aA
Apie Monicą Lewinsky visas pasaulis sužinojo paaiškėjus, kad jauna mergina, besistažuodama Baltuosiuose rūmuose, turėjo seksualinių santykių su prezidentu Billu Clintonu.
Monica Lewinsky, Billas Clintonas
© Vida Press

Prieš du dešimtmečius kilęs skandalas jos gyvenimą apvertė aukštyn kojomis, tačiau dabar M. Lewinsky teigia, kad galiausiai visa ši patirtis jai buvo naudinga.

Visą Ameriką supurčiusiame skandale pikantiškos detalės liejosi per kraštus.

Kai telefoninių pokalbių įrašai, kuriuose ji prisipažino apie santykius su šalies prezidentu, pateko į žiniasklaidą ir tapo pretekstu viešam tyrimui atlikti, M. Lewinsky teko duoti žeminančius parodymus – detaliai nupasakoti savo santykius su prezidentu (iki tokių dalykų, kokį seksą jie praktikavo, kiek kartų ir kaip tai vyko).

Televizija transliavo privačius jos pokalbius telefonu, o visuomenė skersai išilgai narstė skandalingąjį romaną.

Monica Lewinsky, Billas Clintonas
Monica Lewinsky, Billas Clintonas
© Vida Press

Metų metais besiritusiu ir nevaldomu skandalu pasinaudojo ir verslininkai – pavyzdžiui Čilėje buvo išpopuliarėjusios kelnės atviru klynu, pavadintos M. Lewinsky „garbei“. 2001 metais verslininkas Abrahamas Kuncaras Rabahas sakė, kad M. Lewinsky vardu buvo siekiama atkreipti klientų dėmesį.

Etiketėje ant kelnių buvo rašoma, kad jos yra „visada pasirengusios“.

Per trumpą laikotarpį M. Lewinsky tapo viena labiausiai aptariamų moterų pasaulyje, jos vardas tapo bendriniu žodžiu, o ji pati buvo išjuokiama humoro programose, spaudoje ir kine. Dėl patirto pažeminimo M. Lewinsky ilgą laiką nesirodė viešumoje ir kovojo su rimtais psichologiniais sunkumais.

„Kai man buvo 22 metai, įsimylėjau savo bosą. O būdama 24 metų susidūriau su košmariškais šios meilės padariniais. Galbūt kažkas panašaus buvo nutikę ir jums, tik jūsų bosas greičiausiai nebuvo šalies prezidentas. Nebūna dienos, kad neprisiminčiau šios klaidos, ir aš labai gailiuosi, kad ją padariau. 1998 metais atsidūriau neįtikėtiname politinių, juridinių ir medicininių tyrimų sūkuryje.

Per vieną vakarą iš privataus asmens tapau visuotinio dėmesio objektu. Mane sugėdijo prieš visą pasaulį. Faktiškai tapau pirma, kuri kone akimirksniu šitaip stipriai neteko reputacijos. Norėčiau pasidalinti savo patirtimi, pakalbėti apie tai, kaip ši patirtis padėjo man pamatyti pasaulį naujoje šviesoje, ir aš tikiuosi, padės kitiems susidoroti su savomis problemomis“, – praėjus 17 metų po skandalo kalbėjo M. Lewinsky.

44 metų moteris gimė Kalifornijos valstijos San Fransisko mieste. Jos tėvas – medicinos mokslininkas ir onkologas Bernardas Lewinsky. Baigusi vidurinę mokyklą, Monica įstojo mokytis į Santa Monicos koledžą. Ji dirbo Beverli Hilso vidurinės mokyklos dramos būrelyje ir kaklaraiščių parduotuvėje, kol galiausiai atsidūrė Baltuosiuose rūmuose.

Linda Tripp
Linda Tripp
© Vida Press

Tuomet 49 metų B. Clintonas ir 22 metų Baltųjų rūmų stažuotoja M. Lewinsky 1995 metais užmezgė romaną. M. Lewinsky tvirtina, kad su prezidentu seksualinių santykių iki 1997 metų kovo iš viso turėjo devynis kartus, ir pabrėžė, kad ne kartą tai vyko Baltuosiuose rūmuose esant ir tuometinei pirmajai Jungtinių Valstijų poniai Hillary Clinton.

Apie romaną su prezidentu M. Lewinsky papasakojo savo kolegei iš gynybos departamento Lindai Tripp, kuri slapčia jų pokalbius telefonu įrašė. Būtent L. Tripp įtikino Monicą neskalbti garsiosios mėlynos suknelės, kuri ir buvo pagrindinis įkaltis (ant jos buvo B. Clintono spermos dėmė), skelbia „The Sun“.

