aA
Trečiadienio rytą Lietuvos laiku JAV prezidentas Donaldas Trumpas Kongreso rūmuose skaitė savo metinį pranešimą.

Kalba, įskaitant respublikonų keliamas nuolatines ovacijas, truko 1 valandą ir 20 minučių. Joje buvo apžvelgti vidaus politikos klausimai ir įvairios užsienio politikos problemos, taip pat ir santykiai su Rusija.

Pirmą kartą nuo savo kadencijos pradžios D. Trumpas kalbėjo Kongrese, kurio Atstovų Rūmuose daugumą turi demokratai.

„Darbotvarkė, kurią aš išdėstysiu, nėra respublikonų ar demokratų. Tai - amerikiečių tautos darbotvarkė“, - sakė D. Trumpas.

Kalbėdamas apie JAV poziciją dėl Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutarties, Baltųjų rūmų šeimininkas pareiškė: „Mes iš tiesų neturime pasirinkimo“.

Praėjusią savaitę Vašingtonas pranešė, kad traukiasi iš 1987 metais pasirašytos JAV ir SSRS sutarties.

Metiniame pranešime D. Trumpas dar sykį pakartojo, kad Jungtinės Valstijos laikėsi kiekvienos INF sutarties raidės, o Rusija ją nuolat pažeidinėjo.

„Galbūt mums pavyks susitarti dėl naujos sutarties, įtraukiant į ją Kiniją ir kitas šalis. Galbūt nepavyks. Tokiu atveju mes pralenksime juos ir pagal išlaidų apimtį, ir pagal inovacijas“, - pažadėjo JAV prezidentas.

Prezidentas savo kalboje taip pat žadėjo, kad JAV aplenks Rusiją savo raketomis žlugus vienai svarbiai Maskvos ir Vašingtono sutarčiai.

Šis D. Trumpo perspėjimas dar labiau padidino būgštavimus dėl kylančių ginklavimosi varžybų. Rusija savo ruožtu anksčiau antradienį paskelbė apie savo planus per artimiausius dvejus metus sukurti naujų raketų.

Jungtinės Valstijos ne kartą kaltino Rusiją pažeidžiant Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutartį, o praėjusią savaitę amerikiečių prezidentas paskelbė, kad Vašingtonas pradėjo pasitraukimo iš šio pakto procesą, kuris truks šešis mėnesius.

„Vadovaujant mano administracijai, niekada neatsiprašinėsime už tai, kad stipriname Amerikos interesus“, – pareiškė D. Trumpas Atstovų Rūmų salėje susirinkusiems kongresmenams.

„Galbūt galime susiderėti dėl kito susitarimo, įtraukdami Kiniją ir kitų (šalių). O gal ir negalime – tokiu atveju smarkiai finansiškai ir inovacijomis aplenksime visus kitus“, – pareiškė D. Trumpas.

Ragino vienytis

JAV prezidentas D. Trumpas antradienį savo metiniame pranešime paragino amerikiečius susivienyti ir pareiškė norą po dvejų metų susiskaldymo tapti abiejų partijų palaikomu šalies lyderiu.

„Privalome atsisakyti keršto, pasipriešinimo ir susidorojimo politikos ir išnaudoti beribį bendradarbiavimo, kompromisų ir bendros gerovės potencialą“, – D. Trumpas sakė Kongresui.

„Privalome pasirinkti tarp didybės ir aklavietės, rezultatų ir pasipriešinimo, vizijos ir keršto, didžiulės pažangos ir beprasmio naikinimo“, – kalbėjo prezidentas, kurio kalbą nuolat pertraukdavo respublikonų aplodismentai.

D. Trumpas gynė savo griežtą poziciją prekybos su Kinija ir kitomis stambiomis partnerėmis klausimu bei pareiškė, kad tęs savo asmeninės diplomatijos su Šiaurės Korėja kelią ir vasario 27–28 dienomis Vietname susitiks su šios uždaros valstybės lyderiu Kim Jong Unu.

Be kita ko, prezidentas džiaugėsi tuo, ką pavadino „karščiausia visame pasaulyje ekonomika“, bei paragino abi partijas pritarti jo planui, kuriuo siekiama per dešimtmetį šalyje panaikinti AIDS.

Vis dėlto praėjus dvejiems D. Trumpo prezidentavimo metams JAV Kongresas toli gražu nėra vieningas. Demokratai kontroliuoja Atstovų Rūmus, o respublikonai – Senatą, tad prezidentas kiekviename savo žingsnyje susiduria su kliūtimis.

Per pastaruosius dvejus metus ir taip susiskaldžiusioje šalyje įsiplieskė aršūs debatai beveik visais politiniais klausimais, ir D. Trumpo žodžiai apie kompromisus gali likti neišgirsti.

