Kelionių į užsienį apribojimai ir lėšų įšaldymas, taikomi politikams bei verslininkams, kurie, kaip manoma, rėmė Rusijos karą prieš Ukrainą arba prie jo prisidėjo, nustos galioti šį šeštadienį, jei visos 27 ES narės nesutiks jų pratęsti dar šešiems mėnesiams.
FT šaltiniai pažymėjo, kad Vengrijos ambasadorius ES pareikalavo, kad iš šio sąrašo būtų išbrauktas M. Fridmanas, kuris savo turtą susikrovė Rusijoje ir prieš dešimtmetį persikėlė į Londoną. Mainais į tai Vengrija pažadėjo nevetuoti visų kitų likusių apribojimų.
Pasak trijų pareigūnų, kalbėjusių su anonimiškumo sąlyga, siekius išbraukti M. Fridmaną iš sąrašų taip pat remia Liuksemburgas.
Praėjusiais metais M. Fridmanas iškėlė ieškinį Liuksemburgui, kur laikoma jam priklausanti Londono investicinės įmonės „LetterOne“ dalis, ir pareikalavo atlyginti 15,8 mlrd. dolerių žalą, susijusią su sankcijų taikymu.
Iš pradžių Vengrija reikalavo iš sąrašo išbraukti net aštuonis asmenis, tarp kurių buvo ir kitų Rusijos milijardierių, pavyzdžiui, Ališeras Usmanovas ir ilgametis M. Fridmano partneris Piotras Avenas, bet vėliau dalies šių reikalavimų Budapeštas atsisakė.
2024 metų balandį M. Fridmanas ir P. Avenas laimėjo bylą ES Bendrajame Teisme, kuris pripažino, kad ES suklydo, 2022 metais įtraukdama juos į sankcijų sąrašą. Teismas nusprendė, kad nėra pakankamai įrodymų, jog jie palaiko glaudžius ryšius su Vladimiru Putinu.
Liepos mėnesį turi būti pratęstos ES priemonės, nukreiptos prieš Rusijos ekonomiką, įskaitant beveik 200 mlrd. eurų vertės valstybinio turto įšaldymą.
2024 metų rugsėjį Rusijos oligarchai Michailas Fridmanas ir Piotras Avenas, kuriems taikomos ES ir JAV sankcijos, tapo didžiausios Jungtinėje Karalystėje naftos gavybos bendrovės „Harbour Energy“ bendraturčiais.