Tarptautinės institucijos, tokios kaip Jungtinės Tautos, Pasaulio prekybos organizacija (PPO) ar Didysis septynetas (G-7), Vakarų vyriausybių dešimtmečius buvo laikomos geriausiai įrankiais stiprinti taisyklėmis pagrįstą pasaulio tvarką.
Donaldas Trumpas
© Sipa / Scanpix

Tačiau dabar, Donaldui Trumpui užėmus Baltuosius rūmus ir paskelbus užsienio politikos šūkį „Pirmiausiai – Amerika“, o Europoje stiprėjant nacionalistiniams ir populistiniams judėjimais, šiuose pamatuose atsiveria vis platesnių plyšių.

D. Trumpas ignoravo PPO, įvesdamas muitus šios organizacijos narėms, nurėžė dalį JT finansavimui skiriamų lėšų ir vienas atvyko į Kanadoje vykstantį G-7 viršūnių susitikimą. Tokiu būdu jis pademonstravo savo paniekinamą požiūrį į organizacijas, kuriose Amerikos lyderystė kadaise buvo savaime suprantama.

„Man didžiausią nerimą kelia faktas, kad taisyklėmis pagrįstai tarptautinei tvarkai, kaip bebūtų keista, iššūkį meta ne įprasti įtariamieji, o jos pagrindinė architektė ir garantė – JAV“, – penktadienį Kvebeke sakė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas, kitiems G-7 lyderiams laukiant atvykstant D. Trumpo.

JAV prezidento skeptiškas – arba netgi kai kuriais atvejais priešiškas – požiūris tarptautinių institucijų atžvilgiu buvo akivaizdus per jo rinkimų kampaniją. Vienu metu D. Trumpa netgi paskelbė, kad NATO karinis aljansas yra „atgyvenęs“.

„Labai nesąžininga“

Vėliau jo požiūris į NATO, bent jau skelbiamas viešai, sušvelnėjo. Tačiau praeitų metų sausį į valdžią atėjęs D. Trumpas užsipuolė PPO: anot jo, ši organizacija „mums yra „nelaimė“, o jos vykdoma tarptautinės prekybos priežiūra yra „labai nesąžininga“.

Panašūs argumentai praeitais metais buvo naudojami pateisinti JAV pasitraukimui iš Paryžiaus klimato sutarties – per ilgai trukusias derybas parengto dokumento, pasirašyto beveik visų šalių, išskyrus Siriją ir Nikaragvą.

D. Trumpo ambasadorė prie Jungtinių Tautų Nikki Haley (Niki Heili) perspėjo, kad šios pasaulinės organizacijos reiškiama kritika dėl JAV sprendimo pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine lems JT finansavimo mažinimą.

1945 metais įsteigtos Jungtinių Tautų Organizacijos būstinė yra Niujorke; be to, Vašingtono indėlis sudaro liūto dalį jos finansavime. Maždaug tuo pačiu metu pradėjo kurtis ir kitos tarptautinės organizacijos.

Šiuolaikinės PPO, turinčios daugiau kaip 160 narių, pirmtakas buvo 1948 metais pradėjęs veikti Bendrasis susitarimas dėl tarifų ir prekybos (GATT).

Tarptautinis valiutos forndas ir Pasaulio bankas išsivystė iš Breton Vudso sutarties, 1944 metais pasirašytos JAV šiaurės rytinėje Naujojo Hampšyro valstijoje. Šios organizacijos greitai tapo tarptautinės finansų sistemos pagrindiniais ramsčiais.

Pasaulio bankui tradiciškai vadovauja amerikietis, o TVF – europietis.

5-ame dešimtmetyje daugiašalės institucijos pradėjo kurtis ir kitapus Atlanto vandenyno, įskaitant Briuselyje būstinę turintį NATO aljansą. Šiam blokui priklauso JAV ir beveik visa Europa. Jos įkūrimą žymėjo Vašingtono konferencija, įvykusi 1949 metais.

Kiek vėliau buvo įkurta Europos anglių ir plieno bendrija, iš pradžių turėjusi tik šešias nares, bet ilgainiui virtusi dabartine Europos Sąjunga, kuriai priklauso 28 šalys.

