Turkijos valdančioji Teisingumo ir plėtros partija (AKP) sekmadienį susirinko į neeilinį suvažiavimą išrinkti naujo partijos pirmininko ir kartu – naujojo šalies ministro pirmininko.
Binali Yildirimas su žmona
© AFP/Scanpix

Turkijos prezidentas Recepas Tayyippas Erdooganas sekmadienį suteikė savo artimam sąjungininkui Binali Yildirimui mandatą suformuoti kaip premjerui naująją Turkijos vyriausybę, pranešė šalies prezidentūra.

R.T.Erdoganas mandatą B.Yildirimui suteikė per susitikimą prezidentūros rūmuose praėjus kelioms valandoms po to, kai šalies valdančioji „Teisingumo ir plėtros partija“ (AKP) per neeilinį suvažiavimą išsirinko jį naujuoju lyderiu, turinčiu pakeisti Ahmetą Davutoglu.

Tradiciškai Turkijos ministras pirmininkas yra ir valdančiosios partijos pirmininkas.

Vienintelis į šiuos postus iškeltas kandidatas - iki šiol susisiekimo, laivybos ir komunikacijų ministras Binali Yildirimas. B.Yildirimas gavo 1 405 iš 1 470-ies dalyvavusių delegatų balsus.

Pagal AKP taisykles, premjero ir valdančiosios partijos vadovo postus užima tas pats asmuo, ir R.T. Erdoganas vėliau sekmadienį turi suteikti B. Yildirimui mandatą formuoti naują vyriausybę.

60 metų B. Yildirimas pakeitė buvusį užsienio reikalų ministrą A. Davutoglu, kuris stūmė savo ambicingą darbotvarkę, bet pasitraukė po konflikto su R.T. Erdoganu.

B. Yildirimas, kuris beveik visus 15 pastarųjų metų buvo transporto ministras, buvo žmogus, įgyvendinantis grandiozinius R.T. Erdogano kelių ir geležinkelių infrastruktūros projektus.

Jis bus tik trečias partijos pirmininkas per visą AKP, kuri transformavo Turkiją iškeldama islamą į oficialiai pasaulietiškos šalies politikos priekį, istoriją – po R.T. Erdogano ir A. Davutoglu.

R.T.Erdoganas suvažiavime nedalyvavo, nes dabartinės taisyklės numato, kad valstybės vadovas neturėtų būti partijos narys, – šį dalyką prezidentas galbūt norės pakeisti naujoje konstitucijoje, – bet teisingumo ministras Bekiras Bozdagas neslėpė, kas, jo nuomone, yra AKP kelrodis.

„AK partija yra Tayyipo partija“, – sakė jis.

R.T. Erdogano žinutėje, kurią perskaitė B. Bozdagas, buvo sakoma: „Mano širdies ryšiai su jumis niekada nebuvo ir nebus nutraukti.“

Užbaigti „painiavą“

Kreipdamasis į neeilinio valdančiosios partijos suvažiavimo delegatus B. Yildirimas anskčiau dieną pareiškė, kad Europos Sąjungai atėjo laikas užbaigti „painiavą“ dėl Ankaros ilgalaikio stojimo siekio, taip pat padėti tašką susitarimo dėl migrantų įgyvendinime.

„Esama vieno dalyko, kuri reikia užbaigti Europos Sąjungai. Tai painiava dėl Turkijos visapusiškos narystės ir migrantų klausimo... Atėjo laikas, kai turime sužinoti, ką ES mano apie Turkiją“, – sakė B. Yildirimas.

„Mes iki šiol ryžtingai vykdėme bet kokias būtinas reformas ir toliau taip tęsime, kad pagerintume demokratiją ir pasiektume poslinkių dėl žmogaus teisių ... su ar be Europos Sąjunga“, – pažymėjo jis.

Toks jo pareiškimas nuskambėjo tą pačią dieną, kai Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Davidas Cameronas išsakė prielaidą, kad turės praeiti dar dešimtmečiai, kol Turkija galbūt galės įstoti į 28 šalių bloką.