Pirmą kartą apie prezidento ir Baltųjų rūmų stažuotojos romaną 1998 metais parašė „Drugge Report“, o netrukus žinia pasklido žiniasklaidoje visame pasaulyje.

B. Clintonas suskubo viską neigti ir netgi skubiai Baltuosiuose rūmuose buvo surengta spaudos konferencija kurios metu, stovėdamas šalia sutuoktinės, jis pareiškė, kad visi jam metami kaltinimai yra melas ir pramanai.

1998 metų liepą M. Lewinsky buvo suteikta absoliuti liudytojos neliečiamybė – tai padaryta mainais už tai, kad ji liudys teisme apie savo santykius su B. Clintonu.

Netrukus prokuroras Kennethas Starras paviešino precedento neturėjusią ataskaitą, kurioje buvo tiksliai surašyti ne tik visi B. Clintono ir M. Lewinsky susitikimai. Paviešintuose M. Lewinsky liudijimuose buvo itin detalūs pasakojimai apie seksualinius jos ir prezidento santykius (kaip B. Clintonas su kongreso nariais telefonu kalbėjosi oralinio sekso metu, kaip sekso žaidimams panaudotas cigaras ir pan.).

Po kelių savaičių didžiajai prisiekusiųjų žiuri B. Clintonas visgi įraše prisipažino turėjęs romaną su stažuotoja – kitaip tariant, jis turėjo „nederamų fizinių santykių“ su M. Lewinsky ir netrukus šia tema padarė pareiškimą per televiziją.

1999 metais pasirodžiusioje biografijoje, kurią parašė Andrew Mortonas, M. Lewinsky papasakojo savąją įvykių versiją. Įdomu tai, kad B. Clintono biografijoje „My Life“ viskas pateikiama visai kitaip.

M. Lewinsky įsitikinusi, kad buvęs prezidentas neprisiėmė atsakomybės už jų romaną.

Monica Lewinsky
Monica Lewinsky
© Vida Press

Štai ką M. Lewinsky sakė „The Daily Mail“: „Jis tai galėjo padaryti toje knygoje, bet taip nenutiko. Tikėjausi, kad jis bent jau ištaisys tuos melagingus teiginius, kuriuos pasakė gindamas savo kaip prezidento mandatą. Deja, bet apie viską kalba taip, tarsi būtent aš būčiau atsakinga už visą tą skandalą. Tai buvo dviejų žmonių reikalas, dviejų žmonių santykiai, abipusiai visomis prasmėmis – nuo pat pirmosios akimirkos iki pat pabaigos“.

Sekso skandalo metu H. Clinton rėmė savo sutuoktinio tvirtinimus, kad jis nenusižengė santuokinei neištikimybei, ir manė, kad gandai, kaip ir kiti kaltinimai, buvo „milžiniško dešiniojo sparno sąmokslo“ rezultatas. Vis dėlto 1998 metų rugpjūtį, kai K. Starras apklausė prezidentą Baltuosiuose rūmuose, jis prisipažino melavęs dėl savo neteisėtų ryšių masto.

Vėliau H. Clinton pripažino buvusi labai įskaudinta prezidento romano atgarsių viešumoje, tačiau nuo sutuoktinio ji nenusisuko, viešai palaikė tiek jį patį, tiek prezidento administraciją. Moteris buvo įsitikinusi: asmeninius reikalas paversti politine ataka – negarbingas elgesys. Žmonos palaikymas tokiu sunkiu metu, anot specialistų, buvo viena iš priežasčių, kodėl B. Clintonas po skandalo išsilaikė poste.

Iš karto po B. Clintono apkaltos, M. Lewinsky liko visuomenės dėmesio centre. Kartu su rašytoju Andrew Mortonu rašė knygą apie save, pavadinimu „Monikos istorija“ („Monica's Story“), kuri buvo išleista 1999 m. kovą.

Remiantis IMDb, 1999 m. ji buvo „Jenny Craig“ atstovė spaudai ir dirbo britų televizijos kanalo „Channel 5“ Amerikos kultūros reportere. Paskui ji sukūrė rankinių mados liniją, o 2003 m. vedė televizijos realybės šou, kuris vadinosi „Ponas asmenybė“ („Mr. Personality“).

