Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį Samarkande padėjo rožių prie velionio Islamo Karimovo kapo, kai Uzbekistano lyderio mirtis kelia nerimą dėl galimo nestabilumo šalyje.
V. Putinas Uzbekistane
© Sputnik/Scanpix

Rusijos valstybinė televizija parodė vaizdo reportažą, kuriame V. Putinas priklaupia prie gėlėmis padengto 27 metus šaliai vadovavusio I. Karimovo kapo istoriniame Samarkando mieste, į kurį Rusijos lyderis užsuko grįždamas iš Didžiojo dvidešimtuko viršūnių susitikimo Kinijoje.

V. Putinas taip pat susitiko su Uzbekistano premjeru Šavkatu Mirzijojevu, – tai galima laikyti dar vienu ženklu, kad būtent jis pakeis aiškaus įpėdinio neturėjusį I. Karimovą, apie kurio mirtį po insulto buvo pranešta praėjusį penktadienį.

Daugel metų žmogaus teisių gynėjų kritikuotas už žiaurų susidorojimą su disidentas I. Karimovas save vaizdavo esantį stabilumo garantu bei gynėju nuo radikalaus Afganistane paplitusio islamo ir triuškinantį fundamentalistų grupes savo valstybėje, kurioje gyventojų daugumą sudaro musulmonai.

Tačiau Rusijos lyderis gyrė I. Karimovą už „stabilumo“ išsaugojimą ir pažadėjo, kad Rusija „darys viską, kad palaikytų uzbekų tautą ir Uzbekistano vadovybę“.

„Galite visiškai mumis pasikliauti, kaip galite (pasikliauti) savo ištikimiausiais draugais“, – sakė V.Putinas, kurį citavo naujienų agentūra „Interfax“.

Š. Mirzijojevas, buvęs ištikimas I. Karimovo bendražygis, V. Putinui atsakė, kad Uzbekistano ryšiai su Rusija yra „visai strateginiai“ ir Taškentas sieks „toliau juos plėtoti“, nurodė „Interfax“.

„Jūsų šiandieninis apsilankymas daug pasako, ir mes esame jums labai dėkingi“, – sakė Š. Mirzijojevas V. Putinui, palygindamas Rusijos vadovo vizitą su „tikro draugo pečiu“ tokiu „sunkiu metu“.

Vaizdo reportaže taip pat parodyta, kaip V. Putinas sveikinasi su I. Karimovo juodai apsirengusia našle Tatjana ir jaunesniąja dukra Lola marmuru išklotoje salėje priešais didžiulį velionio šalies prezidento portretą.

Džihadistų baimė

I. Karimovas buvo vienas iš kelių sovietinių lyderių, išsilaikiusių valdžioje ir po jų respublikų paskelbimo nepriklausomomis nuo Maskvos 1991 metais; valdydamas jis savo geležiniu kumščiu traiškė islamistines grupuotes šalyje.

Būdamas valdžioje jis sugebėjo laviruoti tarp Maskvos ir Vakarų, vienu metu šioje medvilnę auginančioje 32 milijonų gyventojų šalyje buvo įsikūrusi JAV bazė, iš kurios buvo vykdomos operacijos gretimame Afganistane.

Pasak apžvalgininkų, Maskva yra suinteresuota tvarkingu valdžios pasikeitimu šioje nuskurdusioje šalyje, baimindamasi dėl džihadistų grėsmės pietiniuose savo pakraščiuose ir, galbūt, tikėdamasi įgyti daugiau įtakos Uzbekistane.

„Stabilumas prie pietinių sienų Rusijai visada buvo vienas prioritetų, ypač šiomis dienomis, baiminantis, kad („Islamo valstybės“ grupuotė) gali pasinaudoti valdžios vakuumu“, sakė naujienų agentūrai AFP Vašingtono universiteto regiono politikos ekspertas Scottas Radnitzas.

Kremlius gali bandyti labiau palenkti Uzbekistaną į savo pusę, pasiūlydamas Taškentui geresnį sandorį dėl beveik 2 mln. Rusijoje dirbančių uzbekų migrantų, arba dosnią paskolą, sakė S. Radnitzas. Tačiau naujoji šalies vadovybė greičiausiai ir toliau laikysis savo senojo kurso, pridūrė jis.

„Kaip ir anksčiau, ji nesudės visų kiaušinių į Rusijos krepšį“, – sakė ekspertas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuvė apsilankė Š. Korėjos restorane: net ir valgant skanų maistą sunku negalvoti apie režimą (83)

Žinau, kad rašydama šį straipsnį ir prisipažindama, kad sąmoningai nusprendžiau apsilankyti...

Latvių pasiekimas išjudino lietuvius: už mane daugiau uždirba net Panevėžio duobkasys feisbuke plinta kvietimas streikuoti (201)

Latvijos sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad Latvij os ligoninė se dirbančių gydytojų...

R. Vanagaitė išklojo, ką patyrė su politikais Maskvoje matė palūžusį V. Uspaskichą (190)

Autobiografinę knygą „Višta strimelės galva“ pristatanti rašytoja, viešųjų ryšių...

Naudinga žinoti perkantiems NT: praktiniai patarimai (20)

Šiame straipsnyje kalbėsime apie pasirengimo nuomai etapą nuo objekto paieškos iki įsigijimo...

Tragiška avarija Vilkaviškio rajone: vairuotojas žuvo, keleivis sužalotas

Vėlų pirmadienio vakarą, apie 22.20 val., Vilkaviškio r., kelio Vilkaviškis-Gražiškiai...

Išskirtiniai sostinės butikai: kokių vienetinių prekių ten galima rasti? (5)

Jaukiose sostinės senamiesčio gatvelėse yra įsikūrę daugybė butikų, kuriuose galima atrasti...

Ar gali būti, kad nuo sekso senstama? (14)

Panašu, kad taip. Išvadą, jog seksualinis aktyvumas turi įtakos senėjimo procesui, padarė...

Policininkai talkino slaptam detektyvui: klientus domino ne tik meilužių gyvenimas (17)

Dabar jau į pensiją pasitraukę du Vilniaus policininkai ne vienerius metus galėjo talkinti...

Pristatė baldus katėms: gyvūnams sunku atsispirti (1)

IKEA neseniai pristačius baldų augintiniams kolekciją, įmonė „Okawa Kagu“ pristatė tik...

C. Ronaldo antrus metus iš eilės išrinktas FIFA geriausiu pasaulio žaidėju Kaip lietuviai prisidėjo prie rinkimų (14)

Pirmadienio vakarą Londone paaiškėjo, kam atiteko FIFA futbolo geriausiųjų apdovanojimai –...