aA
Dar taip neseniai visi vienu balsu tvirtino, kad Vladimiras Putinas neturi draugų. Jo inicijuotas įsiveržimas į Krymą ir kišimasis į veiksmus Rytų Ukrainoje pelnė jam persona non grata statusą daugelio tipinių europiečių ar amerikiečių akyse. Sąstingį patirianti Rusijos ekonomika tikrai nedžiugino ir Azijos, rašo Cynthia Kroet „Politico“ skelbiamoje publikacijoje.
Vladimiras Putinas
© AP/Scanpix

Vis dėlto šiomis dienomis į Rusijos lyderį, atrodo, atsigręžė sėkmė. Jis tikrai neatsisakė pretenzijų į jokią svarbią Ukrainos sritį, tačiau vėl pasigirdo kalbos apie Rusijai nuo 2014-ųjų metų taikomų sankcijų atšaukimą.

V. Putinas visada buvo laikomas autoritetu tarp Europoje besikuriančių kraštutinių dešiniųjų pažiūrų partijų narių. Jis ir pats demonstravo neslepiamą prielankumą šioms partijoms, dabar, beje, galinčioms džiaugtis padidėjusiu populiarumu. Rusijos prezidento sėkmės įrodymų sąrašą papildo ir tai, kad ir tradicinėms politinėms partijoms priklausantys jam ištikimi asmenys šiuo metu užima ne vieną svarbų postą arba kyla karjeros laiptais.

Netrukus Vakaruose gali susiformuoti savarankiška V. Putino pažiūras propaguojanti valdančiųjų grupė. Prieiti tokią išvadą leidžia keletas toliau išvardytų faktų.

Prancūzija

Įtikinama konservatorių partijai atstovaujančio Francois Fillono pergalė atvėrė palankiai V. Putino atžvilgiu nusiteikusiems prancūzų politikams duris į Eliziejaus rūmus, kurių slenkstį bus galima peržengti birželio mėnesį. Buvęs Prancūzijos ministras pirmininkas vadina Rusiją svarbia Europos partnere, pasisako už sankcijų atšaukimą ir mano, kad Vakarų valstybės vykdo provokaciją priimdamos į NATO gretas visiškai netoli Rusijos sienos esančias šalis. F. Fillono manymu, Vakarams reikėtų sudaryti koaliciją su Rusija ir suvienyti pajėgas Sirijoje kovojant su vadinamąja „Islamo valstybe“.

Francois Fillonas
Francois Fillonas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Rimčiausia F. Fillono varžovė Marine Le Pen – dar ištikimesnė V. Putino pakalikė. Jos vadovaujamai „Nacionalinio fronto“ partijai 2014-aisiais metais Rusijos remiamas bankas suteikė 9 mln. eurų siekiančią paskolą. M. Le Pen ne kartą ragino nutraukti Rusijai taikomas sankcijas.

Estija

Estijos Centro partijos lyderiui Juri Ratui patikėta suformuoti vyriausybę. Jis atstovauja palankiausiai Rusijos atžvilgiu nusiteikusiai partijai, gyvuojančiai priešiškumu ilgą laiką okupantu laikytam rytiniam kaimynui pasižyminčioje šalyje. Reikia pasakyti, kad Centro partiją dažniausiai remia Estijoje gyvenantys rusų tautybės piliečiai.

V. Putinui nusišypsojo sėkmė: Europoje formuojasi nauja pakalikų koalicija
© AFP/Scanpix

Partijos frakcijos nacionaliniame parlamente vadovė Kadri Simson ne kartą tvirtino, kad J. Ratas yra „atsidavęs Estijos patriotas“ ir pridūrė: „Neketiname keisti Estijos politikos derindamiesi prie ES arba NATO“.

Bulgarija

Praeitą savaitę vykusiuose šalies prezidento rinkimuose pergalę iškovojo prorusiškų pažiūrų kandidatas Rumenas Radevas. Jis pareiškė, kad nori atkurti ryšius su Kremliumi, be to, sieks, kad būtų atšauktos Rusijai ES taikomos sankcijos.

V. Putinui nusišypsojo sėkmė: Europoje formuojasi nauja pakalikų koalicija
© AFP/Scanpix

Moldova

Kaip teigia neseniai pergalę šalies prezidento rinkimuose iškovojęs Moldovos Respublikos socialistų partijai priklausantis Igoris Dodonas, jo rinkėjai „susivienijo ir nubalsavo už draugystę su Rusija ir už neutralitetą“. Jis taip pat pranešė sieksiąs, kad 2017-aisiais metais įvyktų pirmalaikiai parlamento rinkimai, nes tada būtų galima pakeisti dabartinę provakarietiškų pažiūrų valdžią.

V. Putinui nusišypsojo sėkmė: Europoje formuojasi nauja pakalikų koalicija
© Reuters-Scanpix

JAV

Išrinktuoju šalies prezidentu tapęs Donaldas Trumpas ne kartą reiškė susižavėjimą V. Putinu ir ragino Vašingtoną gerinti santykius su Maskva, kad bendromis pajėgomis pavyktų pagaliau sunaikinti „Islamo valstybę“.

