aA
Venesuela teis septynis įstatymų leidėjus, parėmusius nesėkmingą praėjusios savaitės sukilimą, kurį surežisavo opozicijos lyderis Juanas Guaido, antradienį nusprendė šalies Aukščiausiasis Teismas.
© AFP / Scanpix

Teismas savo pareiškime nurodė paprašęs generalinio prokuroro Tareko Williamo Saabo prižiūrėti „kriminalinį tyrimą“ dėl opozicijos deputatų „tėvynės išdavimo ir sąmokslo“.

Netrukus po šio pranešimo konstitucinė asamblėja, kuri iš esmės automatiškai pritaria režimui, panaikino šių septynių įstatymų leidėjų teisinę neliečiamybę.

„Kas dabar? Teismo procesas“, – sakė konstitucinės asamblėjos pirmininkas Diosdado Cabello – antra pagal daromą įtaką režimo figūra po prezidento Nicolas Maduro.

D. Cabello grėsmingai pridūrė, kad identifikuoti dar trys įstatymų leidėjai, kuriems bus taikomas toks pats procesas, bet jų vardų nenurodė.

Sąraše yra buvęs opozicijos kontroliuojamos Nacionalinės Asamblėjos pirmininkas Henry Ramosas Allupas.

J. Guaido, kurį Venesuelos laikinuoju prezidentu pripažįsta daugiau kaip 50 valstybių, pasmerkė sprendimą.

Vyriausybės „vienintelis atsakas... yra persekioti, nes jie nebevaldo, nes jie nebevadovauja“, sakė J. Guaido, kurio neliečiamybė buvo panaikinta balandžio 2 dieną.

„Šiandien šis parlamentas siūlo sprendimus, kurių režimas negali ir negalės duoti, štai kodėl jis jau nugalėtas“, – sakė J. Guaido per Nacionalinės Asamblėjos sesiją, į kurią žurnalistai nebuvo įleisti kariškių nurodymu.

Kiti įvardyti parlamentarai, kurių atžvilgiu vyks Aukščiausiojo Teismo tyrimas, yra Edgaras Zambrano, Luisas Florido, Marianela Magallanes, Simonas Calzadilla, Americo De Grazia ir Richardas Blanco.

Konstitucinė asamblėja yra sakiusi, kad sustabdys visų įstatymų leidėjų, parėmusių balandžio 30-osios sukilimą, neliečiamybę. Tas sukilimas išprovokavo dvi dienas trukusius smurtinius susirėmimus tarp saugumo pajėgų ir protestuotojų, pareikalavusius penkių gyvybių.

Dar dešimtys žmonių per neramumus buvo sužeisti, o daugiau kaip 233 asmenys buvo areštuoti.

Generalinis prokuroras T. W. Saabas atskirai yra sakęs, kad pareigūnai po sukilimo jau išdavė 18 arešto orderių „civiliams ir kariškių sąmokslininkams“.

JAV viceprezidentas didina spaudimą

Vašingtone JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as didindamas spaudimą Venesuelos režimui paskelbė, kad panaikinamos sankcijos N. Maduro atleistam žvalgybos vadovui generolui Christopheriui Figuerai.

Kalbėdamas Valstybės departamente M. Pence'as išreiškė viltį, kad Ch. Figueros perbėgimas įkvėps kitus Venesuelos aukšto rango pareigūnus palikti N. Maduro.

Vašingtonas „svarstys sankcijų panaikinimą visiems, kas parems konstituciją ir... teisinę valstybę, sakė M. Pence'as ir pridūrė: „Tikiuosi, kad veiksmai, kurių šiandien imasi mūsų šalis, paskatins kitus pasekti generolo Cristopherio Figueros pavyzdžiu.“

Tačiau Meksika atmetė tokį metodą, kaip ir Vašingtono kartojamą poziciją, kad „svarstomos visos galimybės“ nušalinti N. Maduro nuo valdžios, turint omenyje, kaip įsivaizduojama, karinę intervenciją.

Meksikos užsienio reikalų ministras Marcelo Ebrardas perspėjo, kad karinė intervencija būtų „didelė klaida“.

