Uragano vėjų greitis siekia 209 km per valandą. Sekmadienį, kai „Ida“ turi pasiekti sausumą, taip pat minimos 16-osios uragano „Katrina“, kai buvo užlieta 80 proc. Naujojo Orleano, žuvo 1,8 tūkst. žmonių ir buvo padaryta milijardų dolerių (eurų) žala, metinės.

Uraganas Ida

NHC savo interneto svetainėje nurodo, kad „didelis uraganas „Ida“ toliau stiprėja... ir dabar [yra] pavojingas 4 kategorijos uraganas“ pagal penkiabalę Saffiro-Simpsono skalę, kur 5 kategorija reiškia stipriausius uraganus.

„Prognozuojama, kad „Ida“ bus itin pavojingas didelis uraganas, kai šią popietę pasieks Luizianos pakrantę“, – buvo sakoma NHC pranešime, paskelbtame, kai audra sustiprėjo iki 3-ios kategorijos.

Šeštadienį JAV pietuose esančiame Naujajame Orleane buvo užkalamos parduotuvių vitrinos, evakuojami žmonės. Pareigūnai perspėjo gyventojus nedelsiant pasitraukti arba rimtai pasiruošti pralaukti audrą.

„Visi bijo, nes tai „Katrina“ metinės, o tada žmonės į [uraganą] nežiūrėjo rimtai“, – sakė Austinas Suriano, padėjęs užkalti tėvo laikrodžių taisyklos langus.

Uraganas Ida

Prezidentas Joe Bidenas šeštadienį įspėjo, kad „Ida“ virsta labai, labai pavojinga audra“.

Anksčiau šeštadienį iš Naujojo Orleano ir kitų miestų besitraukiantys žmonės užkimšo į šiaurę vedančius kelius.

Visi sekmadienio skrydžiai iš Naujojo Orleano oro uosto buvo atšaukti.

Luizianos gubernatorius Johnas Belas Edwardsas sakė, kad „Ida“ bus tarp galingiausių audrų šioje valstijoje nuo XIX amžiaus 6-ojo dešimtmečio.

Naujojo Orleano merė LaToya Cantrell įspėjo gyventojus kuo rimčiausiai vertinti „Ida“.

„Laikas ne mūsų pusėje, – trumpoje spaudos konferencijoje sakė ji. – [Uraganas] sparčiai auga, stiprėja.“

Pietų Luiziana rengiasi dideliems nuostoliams ir potvyniams, sparčiai intensyvėjančiai audrai iš Vakarų Kubos slenkant į šiaurę.

„Beveik neabejotinai daug kur nutrūks elektros tiekimas, – šeštadienį žurnalistams sakė Naujojo Orleano krašto saugumo direktorius Collinas Arnoldas. – Maldauju jūsų rimtai žiūrėti į šią audrą.“

J. Bidenas sakė, kad į regioną nusiųsta šimtai gelbėtojų, taip pat maisto, vandens ir elektros generatorių.

Visame regione įrengiamos laikinos prieglaudos, bet Luiziana yra tarp valstijų, labiausiai nukentėjusių nuo COVID-19, todėl J. Bidenas paragino visus į laikinas prieglaudas vykstančius žmones dėvėti kaukes ir imtis kitų atsargumo priemonių.

Nacionalinė meteorologijos tarnyba prognozuoja „gyvybei pavojingą štorminę patvanką“ iki 3,35 m netoli Naujojo Orleano ir iki 4,6 m prie Misisipės upės žiočių, kai uraganas pasieks sausumą.

Tarnyba perspėjo dėl „katastrofiškos vėjo žalos“ ir sakė, kad per „Ida“ gali susidaryti tornadų.

Luiziana rengdamasi audrai paskelbė nepaprastąją padėtį. Šis J. Bideno patvirtintas sprendimas reiškia, kad bus galima teikti federalinę pagalbą valstijai.

Vėlai penktadienį „Ida“ kaip 1 kategorijos uraganas pasiekė Vakarų Kubą, bet labai didelės žalos ten nepadarė.

„Labai skausminga“

Rūstūs įspėjimai dėl „Ida“ neišvengiamai priminė „Katrina“, trumpoje spaudos konferencijoje sakė gubernatorius J. B. Edwardsas.

Uraganas Ida

„Labai skausminga galvoti apie dar vieną galingą audrą, tokią kaip uraganas „Ida“, pasiekiančią sausumą per tas metines“, – sakė jis.

Vienas didelis skirtumas, pasak gubernatoriaus, yra milžiniškos po „Katrina“ padarytos investicijos į pylimų, uždorių ir siurblių sistemą.

Vis dėlto laikrodžių meistras Ericas Suriano labai gerai prisimena „Katrina“. „Tai buvo didžiausias mano gyvenimo košmaras“, – sakė jis.

Tuo metu 1 kategorijos uraganas „Nora“ pasiekė Meksikos Ramiojo vandenyno pakrantę, pranešė NHC.

„Nora“ sausumą pasiekė Chalisko valstijos šiaurės vakaruose, jo centras „išlieka netoli Meksikos“, sakoma pranešime.

Praėjusią savaitę reta atogrąžų audra užklupo JAV šiaurės rytų pakrantes, kur dalyje rajonų dingo elektra, vėjas vartė medžius, iškrito rekordinis kritulių kiekis.

Mokslininkai įspėja apie ciklonų intensyvėjimą dėl klimato kaitos šiltėjant vandenynų paviršiniam vandeniui. Šie pokyčiai kelia vis didesnį pavojų pakrančių bendruomenėms visame pasaulyje.

Šaltinis
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)