Antradienį virš Juodosios jūros Rusijos naikintuvas išpylė degalų ant amerikiečių bepiločio orlaivio, tada su juo susidūrė ir šis sudužo, pranešė JAV kariuomenė.

JAV pajėgų Europos vadavietė nurodė, kad du Rusijos naikintuvai „Su-27“ perėmė bepilotį orlaivį „MQ-9 Reaper“ virš tarptautinių vandenų, o vienas jų užkabino jo propelerį.

„Prieš susidūrimą „Su-27“ keletą kartų išpylė degalų ir skrido priešais „MQ-9“ neatsargiai, nesaugodamas aplinkos ir neprofesionaliai“, – teigiama jos pranešime. Jame patvirtinamas ankstesnis AFP pranešimas apie incidentą, kuriame dalyvavo JAV pagamintas bepilotis orlaivis.

NATO diplomatai Briuselyje patvirtino šį incidentą, tačiau teigė nesitikintys, kad jis iškart peraugs į tolesnę konfrontaciją.

Vakarų karinis šaltinis, kalbėjęs su AFP su anonimiškumo sąlyga, sakė, kad bus aktyvuoti diplomatiniai kanalai tarp Rusijos ir JAV. „Mano nuomone, diplomatiniai kanalai sušvelnins padėtį“, – sakė šaltinis.

JAV naudoja „MQ-9 Reapers“ tiek stebėjimui, tiek smūgiams, ir jau seniai vykdo operacijas virš Juodosios jūros, stebėdamos Rusijos karines jūrų pajėgas.

Padėtis regione per pastaruosius 12 mėnesių tapo tik dar labiau įtempta po to, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą.

„Mūsų orlaivis „MQ-9“ vykdė įprastines operacijas tarptautinėje oro erdvėje, kai jį perėmė ir į jį trenkėsi Rusijos orlaivis, dėl to jis sudužo ir buvo visiškai prarastas“, – sakė JAV karinių oro pajėgų generolas Jamesas Heckeris, JAV oro pajėgų Europoje ir oro pajėgų Afrikoje vadas.

„Iš tikrųjų dėl tokio nesaugaus ir neprofesionalaus rusų veiksmo vos nesudužo abu orlaiviai“, – sakė jis. – JAV ir sąjungininkų lėktuvai ir toliau skraidys tarptautinėje oro erdvėje, todėl raginame rusus elgtis profesionaliai ir saugiai“.

Baltieji rūmai sakė, kad prezidentas Joe Bidenas buvo informuotas apie incidentą. Baltųjų rūmų atstovas Johnas Kirby teigė, kad JAV valstybės departamentas „kalbės tiesiogiai“ su Rusijos kolegomis ir „išreikš mūsų susirūpinimą dėl šio nesaugaus ir neprofesionalaus elgesio“.

J. Kirby sakė, kad nors buvo ir kitų tokių perėmimų, šis buvo vertas dėmesio, nes buvo „nesaugus ir neprofesionalus“.

Vėliau pranešta, kad Baltieji rūmai iškvietė Rusijos ambasadorių dėl Rusijos naikintuvo susidūrimo su JAV bepiločiu orlaiviu tarptautiniuose vandenyse.

Pentagono, pirmadienio vakare surengusio spaudos konderenciją, atstovas Patas Ryderis teigė, kad susidūrimas su dronu „greičiausiai apgadino“ ir Rusijos lėktuvą.

Paklaustas, ar bepilotis orlaivis skrido netoli Ukrainos, P. Ryderis sakė, kad jis buvo „gerai atitrauktas nuo bet kokios Ukrainos teritorijos“.

Savo versiją pateikė ir Kremlius, teigdamas, kad Rusijos lėktuvas „nepataikė“ į JAV droną. Rusijos naikintuvai nesusilietė su amerikiečių dronu, kuris buvo numuštas virš Juodosios jūros, pranešė Rusijos gynybos ministerija.

Teigiama, kad bepilotį orlaivį per staigiai manevravo jo pačių pilotai, dėl ko buvo prarastas aukštis ir MQ-9 atsitrenkė į vandenį.

„Rusijos naikintuvai nenaudojo savo lėktuve esančių ginklų, nesusilietė su UAV ir saugiai grįžo į savo namų aerodromą“, – nurodė Gynybos ministerija.

Dronas skrido Rusijos sienos link su išjungtais atsakikliais – belaidžio ryšio įrenginiais, pranešė ministerija.

Vyriausiasis NATO kariuomenės vadas generolas Christopheris Cavolis informavo sąjungininkus apie incidentą virš Juodosios jūros, kuriame dalyvavo Rusijos naikintuvas ir JAV karinis bepilotis dronas.

Pasak JAV karinių oro pajėgų, „Reaper“ gali būti apginkluoti raketomis „Hellfire“, taip pat lazeriu arba palydovais valdomomis bombomis ir gali nuskrieti daugiau kaip 1 770 km iki 15 km aukštyje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (9)