Vakarų šalys nori nutraukti Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryboje dėl Sirijos susidariusį paralyžių, kurį kelia Rusijos veto teisė. Vakarai yra pasiryžę cheminio ginklo panaudojimo Sirijoje klausimą perduoti JT Generalinei Asamblėjai, kurioje Rusijos diplomatai negalės užkirsti kelio vienai ar kitai rezoliucijai, rašo „The Guardian“.
© AFP / Scanpix

Leidinys pažymi, kad tai retas atvejis tarptautinės diplomatijos sferoje. Pirmą ir paskutinį kartą tokia galimybė buvo panaudota Šaltojo karo metais.

Pastaruoju metu JT Saugumo Tarybai sprendžiant Sirijos klausimus, susijusius su cheminio ginklo panaudojimo tyrimais, Rusija savo veto teise pasinaudojo 11 kartų.

Taigi diplomatai yra pasiryžę apeiti Rusijos veto. 1950 metais JT Generalinė Asamblėja priėmė rezoliuciją „Vienybė už taiką“. Ji numato, kad pritarus devyniems iš penkiolikos JT Saugumo Tarybos narių, balsavimas vienu ar kitu klausimu gali būti perduotas Generalinei Asamblėjai.

Žiniasklaidos teigimu, dėl Sirijos susidariusi aklavietė praėjusį savaitgalį buvo analizuojama per kasmetinį uždarą Saugumo Tarybos ambasadorių susitikimą Švedijoje. Manoma, kad šios diskusijos tęsis ir per kitus šios savaitės susitikimus.

Šiuo metu Sirijoje dirba Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons, OPCW) inspektoriai, tiriantys pranešimus, kad Vakarų Gutos Dumos mieste galėjo būti panaudotas cheminis ginklas. Tačiau „nepaisant to, ką jie nustatys, ši organizacija neturi įgaliojimų įvardyti už šią ataką atsakingus asmenis“, pažymi žurnalistai.

Buvęs JT generalinio sekretoriaus pavaduotojas ir Rusijos visuomeninės tarybos tarptautiniam bendradarbiavimui ir diplomatijai pirmininkas Sergejus Odžonikidzė savo ruožtu teigė, kad Vakarų šalys negali apeiti Rusijos veto.

„JT įstatai surašyti taip, kad veto niekada nebūtų galima apeiti. Tai labai sudėtingas klausimas. Jeigu jie įrodys, kad tai nėra JT Saugumo Tarybos kompetencija, tuomet pavyks. Kitu atveju – ne. Žiūrėsime, kaip plėtosis situacija“, - sakė jis „RIA Novosti“.

Virtinė organizacijų skelbė, kad balandžio 7 dieną Dumoje buvo panaudotas cheminis ginklas, pražudęs dešimtis taikių gyventojų.

Žurnalistų ekspertinė grupė „Bellingcat“, išanalizavusi vaizdo medžiagą iš Sirijos, padarė išvadą, kad „labai tikėtina“, jog Sirijoje buvo panaudotas cheminis ginklas. Specialistai spėjo, kad ant vieno gyvenamojo namo šiame mieste buvo numestas dujų balionas su chloru.

Balandžio 14 dieną, atsakydamos į cheminio ginklo ataką, kurią Dumos mieste surengė Sirijos vyriausybė, Jungtinės Valstijos, Didžioji Britanija ir Prancūzija paleido raketas į Sirijos cheminio ginklo gamybos ir saugojimo objektus. Rusija šiuos Vakarų veiksmus pavadino agresijos aktu ir „JT įstatų bei tarptautinės teisės normų ir principų pažeidimu“.

Rusijos užsienio reikalų ministerija buvo nepatenkinta, kad OPCW ekspertai į Dumą atvyko tik po 11 dienų nuo Damasko prašymo. „Tokį delsimą tokioje rezonansinėje situacijoje, kad ir kuo jis būtų motyvuojamas, laikome nepriimtinu. Juk OPCW personalo saugumą garantavo ne tik Sirijos vyriausybė, bet ir Rusijos karinio kontingento Sirijoje vadovybė“, - teigė Užsienio reikalų ministerijos oficiali atstovė Marija Zacharova.

Vakarai turi planą prieš Rusiją: ruošiasi atimti svarbų ginklą
© Sputnik / Scanpix
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Puotos Daktarų irštvoje: sumušta Džordana, Valinsko šou ir šūviai vietoj fejerverkų (93)

Alkoholiu ir maistu nukrauti stalai, garsiausi Lietuvos nusikaltėliai, pusnuogės moterys, žymiausi...

Gyvai / Čempionų lygos kulminacija: „Real“ ir „Liverpool“ kaktomuša (102)

Jau šį šeštadienį paaiškės 2017/2018 metų sezono stipriausia Čempionų lygos ekipa. Trofėjų...

Įtakingos Lietuvos didikės istorija: kodėl ją pamilę vyrai atleisdavo net išdavystę (1)

Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės istorijoje moterų reikšmė politinėje arenoje vis dar...

Tėvų išmonė beribė: tarp rečiausių vardų Vaidrius, Džema ir Ripsimėja (75)

Tuo metu, kai vieni tėvai vaikams renka vardą iš giminėje esančių ar šalies populiariausiųjų...

Visi žino Kembridžo kunigaikštienę, bet ar esate matę pirmąją Argentinos ponią? politinio pasaulio stiliaus ikona (4)

Kai į Argentinos prezidento postą buvo išrinktas Mauricio Macri , ši pergalė reiškė...

Skanusis Italijos regionas: tik čia paragausite Paskutinės vakarienės sriubos ir teisingiausių makaronų

Tai nepavyko Romos imperijos legionams, užtat tai padarė italų virtuvės karvedžiai. Jie...

Garsenybės tiesiog apsėstos šios dietos: kodėl neturėtumėte sekti jų pavyzdžiu? (15)

Pastaruoju metu ne viena garsenybė ėmė laikytis vadinamosios ketoninės dietos , kurios pagrindą...

Lietuvoje nauja technologija – mobilios paukštidės (24)

Vienoje iš labiausiai Lietuvoje paplitusių žemės ūkio šakų bręsta permainos. Ilgą laiką...

Kraupi žmogžudystė Tauragės rajone: vyras nušovė du žmones ir nusižudė pats (30)

Taugarės rajone esantį Eidintų kaimą sukrėtė kraupi tragedija. Vyras nužudė du žmones, po to...

Vonios remontas: kaip neišleisti daug pinigų ir mėgautis rezultatu (14)

Atrodytų, visiškai nesudėtinga atlikti remontą vonios kambaryje, bet iš tiesų šios patalpos...