aA
Prieš kelias dienas Ispanijos Kanarų salose išsiveržus ugnikalniui viešinami vaizdo įrašai, kuriuose matyti, kokią žalą vietovei daro jo lava. Naujausias įrašas tarsi virusas plinta socialiniuose tinkluose. Jame užfiksuota į ugnikalnio apačioje esančio namo baseiną tekanti lava.

Nors vietovėje gyvenantys vietiniai ir buvo evakuoti, tad žmonės nenukentėjo, stichija išdegino didžiulius žemės plotus ir apgadino nuosavybę. „Reuters“ skelbia, kad lavos srautas nenutrūksta ir šiandien.

Nufilmuota, kaip lava teka į baseiną, o į aplinką išmetamos nuodingos dujos.

Gran Kanarijos ugniagesiai pasidalijo įrašu, kuriame matoma, kaip lava tiesiog teka gatve. Prie jo parašė: „Gamtos galia, prieš kurią mes bejėgiai“.

Lavos upės, vinguriuojančios žemyn kalvomis ir gatvėmis iki pat jūros, naikina namus, derlių ir sandėlius.


Ugnikalnis Ispanijai priklausančioje La Palma saloje išsiveržė sekmadienį – ėmė išmetinėti vulkanines medžiagas, o lava upeliais tekėti į du kaimus Kumbre Vjechos nacionaliniame parke salos pietuose.

Lavos upės (kai kur jų aukštis siekia net šešis metrus), tekėdamos žemyn, naikina viską, ką sutinka savo kelyje. Skelbiama, kad nuo stichijos jau nukentėjo beveik 400 ūkių.

Skelbiama, kad kol kas buvo evakuota 6 tūkst. La Palmos gyventojų, apgadinti 183 namai, po ministrų kabineto posėdžio pranešė valdžios atstovė Isabel Rodriguez.

Apie aukas informacijos nėra.

Tikėtasi, kad iš išsiveržusio ugnikalnio ėmusi tekėti lava jūrą pasieks pirmadienį, tačiau šiuo metu jos tėkmė sulėtėjo.

Antradienio rytą ištirpusių uolienų masė, kurios temperatūra siekia beveik tūkstantį laipsnių pagal Celsijų, dar nebuvo pasiekusi vakarinės pakrantės.


Vulkanologas Stavrosas Meletlidis sako, jog kol kas neaišku, kada lava pasieks vandenį, nes jos judėjimo greitis „labai kinta“.

„Lava labai greitai gali įgauti pagreitį, ypač svarbų vaidmenį šiuo atveju atlieka topografiniai pokyčiai... lygumoje gali netgi visai sustoti ir kelias valandas nepajudėti iš vietos. Svarbu stebėti pagrindinę tėkmę ir antrines sroves, kurios jau formuojasi“, – sako ekspertas.

Ekspertai perspėja, kad, lavai pasiekus jūrą, susiformuos nuodingų dujų debesys.

Dar prieš ugnikalnio išsiveržimą sekmadienį 15.15 val. (vietos laiku) nuo miškingo šlaito retai gyvenamame Kabesa Vakos regione imta evakuoti gyventojus ir naminius galvijus.

Po dviejų valandų, kai lava ėmė tekėti nuo kalno penkiose vietose, miesto valdžia nurodė evakuoti keturių kaimų gyventojus – El Paso ir Los Ljanos de Aridanės.

Sutemus nufilmuota, kaip į dangų trykšta kelių metrų aukščio lavos fontanai, o žemyn kalno šlaitu teka bent trys oranžinės lavos upės, degindamos pakeliui esančius dirbamus laukus, miškus. Pasiekusios lygumą lavos upės plačiai išsisklido.

Pirmadienį skelbta, kad lava sunaikino mažiausiai 100 namų ir privertė tūkstančius žmonių palikti savo namus.

Vulkanas išsiveržė sekmadienį po kelias dienas trukusios suintensyvėjusios seisminės veiklos.

Vėliausias ankstesnis Kumbre Vjechos išsiveržimas įvyko prieš 50 metų. Šis ugnikalnis stūkso vulkaniniame kalnagūbryje La Palmos salos, turinčios apie 85 tūkst. gyventojų, pietinėje dalyje.

„Išsiveržimas prasidėjo Kabesa de Vakos zonoje, ties El Pasu“, apie 15 val. vietos (17 val. Lietuvos) laiku, sakoma vietos administracijos „Twitter“ pranešime.

Keliolikoje vietovių buvo paskelbtas aukščiausio lygio pavojus ir privaloma evakuacija, taip pat atidaryti laikini evakuacijos centrai.

„Žmonių prašoma būti ypač budriems ir laikytis atokiai nuo išsiveržimo zonos, kad būtų išvengta nebūtinos rizikos“, – pridūrė vietos valdžia.

Kanarų salų vulkanologijos institutas nurodė, kad lavos srautai teka jūros link apie 700 metrų per valandą greičiu. Paveiktoje vietovėje tarnybos uždarė septynis kelius.

A. V. Torresas radijui SER sakė, kad lava teka dviem srautais per menkai apgyventas teritorijas. SER pranešė, kad buvo sunaikinta apie 20 nuošaliose vietovėse stovėjusių namų.

„Jokio kito išsiveržimo nesitikime“, – pridūrė A. V. Torresas ir nurodė, kad oro susisiekimo ugnikalnis nesutrikdė.

