aA
Ukraina antradienį apkaltino Rusiją, kad ši priešakinėje konflikto linijoje Rytų Ukrainoje dislokuoja tankus ir papildomas snaiperių komandas, pasirengusias pulti ukrainiečių karius ir mėginti išprovokuoti atsakomąją ugnį, informuoja agentūra „Reuters“.

Ukrainos gynybos ministerija paskelbė atitinkamą pranešimą, likus kelioms valandoms iki JAV prezidento Joe Bideno ir Rusijos vadovo Vladimiro Putino virtualaus susitikimo.

Pranešime teigiama, kad „priešas padidino snaiperių porų skaičių ir yra pasirengęs sužeisti Jungtinių pajėgų karius, sunaikinti stebėjimo vaizdo kameromis elementus ir išprovokuoti atsakomąją ugnį“.

JAV grasina Rusijai rimtais padariniais karinės eskalacijos Ukrainos konflikte atveju. Prezidentas Joe Bidenas per virtualų viršūnių susitikimą antradienį pareikš, kad, jei Rusija nuspręstų imtis karinių veiksmų, jų kaina būtų labai didelė, pirmadienį sakė aukštas JAV vyriausybės atstovas.

Tada V. Putinas esą turėtų tikėtis „rimtų ekonominių atsakomųjų priemonių ir iš europiečių, ir iš JAV pusės“. Tačiau J. Bidenas per pokalbį, anot atstovo, taip pat pabrėš, kad krizė gali būti sprendžiama ir diplomatiniu keliu.

„Mes nežinome, ar prezidentas V. Putinas priėmė sprendimą dėl tolesnės karinės eskalacijos Ukrainoje. Bet mes žinome, kad jis skiria pajėgumų tokiai eskalacijai, jei dėl jos apsispręstų“, - toliau kalbėjo JAV vyriausybės atstovas. J. Bidenas pirmadienį ketino tartis su svarbiausiais Europos sąjungininkais, „kad suderintų savo žinutę“.

Pasak atstovo, jei Rusija įžengtų į Ukrainą, sąjungininkai rytiniame Aljanso flange neabejotinai prašytų papildomų pajėgų, pajėgumų ir manevrų. Tada jie esą gali tikėtis „teigiamo JAV atsako“.

JAV kaltina Rusiją telkiant kariuomenę netoli sienos su Ukraina. Maskva atmeta kaltinimus ir savo ruožtu kaltina Ukrainą daugiau kaip 120 000 karių permetus prie linijos su prorusiškais separatistiniais Donecko ir Luhansko regionais.

V. Putinas ir J. Bidenas antradienį popiet virtualiame susitikime aptars Ukrainos krizę. Taip pat bus kalbama apie kibernetinį saugumą, Irano branduolinę programą ir kitus tarptautinius konfliktus. Abiejų šalių vadovai pirmą kartą asmeniškai buvo susitikę birželį Ženevoje.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis per valstybinės kariuomenės dienos minėjimą, kurio metu Kijevas parodė iš JAV gautos karinės technikos, patikino: Ukrainos ginkluotosios pajėgos pajėgios atremti Rusijos ataką.

„Laisvė, kuri, esu tikras, neturi ribų, mums yra didžiausia vertybė. Tai mūsų šalies simbolis, visos Ukrainos, visų šalies karių, kurie ir šiandien vykdo pačią svarbiausią misiją – gina mūsų laisvę ir šalies nepriklausomybę nuo agresoriaus iš Rusijos“, – sakė Ukrainos prezidentas V. Zelenskis.

Rusija atmeta kalbas apie galimą naują ataką prieš Ukrainą kaip neteisingas ir provokuojančias, tačiau ne kartą perspėjo Vakarus neperžengti „raudonų linijų“ ir stabdyti NATO aljanso plėtrą į rytus.