„Toli gražu nėra tikėtina, kad Turkija greitu metu įstos į ES, – televizijai ITV sakė D.Cameronas. - Jie kreipėsi 1987 metais. Esant dabartiniam pažangos tempui jų eilė prisijungti turbūt ateitų maždaug 3000 metais.“

„Atverti kelią prezidentinei sistemai“

B.Yildirimas sekmadienį taip pat pažadėjo, kad jo vadovavimo vyriausybei prioritetas bus siekti įgyvendinti prieštaringai vertinamą planą pereiti prie prezidentinio valdymo, kurį stumia R.T. Erdoganas, siekiantis smarkiai padidinti savo įgaliojimus.

„Turkijai reikalinga nauja konstitucija. Ar esate pasirengę atverti kelią prezidentinei sistemai?“, – klausė B. Yildirimas ir pridūrė, kad „prioritetas dabar turėtų būti pereiti nuo esamos de facto sistemos prie teisėtos sistemos“.

Anksčiau šią savaitę B. Yildirimas, kuris buvo iškeltas vieninteliu Teisingumo ir plėtros partijos (AKP) kandidatu į vyriausybės vadovo postą, pažadėjo dirbti „visiškoje santarvėje“ su R.T.Erdoganu.

„Dirbsime visiškoje santarvėje su visais savo partijos draugais visuose lygmenyse, pradedant nuo steigėjo prezidento ir lyderio“, – sakė vyriausybės vadovo postą užimsiantis buvęs susisiekimo, laivybos ir ryšių ministras, kuris taip pat yra vienas iš AKP narių steigėjų.

Vyriausybės pertvarkymas yra atliekamas po gegužės 4-ąją paskelbto ligšiolinio premjero A.Davutoglu atsistatydinimo dėl nesutarimų su prezidentu.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Užkalnis: baiminausi, kad neaptarnaus ir dar viską atims

Visgi jūs dar stebinate toje savo Lietuvoje . Grįžti žmogus į trasą po dviejų mėnesių, puoli...

Krauju aplietas Vertelkos portretas: nuo nukirstų galvų maišeliuose iki prabangos kalėjimo kameroje (303)

„Pinčia“ vadinamas Algimantas Vertelka – žmogus, kurio pavardė Lietuvos kriminalinėje...

Pajūrio darbdaviai neviltyje: nesusigundo nei nemokamu maitinimu, nei nakvyne (311)

Pajūrio verslininkai muša pavojaus varpais – katastrofiškai trūksta darbuotojų. Darbas...

Košmaras nacių okupuotame Paryžiuje: tokiu barbariškumu negalėjo patikėti nei vietiniai, nei teisėsauga (12)

Visi, kas pažinojo, laikė jį labiausiai žmonėms pasišventusiu, geranoriškiausiu gydytoju nacių...

Tai, ko neišgirdote: iššifravo, ką karališkoji pora ir svečiai šnabždėjosi vestuvių metu (40)

Iškart po karališkųjų vestuvių, įvykusių šį šeštadienį Vindzoro pilyje, imta kalbėti, ką...

FSB karininko išpažintis: praregėjus nuo visko pradeda pykinti (219)

Daugeliui, matyt, teko girdėti ne vieną istoriją apie perbėgėlių iš sovietų ir rusų...

Čempionai: „Lietuvos ryto“ pamaina laimėjo jaunimo Eurolygą! (157)

Vilniaus „Lietuvos rytas“ gali džiaugtis daug žadančia pamaina – Arvydo Gronskio vadovaujama...

Ant hercogienės Meghan Markle rankos suspindo dar vienas ypatingas žiedas (21)

Sasekso kunigaikštiene po šeštadienio tuoktuvių tapusi Meghan Markle jautriai pagerbė šviesaus...

Eurolygos „galva“ nuolaidų nežada nei Kaunui, nei maištaujantiems Atėnams specialiai Krepšinis.lt iš Belgrado (20)

Kauno „Žalgiris“ turi vieną didžiausių ir moderniausių Eurolygos arenų, kurios lankomumo...

Pagrindinės lietuvių baimės dėl pensijos: demografijos iššūkiai ir artėjančios reformos (34)

Didžioji šalies gyventojų dauguma sutinka – pagrindiniu grėsmės šaltiniu jų pensijai išlieka...