Per metus Jungtinės Valstijos įvairioms Rusijos organizacijoms skirdavo apie 50 milijonų JAV dolerių. Maskvos 518-oji vidurinė mokykla buvo viena iš amerikiečių paramos gavėjų. Pagal specialią programą čia nuo gimimo cerebriniu paralyžiumi sergantys vaikai mokomi kartu su sveikaisiais. Mokytojų teigimu, tai didina pastarųjų supratingumą, toleranciją ir užuojautą.

Tačiau Rusijos Užsienio reikalų ministerija neseniai pareiškė, kad valstybei nebereikia paramos, priešingai – nuo šiol paramos teikėja yra ji pati. Vis dėlto mokyklos mokytojai abejoja, ar dabartinė valdžia iš tiesų perims amerikiečių finansuotų projektų rėmimą.

„Sakau jums, tai politiniai žaidimai. Tik kodėl nuo to turi kentėti vaikai? Prieš sprendžiant reikėjo pagalvoti, kiek naudos suteikė tai, ką darėme šioje mokykloje“, – sako mokyklos mokytoja Jekaterina Romanova.

Per 20 veiklos metų šalyje USAID Rusijai skyrė daugiau nei 2,5 milijardo Jungtinių Valstijų dolerių. Tačiau Vladimiras Putinas praeitą gruodį apkaltino Valstijas kurstant antiprezidentinius protestus šalyje bei kišantis į šalies vidaus politiką. Rusijos opozicija mano, kad USAID išstūmimas iš šalies – rimtas smūgis demokratijos rėmėjams šalyje.

„Pergyvenome sovietų valdžią, pergyvensime ir šią. Šalies žmogaus teisių judėjimas ir pilietinė visuomenė Rusijoje vystysis nepaisant represijų. Jos mus tik sustiprins“, – tvirtina Helsinkio grupės Maskvoje vadovė Liudmila Aleksejeva.

Nuo šiol paramą iš užsienio gaunančios organizacijos Rusijoje privalės būti registruojamos kaip „užsienio agentai“, taip prilipdant Šaltojo karo laikus primenančią etiketę.