aA
Trečiadienį sprendžiamas Viktoro Orbano ir jo partijos „Fidesz“ klausimas: ar bus leista jam likti Europos Liaudies Partijos (EPP) bloke. Tačiau tas sprendimas gali esmingai pakeisti jėgų santykį Europos parlamente.
Viktoras Orbanas
Viktoras Orbanas
© Reuters / Scanpix

Kaži, ar vertybių vėliavą aukštai iškėlę V. Orbano baudėjai dar labiau neįsiūbuos audringa jūra plaukiančio Europos Parlamento laivo?

Europos Liaudies Partijos vadas, bavaras Manfredas Weberis nuo Krikščionių socialinės sąjungos (CSU) akivaizdžiai stengiasi bangas numaldyti. Nes nuo šio sprendimo priklausys daug kas: ne vien EPP vienybė, bet ir Europos konservatorių kampanijos sėkmė gegužės mėnesį vyksiančiuose rinkimuose į Europos Parlamentą, – rašo Vokietijos dienraštis „Die Welt“.

Rinkiminėje kampanijoje norėtųsi kalbėti apie konservatorių Europos viziją, o ne apie bloko viduje rusenantį konfliktą.

M. Weberiui maga šį konfliktą taikiai išspręsti, nes priešingu atveju jam tektų užmiršti savo kaip potencialaus Europos Komisijos pirmininko ambicijas.

Naujoji Vokietijos krikščionių demokratų partijos (CDU) pirmininkė Annegret Kramp-Karrenbauer taip pat deda pastangas rasti kompromisą. Kaip informavo dienraščio „Die Welt“ sekmadieninis numeris „Welt am Sonntag“, šeštadienį ji intenesyvaus telefoninio pokalbio su Vengrijos lyderiu metu mėgino rasti tokį sprendimą, kuris leistų V. Orbanui „išsaugoti veidą“.

Manfredas Weberis
Manfredas Weberis
© AFP / ScanpixVokietijos konservatorių diplomatinės pastangos

Du ultimatumo, kurį prieš savaitę vengrų lyderiui paskelbė M. Weberis, punktai jau įvykdyti. V. Orbanas atsiprašė vidinių partijos kritikų, kuriuos jis interviu dienraščiui „Die Welt“ buvo išvadinęs „naudingais idiotais“. Be to, jis sustabdė neskoningą plakatų prieš Europos Komisijos pirmininką Jeaną-Claude'ą Junckerį kampaniją.

Naujausiomis „Die Welt“ žiniomis, vokiečiai siekė susitarti dar ir dėl to, kad vengrų kilmės milijardieriaus George'o Soroso įkurtas Vidurio Europos universitetas (CEU), atvirai kritiškas V. Orbano atžvilgiu, ir toliau liktų Budapešte. Bavarijos premjeras Markus Söderis (CSU) netgi pažadėjo finansuoti šio universiteto katedras iš Bavarijos žemės biudžeto.

Savaitgalį kalbėdamasi su V. Orbanu, Vokietijos krikščionių demokratų lyderė A. Kramp-Karrenbauer, suprantama, įvardino ir būtinumą laikytis demokratinių EPP vertybių. Vidiniai V. Orbano kritikai iš Liaudies partijų bloko jau ne pirmi metai nepatenkinti jo vykdoma politika, kurioje esama žodžio laisvės ir teisminės nepriklausomybės pažeidimų. Tačiau vokiečiai, kaip matyti, žiūri į susidariusią padėtį platesniu strateginiu žvilgsniu: o kokios bus V. Orbano atstūmimo pasekmės?

Lietuvos konservatoriai atkaklauja

Atkakliausieji V. Orbano kritikai į kompromisus leistis nelinkę, – jie ir toliau reikalauja išmesti V. Orbaną ir jo partiją „Fidesz“ iš konservatyvių Bendrijos partijų šeimos. Įdomu, kad iš Vidurio ir Rytų Europos konservatorių tokią bekompromisę vertybių gynėjų poziciją užima tik Lietuvos TS-LKD su savo lyderiu Gabrieliu Landsbergiu.

Juodžiausiomis spalvomis – kaip liberalios Europos kontrahentą – V. Orbaną vaizduoja Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas. Tačiau E. Macronas, lygiai kaip ir V. Orbanas, žaidžia blogų populistų, nacionalistų ir gerų Europos šalininkų kontrastais – visiškai populistiniu stiliumi, – pastebėjo „Die Welt“ korespondentas Vengrijoje Borisas Kálnoky.

Vokietijos televizijos kanalo „Phoenix“ disputų laidoje „Tarp Orbano ir Macrono – Europa ginčijasi dėl krypties“ šis vokiečių žurnalistas atkreipė dėmesį į tai, jog E. Macronui Orbanas – ideali priešo figūra, kuri jam reikalinga tam, kad galėtų ją vanoti ir taip stilizuoti save kaip atkaklų kovotoją prieš populistus.

Ta prasme E. Macronas „elgiasi visai kaip Orbanas, yra pavyzdingas jo mokinys“, – savąją interpretaciją pateikė B. Kálnoky.

Annegret Kramp-Karrenbauer, Angela Merkel
Annegret Kramp-Karrenbauer, Angela Merkel
© AFP / Scanpix

Naujo galingo populistų bloko grėsmė

Žurnalistas sakė prieš tris savaites turėjęs galimybę kalbėtis su V. Orbanu apie jo Europos viziją ir apie tai, kuo ji panaši ar skiriasi nuo vokiškosios. Paaiškėjo, kad požiūriai iš esmės skiriasi tik dėl migracijos.

