aA
Virtinėje stambių Baltarusijos bendrovių vyksta streiką pradėti pasirengusių darbuotojų susirinkimai, pirmadienį pranešė žiniasklaida.
Ultimatumo laikas baigėsi: virtinėje Baltarusijos bendrovių – streikai
© Stopkadras

Anksčiau šį mėnesį Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja nustatė Baltarusijos prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai dviejų savaičių terminą atsistatydinti, nutraukti smurtą ir paleisti politinius kalinius. Priešingu atveju, perspėjo ji, nuo pirmadienio bus rengiamas visuotinis streikas.

Baltarusijos „Telegram“ kanalai ir žiniasklaida praneša, kad svarbiose Baltarusijos bendrovėse – „Grodno Azot“, Minsko ratinių vilkikų gamykloje (MZKT), Minsko traktorių gamykloje (MTZ), Minsko elektrotechnikos gamykloje – vyksta darbuotojų susirinkimai.

Pasak „Telegram“ kanalų, pirmadienio rytą buvo gauta daugiau nei 100 pranešimų apie streiką.

Portalo tut.by duomenimis, „MTZ darbuotojai kolona eina per cechus, renka žmones į streiką. Administracija liepė uždaryti cechus priešais koloną“.

„MTZ, kalvių cechas. Darbuotojai išėjo, ploja ir skanduoja: „Prisijunk“, – praneša portalas.

„Laisvės radijas“ informavo, kad „į „Grodno Azot“ teritoriją įvažiavo dvi didelės mašinos su OMON'o pareigūnais. Žmonės įkalbinėjami pradėti dirbti. Iškelta raudonai baltai raudona vėliava“.

Skelbiama, kad streikuoti ruošiasi ir dalis studentų.

Tuo metu koncernas „Belneftechim“ paneigė platformoje „Telegram“ platinamą informaciją apie streiką „Grodno Azot“.

Pramonės ministro padėjėjas Česlavas Šulha savo ruožtu pareiškė, kad pirmadienio rytą Baltarusijos pramonės bendrovės dirba įprastu režimu.

„Šiuo metu neturime informacijos, kad įmonės streikuoja. Visos įmonės veikia normaliai“, – sakė jis.

Baltarusijoje jau trečią mėnesį vyksta masiniai protestai dėl rugpjūčio 9-ąją įvykusių prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas A. Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų. Opozicija ir Vakarų demokratijos šiuos rinkimus laiko suklastotais.

Sviatlana Cichanouskaja – apie visuotinio streiko pradžią

„Baigėsi ultimatumo reikalavimų vykdymo laikas. Šiandien prasideda Visuotinis Streikas – kitas baltarusių žingsnis į laisvę, prievartos pabaigą ir naujus rinkimus.

Baltarusiai žino: spalio 26-ąją pagrindinė užduotis – parodyti, kad niekas nedirbs režimui. Valstybinių gamyklų ir įmonių darbuotojai, transporto darbuotojai ir šachtininkai, dėstytojai ir studentai nuo ankstaus ryto pradėjo streikuoti.

Tikiu, kad privatūs verslininkai, religinės bendruomenės, kultūros ir sporto veikėjai, IT srities darbuotojai palaikys streikuojančius ir vieną dieną sustabdys savo darbus. Juk valstybės įmonių streikas – ekonominio spaudimo variklis. O privačių kompanijų streikas – solidarumo kiekvienam ženklas, tai – ne mažiau svarbu. Žmonėms, kurie ryžosi streikuoti, reikia pamatyti, kad jie su savo sprendimu – ne vieni. Palaikykite įmonių MAZ, „GrodnoAzot“, MTZ, MZKT, „Naftan“, „Belaruskalij“ ir kitų gamyklų darbuotojus. Juk šiandien jie rizikuoja asmenine laisve, kad mes iškovotume laisvę savo šaliai“, – savo „Telegram“ kanale rašo S. Cichanouskaja.

Daugiau kaip 100 tūkst. baltarusių sekmadienį dalyvavo eitynėse Minske, reikalaudami autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos atsistatydinimo.

Protesto akcija surengta baigiantis opozicijos paskelbtam ultimatumo terminui.

Milicija, siekdama išvaikyti protestuotojus, naudojo garsines granatas ir ašarines dujas. Liudininkai pranešė, kad Minske ir Gardine sulaikyta daugiau kaip šimtas žmonių.

Siekiant sutrukdyti demonstracijai, Minsko centre buvo uždarytos metro stotys, suvaržytas mobilaus interneto veikimas.

Lietuvoje gyvenanti opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja prieš dvi savaites paskelbė ultimatumą A. Lukašenkai, reikalaudama jo atsistatydinti, nutraukti smurtą ir paleisti politinius kalinius. Ji sako, kad A. Lukašenkai neįvykdžius reikalavimų pirmadienį prasidės masiniai streikai.

Europos Sąjunga ir kitos Vakarų šalys įvedė sankcijas režimo atstovams dėl rugpjūčio 9-ąją vykusių prezidento rinkimų klastojimo ir smurto prieš taikius protestuotojus.

A. Lukašenka kreipėsi pagalbos į Maskvą, o Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas jam pažadėjo pusantro milijardo JAV dolerių paramą.