Turistų mėgiamoje Kanarų saloje lava naikina viską savo kelyje
© Zuma Press / Scanpix

„Materialinė žala bus reikšminga, – sakė vietos administracijos vadovas. – Tikimės, kad nukentėjusių žmonių nebus.“

Dauguma La Palmos gyventojų verčiasi žemės ūkiu.

Per išsiveržimą atsivėrė du plyšiai, esantys maždaug už 200 metrų vienas nuo kito. Pasak pareigūnų, abu lavos srautai prieš pasiekdami jūrą tikriausiai susilies.

Lava pasiekė Los Ljanos de Aridanės miestelį, esantį netoli ugnikalnio. Merė Noelia Garcia sakė, kad žmonės buvo evakuoti iš virtinės namų iki pat pakrantės.

Ispanijos premjeras Pedro Sanchezas planuoja pirmadienį aplankyti gaivalinės nelaimės paveiktą zoną. Anksčiau jis dėl šio išsiveržimo atšaukė kelionę į Niujorką, kur turėjo dalyvauti Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje.

Vulkanologai jau prieš kelias dienas perspėjo apie išsiveržimo pavojų, nustatę, kad netoli paviršiaus susikaupė skystos lavos. Kumbre Vjechos apylinkes taip pat krėtė silpni požeminiai smūgiai.

Dauguma evakuotųjų apsistojo pas artimuosius arba draugus, o kiti įsikūrė evakuacijos centruose, sakė pareigūnai.

La Palma yra viena iš aštuonių vulkaninių Kanarų salų, esančių netoli Afrikos vakarinės pakrantės. Artimiausia iš jų yra už 100 km nuo Maroko.

Prieš pat ugnikalniui išsiveržiant buvo užfiksuotas 4,2 balo žemės drebėjimas.

Nacionalinio geologijos instituto vadovas Itahiza Dominguezas sakė Kanarų salų televizijai, kad dar per anksti prognozuoti, kiek gali trukti naujausias išsiveržimas, bet ankstesni šioje ir kitose salose vykdavę išsiveržimai tęsdavosi savaites ar mėnesius.

La Palmoje vėliausias išsiveržimas 1971 metais truko kiek ilgiau nei tris savaites. Vėliausias išsiveržimas Kanarų salose vyko 2011 metais po vandeniu netoli El Hiero salos krantų ir tęsėsi penkis mėnesius.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(25 žmonės įvertino)
4.2400

Top naujienos

Teko kviesti pareigūnus: Delfi žurnalistai ir Skirmantas Malinauskas išvyti iš prabangiausio Lietuvoje Gulbinų kvartalo pilnas rezidencijų savininkų sąrašas (10)

Aplinkos ministerijai aiškinant, kad visuomenė nevaržomai pro vartelius gali patekti į...

Būsto rinkoje – nuomininkams nenaudingi pokyčiai: kainos kils, ypač brangs vienas segmentas

Sąstingio NT pirkimo-pardavimo rinkoje pasekmės pasivijo ir butų nuomos segmentą. Gegužės...

Karas Ukrainoje. Visoje Ukrainoje paskelbtas oro pavojaus signalas: Rusija atakavo raketomis ir dronais

Kijeve ir keliuose Ukrainos regionuose paskelbtas oro pavojaus signalas, rašo UNIAN.

Štai, kuo baigiasi kova dėl vietos dviračių take: nuo ginčų internete iki atvirų kolionių gatvėje

Prasidėjus vasarai atgyja ne tik gamta, bet ir žmonės – vis daugiau jų pradeda judėti gryname...

Vasariška vandens pramoga susilaukė rekordinio lietuvių dėmesio: baidarės turi labai rimtą konkurentą

Prieš dešimtmetį Lietuvos upėse ir ežeruose dažniau išvysdavome baidares, nei irklentes, o...

Gydytojas kardiologas patarė, kaip patikrinti širdies būklę: atlikite laiptų testą

Ilgai buvo manoma, kad širdies ligomis serga tik garbaus amžiaus žmonės, tačiau pastebima, kad...

Įmonėse vyksta pokytis: vienas darbuotojas su pokalbių robotu padaro daugiau negu keli darbuotojai be jo

Gal ir sunku patikėti, bet pasaulis pasikeitė staiga. Jei šiandien nori išlikti paklausiu darbo...

Roma Macijauskaitė

Vertingiausios iš visų mums žinomų: šios uogos laikomos jaunystės ir ilgaamžiškumo eliksyru – sparčiai auga norinčiųjų jas auginti skaičius

Mokslininkai vieningi: šios uogos yra išskirtinai vertingos ir dėl to jos priskiriamos super...

Nidoje su mylimuoju Sauliumi susituokusi Edita Mildažytė mūvėjo net du žiedus: pasakė, kodėl ir kokią reikšmę jie slepia

Prieš savaitę Nidos prieplaukoje įvyko netikėtos televizijos laidų vedėjos, prodiuserės Editos...

Leldė Lusė, delfi.lv

Nekaltas sodinukas tampa siaubu namo konstrukcijai: ekspertai pataria, kaip sodinti medžius, kad nekiltų problemų

Vasara – mugių metas. O kokia mugė apsieina be sodinukų? Bet prieš jų įsigyjant ir paskui...