V. Zelenskis lankėsi šalies rytinėse teritorijose ir spaudė rankas priešakinėse fronto Donecke linijose kovojantiems kariams. Per Ukrainos kariuomenės ir Rusijos remiamų separatistų konfliktą nuo 2014 metų žuvo jau 14 tūkst. karių.

Vėliau prezidentas lankėsi Charkove – mieste prie Ukrainos šiaurrytinės sienos su Rusija, garsėjančiame karinės technikos gamyklomis. Pirmadienio vakarą pagrindinėje Kijevo aikštėje stovėdamas priešais šalies karius, tankus ir lėktuvus prezidentas džiaugėsi pagalba, kurią iš NATO sąjungininkių yra gavusi Ukraina.

Jungtinės Amerikos Valstijos Kijevą aprūpino „Javelin“ prieštankinėmis raketomis, Turkija suteikė modernių kovinių dronų, pasirašytas susitarimas su Jungtine Karalyste dėl laivų statybų ir naujų laivyno bazių pietinėje pakrantėje.

Ukraina ragina NATO spartinti priėmimo į Aljansą procesus ir vis primena, kad Maskva šiuo klausimu neturi veto teisės. NATO vadovybė palaiko Kijevą, tačiau primena, kad Ukrainai pirmiausiai reikia įgyvendinti gynybos reformų ir išspręsti korupcijos problemas.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(52 žmonės įvertino)
3.6346

Top naujienos

Palūkanos – aukštumose, tačiau problemų lietuviams tai nekelia: neveiksnių paskolų dalis – mažiausia istorijoje (1)

Per keletą metų nekilnojamo turto kainoms didėjus daugiau nei 50 proc., o palūkanoms toliau...

Maksimas Butčenka

Melitopolio meras: tai, ką rusai daro okupuotose teritorijose, nepaaiškinama protu

Rusijos pasai per prievartą, vaikams plaunamos smegenys ir atvežami rusai. Melitopolio meras...

Kompensacijos už padžiautus tinklus Kuršių marių žvejų nežavi: bent pusė sako, kad iš verslo nesitrauks (4)

Valstybei siekiant iš Kuršių marių išgyvendinti verslinę žvejybą ir per artimiausius trejus...

Dailius Dargis

Apie galingiausią sprogdinimą Vilniuje prabilęs samdomas žudikas Januškevičius: man buvo nesvarbu, kas tie žmonės, kuriems skirtos kulkos ir sprogmenys

Pirmieji sprogimai mūsų šalyje nugriaudėjo dar gerokai prieš 1990- ųjų kovą –...

Didesnių orų permainų kol kas nenumatoma

Sekmadienio dieną mūsų šalies orus lems aukšto slėgio laukas, todėl debesys bus reti, beveik...

Ukraina parengė dar vieną staigmeną: rusai ima suvokti, jų šalyje prasidėjo pilietinis karas (7)

Ukrainos kariuomenės gretose kovojantys rusų savanoriai įsiveržė į Rusijos teritoriją,...

Parodė, kas slypi po didžiausia Lietuvoje psichiatrijos ligonine: požemiais važinėdavo net traukinys (2)

Respublikinė Vilniaus psichiatrijos ligoninė – didžiausia tokio pobūdžio ligoninė visoje...

Skaudus debiutas „Glory“ ringe: Rimdeika po varžovo smūgio nebeatsistojo nokauto įrašas

Geriausios pasaulyje kikbokso organizacijos duris pravėrė dar vienas lietuvis – šeštadienį...

Samy Adghirni, Brian Platt, Alex Wickham

Britų pareigūnas: G-7 susitikimas tapo lūžio tašku (3)

Prieš G-7 viršūnių susitikimą Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės žinojo, kad turi...

Netikėtai mirė LNK laidos „Labas vakaras, Lietuva“ žurnalistas Vilius Stankevičius (62)

Šeštadienį pasiekė dar viena skaudi netektis – mirė LNK laidos „Labas vakaras, Lietuva“...