aA
Ukraina sutiko su „Steinmeierio formule“ ir tokiu būdu pripažino Donbaso gyventojų teisę patiems nuspręsti „savo likimą“. Apie tai rašoma bendrame vadinamųjų „Donecko liaudies respublikos“ ir „Luhansko liaudies respublikos“ vadovų Deniso Pušilino ir Leonido Pasečniko pareiškime, kurį cituoja Donecko naujienų tarnyba, skelbia RBK.
Denisas Pušilinas
© Sputnik / Scanpix

„Po pasirašymo mes patys spręsime, kokia kalba norime kalbėti, kaip atrodys mūsų ekonomika, kaip formuosime savo teismų sistemą, kaip mūsų piliečių teises gins policija ir kaip integruosimės su Rusija. Tai tik mūsų reikalas, tik mūsų tikslas“, – teigiama tekste.

D. Pušilinas ir L. Pasečnikas taip pat paprašė Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio „nediktuoti Donbasui savo sąlygų“.

Konkrečiai jie teigia, kad tik pačios vadinamosios respublikos gali nuspręsti, kada Donbase vyks rinkimai.

„Kai jis (Zelenskis) sako, kad rinkimai Donbase įmanomi tik tada, kai Ukraina gaus sienos kontrolę, jis nesupranta, kad ne jam spręsti, kada pas mus vyks rinkimai, o tik mums. Jokios sienos kontrolės Kijevas negaus“, – teigiama vadinamajame dokumente.

Be to, vadinamųjų Luhansko ir Donecko „liaudies respublikų“ vadovai pakomentavo ir Ukrainos prezidento žodžius apie naują įstatymą dėl ypatingo Donbaso statuso.

Anot jų, dabartiniame įstatyme, kuris buvo parengtas valdant buvusiam šalies prezidentui Petro Porošenkai, daug „nepriimtinų nuostatų“, o bet kokie teksto pakeitimai privalo būti suderinti su jais.

„Norime perspėti poną Zelenskį susilaikyti nuo neapdairių veiksmų. Jeigu jis nori taikiai bendradarbiauti su Donecko ir Luhansko liaudies respublikomis, jam teks pirmiausia įsitraukti į dialogą su mumis, o ne dalintis tokiais neapgalvotais ir vienašališkais pareiškimais“, – reziumuoja D. Pušilinas ir L. Pasečnikas.

Kaip rašo rbc.ru, Ukrainai pasirašius „Steinmeierio formulę“, visos susitarimo dalyvės suorganizuos „Normandijos formato“ susitikimą.
Apie tai pranešė Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, informuoja „RIA Novosti“.

„[Formulė] buvo pasirašyta tik vakar, todėl dabar, suprantama, visos suinteresuotos pusės ir atstovai susitelks ties tokio susitikimo perspektyvomis“, – sakė D. Peskovas. Jis taip pat išreiškė viltį, kad artimiausiu metu „atsiras aiškumo“ dėl šio klausimo.

DELFI primena, kad Ukraina antradienio vakarą pasirašė itin svarbų susitarimą su prorusiškais separatistais šalies rytuose, leisiantį separatistų kontroliuojamose teritorijose rengti vietos rinkimus. Tikimasi, kad tai padės užtikrinti tolesnę taikos derybų eigą.

Susitarimas buvo pasirašytas Baltarusijos sostinėje Minske, manoma, kad tai yra didelis Ukrainos ir prezidento Volodymyro Zelenskio žingsnis pirmyn, siekiant užbaigti karą Rytų Ukrainoje, rašo „Deutsche Welle“.

Besiruošdami rinkimams, Ukraina ir separatistų lyderiai paskelbė kitą savaitę atitrauksiantys pajėgas iš dviejų pozicijų Donecko ir Luhansko regionuose.

Pats V. Zelenskis reporteriams Kijeve sakė, kad Ukraina rengs vietos rinkimus šalies rytuose tik tada, kai atgaus savo sienų su Rusija kontrolę. Prezidentas ne kartą sulaukė kritikos, esą Ukraina nusileidžia Maskvai ir vykdo Rusijos nuraminimo politiką.

„Nebus jokių rinkimų šalia ginklų vamzdžių. Nebus jokių rinkimų, kol ten vis dar yra kariai“, – sakė V. Zelenskis.

Ukraina ir separatistų lyderiai sutiko, kad rinkimai būtų laikomi teisėtais tik tuo atveju, jei Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) atsiųsti stebėtojai patvirtins, jog jie buvo vykdomi laisvai ir nevaržomai.

Prorusiški separatistai siekia gauti specialųjį autonomijos statusą Donbaso regionui Rytų Ukrainoje, dalį kurio jie užgrobė 2014 m.

Pasak Maskvos palaikomų separatistų, jei ESBO nuspręs, kad rinkimai buvo vykdomi laikantis tarptautinių normų, Donbaso regionui turi būti suteiktas ilgalaikis specialusis statusas.

Tikimasi, kad susitarimas dėl vietos rinkimų leis surengti Normandijos formato viršūnių susitikimą, kuriame dalyvautų V. Zelenskis, Vladimiras Putinas, Angela Merkel ir Emmanuelis Macronas. Anksčiau Rusija atsisakė dalyvauti viršūnių susitikime, nebent Ukraina sutiktų surengti vietos rinkimus Donbase.

