aA
Pastarosiomis dienomis JAV sostinėje apsilankė trijų pagrindinių Rusijos žvalgybos agentūrų vadovai. Tokį įvykį analitikai pavadino ypač neįprastu, turint omeny, kad santykiai tarp Rusijos ir JAV šiuo metu tikrai įtempti, praneša „Radio Free Europe“.
Vašingtone – mįslingas Rusijos specialiųjų tarnybų vadovų apsilankymas
© DELFI montažas

Rusijos ambasadorius JAV jau kiek anksčiau patvirtino, kad pastarosiomis dienomis Vašingtone lankėsi Rusijos išorinės žvalgybos tarnybos (SVR) vadovas Sergejus Naryškinas. Čia jis neva susitiko su JAV pareigūnais ir aptarė su terorizmu susijusius klausimus bei kitas problemas.

Tačiau apie dar dviejų aukšto rango pareigūnų, būtent – Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) direktoriaus Aleksandro Bortnikovo ir Rusijos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo Vyriausiosios žvalgybos valdybos (GRU) vadovo generolo leitenanto Igorio Korobovo, vizitus jokios išankstinės informacijos išplatinta nebuvo.

Sausio 31 d. dienraštis „The Washington Post“ pranešė, kad A. Bortnikovas ir I. Korobovas praeitą savaitę tikrai lankėsi JAV sostinėje, taip pat kad A. Bortnikovas, kaip ir S. Naryškinas, buvo susitikęs su JAV Centrinės žvalgybos agentūros (CŽA) direktoriumi Mike‘u Pompeo.

Su kuo susitiko I. Korobovas, taip ir liko neaišku.

Praėjus kelioms dienoms po šių asmenų vizitų JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija paskelbė apie naujus veiksmus Rusijos atžvilgiu, kurių ėmėsi vadovaudamasi pernai vasarą su didžiausiu pritarimu Kongreso priimtu įstatymu.

Vis dėlto priemones, kurių sausio 29 d. ėmėsi Valstybės ir Finansų departamentai, daugelis apžvalgininkų įvertino gana skeptiškai, mat tikėjosi, kad bus paskelbta apie turto įšaldymą, draudimus keliauti ir kitas sankcijas, o nieko panašaus neįvyko.

Sausio 30 d. Maskvoje JAV ambasadorius Rusijoje Jonas Huntsmanas per interviu radijo stočiai „Echo Moskvy“ paminėjo, kad M. Pompeo tikrai buvo susitikęs su Rusijos žvalgybos tarnybų vadovais, tačiau kur vyko susitikimai ir kas konkrečiai juose dalyvavo, jis nepasakė.

„Praeitą savaitė įvyko, ko gero, reikšmingiausi susitikimai, per kuriuos buvo kalbama apie kovą su terorizmu – labai ilgai pačiu aukščiausiu lygiu aptarinėjamą problemą“, – sakė J. Huntsmanas.

Pakomentuoti šiuos įvykius buvo paprašyta ir Vašingtone veikiančios Rusijos ambasados atstovo spaudai, tačiau į el. paštu nusiųstą užklausą jis atsakė ne iš karto.

CŽA atstovas apskritai atsisakė pateikti kokios nors papildomos informacijos apie susitikimus, kuriuose dalyvavo M. Pompeo.

„JAV žvalgybos agentūros vadovų dienotvarkė nėra diskusijų objektas, tačiau galiu patikinti, kad bet kokia komunikacija su užsienio valstybių žvalgybos agentūromis yra vykdoma laikantis JAV įstatymų, be to, pasitarus su atitinkamais departamentais ir agentūromis“, – el. laišku atsakydamas į RFE/RL užklausą nurodė anonimiškumą panoręs išlaikyti oficialus asmuo.

Sausio 29 d., duodamas interviu transliuotojui BBC, M. Pompeo pasakė, kad nors JAV ir Rusijos žvalgybos agentūros kartkartėmis bendradarbiauja, Rusija vis tiek laikoma priešiškai nusiteikusia šalimi. „Nepastebiu beveik jokių jų bandymų sustabdyti savo veiklą“, – sakė CŽA vadovas.

