"Vilniaus dešimtuko" grupės valstybių ir vyriausybių vadovai ragina NATO kuo greičiau visavertei Aljanso narystei pakviesti stabilumo ir saugumo siekiančias Balkanų kaimynes - Albaniją, Kroatiją ir Makedoniją.
Tai teigiama pareiškime, kuris priimtas penktadienį Bratislavoje vykusiame Vidurio Europos lyderių susitikime. Dokumentą pasirašė ministrai pirmininkai: Albanijos - Fatosas Nano,

Bulgarijos - Simeonas Saxe-Coburg Gotha, Estijos - Juhanas Partsas, Kroatijos - Ivo Sanaderis, Latvijos - Indulis Emsis, Lietuvos - Algirdas Brazauskas, Makedonijos - Branko Crvenkovskis, Rumunijos- Adrianas Nastase ir Slovakijos - Mikulasas Dzurinda. Slovėnijos vyriausybės vadovas susitikime nedalyvavo.

Prieš ketverius metus suburta Vilniaus grupė suvienijo dešimtį narystės NATO siekiančių šalių. Septynios iš jų, taip pat - ir Lietuva, kovo 29 dieną taps visateisėmis NATO narėmis.

"Mes kviečiame NATO sąjungininkus pripažinti Adrijos Chartijos valstybių - Albanijos, Kroatijos ir Makedonijos - pasiekimus ir artėjančio aukščiausio lygio susitikimo Stambule metu imtis konkrečių veiksmų, pakviečiant jas visavertei narystei NATO. Mes manome, kad NATO sąjungininkės Stambulo susitikimo metu turėtų pakviesti prisijungti prie "Partnerystės vardan taikos" programos Bosniją ir Hercegoviną bei Serbiją ir Juodkalniją", - teigia "Vilniaus dešimtuko" premjerai.

"Šiandien mes džiaugiamės laimėjimais ir raginame toliau žengti pirmyn, kad euroatlantiniai standartai ir integracija pasiektų Vakarų Balkanus, Pietų Kaukazą ir Juodosios jūros regioną, Ukrainą ir Turkiją. Mes aktyviai remsime jų demokratinius siekius, dalinsimės patirtimi ir dirbsime Europos Sąjungoje ir NATO, siekdami užtikrinti, kad nė viena demokratinė Europos valstybė neliktų už europinių institucijų ribų. Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacija, didžiausia visą Europą apimanti organizacija, taip pat vaidina svarbų vaidmenį siekiant šių tikslų", - rašoma pareiškime.

Premjerai paragino Europos Sąjungą, NATO ir Jungtines Valstijas pripažinti prioritetiniu Juodosios jūros regioną, užmegzti su juo dar artimesnius santykius ir atverti rinkas bei institucijas Juodosios jūros demokratinėms valstybėms, "jei jų reformų sparta nemažės".

"Vilniaus dešimtuko" vyriausybių vadovai pareiškė ryžtą išplėtoti glaudesnius santykius su Ukraina, ir paskatino Ukrainą vykdyti visas reformas.

"Mes pasirengę pasveikinti demokratinę Ukrainą euroatlantinėje bendrijoje. Tikime, kad Europa suvaidins lemiamą vaidmenį, skatindama naują stabilią partnerystę su demokratine Ukraina, kurioje gerbiami asmens laisvė, įstatymai ir konstitucinė santvarka", - rašoma Bratislavos susitikimo pareiškime.

Jie taip pat paragino Baltarusijos vyriausybę spalio mėnesį surengti laisvus, teisingus ir tarptautinės bendruomenės stebimus parlamento rinkimus ir sudaryti tarptautiniams stebėtojams sąlygas nevaržomiems įvertinti ir priešrinkiminį klimatą, ir pačius rinkimus.

Premjerai pareiškė įsitikinimą, kad Turkija yra neatsiejama Europos dalis ir iš esmės prisideda prie saugumo ir stabilumo Europoje.

"Mes tikime, kad Turkija sąžiningai tarnavo, kaip vienas iš svarbesnių NATO ramsčių, ir taps kertiniu išsiplėtusios Europos akmeniu", - teigiama pareiškime.

Bratislavos pareiškimas atkreipė dėmesį ir naują transatlantinei bendruomenei kylantį iššūkį -"mirtiną terorizmo, masinio naikinimo ginklų, diktatūrų, žlugusių valstybių, skurdo ir smurtinio ekstremizmo raizginį", kurio šaknys glūdi Artimuosiuose Rytuose.

Premjerai pabrėžė, kad "Vilniaus dešimtuko" ir toliau dalyvaus taikos palaikymo operacijose Afganistane ir Irake, tačiau atkreipė dėmesį, jog "karinės priemonės, kad ir kokios būtinos būtų, pačios savaime neišspręs problemų".

"Tik augant laisvei, demokratijai, ekonominėms galimybėms ir saugumui mes galėsime pasukti įvykius nauja linkme ir nustumti į praeitį apmaudą ir baimę šioje neramumų zonoje", - teigia premjerai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

R.I.T.A. Lietuvos žemės ūkio atašė Kinijoje kaltina ambasados moteris genocidu (71)

Žemės ūkio ministerija atlieka patikrinimą dėl jos deleguoto atstovo Kinijos Liaudies...

Gudžiaus treneris griebiasi už galvos: nebežinome ką daryti (72)

„Tragiška situacija. Esame giliuose viduramžiuose ir man keisčiausia, kad niekas neprisiima...

Kas slepiasi už naujo mistinio Putino įvaizdžio? (62)

Anksčiau dažnai vaizduojamas raumeningu mačo, gebančio apginti tėvynainius nuo priešų, Rusijos...

Lietuvos medikams – viliojantis britų kvietimas (27)

Didžiosios Britanijos Nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS), norėdama išspręsti vis didėjančią...

Feisbuko sensacija tapęs apsaugininkas Eligijus Ruškys: gyvenime yra buvę ir daugiau kuriozų (21)

Vidaus tarnybos jaunesnysis puskarininkis, disko metikas Eligijus Ruškys šiomis dienomis...

Nedžiuginanti Ingos Stumbrienės atostogų Bahamose pabaiga: iš oro uosto – tiesiai į medikų rankas (65)

Vasarišku ori bei egzotiška gamta Bahamų salose besidžiaugusi Inga Stumbrienė nesitikėjo...

Perspėjimas stambiesiems – melavusiems teks atsisveikinti su žeme imsis ir miškų (403)

Kilus skandalui dėl žemės ūkio paskirties žemės pirkimo nepaisant visų ribojimų paaiškėjo,...

Paskelbta nauja Lietuvos pašto vadovė

Valstybės valdomam Lietuvos paštui vadovaus Asta Sungailienė.

Alma Adamkienė atsidūrė ligoninėje gydytoja pateikė naujausią informaciją; atnaujinta 13:58 (278)

Prezidento Valdo Adamkaus žmona 90 m. Alma nuo šeštadienio gydoma Vilniaus universiteto ligoninės...

Teismas neleido remontuoti kavinės prie Vilniaus Bernardinų sodo (5)

Teismas dar kartą patvirtino, kad bendrovė „ Liumeksis “ gali užkonservuoti kavinę prie...