Sirijos konflikto šalių pagrindiniai rėmėjai, įskaitant Iraną, ketvirtadienį vakare susirinko į derybas Austrijos sostinėje, kurios vadinamos paskutine galimybe išgelbėti tą Artimųjų Rytų šalį nuo sunaikinimo.
Sergejus Lavrovas, Johnas Kerry
© AFP/Scanpix

JAV pareigūnai neprognozavo, kad Vienoje pavyks greitai susitarti dėl pereinamojo laikotarpio vyriausybės suformavimo, kuris atvertų kelią Sirijos prezidento Basharo al Assado pasitraukimui iš valdžios.

Vis dėlto netgi tuo atveju, jeigu JAV valstybės sekretoriui Johnui Kerry pavyktų įtikinti Saudo Arabijos ir Irano diplomatijos vadovus atsisėsti prie vieno stalo per pagrindinę derybų sesiją penktadienį, jis bus pasiekęs pažangą.

Prieš derybas J.Kerry susitiko su dviejų ištikimiausių B.al Assado sąjungininkių pasiuntiniais – Irano užsienio reikalų ministru Mohammadu Javadu Zarifu ir Rusijos diplomatijos vadovu Sergejumi Lavrovu, aplankęs juos viešbučiuose, kuriuose jie yra apsistoję.

„Dabar yra tinkamas laikas atvesti Iraną prie stalo“, – pabrėžė valstybės sekretorius, nesureikšmindamas kritikos, kad Teheranas užsitikrino vietą šiose derybose palaikydamas B.al Assado žiaurią karo taktiką.

Vėliau J.Kerry ir S.Lavrovas susitiko su Turkijos užsienio reikalų ministru Feridunu Sinirlioglu ir jo kolega Saudo arabijoje Adeliu al Jubeiru, kad aptartų penktadienio susitikimo darbotvarkę.

Prie šios pagrindinės grupės penktadienį prisidės Iranas ir apie tuzinas kitų grupių, suinteresuotų užbaigti jau ilgiau negu ketverius metus vykstantį karą, nusinešusį ketvirtį milijono žmonių gyvybių.

Vis dėlto priešakyje tikriausiai laukia dideli nesutarimai. Duodamas interviu Britanijos nacionaliniam transliuotojui BBC, A.al Jubeiras leido suprasti, kad Rijadas tvirtai laikosi požiūrio, jog B.al Assadas privalo greitai palikti savo postą.

„Jis išeis vykstant politiniam procesui arba bus pašalintas jėga“, – perspėjo A.al Jubeiras. Saudo Arabija aprūpina ginklais sukilėlių grupes, kovojančias su B.al Assado režimu.

Tuo tarpu Rusija ir Iranas leido suprasti, kad B.al Assadas turi teisę atlikti vaidmenį procese, kuris leistų suformuoti pereinamąją vienybės vyriausybę, o vėliau surenti rinkimus.

„Akivaizdu, kad mėginusieji išspręsti Sirijos krizę padarė išvadą, jog nedalyvaujant Iranui nebus įmanoma pasiekti racionalų sprendinį“, – M.J.Zarifo žodžius citavo Irano valstybinė naujienų agentūra IRNA.

Pasak Rusijos naujienų agentūros „RIA Novosti“, S.Lavrovas sveikino M.J.Zarifo įtraukimą, sakydamas, kad dalyvaujant Iranui buvo sukurta „grupė, kuri iš tikrųjų yra reprezentatyvi“.

Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės Saudo Arabija bei Turkija seniai nesutaria su B.al Assadą palaikančia Rusija ir Iranu, sprendžiant klausimą, ar Sirijos autoritarinis lyderis turi atsistatydinti, o jeigu taip – tai kada?

Tačiau pabėgėlių krizė ir džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ iškilimas privertė pasaulį iš naujo pažvelgti į konfliktą, kuris vis dar neatrodo rimstantis.

JAV pareigūnai reiškė atsargias viltis, kad derybų dalyviai susitars dėl pereinamojo proceso metmenų ir kad bus suplanuota, jog B.al Assadas turi pasitraukti, užleisdamas vietą laikinajam vienybės režimui.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Išvarytieji? Emigrantas 10 metų skynė agurkus, bet savo pasiekė (34)

Prisistatydamas Virgilijus Šauklys net susinepatogina – jau seniai pats savęs šiuo vardu...

Ekonomistas pasiūlė idėją, leisiančią pakelti vidutinį atlyginimą iki 1440 eurų ir susigrąžinti emigrantus (144)

Idėjos Lietuvai, leisiančios iki 2042 metų susigrąžinti daugiau nei pusę milijono tėvynainių...

Orai: šaltesnės permainos jau pakeliui (1)

Savaitgalį šiluma trauksis iš šalies, pūs nemalonus vėjas , numatomi drėgni orai – vis...

„Patys kalti?“ Viena žiopla klaida – ir antstoliai persekioja visą gyvenimą (255)

Lietuvoje reikalų su antstoliais turi kas 10-as gyventojas. Šalies gyventojai ir įmonės iš viso...

Dukters neteko socialinę darbuotoją pavadinusi „žiurke“ (263)

Į redakciją užėjusi sudėtingo likimo jauna moteris guodėsi, kad jos penkiametę dukrą Palangos...

Svarbiausiu metu Kalniečio vedamas „Emporio Armani“ patiesė vokiečius, iš dugno atsispyrė „Barcelona“ gynėjo nesustabdė ir pasruvęs kraujas (3)

Tris su pusę kelinio sunkiai taškus rinkęs Milano „Emporio Armani“ klubas namuose 71:62...

Gyvai / NBA čempionato rungtynės: „Oklahoma City Thunder“ - „San Antonio Spurs“

NBA čempionato rungtynės: „Oklahoma City Thunder“ - „San Antonio Spurs“.

Dmitrijus Trockis: šiuolaikinis žmonių gyvenimas baugus lyg zombių (64)

Rytų filosofijos mokyklose dažnas postulatas apie tai, kad laimės pagrindas – disciplina ....

Lietuva JAV minima dėl Klaipėdos SGD laivo (121)

Lietuvos ambasadorius Jungtinėse Valstijose Rolandas Kriščiūnas sako, kad ryšys tarp Europos...

Porų santykiai, kai trūksta sekso (18)

Sunku kalbėtis apie sekso trūkumą, nes paprasčiausiai bijoma išgirsti, kad esi negeidžiamas.