aA
Turkijos valdančioji Teisingumo ir plėtros partija (AKP) sekmadienį susirinko į neeilinį suvažiavimą išrinkti naujo partijos pirmininko ir kartu – naujojo šalies ministro pirmininko.
Binali Yildirimas su žmona
© AFP/Scanpix

Turkijos prezidentas Recepas Tayyippas Erdooganas sekmadienį suteikė savo artimam sąjungininkui Binali Yildirimui mandatą suformuoti kaip premjerui naująją Turkijos vyriausybę, pranešė šalies prezidentūra.

R.T.Erdoganas mandatą B.Yildirimui suteikė per susitikimą prezidentūros rūmuose praėjus kelioms valandoms po to, kai šalies valdančioji „Teisingumo ir plėtros partija“ (AKP) per neeilinį suvažiavimą išsirinko jį naujuoju lyderiu, turinčiu pakeisti Ahmetą Davutoglu.

Tradiciškai Turkijos ministras pirmininkas yra ir valdančiosios partijos pirmininkas.

Vienintelis į šiuos postus iškeltas kandidatas - iki šiol susisiekimo, laivybos ir komunikacijų ministras Binali Yildirimas. B.Yildirimas gavo 1 405 iš 1 470-ies dalyvavusių delegatų balsus.

Pagal AKP taisykles, premjero ir valdančiosios partijos vadovo postus užima tas pats asmuo, ir R.T. Erdoganas vėliau sekmadienį turi suteikti B. Yildirimui mandatą formuoti naują vyriausybę.

60 metų B. Yildirimas pakeitė buvusį užsienio reikalų ministrą A. Davutoglu, kuris stūmė savo ambicingą darbotvarkę, bet pasitraukė po konflikto su R.T. Erdoganu.

B. Yildirimas, kuris beveik visus 15 pastarųjų metų buvo transporto ministras, buvo žmogus, įgyvendinantis grandiozinius R.T. Erdogano kelių ir geležinkelių infrastruktūros projektus.

Jis bus tik trečias partijos pirmininkas per visą AKP, kuri transformavo Turkiją iškeldama islamą į oficialiai pasaulietiškos šalies politikos priekį, istoriją – po R.T. Erdogano ir A. Davutoglu.

R.T.Erdoganas suvažiavime nedalyvavo, nes dabartinės taisyklės numato, kad valstybės vadovas neturėtų būti partijos narys, – šį dalyką prezidentas galbūt norės pakeisti naujoje konstitucijoje, – bet teisingumo ministras Bekiras Bozdagas neslėpė, kas, jo nuomone, yra AKP kelrodis.

„AK partija yra Tayyipo partija“, – sakė jis.

R.T. Erdogano žinutėje, kurią perskaitė B. Bozdagas, buvo sakoma: „Mano širdies ryšiai su jumis niekada nebuvo ir nebus nutraukti.“

Užbaigti „painiavą“

Kreipdamasis į neeilinio valdančiosios partijos suvažiavimo delegatus B. Yildirimas anskčiau dieną pareiškė, kad Europos Sąjungai atėjo laikas užbaigti „painiavą“ dėl Ankaros ilgalaikio stojimo siekio, taip pat padėti tašką susitarimo dėl migrantų įgyvendinime.

„Esama vieno dalyko, kuri reikia užbaigti Europos Sąjungai. Tai painiava dėl Turkijos visapusiškos narystės ir migrantų klausimo... Atėjo laikas, kai turime sužinoti, ką ES mano apie Turkiją“, – sakė B. Yildirimas.

„Mes iki šiol ryžtingai vykdėme bet kokias būtinas reformas ir toliau taip tęsime, kad pagerintume demokratiją ir pasiektume poslinkių dėl žmogaus teisių ... su ar be Europos Sąjunga“, – pažymėjo jis.

Toks jo pareiškimas nuskambėjo tą pačią dieną, kai Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Davidas Cameronas išsakė prielaidą, kad turės praeiti dar dešimtmečiai, kol Turkija galbūt galės įstoti į 28 šalių bloką.

