aA
Venesuela teis septynis įstatymų leidėjus, parėmusius nesėkmingą praėjusios savaitės sukilimą, kurį surežisavo opozicijos lyderis Juanas Guaido, antradienį nusprendė šalies Aukščiausiasis Teismas.
Venesuela teis nesėkmingą sukilimą parėmusius įstatymų leidėjus
© AFP / Scanpix

Teismas savo pareiškime nurodė paprašęs generalinio prokuroro Tareko Williamo Saabo prižiūrėti „kriminalinį tyrimą“ dėl opozicijos deputatų „tėvynės išdavimo ir sąmokslo“.

Netrukus po šio pranešimo konstitucinė asamblėja, kuri iš esmės automatiškai pritaria režimui, panaikino šių septynių įstatymų leidėjų teisinę neliečiamybę.

„Kas dabar? Teismo procesas“, – sakė konstitucinės asamblėjos pirmininkas Diosdado Cabello – antra pagal daromą įtaką režimo figūra po prezidento Nicolas Maduro.

D. Cabello grėsmingai pridūrė, kad identifikuoti dar trys įstatymų leidėjai, kuriems bus taikomas toks pats procesas, bet jų vardų nenurodė.

Sąraše yra buvęs opozicijos kontroliuojamos Nacionalinės Asamblėjos pirmininkas Henry Ramosas Allupas.

J. Guaido, kurį Venesuelos laikinuoju prezidentu pripažįsta daugiau kaip 50 valstybių, pasmerkė sprendimą.

Vyriausybės „vienintelis atsakas... yra persekioti, nes jie nebevaldo, nes jie nebevadovauja“, sakė J. Guaido, kurio neliečiamybė buvo panaikinta balandžio 2 dieną.

„Šiandien šis parlamentas siūlo sprendimus, kurių režimas negali ir negalės duoti, štai kodėl jis jau nugalėtas“, – sakė J. Guaido per Nacionalinės Asamblėjos sesiją, į kurią žurnalistai nebuvo įleisti kariškių nurodymu.

Kiti įvardyti parlamentarai, kurių atžvilgiu vyks Aukščiausiojo Teismo tyrimas, yra Edgaras Zambrano, Luisas Florido, Marianela Magallanes, Simonas Calzadilla, Americo De Grazia ir Richardas Blanco.

Konstitucinė asamblėja yra sakiusi, kad sustabdys visų įstatymų leidėjų, parėmusių balandžio 30-osios sukilimą, neliečiamybę. Tas sukilimas išprovokavo dvi dienas trukusius smurtinius susirėmimus tarp saugumo pajėgų ir protestuotojų, pareikalavusius penkių gyvybių.

Dar dešimtys žmonių per neramumus buvo sužeisti, o daugiau kaip 233 asmenys buvo areštuoti.

Generalinis prokuroras T. W. Saabas atskirai yra sakęs, kad pareigūnai po sukilimo jau išdavė 18 arešto orderių „civiliams ir kariškių sąmokslininkams“.

JAV viceprezidentas didina spaudimą

Vašingtone JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as didindamas spaudimą Venesuelos režimui paskelbė, kad panaikinamos sankcijos N. Maduro atleistam žvalgybos vadovui generolui Christopheriui Figuerai.

Kalbėdamas Valstybės departamente M. Pence'as išreiškė viltį, kad Ch. Figueros perbėgimas įkvėps kitus Venesuelos aukšto rango pareigūnus palikti N. Maduro.

Vašingtonas „svarstys sankcijų panaikinimą visiems, kas parems konstituciją ir... teisinę valstybę, sakė M. Pence'as ir pridūrė: „Tikiuosi, kad veiksmai, kurių šiandien imasi mūsų šalis, paskatins kitus pasekti generolo Cristopherio Figueros pavyzdžiu.“

Tačiau Meksika atmetė tokį metodą, kaip ir Vašingtono kartojamą poziciją, kad „svarstomos visos galimybės“ nušalinti N. Maduro nuo valdžios, turint omenyje, kaip įsivaizduojama, karinę intervenciją.