Netrukus D. Trumpas vėl ėmėsi savo mėgstamiausios temos apie būtinybę pastatyti pasienyje su Meksika sieną, kuri sustabdytų, jo teigimu, nelegalių imigrantų „puolimą“. Demokratai, tai girdėdami, nerimastingai purtė galvas.

Siena

D. Trumpas ir demokratų vadovaujami Atstovų Rūmai nesutaria dėl prezidento reikalavimo skirti lėšų sienai JAV ir Meksikos pasienyje statyti.

D. Trumpo teigimu, pasienyje tvora arba siena reikalinga, kad būtų užkirstas kelias imigrantų iš Centrinės Amerikos „invazijai“. Prezidentas dažnai juos kaltina įvairiais nusikaltimais, įskaitant nužudymus ir išžaginimus.

Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi ir jos bendrapartiečiai demokratai kaltina D. Trumpą politiniais tikslais kurstant baimę bei atsisako finansuoti sienos statybas.

Šis palyginti nedidelis ginčas dėl finansavimo virto politinės galios išbandymu artėjant 2020-ųjų JAV prezidento rinkimams.

D. Trumpas jaučia, kad negali atsisakyti jo nacionalistinės ideologijos „Amerika – pirmiausia“ simboliu tapusio siekio, o demokratai yra taip pat užsispyrę neleisti jam laimėti šio ginčo.

Dėl nesutarimų įpykęs D. Trumpas išprovokavo dalinį vyriausybės uždarymą, kuris truko penkias savaites, o N. Pelosi dėl to privertė prezidentą savaitei atidėti savo kalbą „Apie padėtį Sąjungoje“.

Padėtis gali eskaluotis, ir D. Trumpas grasina atnaujinti vyriausybės uždarymą arba paskelbti nacionalinę nepaprastąją padėtį, kad, apėjęs Kongresą, galėtų panaudoti kariuomenės lėšas savo sumanymui atsitverti nuo Meksikos įgyvendinti.

„Pasieksiu, kad ji (siena) būtų pastatyta“, – antradienio vakarą tvirtai pareiškė prezidentas, o šiuos žodžius palydėjo respublikonų džiaugsmingi šūksniai ir demokratų tyla.

Užsienio politika

Vis dėlto D. Trumpo pareiškimai apie pasisekimą užsienio politikoje nesulaukė daug paramos net ir jo paties Respublikonų partijoje.

Savo kalboje prezidentas pakartojo, kad nori kaip galima greičiau išvesti amerikiečių karius iš ilgai besitęsiančių karų, pavyzdžiui, Sirijoje ir Afganistane.

„Didingos tautos nekariauja nesibaigiančiuose karuose“, – pareiškė D. Trumpas.

Be to, jis sakė, kad derybose su Afganistano Talibanu pasiekta pažangos, ir išreiškė atsargią viltį, kad derybų keliu bus užbaigtas ilgiausias karas, į kurį buvo įsitraukusi Amerika.

„Mano administracija dalyvauja konstruktyviose derybose su keliomis afganų grupuotėmis, įskaitant Talibaną“, – pareiškė D. Trumpas savo metiniame pranešime Kongrese.

Prezidentas taip pat užsiminė apie „galimą politinį sprendimą šiam ilgam ir kruvinam konfliktui“.

Šie jo žodžiai sulaukė įstatymų leidėjų palaikymo Atstovų Rūmų salėje, tačiau planus trauktis iš Sirijos ir Afganistano kritikuoja kai kurie pareigūnai saugumo tarnybose; jie būgštauja, kad žengus tokį žingsnį JAV praras įtaką tarptautinėje arenoje.

D. Trumpas taip pat informavo Kongresą apie savo ketinimus antrąkart susitikti su Kim Jong Unu, kurį jis bando įtikinti atsisakyti branduolinių ginklų.

„Kaip naujos drąsios diplomatijos dalies ir toliau siekiame istorinės taikos Korėjos pusiasalyje“, – teigė D. Trumpas.

Jis taip pat didino spaudimą Venesuelos kairiųjų lyderiui Nicolas Maduro ir pabrėžė, kad „palaikome Venesuelos žmones, tauriai siekiančius laisvės“.

Tarp svečių, pakviestų klausytis kalbos Kongrese, buvo Venesuelos opozicijos lyderio Juano Guaido pasiuntinys Vašingtone.