Aktyvistai: sekmadienį per protestus Baltarusijoje sulaikyta 290 žmonių

Teisėsaugos pareigūnai sekmadienį per protesto akcijas Baltarusijoje sulaikė 290 žmonių, pranešė žmogaus teisių gynimo centras „Vesna“.

Daugiausiai žmonių sulaikyta Minske ir Gardine. Protestai taip pat vyko Breste, Babruiske, Vitebske, Barysave, Mogiliave, Pinske, Polocke bei kituose Baltarusijos miestuose. Tarp sulaikytųjų yra žurnalistų.

Kaip praneša vietos žiniasklaida, vien demonstracijoje sostinėje Minske sekmadienį dalyvavo maždaug 100 000 žmonių.

Šalies Vidaus reikalų ministerija agentūrai TASS sakė, kad, kai sutemo, o didelės minios žmonių toliau žygiavo sostinės gatvėmis, buvo dislokuoti riaušių malšinimo ginklai.

Remiantis kitų Rusijos naujienų agentūrų pranešimais, sekmadienį buvo panaudota mažiausiai 10 kurtinamųjų granatų. Taip pat gauta pranešimų, kad riaušių policija šaudė guminėmis kulkomis.

Saugumo pajėgos, be kita ko, blokavo kelius Minsko centre.

Baltarusijoje pirmadienį turėjo prasidėti nacionalinis streikas. Socialinėje žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, kad streikas iš tiesų jau prasidėjo. Nepriklausomos žiniasklaidos svetainėje „Tut.by“ paskelbtuose vaizdo įrašuose matyti tušti fabrikai, kaip iš universitetų išeina studentai.

Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja anksčiau šį mėnesį paskelbė ultimatumą. Ji reikalavo įgyvendinti tris reikalavimus, o jei jie nebus įgyvendinti ir Aliaksandras Lukašenka neatsistatydins, prasidės opozicijos organizuotas nacionalinis streikas.

Ji reikalavo A. Lukašenkos atsistatydinimo, taip pat kad teisėsauga liautųsi vaikyti protestus ir būtų paleisti visi areštuoti opozicijos veikėjai.

„Šiandien režimas dar kartą parodė baltarusiams, kad smurtas yra vienintelis dalykas, kurį jis sugeba. Todėl rytoj, spalio 26-ąją, prasidės nacionalinis streikas“, – sekmadienį rašė S. Cichanouskaja.

Protestai Baltarusijoje įsiplieskė po rugpjūčio 9 dienos prezidento rinkimų. Oficialiais Centrinės rinkimų komisijos rezultatais, dabartinis prezidentas A. Lukašenka įveikė S. Cichanouskają triuškinama pergale, surinkęs 80,10 proc. balsų. S. Cichanouskaja neva liko antra, pelniusi tik 10,12 proc. balsų. S. Cichanouskaja atsisako pripažinti rinkimų rezultatus, ji išvyko iš Baltarusijos į Lietuvą.

BNS
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(80 žmonių įvertino)
4.2625

Top naujienos

Vokietijos rankose – tikrasis Putino ginklas Ukrainai ir Baltarusijai valdyti: ar galima pasirinkti išdavystę? (179)

Būti ar nebūti? Toks klausimas vėl iškilo Vakarų Europai svarstant vamzdyno „ Nord Stream 2...

Vilniuje užsisakė naminį kugelį išsinešti, o kai atidarė pakuotę – laukė staigmena (83)

Dabar toks metas, kad kavinių ir restoranų maistu galima pasimėgauti tik užsisakius jį...

Sukrečiantį vaizdo klipą išleidusi Rusijos grupė: jūsų karaliukui ateina galas (85)

Rusijos repo grupė „Kasta“ paskelbė vaizdo klipą, kuriame rodomi akivaizdūs įvykių...

Vytautė Merkytė | D+ nariams

Kas slepiasi po Paryžiaus gatvėmis: 6 mln. sielų įspėja – sustok, čia yra mirties imperija

Nors Paryžius yra meilės ir romantikos miestas, vieno fakto negalime ignoruoti – po jo gatvėmis...

Dulkys – apie nuotaikas po susitikimo su prezidentu: dėl vieno dalyko su Šimonyte buvome susitarę (265)

„Nenorėčiau spėlioti. Atvirai kalbant, gal ir nelabai yra laiko toms emocijoms, nes tikrai visa...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė | D+ nariams

Pasiilgusiems kelionių siūlo aplankyti lietuvišką Laplandiją, Aliaską ar net Tailandą

Manote, kad žiemą nėra ką veikti? Netiesa. Dar vienas mitas, jog per karantiną galima nebent...

Prognozuoja, kad kavos kainos kils: nyksta didžiausias pasaulyje kavos derlius (4)

Kavos prekiautojai pamažu pradeda suvokti Brazilijos orų problemos mastą, nes dėl karštų ir...

Vaikų neturinti moteris pasidarė sterilizaciją ir kiekvienais metais ją pamini švente: kai kurie mane vadina egoiste (1)

36 metų Kara Jankowski iš Floridos (JAV) nutarė pasidalinti savo istorija, dėl kurios sulaukė...

Orijaus kelionės. Panevėžys žada nustebinti visą Lietuvą: pritrauksime tūkstančius turistų (2)

Panevėžyje stūksančius kaminus ir milžiniškas gamyklas ketinama panaudoti kuriant naują miesto...

|Maža didelių žinių kaina