Toks Turkijos lyderio vizitas karalystėje būtų pirmasis nuo 2018 metais Saudo Arabijos konsulate Stambule įvykdyto Rijado kritiko Jamalo Khashoggi nužudymo, po kurio Turkijos ir monarchijos santykiai smarkiai pašlijo.

„Jie manęs laukia vasarį. Jie pažadėjo, ir aš vasarį nuvyksiu vizito į Saudo Arabiją“, – Stambule vykusios vieno renginio prekybos tema kuluaruose R. T. Erdoganas sakė neįvardytai moteriai, paklaususiais dėl Turkijos eksportuotojų problemų, patiriamų Saudo Arabijoje.

59 metų J. Khashoggi, Saudo Arabijos monarchijos kritikas, buvo nužudytas 2018 metų spalio 2 dieną Saudo Arabijos konsulate Stambule Turkijoje, kur iš JAV nuvyko ketindamas susitvarkyti dokumentus santuokai su Turkijos pilietybę turinčia sužadėtine Hatice Cengiz.

Pasak JAV ir Turkijos pareigūnų, J. Khashoggi buvo pasmaugtas, o jo kūnas supjaustytas pjūklu. Jo palaikai taip ir nebuvo surasti.

Žudikų komandą sudarė vyrai, glaudžiai susiję su Saudo Arabijos sosto įpėdinio princo Mohammedo bin Salmano rūmais. Vakarų žvalgyba kaltina princą leidus nužudyti J. Khashoggi, nors jis tokius pareiškimus kategoriškai atmeta.

Kai J. Khashoggi buvo nužudytas, R. T. Erdoganas kaltino aukšto rango Saudo Arabijos pareigūnas, bet princo M. bin Salmano šiuo kontekstu niekada neminėjo.

Tolesniais metais Saudo Arabija stengėsi neoficialiai daryti spaudimą Turkijos ekonomikai, kuri 2018 metų jau buvo skaudžiai paveikta valiutos krizės.

Saudo Arabijos piliečiai buvo raginami vengti lankytis Turkijoje ir nepirkti ten nekilnojamojo turto. Be to, turkų eksportuotojai 2020 metais skundėsi, kad jų dokumentų tvarkymas karalystės muitinėje sąmoningai vilkinamas.

Tačiau pastaruosius dvejus metus Turkija siekė pataisyti ryšius su savo varžovėmis regione, įskaitant Egiptą ir Saudo Arabiją.

Pernai gegužę turkų užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu pirmąkart nuo J. Khashoggi nužudymo apsilankė Saudo Arabijoje.

Planuojamas R. T. Erdogano vizitas karalystėje įvyktų Turkijai itin kebliu metu – šalis kenčia nuo naujos valiutos krizės, sukeltos neįprastų jos lyderio ekonomikos politikos priemonių.

Praeitą lapkritį Ankaroje apsilankė Abu Dabio sosto įpėdinis šeichas Mohammedas bin Zayedas. Per šį vizitą Jungtiniai Arabų Emyratai paskelbė investuosiantys Turkijoje milijardus dolerių.