„Toli gražu nėra tikėtina, kad Turkija greitu metu įstos į ES, – televizijai ITV sakė D.Cameronas. - Jie kreipėsi 1987 metais. Esant dabartiniam pažangos tempui jų eilė prisijungti turbūt ateitų maždaug 3000 metais.“

„Atverti kelią prezidentinei sistemai“

B.Yildirimas sekmadienį taip pat pažadėjo, kad jo vadovavimo vyriausybei prioritetas bus siekti įgyvendinti prieštaringai vertinamą planą pereiti prie prezidentinio valdymo, kurį stumia R.T. Erdoganas, siekiantis smarkiai padidinti savo įgaliojimus.

„Turkijai reikalinga nauja konstitucija. Ar esate pasirengę atverti kelią prezidentinei sistemai?“, – klausė B. Yildirimas ir pridūrė, kad „prioritetas dabar turėtų būti pereiti nuo esamos de facto sistemos prie teisėtos sistemos“.

Anksčiau šią savaitę B. Yildirimas, kuris buvo iškeltas vieninteliu Teisingumo ir plėtros partijos (AKP) kandidatu į vyriausybės vadovo postą, pažadėjo dirbti „visiškoje santarvėje“ su R.T.Erdoganu.

„Dirbsime visiškoje santarvėje su visais savo partijos draugais visuose lygmenyse, pradedant nuo steigėjo prezidento ir lyderio“, – sakė vyriausybės vadovo postą užimsiantis buvęs susisiekimo, laivybos ir ryšių ministras, kuris taip pat yra vienas iš AKP narių steigėjų.

Vyriausybės pertvarkymas yra atliekamas po gegužės 4-ąją paskelbto ligšiolinio premjero A.Davutoglu atsistatydinimo dėl nesutarimų su prezidentu.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šventasis Tėvas apibendrino vizitą Lietuvoje: mūsų tautos šauksmas turi mus jaudinti  nuolat pildoma (1007)

Popiežius Pranciškus sekmadienį paragino Lietuvos tikinčiuosius rūpintis socialiai...

Vieta Lietuvoje, kur grįžę emigrantai atsiveža savo draugus (18)

Tauragėje, Pietvakarių Lietuvoje, turistus ir smalsuolius vilioja unikali atrakcija po atviru...

Įspūdžiai iš Kauno: Jono Pauliaus II apsaugoje dirbęs vyriškis palygino popiežių vizitus (16)

Popiežius Pranciškus sekmadienį paragino Lietuvos tikinčiuosius rūpintis socialiai...

Skandalingas skyrybas išgyvenantis Sigitas Martinavičius bijo blogiausio: žmonos intrigos gyvenimą pavertė tragedija

Nuo birželio pradžios dramatiškas skyrybas su žmona, papuošalų kūrėja Natalija Martinavičiene...

Kauno pasididžiavimas: vienoje vietoje – ir gražiausios rudeninės gėlės, ir nuodingos uogos

Šiemet sukanka 95-eri metai kaip Aleksoto žalumoje paskendęs Vytauto Didžiojo universiteto...

Užkalniui žadėjo Ameriką Molėtų plente, rado būdelę su lauko tualetu (90)

Niekas labiau nenuvilia, negu užkelti lūkesčiai. Kai jau įsivaizduoji, kad turi rankose pasaulį,...

Buvusio Vilniaus geto vietoje iš akmenų sudėta Dovydo žvaigždė: sekmadienį čia apsilankys ir popiežius (2)

Minint 75-ąsias Vilniaus žydų geto likvidavimo metines Rūdninkų skvere iš akmenų sudėta...

Adomaičio komanda – visų laikų rekordininkė: taip nežaidė nė viena Lietuvos rinktinė horizonte – pergalių rekordas (44)

„Absurdiška, – susidariusią situaciją apibūdino Dainius Adomaitis . – Tačiau visi turi...

Politologai įvertino: artėjantys prezidento rinkimai gali sukelti net ir vyriausybinę krizę (369)

Jei premjeras Saulius Skvernelis paskelbtų apie savo kandidatavimą prezidento rinkimuose, jam...