aA
Vengrijos parlamentas antradienį nubalsavo už sprendimą atšaukti vyriausybei dėl koronaviruso pandemijos suteiktus ypatinguosius įgaliojimus, sulaukusius tarptautinės kritikos ir kursčiusius nerimą, kad premjeras Viktoras Orbanas siekia dar labiau sustiprinti savo valdžią.
Viktoras Orbanas
Viktoras Orbanas
© Reuters / Scanpix

V. Orbano dešiniosios partijos „Fidesz“ dominuojamas parlamentas 192 balsais pritarė siūlymui atšaukti „pavojaus padėtį“ ir susijusias ypatingąsias galias kovoti su koronavirusinės infekcijos COVID-19 krize.

Pavojaus padėtis vėliau šią savaitę turėtų būti oficialiai atšaukta vyriausybės.

Tačiau parlamentarai taip pat pritarė įstatymo projektui, kuris, pasak kritikų, sudarys sąlygas vyriausybei ateityje paskelbti kitą „medicininės krizės padėtį“ ir valdyti įsakais potencialiai neapibrėžtą laikotarpį.

Kelios garsios, vyriausybę kritikuojančios nevyriausybinės organizacijos bendru pareiškimu yra perspėjusios, kad ypatingųjų įgaliojimų atšaukimas yra „optinė iliuzija“ ir kad vyriausybei lieka didesni įgaliojimai.

Pagal kovo 30 dieną parlamento priimtą „apsaugos nuo koronaviruso įstatymą“ vyriausybė galėjo valdyti įsakais iki nuspręs atšaukti pavojaus padėtį.

V. Orbanas, kuris palyginti anksti įvedė karantino priemones viruso plitimui stabdyti, sakė, kad dėl valdymo įsakais galėjo greitai ir veiksmingai reaguoti viruso krizės metu.

Vengrijos kone 10 mln. gyventojų populiacija buvo paveikta nesmarkiai, palyginti su kitomis Europos dalimis; šalis pranešė apie kiek daugiau nei 4 tūkst. užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejų ir apie maždaug 560 mirties atvejų.

Tačiau kritikai Vengrijoje ir užsienyje, kurie perspėjo, kad įstatymas neturi laiko limito ir kad juo galima piktnaudžiauti, kaltino V. Orbaną naudojantis krize Vengrijai į autoritarizmą kreipti.

Balandžio mėnesį Europos Parlamentas pritarė pareiškimui, kuriame sakoma, kad Vengrijos priemonės yra „nesuderinamos su Europos vertybėmis“.

Vyriausybės, kurios naudojasi krize vykdomajai valdžiai sustiprinti, būtų „politiškai pavojingos ir moraliai nepriimtinos“, sakė ES konservatyviosios Europos liaudies partijos (EPP), kuriai priklauso ir „Fidesz“, lyderis Donaldas Tuskas.

Budapeštas kritiką atmetė kaip „melagienas“ ir sakė, kad įstatymas buvo proporcingas ir kad jį parlamentas bet kuriuo metu galėtų atšaukti, o Konstitucinis Teismas – peržiūrėti.

Anksčiau, planuodamas atšaukti ypatinguosius įgaliojimus, V. Orbanas sakė, kad kritikai „turės progą atsiprašyti Vengrijos už nepagrįstus kaltinimus dėl šio įstatymo“.

Silpnesnė kontrolė


Vengrijos opozicinės partijos ir teisių gynimo grupės Vengrijoje bei užsienyje nepaprastuosius įgaliojimus vadino diktatoriškais ir sakė, kad V. Orbanas piktnaudžiauja jais siekdamas įtvirtinti savo valdžią, o ne kovoti su virusu.

Jos nuogąstavo, kad šie įgaliojimai prisidės prie nepriklausomų institucijų naikinimo, prasidėjusio V. Orbanui 2010-aisiais atėjus į valdžią. V. Orbano centralizacijos vajus, be kitų sektorių, transformavo teismų sistemą, žiniasklaidos kraštovaizdį ir švietimo sistemą.

Kai kuriais iš daugiau kaip 100 nuo balandžio paskelbtų dekretų iš opozicijos valdomų savivaldybių buvo atimti įgaliojimai ir finansai.

