Europos Sąjungos (ES) atstovai nemano, jog tranzito tarp Kaliningrado srities ir pagrindinės Rusijos teritorijos problema po Europos Sąjungos (ES) plėtros gali būti išspręsta tik įvedus vizas Rusijos gyventojams.
Kaip pareiškė trečiadienį spaudos konferencijoje Maskvoje Danijos ambasadorius Rusijoje Larsas Vissingas, "Sevilijos deklaracijoje (kuri priimta per ES šalių vadovų susitikimą birželį Sevilijoje ir atspindi ES požiūrį į Kaliningrado klausimo sprendimą) niekur neminimas žodis "viza".

Jis taip pat pažymėjo, jog "Šengeno susitarimuose, prie kurių turės prisijungti įstojusios į ES Lietuva ir Lenkija, taip pat kalbama tik apie sienų kontrolės lygį".

"Kitaip sakant naujos ES narės turi užtikrinti savo sienų kontrolę tokiu lygiu, kuris jau yra Europos Sąjungoje", - pabrėžė L.Vissingas.

Jis pažymėjo, jog "šios kontrolės formatas atviras", ir jį nustatant "bus atsižvelgiama į Rusijos nuomonę".

Kaip pažymėjo L.Vissingas, Kaliningradui galbūt bus taikoma kokių nors naujų formų kontrolė, atsižvelgiant į tas technines priemones, kurios yra (Europos Sąjungoje) dabar".

L.Vissingas kalbėjo kaip šalies, kuri nuo liepos 1 dienos iki 2002 metų pabaigos pirmininkaus Europos Sąjungoje, ambasadorius.

Savo ruožtu Europos Komisijos (EK) atstovybės Rusijoje vadovas Richaras Wrightas pabrėžė, kad "Europos Sąjunga nepateikė jokių siūlymų dėl vizų režimo Rusijos gyventojams ir dėl to, kaip užtikrinti žmonėms galimybę laisvai važinėti".

"Jeigu Rusija pateiks tokių siūlymų, mes atidžiai juos išnagrinėsime", - sakė jis.

R.Wrightas patikino, jog "Europos Sąjunga, laikydama Rusiją strategine partnere, suinteresuota, kad Rusijos gyventojams kertantiems ES sienas, būtų kuo mažiau sunkumų".

Jis priminė, jog per susitikimą Sevilijoje ES šalių vadovai davė EK pavedimą "surasti lankstų ir veiksmingą Kaliningrado problemos sprendimą remiantis Europos Sąjungos įstatymais ir suderinus jį su kandidatėmis į ES".

R.Wrightas taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad "būtina kuo greičiau sudaryti Rusijos ir ES susitarimą dėl readmisijos". Jis priminė, jog pagal šį dokumentą Rusijos ir ES šalių piliečiai, neteisėtai įvažiuojantys į viena kitos teritoriją, turi būti sugrąžinti į šalį, iš kurios jie įvažiavo".

R.Wrightas apgailestavo, jog derybos dėl šio susitarimo dar nepradėtos, nors ES perdavė Rusijai šio susitarimo savo projektą dar 2001 metų kovą.

"Sudaryti šį susitarimą - svarbiausias vizų klausimo sprendimo etapas", - pabrėžė jis.

Atsakydamas į klausimus, EK atstovybės Maskvoje vadovas pareiškė, kad, jo nuomone, "Kaliningrado klausimas neužtemdo kitų Rusijos ir Europos Sąjungos bendradarbiavimo aspektų".

Maskva nuogąstauja, kad Lietuvai ir Lenkijai panaikinus vizų režimo lengvatas Kaliningrado srities gyventojams, ši vieną milijoną gyventojų turinti sritis bus atkirsta nuo pagrindinės Rusijos dalies ir izoliuota.

Todėl Maskva pastaraisiais mėnesiais ėmė siūlyti nutiesti specialius geležinkelio ir automobilių kelio koridorius, kuriais Kaliningrado gyventojai galėtų be vizų vykti į Rusiją, ir suaktyvino politinį spaudimą Lietuvai, reikalaudama išsaugoti bevizę erdvę.

Tačiau Briuselis atmeta tokią galimybę, nes baiminasi nelegalų ir organizuotų nusikaltėlių antplūdžio iš Kaliningrado į ES, jeigu sienos su juo nebus griežtai kontroliuojamos.

Vykdydama ES duotą įsipareigojimą suderinti vizų režimą su Šengeno erdvės sutarties reikalavimais, kitų metų sausį Lietuva panaikins vizų lengvatas per šalį važiuojančių Rusijos traukinių keleiviams, o nuo 2003 metų liepos 1 dienos vizos bus reikalingos ir Kaliningrado srities gyventojams, vykstantiems į Lietuvą ir per ją automobiliais.

Lietuva ir Lenkija tikisi tapti visateisėmis ES narėmis 2004 metais.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

LRT taryba užkirto kelią Jakilaičiui užimti generalinio direktoriaus kėdę papildyta (60)

Antradienį Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) taryba patikslino kandidatams į...

Oksana Pikul – atvirai apie lemtingą rytą, iškeltą sąlygą Simui ir šoko ištiktą sūnų (470)

Sekmadienio rytą Jasaičių šeimą sukrėtęs skandalas turi ir kitą pusę. Tėvų kivirčą matė...

Feisbuke plinta pagalbos šauksmas: kelionė troleibusu kaunietei baigėsi daliniu apkurtimu ieško įvykio liudininkų (12)

Prieš pat Naujuosius kelionė troleibusu Kaune vienai poniai baigėsi daliniu apkurtimu – esą keli...

Dakaro rekordininkas Juknevičius: čia jau stebuklas, kad šiuo automobiliu užėmėm tokią vietą (10)

Antradienio naktį į Lietuvą grįžę Baltijos šalių rekordininkai Dakaro ralyje Antanas...

Prekybos tinklai nori atsisakyti pigiausios kiaušinių rūšies (142)

Daugiau kaip 90 proc. pirkėjų renkasi pigiausius – narvuose laikomų vištų kiaušinius, tačiau...

Aplinkiniuose laukuose surinko visas atliekas ir pasistatė štai tokį namą (250)

Krunai – kaimas Širvintų rajone, kuris jau 2001-aisiais laikytas išnykusiu. Šiandien čia...

Mirtinas pavojus: einant gatve verta žvilgtelti į viršų (3)

Šalyje galima rasti tūkstančius balkonų , į kuriuos vargu ar išdrįstumėte įkelti koją ar...

Siūlo 9 proc. PVM besišildantiems savarankiškai (56)

Seime – naujas siūlymas pridėtinės vertės mokesčio ( PVM ) lengvatą taikyti ir tiems...

Karbauskis iš Jakilaičio gavo ir kitokių klausimų (551)

Po antradienį vykusios spaudos konferencijos, kurioje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos...

Manėte, kad „Ugg“ batai yra gremėzdiški? Palaukite, kol išvysite podiumo naujovę (13)

Patogumu ir šiluma pirkėjus masinantys „ Ugg “ batai mados ekspertams skamba kaip...