„Visais kitais klausimais vengrų pozicija visiškai atitinka naujosios Vokietijos krikščionių demokratų lyderės A. Kramp-Karrenbauer brėžiamą liniją“, – sakė B. Kálnoky ir pridūrė, jog ji vengrų nuostatoms yra kur kas artimesnė nei Angelos Merkel.

Kaip bus nubalsuota, neaišku. Liaudies partijų bloke vienybės nėra: V. Orbano kritikams priešpriešais stovi galinga V. Orbano draugų grupė. Tačiau konservatyviųjų Europos partijų dauguma yra susiskaldžiusios ir viduje, nėra apsisprendusios dėl to, kaip pasielgti su „Fidesz“.

„Kandidatui į Komisijos pirmininkus Manfredui Weberiui ši situacija be galo kebli: jam aišku, kad problemos jis negalės išspręsti, laikinai partiją suspenduodamas ar įsteigdamas komisiją padėčiai tirti, nes tuomet rinkimuose negalės atsiginti nuo politinių kontrahentų puolimo.“

Trečiadienis gali tapti lemtingas tolesnei Europos Sąjungos krypčiai. „Jei Orbanas bus išmestas, Europos Parlamente gali susikurti galingas populistų blokas, vedamas „Fidesz“, lenkų „Tiesos ir teisingumo“ partijos ir italų „La Lega“. V. Orbano „baudėjai“ neturėtų to užmiršti.

J.-C. Junckeris ragina pašalinti „Fidesz“

Kaip trečiadienį pranešė Vokietijos spaudos agentūra, Vokietijos krikščionys demokratai (CDU) ir krikščionių socialinė sąjunga (CSU) sutarė pasisakyti už laikiną „Fidesz“ suspendavimą, kol bus atgautas visiškas pasitikėjimas šia vengrų partija.

A. Kramp-Karrenbauer sakėsi esanti patenkinta „pirmais pripažinimo vertais“ V. Orbano žingsniais teisinga kryptimi ir tikėjosi tolesnio dialogo su juo.

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude‘as Junckeris, priešingai, į kompromisus leistis nelinkęs ir reikalauja išmesti „Fidesz“ iš konservatyvaus EP bloko.

„Jei dešinysis nacionalistas V. Orbanas nepripažįsta krikščionių demokratinių vertybių, jo vieta – ne EPP“, – sakė jis trečiadienio ryte Vokietijos radijui „Deutschlandfunk“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(20 žmonių įvertino)
4.3000

Top naujienos

Iškalbingi Vakarų svarstymai, kaip reaguoti į Rusijos branduolinį smūgį: kas iš tikrųjų jau aišku Kremliui (4)

Pajudėjo branduolinis traukinys. „Dingo“ atominis povandeninis laivas. Ar Rusija panaudos...

Pateikė šildymo kainų prognozes: viename didmiestyje gali būti brangiau net 140 proc. (4)

Pakilusios energijos kainos pabrangino ir šildymą Lietuvoje, tačiau šis šuolis nuo praėjusio...

Rusai po mobilizacijos susidūrė su tikrai rusiškais kariavimo metodais: plinta graudūs vaizdai (2)

Ukrainos pajėgos toliau sparčiai stumia rusų pajėgas, o Ukrainos prezidentas Volodymyras...

Vaizdo įraše – pasiduodantys rusų kariai papildyta (4)

Pasirodė vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota, kaip netoli Chersono rusai ant pėstininkų kovos...

Nuo lapkričio atsiskaitymai grynaisiais pinigais bus ribojami

Valstybinė mokesčių inspekcija ( VMI ) primena, kad nuo šių metų lapkričio 1 d. įsigalioja...

The Economist

Branduolinė grėsmė Kuboje ir Ukrainoje: Rusijos komentatoriai brėžia atviras paraleles tarp šių krizių

Prieš šešiasdešimt metų pasauliui grėsė branduolinis kataklizmas. Kubos raketų krizė kilo...

Karas Ukrainoje. Išlaisvinant vis daugiau teritorijų, Zelenskis be užuolankų kreipėsi į okupantus analitikai: Rusijos kariuomenė tapo pagrindine sunkiosios ginkluotės tiekėja Ukrainai

Prieš mėnesį įvykęs greitas Ukrainos proveržis Charkivo srityje lėmė tai, kad į Ukrainos...

Tiesioginė transliacija / Delfi rytas. Mitais apipintas cholesterolis: kaip išvengti „tyliojo žudiko“ daromos žalos

Tinkamai valdyti savo finansus ir investuoti gali bet kas – tai sieks įrodyti jau antrą kartą...

Išbandžiau naują 5G internetą namams: kuris greitesnis – „Telia“ ar „Tele2“ (1)

Bene kiekvienas savo namuose nori turėti gerą interneto ryšį. Štai aš gyvenu Vilniaus mieste,...

Spiningavimo varžybose suaugusiems žvejams nosį nušluostė devynmetis: apie tokį laimikį tik pasvajoti

Kėdainių rajono Mantviliškio tvenkinyje vyko žvejų spiningavimo nuo kranto varžybos, skirtos...