aA
Karinė parama, atsidūrusi su Donaldu Trumpu susijusios politinės audros epicentre, nėra vien dosni dovana Ukrainai. Ji gyvybiškai svarbi siekiant sulaikyti kaimyninės Rusijos aktyviai remiamus separatistus.
Javelin
© Reuters / Scanpix

Jungtinių Valstijų prezidentas D. Trumpas šiuo metu bando užkirsti kelią galimoms apkaltos procedūroms, susijusiomis su kaltinimais, esą, jis nederamai darė spaudimą Ukrainos valdžiai ir galimai specialiai sulaikė paramą Kijevui, bandydamas priversti Ukrainą pakenkti galimam jo konkurentui rinkimuose Joe Bidenui. Pastarojo sūnus Ukrainoje užsiima verslu.

Karinė pagalba, kuri prasidėjo nuo elementarios paramos ištekliais, pavyzdžiui, neperšaunamų liemenių ir radarų įrangos, D. Trumpo administracijos buvo išplėsta iki ginklų, pavyzdžiui, prieštankinių „Javelin“ raketų.

Be šių raketų tebesitęsiantis karinis konfliktas Donbase, kur kaunasi Ukrainos pajėgos ir Rusijos remiami separatistai, pražudęs jau 13 tūkst. žmonių, galėjo kainuoti dar daugiau žmonių gyvybių.

„Ši parama yra gyvybiškai svarbi. Jeigu ne ji, būtume likę vieni akis į akį su Rusija“, – teigia buvęs Nacionalinės gynybos ir saugumo tarybos Volodymyras Horbulinas.

Nors Kremlius pripažįsta tik minimalų vaidmenį jau penkerius metus trunkančiame konflikte Rytų Ukrainoje, Vakarų valstybės Maskvą kaltina separatistus aprūpinant ginklais, tankais ir kariais. 2014 metais virš Ukrainos numušto „Malaysia Airlines“ lėktuvo tragedijos tyrimas atskleidė, jog orlaivis buvo numuštas raketa, priklausančia Rusijos kariniam daliniui.

Ukrainos karinės pajėgos, prieš po Krymo aneksijos prasidedant kariniams veiksmams, buvo paliktos likimo valiai. Norėdama ištaisyti praeities klaidas, šiuo metu Ukrainos valdžia šalies kariuomenei skiria mažiausiai 5 proc. bendrojo vidaus produkto. Deja, nors ir pasiektas pastebimas progresas, prilygti žymiai didesnei ir galingesnei kaimynei nepavyks.

Jungtinių Valstijų prezidentas Barackas Obama nenorėjo Ukrainos remti mirtinais ginklais, nuogąstaudamas, kad tokia parama tik dar padidintų įtampą su Rusija. Ryšiams ir taip pablogėjus, D. Trumpas galiausiai pasidavė Kongreso spaudimui.

Jungtinių Valstijų parama sudaro 90 proc. visos, kurią gauna Ukrainos karinės pajėgos.

Naujausi nesutarimai susiję su 400 mln. dolerių verta parama. Gerai informuotas šaltinis teigia, kad D. Trumpas nurodė savo administracijos vadovui įšaldyti karinę paramą Ukrainai – po maždaug savaitės įvyko liūdnai pagarsėjęs JAV prezidento skambutis Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui.

Galiausiai paramai buvo uždegta žalia šviesa.

Asmeninis D. Trumpo advokatas Rudy Giuliani sako negalintis atmesti galimybės, jog prezidentas visgi pagrasino nutraukti paramą.

Vėliau D. Trumpas pareiškė norintis, kad prie paramos Ukrainai daugiau prisidėtų Europa, ir pažymėjo, kad gali ir vėl įšaldyti pagalbą Kijevui.

„Yra nuogąstavimų, jog karinė parama Ukrainai politinių kovų Jungtinių Valstijų viduje kontekste gali būti panaudota kaip spaudimo priemonė“, – sako Kijeve veikiančio Nepriklausomo gynybos ir kovos su korupcija komiteto generalinė sekretorė Olena Tregub.

V. Zelenskio administracija daro viską, kas jos galioje, kad tik nebūtų dar labiau įvelta į šį konfliktą.

„Nepastebėjau jokių Jungtinių Valstijų valdžios pastangų blokuoti paramą. Greičiau priešingai – kalbėjomės su Valstybės departamentu, Kongresu, Gynybos departamentu, ir visi mums kalbėjo apie norą ir toliau talkinti Ukrainai. Nemanau, kad kas nors specialiai blokuotų tokią pagalbą“, – sakė naujasis Ukrainos gynybos reikalų ministras Andrijus Zahorodniukas.

Šiuo metu Ukrainai gyvybiškai svarbu išlikti neutraliai. Dar prieš susitikimą su D. Trumpu V. Zelenskis išplatino pareiškimą, kuriame teigė, kad Ukrainai „reikalinga Jungtinių Valstijų parama“.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(16 žmonių įvertino)
2.7500

Top naujienos

Ant branduolinio karo slenksčio: kodėl 2020-ieji gali tapti lemtingi (29)

Netikėtai kilus didelei tarptautinei krizei kurį laiką trunka apsižodžiavimai, raginimų sėsti...

Hobį darbu pavertęs panevėžietis: veikla prasidėjo todėl, kad valgyti norėjosi (12)

Panevėžio rajone gyvenantis menininkas Erikas Hincas jau trisdešimt metų užsiima keramika ir...

Miestas, kadaise tituluotas prekybos sostine: prasiautęs pirmasis pasaulinis karas paliko tik apokaliptinius vaizdus

Prieš pirmąjį pasaulinį karą Tauragė turėjo beveik trylika tūkstančių gyventojų,...

„Maximos“ komercijos vadovė: slibinų manija dešimtimis kartų padidino prekių pardavimus

Dėl prekybos centro „ Maxima LT “ vykdomų lojalumo programų, tokių, kaip „Kakė makė“...

Kraupus radinys Klaipėdoje: bute rastas seniai miręs kūdikis, policija ieško tėvų (69)

Sekmadienį, apie 14 val., Klaipėdoje, Minijos g. 129 name, lovoje rastas 2,5 mėnesio kūdikio...

ASVEL klube debiutavusi Jocytė įėjo į Prancūzijos krepšinio istoriją (19)

Lietuvos moterų krepšinio pažiba Justė Jocytė jau įrašė savo pavardę ir į Prancūzijos...

Onkologė patarė, kokios priemonės padės laiku pastebėti krūties vėžį

Lietuvoje moterims nuo 50 metų suteikta nemokama galimybė kas 2 metus atlikti mamografinį krūtų...

Madingasis „Open Kitchen“ – ant prekystalio: tikisi, kad nuostoliai ir skolos neatbaidys (45)

Šiltuoju metų laikotarpiu Užupyje gardžiais kvapais vilniečius viliojančiam projektui „ Open...

Svaigūs jaunimo vakarėliai šokiravo net pareigūnus (105)

Kai kurie Gargždų moksleiviai pastaraisiais mėnesiais pakliuvo pareigūnų akiratin. Mat spalio...

Jasikevičius išsireikalavo vyriško žaidimo, Adomaitis apgailestavo dėl tvarkaraščio (21)

Vilniaus „Rytas“ (8/5) svečiuose pakuteno padus Kauno „Žalgiriui“ (13/0), bet jau septintą...