V. Putinui nusišypsojo sėkmė: Europoje formuojasi nauja pakalikų koalicija
© AFP/Scanpix

Nyderlandai

Nyderlandų piliečiai nubalsavo prieš ES ir Ukrainos Asociacijos sutartį. Iš to galima spręsti apie šalyje augantį euroskepticizmą. Tokios nuotaikos lemia Europos destabilizaciją, todėl yra palankios Rusijai, visomis išgalėmis siekiančiai, kad tarp Ukrainos ir ES neužsimegztų jokių glaudžių santykių. Sprendžiant iš prieš rinkimus vykdomų apklausų, vienos iš populiariausių šalyje Laisvės partijos lyderis Geertas Wildersas, nors ir nereiškia pritarimo V. Putinui, visgi yra nusiteikęs prieš ES ir kelia Nyderlandų išstojimo iš jos klausimą.

Geertas Wildersas
Geertas Wildersas
© AP / Scanpix

Nereikia pamiršti, kad Rusijos ir Nyderlandų santykiai yra gana įtempti, nes Nyderlandų prokurorai kaltina Rusiją dėl keleivinio lėktuvo MH17 katastrofos virš Ukrainos.

Graikija

Graikiją ir Rusiją sieja tie patys ekonominiai interesai Balkanų regione. Graikijos ministras pirmininkas Alexis Tsipras pavadino Maskvą „pačia svarbiausia Graikijos sąjungininke“, o V. Putinas A. Tsiprą įvardijo kaip „svarbų Rusijos partnerį Europoje“. Pernai šalys sudarė prekybos sutartį, o vėliau A. Tsipras pasakė, kad Graikija, kaip suvereni valstybė, turi teisę sudaryti ekonomines sąjungas su tais, kurie ją domina.

Alexis Tsipras
Alexis Tsipras
© Sipa Press/Scanpix

Vengrija

Šalies ministras pirmininkas Viktoras Orbanas yra glaudaus bendradarbiavimo su Rusija šalininkas. Ši jo pozicija ypač ryški, kai kalbama apie energetiką. 2014-aisiais metais Vengrija paskelbė apie sprendimą kartu su Rusija statyti branduolinę jėgainę pasinaudojant Rusijos suteikta paskola. V. Orbanas yra pasakęs: „Be rusų neįmanoma tinkamai formuoti Vengrijos ateities.“

 Viktoras Orbanas
Viktoras Orbanas
© Reuters/Scanpix
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nepaklausė medikų ir šiandien džiaugiasi dešimtmečiu sūnumi: nuvykus į klinikas, nėštumą siūlė nutraukti

Ką reiškia rankose laikyti nė kilogramo nesveriantį kūdikį, niekaip nesupras tie, kas to...

Reforma iš vidaus: prabilo apie ligoninėse apgyvendinamus paimtus vaikus, dėl kursų metamus darbus ir pareigūnų patyčias (206)

Iš nesaugios aplinkos paimtų vaikų apgyvendinimas ligoninėse, budinčių globotojų trūkumas,...

Po 30 metų į Lietuvą grįžusi moteris atvira: nuskurusiame sovietiniame mieste esama šio to nauja (78)

„Iš Lietuvos su meile“. Taip savo straipsnį, publikuotą svetainėje „Roads &Kingdoms“,...

Iš emigracijos grįžusi Rasa pirmą Lietuvoje uždirbtą algą išleido maistui (22)

Jau aštuntus metus Norvegijoje gyvenanti Simona Šiemienė planuoja grįžti į Lietuvą ir...

Kaune vaikus sužalojusį agresyvų girtą „Volvo“ vairuotoją teko surakinti ir paklupdyti į ligoninę išvežti trys vaikai (2)

Šeštadienį Kauno pakraštyje, Vaišvydavoje, Didžiojoje g., kaktomuša susidūrė visureigis...

Į Lietuvą veržiasi šaltis ir sniegas – gruodžio mėnuo bus kitoks nei įprasta (34)

Nors ruduo dar nesibaigė, daugeliui smalsu, kokia laukia žiema. Kai kurių klimatologų teigimu,...

Nuostabaus grožio šalyje laukiamas kiekvienas lietuvis: vietiniai mus myli, todėl vaišina ir negaili pagyrų (11)

Vargu ar rastume abejingą Gruzijai keliautoją. Ši šalis apdovanota gamtos bei kultūros, ji pilna...

Padėtis virsta nekontroliuojama: kasmet dėl antibiotikų miršta dešimtys tūkstančių pasveikti turėjusių žmonių (59)

Kiekvienais metais Europoje miršta 33 tūkstančiai žmonių dėl bakterinių infekcijų, kurių...

Praėjus metams po dingimo Argentinoje aptiktas povandeninis laivas (16)

Argentiniečių povandeninis laivas, prieš metus sprogęs ir dingęs su 44 žmonių įgula,...

Kodėl „Porsche“ užvedimo spynelę montuoja kairėje vairo pusėje? (18)

Jei jūsų automobilis vis dar turi užvedimo spynelę, kurioje vairo pusėje ji yra? Spėtume, kad...