Jungtinių Tautų (JT) paskelbtą Tarptautinę smurto prieš moteris panaikinimo dieną protestuotojai žygiavo Europoje ir abiejose Amerikose.

„Smurto dėl lyties rykštė ir toliau kelia kančias ir neteisybę pernelyg daugeliui žmonių“, – teigiama JAV prezidento Joe Bideno pareiškime.

„Apskaičiuota, kad kas trečia moteris pasaulyje kada nors gyvenime patirs fizinį smurtą, išprievartavimą ar persekiojimą. Tai skandalinga.“

„Ypač konfliktų zonose daugybė moterų ir mergaičių kenčia nuo smurtautojų. Mes žinome, kas gresia: kai ir kur kyla grėsmė moterims ir mergaitėms, kyla grėsmė ir taikai bei stabilumui“, – teigė J. Bidenas.

Gvatemaloje penktadienio vakarą protestuotojai pradėjo minėjimo renginius, padėdami žvakutes su užrašu 438 – tiek moterų buvo nužudyta per šiuos metus.

Čilėje protestuotojai žygiavo Santjage, nešini aukų portretais.

Italijoje, kurią sukrėtė 22-jų metų universiteto studentės nužudymas, kaip įtariama, įvykdytas jos buvusio draugo, apie 50 000 žmonių dalyvavo demonstracijoje Romoje, kur vėliau šeštadienį turėjo raudonai nušvisti Koliziejus, skelbia naujienų agentūra AGI.

Šalį pribloškė Giulia‘os Cecchettin byla: ji buvo dingusi savaitę, kaip tik tuo metu, kai turėjo gauti Padujos universiteto biomedicinos inžinerijos diplomą. Jos kūnas galiausiai buvo rastas griovyje maždaug už 120 km į šiaurę nuo Venecijos, o jos buvęs vaikinas, 22 metų Filippo‘as Turetta, suimtas Vokietijoje.

„Šie metai, po dar vienos moters žmogžudystės, Giulia‘os Cecchettin nužudymo, įgauna ypač svarbų kontekstą mums... tiems, kuriems šioje šalyje svarbios visų moterų teisės, reikalavimai ir emancipacija“, – sakė 22 metų bibliotekininkė Luisa Loduce.

Per metus iki lapkričio 12 d. Italijoje įvykdytos 102 žmogžudystės, kurių aukomis tapo moterys, 82 iš jų nužudė šeimos nariai arba esami ar buvę partneriai, rodo vidaus reikalų ministerijos duomenys.

Turkijoje Stambulo Sisli rajone, budint riaušių policijai, susirinko apie 500 moterų su plakatais „Mes netylėsime“, „Moterys vienijasi ir kovoja prieš vyrų ir valstybės smurtą“.

Protestuotojai išėjo į gatves ir Ankaroje.

„Auklėkite savo berniukus“

Prancūzijoje keli tūkstančiai žmonių, kurių dauguma vilkėjo violetinės spalvos – moterų ir lyčių lygybės spalvos – drabužius, žygiavo Paryžiaus ir kitų miestų gatvėmis, nešini plakatais su užrašais: „Prancūzijoje kas šešias minutes po išžaginimą“ ir „Saugokite savo mergaites, auklėkite savo berniukus“.

„Mes nebenorime skaičiuoti mirusiųjų“, – žurnalistams sakė aktyvistų grupės „All of Us“ atstovė Maelle Lenoir, ragindama vyriausybę skirti daugiau lėšų smurtui prieš moteris išnaikinti.

Vyriausybės duomenimis, šiais metais Prancūzijoje nužudyta 121 moteris, t. y. kai moteris nužudoma dėl lyties, o 2022 metais – 118.

22 metų Leonore Maunoury, žygiuodama rytiniame Strasbūro mieste, sakė, kad norint veiksmingai kovoti su šiuo reiškiniu, reikia keisti teisingumo sistemą.

„Seksualinį smurtą sunku įrodyti. Daugelis bylų atmetamos. Teisingumo sistema yra prastai pritaikyta“ spręsti šią problemą, sakė ji.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)