Per tuos metus (po jos stažuotės Baltuosiuose rūmuose) ji duodavo interviu žiniasklaidai, įskaitant žurnalui „Time“ ir Barbarai Walters. Tačiau 2005 m. jos elgesys visiškai pasikeitė. Ji persikėlė į Londoną, kur mokėsi Londono ekonomikos mokykloje („London School of Economics“) ir baigė ją, įgijusi socialinės psichologijos magistro laipsnį. Jos magistrinio darbo temos pavadinimas buvo „Beieškant nešališko prisiekusiojo: trečiojo asmens poveikio ir ikiteisminio viešumo tyrimas“.

Skelbiama, kad grįžusi į Ameriką moteris siekė įvairių postų komunikacijos ir rinkodaros srityse. Tačiau darbdaviai jos nepriimdavo ir sakydavo, kad dėl savo „istorijos“ ji nėra tinkama tiems darbams.

Monica Lewinsky, Billas Clintonas
Monica Lewinsky, Billas Clintonas
© Vida Press

Dėl tokių rūpesčių ji kartais galvodavusi apie savižudybę, pripažino M. Lewinsky ir pažymėjo, jog dėl jai tekusios gėdos ir paniekos jos motina baiminosi, kad ji bus „tiesiogine prasme mirtinai pažeminta“.

Jos kančios įgavo naują prasmę 2010 metais, kai nusižudė Tyleris Clementi, Rutgerso universiteto studentas gėjus, kurio, bučiuojančio kitą vyrą, atvaizdas buvo išplatintas internete.

Kaip vienas pirmųjų garsių žmonių, patyrusių pažeminimą internete visame pasaulyje, M.Lewinsky sakė, kad nori padėti kibernetinių patyčių aukoms, tokioms kaip Tyleris.

Apie patyčias garsi moteris pasakos ir birželio 7–8 dienomis Vilniuje vyksiančiame inovacijų festivalyje LOGIN 2018.

„Galbūt pasidalijusi savo istorija ... galėčiau padėti kitiems tamsiausiomis jų pažeminimo akimirkomis“, – sakė ji.

2015 m. kovą savo garsiojoje kalboje, pasakytoje per TED konferenciją Vankuveryje, M. Lewinsky prisiminė, kokią traumą patyrė, kai per vieną naktį tapo viešai aptarinėjama figūra, rašė theguardian.com.

„Nebūna nė dienos, kad neprisiminčiau savo klaidos, ir labai dėl jos gailiuosi, – sakė M. Lewinsky. – 1998 metais įsipainiojusi į neįtikėtiną romaną, buvau įtraukta į politinį, teisinį ir žiniasklaidos sūkurį, kokio anksčiau dar nebuvome matę“.

Monica Lewinsky, Billas Clintonas
Monica Lewinsky, Billas Clintonas
© Vida Press

Savo 18 minučių trukmės kalboje, pavadinimu „Gėdos kaina“, ji paaiškino, kaip jautėsi, kai pateko į pirmo didžiulio skandalo, kurį paviešino ne tradiciniai žiniasklaidos šaltiniai, bet internetas, centrą. „Buvau „nulinė pacientė“, beveik akimirksniu viso pasaulio mastu praradusi asmeninę reputaciją“, – teigė ji.

M. Lewinsky sakė, kad tuo metu negalėjo įvardyti savo išgyvenimų, bet šiandien tai būtų vadinama patyčiomis internete.

„1998 metais tokie dalykai nevykdavo reguliariai. Turiu galvoje, kad nebūdavo vagiami žmonių privatūs žodžiai, veiksmai, pokalbiai bei nuotraukos ir visa tai paviešinama, – sakė M. Lewinsky. – Paviešinama be leidimo, paviešinama be konteksto ir paviešinama be atjautos“.

Ji teigė, kad žiniasklaidą ir ją pačią užvaldė ne istorijos turinys, kuriame ji atliko vaidmenį, bet nuosprendis, kurio ji sulaukė.

„Viešos patyčios, kaip ir kruvinas sportas, turi liautis, – sakė ji. – Turime grįžti prie senų atjautos ir empatijos vertybių“.

Moteris pasakojo, kad nepažįstamųjų piešiami jos paveikslai labai staiga privertė ją prarasti „savojo aš jausmą“.

„Dabar aš pripažįstu, kad padariau klaidų, ypač mūvėdama tą beretę. Tačiau dėmesys ir nuosprendis, kurio sulaukiau, o ne pati istorija, neturėjo precedento“.