„Laikomės kitokios nuomonės nei remiantys idėją dėl karinės intervencijos – kuri būtų didelė klaida – arba žmonės, kurie tikisi, kad režimas bus nugalėtas tik sankcijomis, ar tie, kurie tik laukia, kol Venesueloje įvyks skilimas“, – sakė jis, kalbėdamas po M. Pence'o pareiškimo.

„Mums reikia demokratinio ir taikaus sprendimo“, – pabrėžė M. Ebrardas.

M. Pence'as užsiminė, kad Jungtinės Valstijos galėtų įvesti sankcijas Venesuelos teisėjams, jei jie pasinaudos teismu kaip „politiniu įrankiu režimui, uzurpuojančiam demokratiją, apkaltinančiam politinius kalinius ir propaguojančiam autoritarizmą“.

„Jei Aukščiausiasis Teismas Venesueloje negrįš prie savo konstitucinio mandato palaikyti teisinę valstybę, Jungtinės Amerikos Valstijos laikys visus 25 jo teisėjus atsakingais už savo veiksmus“, – sakė M. Pence'as.

Savo kalboje jis taip pat paskelbė, kad JAV karinio jūrų laivyno laivas ligoninė „USNS Comfort“ birželio mėnesį grįš penkių mėnesių misijai padėti kaimyninėms šalims, besirūpinančioms kai kuriais iš milijonų venesueliečių, pabėgusių iš savo šalies griūvant jos ekonomikai.

Tarptautinė kontaktinė grupė Venesuelos krizei spręsti, kuri susirinko Kosta Rikos sostinėje San Chosėje, paskelbė nusiųsianti į Venesuelą aukšto rango misiją stebėti humanitarinės pagalbos skirstymo ir skatinti dialogo.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
3.0000

Top naujienos

Valinskas: Pranckiečio atstatydinimas gali būti tik žingsnis tam, kad Karbauskis iš frakcijos lyderio staiga taptų niekuo (64)

„Ir socialdarbiečiai, ir konservatoriai, ir visi kiti – jei tik matys progą, kad gali Karbauskį...

Ekspertas: toks Trumpo požiūris turėtų kelti nerimą ir Lietuvai (158)

„Visa tai kelia labai daug rimtų klausimų dėl NATO kaip Aljanso darnos ir dėl to, kiek dar...

Po garsiausias Balkanų šalies vietas keliavę lietuviai patarė, kur nevykti silpnesnių nervų žmonėms (10)

Prieš kelionę į Bosniją kažkur skaičiau, kad nepaisant šalies gamtos grožio, įdomiausias jos...

Nužudytas 22-omis bausmėmis iki gyvos galvos nuteistas pedofilas: tvirkino 200 vaikų, vaizdus platino internete (121)

2016 m. Richardui Huckle‘ui buvo skirta 22 laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės už 200...

„Partizan“ strategas piktai reagavo į klausimą apie Landale'ą: nematau prasmės apie jį kalbėti

Belgrado „Partizan“ į Vilnių atvyko su buvusiu vietos publikos numylėtiniu Artiomu...

Ši liga žmogų naikina tyliai: iš pažiūros nekaltas rankų drebėjimas – rimtos bėdos ženklas (4)

Parkinsono liga – tai neurologinė liga, kurios metu nyksta tam tikros galvos smegenų srities,...

Žinomas verslininkas Liudvikas Andriulis prabilo apie vaikystėje patirtus sunkumus (44)

Verslininkas Liudvikas Andriulis prieš keletą metų tapo itin žinomas dėl savo aštrių...

Ingrida Martinkėnaitė: kaip neprarasti motyvacijos

Prisižadėjote sau per šiuos metus nubėgti gausybę kilometrų, numesti tuos likusius penkis...

„Džokerį“ pažiūrėjęs Majauskas siūlo pensijas didinti 30 eurų (94)

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narys Mykolas Majauskas teigia neabejojantis, kad automobilių...

Naktiniame bare apsvaiginta mergina kreipėsi į kaunietes: būkite atsargios (5)

Portalo „Kas vyksta Kaune“ redakciją pasiekė istorija apie neseniai viename Kauno naktiniame...