Artėjantis „Brexit“

Vis dėlto šis skaičius jau ateinančiais metais turėtų sumažėti iki 27, kai iš bloko išstos Didžioji Britanija. Be to, prieš ES nukreiptos nuotaikos, paskatinusios britus balsuoti už „Brexit“ yra labai išplitusios ir kitapus Lamanšo sąsiaurio.

Italijos naujasis premjeras Giuseppe Conte per šį G-7 viršūnių susitikimą pirmąkart žengiantis į tarptautinę sceną, buvo iškeltas į valdžią euroskeptiškojo Penkių žvaigždučių judėjimo (M5S), sudariusio koaliciją su griežtai dešiniąja „Šiaurės lyga“ (Lega Nord). Šis aljansas skatino palyginimus su D. Trumpo iškilimu.

Kita vertus, Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas yra tarp teigiančių, jog tarptautinės institucijos yra geriausias įrankis spręsti ginčus globalizacijos epochoje – su sąlyga, kad šios organizacijos prisitaikys ir reformuosis.

Toronto universiteto Munkų globaliųjų reikalų mokykloje dirbanti Ella Kokotsis sakė, kad velionis JAV prezidentas Ronaldas Reaganas savo kadencijos pradžioje prieš keturis dešimtmečius irgi nesutardavo su kitais Vakarų šalių lyderiais, bet neilgai trukus rado su jais bendrą kalbą Šaltojo karo įkarštyje.

Kita vertus, dabartiniai nesutarimai atrodo gilesni.

„Jie (kiti 9-ojo dešimtmečio G-7 lyderiai) sugebėjo gana greitai integruoti Ronaldą Reaganą į savo ratą, ir jis įtikėjo kitų savo kolegų iš G-7 pažiūromis“, – E. Kokotsis sakė naujienų agentūrai AFP.

„Tačiau čia matom kitokią nuotaiką – su Trumpu viskas labai nenuspėjama“, – pridūrė ji.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Į JAV plūsta prašymų ir maldų kupini laiškai: už Venckienę mūru stoja teta ir Sadūnaitė (147)

Buvusi teisėja ir Seimo narė Neringa Venckienė federaliniame Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV)...

Seimo komitetas pritarė progresiniam pajamų mokesčiui (155)

Kone kiekvieną dieną Seime gimsta vis nauji pasiūlymai, kaip dar pakeisti Vyriausybės pasiūlytą...

Širinskienė pajuto tyrimų skonį: pažėrė naujų klausimų

„Valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio išrastu būdu aiškintis su žurnalistais, klausimus...

Už rinktinės borto Adomaitis paliko Girdžiūną ir jaunąjį „Žalgirio“ talentą (9)

Dainius Adomaitis apsisprendė – trečiadienį Druskininkuose paskelbė 13 žaidėjų, kurie kitą...

Šapoka apie naujausias iniciatyvas dėl mokesčių: tai sukeltų chaosą

Jeigu Seimas be jokių pakeitimų priims visus pasiūlymus, kuriems trečiadienį pritarta Biudžeto...

Rusijoje – dideli pokyčiai, Putinas imasi apgalvotos taktikos planuojama daugybė protestų (207)

Nors Rusijos įvairių pakraipų opozicija dėl pensinio amžiaus didinimo ketina surengti daug...

Automobilių pirkimo istorijos: suklastoti dokumentai ir paslaptingai dingstantys pardavėjai (12)

Valstybinė mokesčių inspekcija prie LR finansų ministerijos (toliau – VMI ) informuoja, jog...

„MG Baltic“ byla. Apie blogus žurnalistus, „lepšę iš tarnybos“ ir prarastus milijonus (68)

Ambicingi planai vaizdingoje sostinės vietoje statyti daugiabučius namus ir iš to uždirbti...

Prekybos karas: Rusija stoja į ES pusę (54)

Rusija nori prisijungti prie Europos Sąjungos ( ES ) skundo Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO)...

Domantas Sabonis pareiškė, kad karjerą norėtų užbaigti „Žalgiryje“ (8)

Pirmadienį Kauno „Žalgirio“ krepšininkai 20-ąjį kartą klubo istorijoje ir 8-ą sykį iš...