CŽA direktorių susitikimai su analogiškas pareigas Rusijos agentūrose einančiais asmenimis vyksta reguliariai. Per juos paprastai aptarinėjami kuo įvairiausi klausimai.

Vis dėlto į atsargą pasitraukę JAV žvalgybos vadovai tikina, kad iš karto visų trijų Rusijos žvalgybos agentūrų vadovų atvykimas į Vašingtoną, be to, kaip tik tada, kai ypač intensyviai nagrinėjamas klausimas dėl tariamo Rusijos kišimosi į 2016 metais vykusią JAV prezidento rinkimų kampaniją, be abejo, kelia įtarimų.

Buvęs CŽA rezidentūros vadovas Maskvoje Stevenas Hallas sako neprisimenantis, kad per 15 pastarųjų metų visi trys Rusijos agentūrų vadovai tuo pačiu metu būtų lankęsi JAV sostinėje, todėl toks atvejis, pasak jo, vertintinas kaip labai neįprastas.

S. Hallas tikina, kad bent jo vadovavimo laikais tokie susitikimai visada būdavo laikomi ypač reikšmingais tiek politiniu, tiek strateginiu požiūriu, mat šitaip Maskvai būdavo suteikiama galimybė užsitikrinti lygiavertę, už JAV ne menkesnę savo padėtį.

Aukšto rango Rusijos žvalgybos pareigūno susitikimą su kolega iš JAV Rusija, anot S. Hall‘o, yra linkusi laikyti savotišku politiniu laimėjimu. „Todėl, atsižvelgiant į šiandienos aplinkybes, [JAV] noras suteikti [Rusijai] tokio pobūdžio galimybių, būtų labai keistas“, – konstatavo S. Hall‘as.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Eglė Gatelytė

Šveicarija kraipyti galvas verčia visą Europą: keliamas klausimas ir dėl Lietuvos (3)

Europiečiai stebėdamiesi kraipė galvas po to, kai Šveicarija neleido tokioms šalims kaip...

Elektros vartotojams atsiveria kainų „langas“: gali būti, kad laiko lieka nedaug (15)

Elektros rinkoje kainoms kritus į seniai matytą lygį tiekėjai mažina kainas vartotojams, kartu...

Pabėgęs kalinys – ypač pavojingas: nužudė tris žmones (3)

Šeštadienio vakarą iš ligoninės pabėgęs kalinys Jevgenijus Vorobjovas (Jevgenij Vorobjov)...

Kraujo tyrimai gali parodyti netgi vėžį: gydytojos išvardijo, kurie rodikliai svarbiausi

Kraujo tyrimai gali būti neįtikėtinai informatyvūs. Jie gali parodyti, ko trūksta ar per daug...

Kinijos dilema: ar pelningas JAV ir Vakarų rinkas iškeis į karinę paramą Rusijai? (3)

Į Maskvą atvykęs ir su Vladimiru Putinu susitikęs Kinijos lyderis Xi Jinpingas , nors iš...

Lietuviškų elektrinių autobusų gamintojas – apie masinės gamybos planus ir konkurenciją su kinais, kurie sugeba pasiimti ES paramą (3)

Kojas gimtojoje Klaipėdoje apšilęs lietuviškų elektrinių autobusų gamintojas „ Dancer “...

Policijai įkliuvęs treneris pasiūlė kyšį: ateik į Kauno „Žalgirio“ rungtynes (7)

Daugybę prizinių vietų Lietuvos ir Europos čempionatuose užėmęs šiuo metu lengvosios atletikos...

Gausios teisėsaugos pajėgos ieško pabėgusio kalinio papildyta (5)

Lietuvos kalėjimų tarnyba praneša, kad apie 21.05 val. Marijampolės kalėjimo nuteistasis Jevgenij...

DELFI

Analitikas Švecas: formuojasi nauja „blogio ašis“ Iranas meistriškai pasinaudojo silpstančia Rusija (20)

Kuria linkme pakryps įvykiai Ukrainos fronte, kiek dar truks Rusijos pradėtas karas priklausys ir...

Trūksta virėjų ir padavėjų: visi nori būti šefais, bet ne plauti indus ar skusti bulves (4)

Restoranui sprendimas buvo rizikingas, nes maisto gamyboje negali būti klaidų, o vaikams – tai...