Nepaprastųjų įgaliojimų įstatyme taip pat buvo numatytos potencialios įkalinimo bausmės už „panikos kėlimą“. Tai vertė nuogąstauti dėl spaudos laisvės nušviečiant vyriausybės kovą su pandemija ir žodžio laisvės.

Policija iškėlė daugiau kaip 100 bylų dėl įtariamo panikos kėlimo ir laikinai sulaikė kelis asmenis, nors jokia byla teismo nėra pasiekusi.

Budapešte įsikūrusio strateginių studijų centro „Nezopont Intezet“, kuris laikomas artimu vyriausybei, direktorius Agostonas Mrazas naujienų agentūrai AFP sakė, jog „Orbanas suprato galintis turėti naudos iš neteisingos kritikos tarptautinėje scenoje ir pasinaudojo šia situacija“.

„Dabar jis yra absoliutus laimėtojas; Vengrijoje didžioji dauguma yra patenkinta tuo, kaip jis valdė krizę, o užsienyje jis laimėjo savo kovą su kritikais“, – sakė A. Mrazas.

Tačiau nepriklausoma politinių tyrimų firma „Political Capital“ pažymėjo, kad „vyriausybė išnaudojo visas iki vienos galimybes, kurias suteikė specialioji teisinė tvarka ir politinė aplinka“.

Per pandemiją V. Orbano vyriausybės įvesti ir liksiantys pakeitimai silpnina konstitucinę ir parlamentinę vyriausybės kontrolę, o naujos finansinės priemonės didina V. Orbano sąjungininkų oligarchų įtaką opozicijos vadovaujamų savivaldybių sąskaita, nurodė „Political Capital“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vokietija skambina pavojaus varpais dėl žmonių, kurių visai nepasiekia COVID-19 perspėjimai: užsimenama ir apie rytų europiečius skubiai pradėtas bandomasis projektas (48)

Kai vasario viduryje didžiausias Vokietijos laikraštis „Bild“ paskelbė informaciją, jog tarp...

Atvejų mažiau, bet „biuletenių“ rekordas užfiksuotas pernai balandį – kokios priežastys tai lėmė?

„ Sodra “ pernai fiksavo rekordinius išrašomų nedarbingumo pažymėjimų, vadinamųjų...

Vaidas Mikaitis | D+

Raudonųjų žibintų kvartale apsilankiusius lietuvius nustebino geidulių tenkinimo tvarka: pasijutome tarsi sporto salėje

Vienas protingas žmogus yra pasakęs, jog jei rašytojas nori būti gerai skaitomas, jis turi...

Žiaurumu visą Lietuvą šokiravęs 17-metės žudikas per daug kentėjo, todėl gaus solidžią kompensaciją (386)

Dėl įvykdyto šaltakraujiško nusikaltimo daugiau kaip prieš dešimt metų visą Lietuvą...

Po kvietimo panaudoti 100 „Litexpo“ likusių dozių – būrys norinčiųjų pasiskiepyti papildyta (429)

Šeštadienį likus 100 „ AstraZeneca “ dozių, Vilniaus miesto mero patarėjas Karolis...

Šaltus pavasario orus staigiai pakeis vasariška šiluma (2)

Sulaukėme dar vienos šaltos gegužės nakties. Sekmadienio rytas auš taip pat vėsus, bet dieną...

XX amžiaus pradžioje gimęs interjero stilius, kuris mūsų namų nepalieka iki šių dienų: skoninga ir ne pigi elegancija (23)

Minimalistinis stilius pradėjo formuotis praėjusio amžiaus pradžioje. Tam neginčijamos...

Netrukus bus viešai skelbiamos vyrų ir moterų algos įmonėse: 4 patarimai darbdaviams (85)

Siekiant mažinti algų atotrūkį tarp vyrų ir moterų darbo užmokesčio, „Sodra“ skelbs...

Intymi išpažintis: man 25-eri ir aš lig šiolei nežinau, kas yra orgazmas (62)

Kalbos apie seksą ir seksualumą neretai verčia jausti didelį spaudimą būti „normaliems“, t....

Aurimas Kuckailis | D+

Ašaromis nuplautas futbolo žvaigždės nuopuolis: į dugną nutempė vaikų pornografija, pasmerkė komandos draugai (6)

Vokietija niekaip nenusipurto slogučio, užgulusio po ką tik praūžusios ir didelio atgarsio...