Meksikos užsienio reikalų ministras Marcelo Ebrardas perspėjo, kad karinė intervencija būtų „didelė klaida“.

„Laikomės kitokios nuomonės nei remiantys idėją dėl karinės intervencijos – kuri būtų didelė klaida – arba žmonės, kurie tikisi, kad režimas bus nugalėtas tik sankcijomis, ar tie, kurie tik laukia, kol Venesueloje įvyks skilimas“, – sakė jis, kalbėdamas po M. Pence'o pareiškimo.

„Mums reikia demokratinio ir taikaus sprendimo“, – pabrėžė M. Ebrardas.

M. Pence'as užsiminė, kad Jungtinės Valstijos galėtų įvesti sankcijas Venesuelos teisėjams, jei jie pasinaudos teismu kaip „politiniu įrankiu režimui, uzurpuojančiam demokratiją, apkaltinančiam politinius kalinius ir propaguojančiam autoritarizmą“.

„Jei Aukščiausiasis Teismas Venesueloje negrįš prie savo konstitucinio mandato palaikyti teisinę valstybę, Jungtinės Amerikos Valstijos laikys visus 25 jo teisėjus atsakingais už savo veiksmus“, – sakė M. Pence'as.

Savo kalboje jis taip pat paskelbė, kad JAV karinio jūrų laivyno laivas ligoninė „USNS Comfort“ birželio mėnesį grįš penkių mėnesių misijai padėti kaimyninėms šalims, besirūpinančioms kai kuriais iš milijonų venesueliečių, pabėgusių iš savo šalies griūvant jos ekonomikai.

Tarptautinė kontaktinė grupė Venesuelos krizei spręsti, kuri susirinko Kosta Rikos sostinėje San Chosėje, paskelbė nusiųsianti į Venesuelą aukšto rango misiją stebėti humanitarinės pagalbos skirstymo ir skatinti dialogo.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
3.0000

Top naujienos

Bidenui ruošia spąstus, kurių bijojo Grybauskaitė: vėl siūlo tartis su Rusija (111)

Jokio naujo „reseto“ su Rusija nebus. Tokie naujosios JAV prezidento administracijos pažadai...

Sostinę palikusi pora įsikūrė regione: namui gavo paramą iš valstybės ir sprendimu nė kiek nesigaili

Senjorų miestu tampantis Panevėžys sulaukė galimybės pasijauninti. Po dvejų metų pertraukos...

Šiose salose galima pasijausti pasaulio valdovu: jeigu esate kuklūs po viešnagės čia tikrai pasikeisite (7)

Rojus žemėje – taip dažniausiai žmonės vadina Indijos vandenyne esančias Maldyvų salas....

Naujausi pokyčiai dėl COVID-19 kelia susirūpinimą ekspertams: įvykių kryptis gali tapti nebenuspėjama (116)

Kai pirmoji „Astra Zeneaca“ COVID-19 vakcinų siunta vasarį atvyko į Pietų Afriką,...

Policijai įkliuvo konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis (32)

Vakar užsienio reikalų ministrui Gabrieliui Landsbergiui buvo surašytas protokolas dėl Kelių...

Patvoryje auganti piktžolė – tikras sveikatos eliksyras, tačiau kai kam jos reikėtų vengti (7)

Šių metų lietuviškiausiu vaistiniu augalu buvo išrinkta didžioji dilgėlė . Nors neretai ją...

Rimvydas Valatka. Egzorcistai iš velnio malonės (272)

Kiekvienas vyras ir kiekviena moteris iki karantino pabaigos privalo padaryti tris darbus. Perskaityti...

Neryje pajudėjo ledai, bet blogiausias scenarijus dar nesipildo (79)

Gausus sniegas ir staiga atšilę orai Kauno rajono gyventojams sukėlė nemažai baimės, jog...

Žurnalas „Tavo vaikas“ | D+

Pasitikrinkite, ar sukuriate pakankamą ryšį su savo vaiku? Pasakos ir pokalbiai važiuojant į darželį nesiskaito

Norite gero ryšio su vaiku? Kad visada galėtumėte susikalbėti, būti išgirstas ir suprastas bet...