Po susitarimo pasirašymo V. Zelenskis patvirtino, kad dabar niekas netrukdo surengti viršūnių susitikimą, kurio data bus paskelbta jau greitai. Savo ruožtu Prancūzijos prezidentas E. Macronas sakė besitikintis, kad viršūnių susitikimas įvyks jau artimiausiu metu.

Antradienį Ukrainos žiniasklaida taip pat skelbė apie šimtus Ukrainos nacionalistų, protestuojančių Kijevo Maidano aikštėje, simbolizuojančioje Ukrainos pasipriešinimą Rusijos įtakai, prieš susitarimą su prorusiškais separatistais.

ES: „Steinmeierio formulė“ gali nulemti tolesnes pastangas įgyvendinant Minsko susitarimus

Europos Sąjunga mano, kad Vokietijos prezidento Franko-Walterio Steinmeierio vardu pavadinta „Steinmeierio formulė“ gali nulemti tolesnes pastangas siekiant visiškai įgyvendinti Minsko susitarimus.

Taip Trišalės kontaktinės grupės posėdžio Minske rezultatus ir laiško su Kijevo sutikimu įgyvendinti „Steinmeierio formulę“ pasirašymą naujienų agentūrai „Interfax“ trečiadienį pakomentavo ES užsienio politikos vadovės Federicos Mogherini atstovė Maja Kocijančič.

„Trišalės kontaktinės grupės vakarykštės diskusijos rezultatai, taip pat ir dėl vadinamosios Steinmeierio formulės, yra žingsnis, kuris, kaip galima tikėtis, gali nuvesti prie tolesnių pastangų dėl to, kad visos šalys visiškai įgyvendintų Minsko susitarimus“, – sakė atstovė.

M. Kocijančič taip pat pažymėjo, kad tai „savo ruožtu yra raktas siekiant tvaraus taikaus sprendinio konfliktui Rytų Ukrainoje“.

„Europos Sąjunga tvirtai remia darbą Normandijos formatu, Trišalės kontaktinės grupės ir ESBO pastangas padėti įgyvendinti Minsko susitarimus. ES toliau tvirtai ir visiškai remia Ukrainos nepriklausomybę, suverenitetą ir teritorinį vientisumą su tarptautinės bendrijos pripažįstamomis sienomis“, – pabrėžė M. Kocijančič.

„Steinmeierio formulė“ numato, kad iki galimų vietos rinkimų Donecke ir Luhanske šioms sritims būtų laikinai taikomas ypatingasis statusas. Tuo atveju, jei po rinkimų Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Demokratinių institucijų ir žmogaus teisių biuras galutinėje ataskaitoje patvirtintų, kad balsavimas vyko laikantis demokratijos principų, jo rezultatai įgautų nuolatinę teisinę galią.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(29 žmonės įvertino)
3.3103

Top naujienos

Mačiulis: mes gyvename labai nenormaliais laikais (51)

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis kalbėdamas konferencijoje teigė, kad...

Didžiausia pramoninė katastrofa iki šiol nuodija aplinką: tūkstančiai žmonių dėl skysčių plaučiuose paskendo savo lovose (59)

Bopalo tragedija lig šiolei laikoma didžiausią pragaištį sukėlusia pramonine nelaime. Jos...

Žolininkė atsakė į visiems rūpimą klausimą – ar galima arbatą užplikyti antrą kartą? (2)

Alfo Ivanausko šeštadienio laidos „Alfas live“ viešnia – buvusi floristė, o dabar žolelių...

Intymias nuotraukas Feisbuke viešinanti Verygos sekretorė: gyvenam laisvoje Lietuvoje (604)

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sekretorė kaitina internautų kraują, praneša...

Rapšys traukiasi iš Europos čempionato: kūnas davė signalą Bilis plauks finale (32)

24-erių metų Lietuvos plaukimo žvaigždė Danas Rapšys nebestartuos Glazge vykstančiose Europos...

Atsisveikinti su netikėtai mirusiu Cololo atvykę artimieji ir bičiuliai vos tramdė ašaras: liko daug neįgyvendintų planų (393)

Šeštadienį po pietų Druskininkų laidojimo namuose „Nutrūkusi styga“ būriuojasi netikėtai...

Romoje gyvenantys lietuviai parengė miesto gidą: kada pigiausia keliauti, kur skaniai pavalgyti ir kaip nelikti apgautam (3)

Net ir ne pirmą kartą keliaujantys į Romą klausia: kur apsistoti? ką įdomaus galima pamatyti?...

Iškilmingame labdaros „Gala“ pobūvyje raudonu kilimu žengė išsipuošusi verslo pasaulio grietinėlė ir garsūs visuomenės veikėjai

Šeštadienio vakarą verslo asociacija „American Chamber of Commerce in Lithuania” kvietė į...

„Amazon“ imperija: daugiau nei milijonas prekių per dieną ir pavojai darbuotojams (1)

Šių metų švenčių sezonas „ Amazon “ korporacijai bus jau 25-tasis, tad šia proga sparčiai...