekretoriaus Williamo Coheno (Viljamo Koeno), konferencija, kurioje dalyvavo visų trijų šalių gynybos vadovai, parodė, jog "labai trūksta bendravimo aukščiausiu lygiu".

JAV pareigūnai niršo, jog gynybos sekretorius Donaldas Rumsfeldas (Donaldas Ramsfeldas) apie Prancūzijos ir Vokietijos planą sužinojo iš spaudos, o kai apie tai paklausė kolegos iš Vokietijos, šis jam atsakė, kad "mes nepasirengę apie tai su jumis kalbėtis".

"Tai nėra tinkamas būdas norint sėkmingai bendradarbiauti su Jungtinėmis Valstijomis", - piktinosi aukšto rango pareigūnas, kai JAV delegacija rengėsi išvykti iš konferencijos.

Tačiau prieš kurį laiką aštuonių Europos šalių vadovai paskelbė laišką, remiantį JAV poziciją dėl Irako, visiškai nesikonsultavę su Prancūzija ir Vokietija.

JAV siekia imtis karinių veiksmų ir sunaikinti Irako masinio naikinimo ginklus. Pats Irakas neigia, jog jų turi.

Prancūzija ir Vokietija priešinasi tokiai politikai, teigdamos, jog Jungtinių Tautų ginklų inspektoriams reikia suteikti daugiau laiko.

Krizė Jungtinių Valstijų santykius su Prancūzija ir Vokietija apkartino iki tokio lygio, jog D.Rumsfeldas praėjusį mėnesį jas pavadino "senąja Europa".

JAV ir aktyvi jos sąjungininkė Britanija įgavo diplomatinę persvarą, kai JAV pastangas nuginkluoti parėmė dešimt Rytų ir Vidurio Europos šalių.

O tada buvo paskelbta apie Prancūzijos ir Vokietijos alternatyvą.

Sekmadienį oficialios informacijos apie planą nebuvo pateikta.

Vokietija jį vadino bendra iniciatyva, tuo tarpu Prancūzija pareiškė, jog kalbama apie pasiūlymus, kuriuos vasario 5 dieną Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje paskelbė užsienio reikalų ministras Dominique'as de Villepinas (Dominikas de Vilpenas).

Tačiau iniciatyva sulaukė svaraus postūmio, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sekmadienį pareiškė, jog "beveik visiškai jai pritaria".

Toks posūkis paskatino diplomatijos suaktyvėjimą, truksiantį iki pat penktadienio, kai JT nusiginklavimo agentūrų vadovai turėtų pateikti antrąją ataskaitą apie Irako bendradarbiavimo su ginklų inspektoriais pažangą, kuri gali nulemti tolesnę įvykių eigą.

Vokietija sekmadienį išreiškė viltį pateikti Saugumo Tarybai naujus pasiūlymus tą pačią dieną. Tikėtina, jog po to kils įnirtingi ginčai tarp penkių nuolatinių Saugumo Tarybos narių Jungtinių Valstijų ir Britanijos vienoje stovykloje bei Prancūzijos, Rusijos ir Kinijos - kitoje.

JAV pareigūnai laiko negaišta ir jau pradėjo kontrpuolimą. JAV prezidento patarėja nacionalinio saugumo klausimais Condoleezza Rice (Kondoliza Rais) sekmadienį pareiškė: "Manau, kad prancūzai ir vokiečiai atsiduria vis didesnėje izoliacijoje".

"Sprendžiamos ne tos problemos", - teigė JAV valstybės sekretorius, apie iniciatyvą taip pat sužinojęs iš žiniasklaidos pranešimų.

"Paklusimo problemą gali išspręsti tik Saddamas Husseinas (Sadamas Huseinas). Idėjos dėl didesnio inspektorių skaičiaus, neskraidymo zoną, ar panašiai, yra nukrypimas, o ne sprendimas", - sakė jis interviu vienai televizijai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuvoje pagimdė rekordiškai jauna mergaitė (286)

Šiais metais sausio mėnesį Lietuvoje naujagimio susilaukė vos 12 metų sulaukusi mergaitė. Tai...

Tikroji išdykėlė kratosi senojo pseudonimo ir išgyvena aukso amžių ne tik scenoje, bet ir asmeniniame gyvenime (4)

Nors pastaruoju metu Aušrinę Gerikienę televizijos ekranuose ar naujienų portaluose matome...

Užkalnis virš pakelės prekybcentrio: pagaliau tobulas Kaukazas (111)

Aš gyvenime nebūčiau pagalvojęs ieškoti restorano tokioje Vilniaus vietoje. Ne tik virš...

Pabėgėlių iš Rusijos šeima papasakojo apie kraupius „Šiaurės brolijos“ žaidimus: buvo maždaug 9 lygiai (305)

Po paskutinio apsilankymo prekybos centre „Avosjka“ Julija Bašinova su Benjaminu Dmitroškinu...

Parama būstui įsigyti: daugelis net nežino, kad jau dabar gali ją gauti (161)

Viena iš trijų Idėjų Lietuvai – padėti jaunoms šeimoms įsigyti būstą. Vyriausybės...

Gyvai / Pjongčange – žiemos olimpinių žaidynių uždarymo fiesta (3)

Sekmadienį Pjongčange baigiasi XXIII žiemos olimpinės žaidynės, nuo 13 val. prasidėjo...

Pratęsimą išplėšę rusai tapo olimpiniais ledo ritulio čempionais nuo triumfo vokiečius skyrė minutė (1512)

Olimpiniame ledo ritulio turnyre vokiečių pasaka galėjo suspindėti olimpiniu auksu ir juos nuo...

Išklojo, ką karalienė Elizabeth II nešioja savo rankinėje (1)

Jos Didenybė Jungtinės Karalystės (JK) karalienė Elžbieta II kiekvieną rytą valgo...

Vokietijoje pirkėjui už sukčiavimą parduotuvėje – 208 tūkst. eur bauda (5)

Vokietijoje vienam vyrui už sukčiavimą prekybos centro savitarnos kasoje buvo skirta 208 tūkst....