„Buvau vadinama valkata, paleistuve, kekše, šliundra, skandalinga meiluže ir, žinoma, „ta moterimi“. Mane žinojo daugelis, bet iš tikrųjų pažinojo vos keletas žmonių. Buvo lengva pamiršti, kad „ta moteris“ yra daugiamatė ir turi sielą“, – pažymėjo M. Lewinsky.

„The Sun“ rašo, kad tiksliai įvardyti M. Lewinsky grynąjį turtą gana sunku. Iš savo biografijos ji užsidirbo apie 380 tūkst. skaičiuojant svarais, dar 758 tūkst. svarų ji gavo už interviu Barbarai Walters 1999 metais. Nepaisant gausių pajamų, labai daug pinigų kainavo bylinėjimosi išlaidos, o po skandalo tapo sunku susirasti darbą.

„Forbes“ skaičiuoja, kad iš šios istorijos M. Lewinsky visgi užsidirbo: 2012 metais rašyta, kad jos romanas su prezidentu vertas apie 12 mln. dolerių.

Monica Lewinsky, Billas Clintonas
Monica Lewinsky, Billas Clintonas
© Vida Press

Nors kartais vis pasirodydavo televizijoje ar duodavo interviu, visuomenės gyvenime M. Lewinsky garsiai ėmė reikštis 2014 metais.

„Fanity Fair“ žurnalui ji parašė straipsnį pavadinimu „Shame and Survival“, o netrukus ėmėsi vykdyti kovos su patyčiomis internete misiją.

Nors pirmoji interneto bendruomenės reakcija į jos veiklą ir buvo pašaipi, atkaklios moters tai nesustabdė. 2015 metais TED konferencijoje šia tema ji pasakė įtaigią kalbą. Nuo tada M. Lewinsky aktyviai dalyvauja su patyčiomis internete kovojančio labdaros fondo „Bystander Revoliution“ veikloje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tarptautiniame kontrabandos tinkle įsipainiojo lietuviai: genialus planas apeiti Rusijos sankcijas (102)

Šeštame aukšte esančiame bute Sankt Peterburgo Lenino prospekte Nastia Loškina ant virtuvės...

Gyventojai prezidentei už darbą surašė pažymius: kokia Grybauskaitė liks atmintyje? (240)

Per beveik dešimt metų prezidentės Dalios Grybauskaitės populiarumo kreivė nukrito daugiau negu...

Lustų rinka smigo žemyn: 400 mlrd. dolerių vertės pramonės klestėjimas eina į pabaigą (16)

Nuostoliai lustų gamintojų rinkoje praėjusią savaitę tęsiasi, ypač po to, kai JAV...

Dvejus metus nelaiminčios rinktinės vedlys posto palikti neskuba: ne laikas apie tai kalbėti specialiai DELFI iš Belgrado (36)

Pirmas Tautų lygos turnyras lietuviams prisvilo: C divizione 4 grupėje Lietuvos futbolo rinktinė...

Juozaičio pranašystė: jei taip toliau, po 20 m. nebebus lietuvių kalbos ir tautos (1701)

„Niekada taip nebuvo, kad lietuvis taip ėstų lietuvį. Po bet kurio straipsnio tokių keiksmų...

Monikai Šalčiūtei nenusisekė romanas su Donatu Motiejūnu: buvau apgauta, buvo daug melo (80)

Daugeliui vis dar yra paslaptis, kaip žmonės uždirba pinigus socialiniuose tinkluose dėdami savo...

Naujo „Mercedes-Benz G63 AMG“ testas: kam rūpi bekelė – kalbame apie įvaizdį už 180 tūkst. eurų (17)

Garsiausia „ Mercedes-Benz “ gamos ikona galima laikyti G klasę. 39-erius metus gaminamas...

Darbe – kaip namuose: kas turi užtikrinti gerą savijautą dirbant biure

Ekspertai vieningi: šiuolaikiniai darbdaviai, norintys pritraukti ir išlaikyti talentus savo...

Studentų gyvenimas tarpukariu: „karvė ar studijos?“, išradingi „versliukai“ ir noras maištauti (1)

Studentų gyvenimas visuomet buvo apaugęs mitais ir stereotipais. Nuo mamos kotletų, įdėtų į...

Su Nekrošiumi dirbusios aktorės vos tramdo ašaras: taip netikėta, taip staiga (43)

Antradienio rytą Lietuvą žaibiškai apskriejo liūdna žinia – mirė garsus teatro režisierius...