„Chaotiška padėtis“

D. Trumpas savo kalbą pradėjo prisimindamas JAV pasisekimus Antrajame pasauliniame kare ir kosmoso tyrinėjimuose.

Prezidentas baigė savo pranešimą pareikšdamas, kad „atėjo metas iš naujo pakurstyti Amerikos vaizduotę. Atėjo metas ieškoti aukščiausios viršūnės ir nustatyti savo viziją ryškiausios žvaigždės link“.

Vis dėlto lieka visiškai neaišku, ar Vašingtonas pasirengęs eiti D. Trumpo siūlomu keliu.

Prieš valstybės vadovo metinį pranešimą aukščiausias pagal rangą demokratų senatorius Chuckas Schumeras išdėstė griežtą D. Trumpo prezidentavimo apžvalgą.

„Trumpo ekonomikos padėtis žlugdo Amerikos viduriniąją klasę, – parašė Ch. Schumeras socialiniame tinkle „Twitter“. – Trumpo sveikatos apsaugos sistemos padėtis žlugdo amerikiečių šeimas. Trumpo administracijos padėtis yra chaotiška.“

Pareiškė apie planus per dešimtmetį JAV panaikinti ŽIV

D. Trumpas paragino demokratus ir respublikonus pritarti jo planui, kuriuo siekiama, jog per dešimtmetį šalyje nebeliktų AIDS.

„Mokslo laimėjimai priartino kažkada tolimą svajonę“, – pareiškė prezidentas savo metiniame pranešime Kongresui.

„Savo biudžeto (projekte) paprašysiu demokratų ir respublikonų prisiimti reikalingus įsipareigojimus, kad per 10 metų Jungtinėse Valstijose būtų panaikinta ŽIV epidemija“, – sakė jis.

„Kartu įveiksime AIDS Amerikoje ir kitur“, – pridūrė D. Trumpas.

Vyriausybės surinkti duomenys rodo, kad 2017 metais Jungtinėse Valstijose apie 38 tūkst. žmonių buvo užsikrėtę ŽIV.

Metams bėgant, šis skaičius vis menko, tačiau kai kuriose bendruomenėse užsikrėtusiųjų nemažėjo – ypač gėjų, juodaodžių ir ispanakalbių.

D. Trumpo administracija pernai pasiūlė sumažinti biudžetą, skirtą AIDS prevencijai, tačiau Kongresas nepritarė tokiam pasiūlymui.

„Jokia jėga istorijoje nėra padariusi daugiau žmonijos gyvenimo labui nei Amerikos laisvė“, – teigė D. Trumpas.

„Pastaraisiais metais padarėme didžiulę pažangą kovoje su ŽIV ir AIDS“, – pridūrė jis.

Vis dėlto D. Trumpo žinios šiuo klausimu sulaukė abejonių, ypač iš IT milžinės „Microsoft“ įkūrėjo Billo Gateso. Praėjusiais metais jis sakė, kad per du susitikimus D. Trumpui reikėjo paaiškinti skirtumą tarp ŽIV ir ŽPV (žmogaus papilomos viruso) – kitos lytiniu keliu perduodamos ligos.

„Abu kartus jis norėjo sužinoti, ar ŽIV ir ŽPV kuo nors skiriasi, taigi, aš sugebėjau paaiškinti, kad jos painiojamos retai“, – sakė B. Gatesas.

Reziumavo svarbiausius praėjusių metų įvykius

Šiuo kreipimusi D. Trumpas reziumavo svarbiausius praėjusių metų įvykius ir nubrėžė artimiausių ateities planų gaires. „Sąjungos būkle“ (State of the Union – angl.) vadinamu pranešimu JAV prezidentai kasmet kongresmenams ir visuomenei išdėsto savo prioritetus.

D. Trumpas į tautą kreipėsi po to, kai Demokratų partija per praėjusius vidurio kadencijos rinkimus perėmė Atstovų Rūmų kontrolę ir tapo atsvara D. Trumpo vykdomai politikai.

Pirmuosius du savo kadencijos metus D. Trumpas galėjo džiaugtis daugumą tiek Senate, tiek Atstovų rūmuose turėjusių respublikonų parama, tačiau lapkritį Atstovų Rūmų daugumą iškovojo demokratai. D. Trumpui ir demokratams nesusitarus dėl sienos su Meksika statybų finansavimo gruodžio pabaigoje JAV patyrė ilgiausią istorijoje dalinį vyriausybės užsidarymą, trukusį 35 dienas.

Iki šiol pasiektas tik dalinis susitarimas, kuriuo užtikrintas pilnas vyriausybės finansavimas iki vasario 15 dienos. Iš pradžių tikėtasi, kad iki šios datos abiems pusėms pavyks susitarti dėl ilgalaikio vyriausybės finansavimo, tačiau derybos įstrigo nei vienai pusei nenorint nusileisti.

D. Trumpas ir toliau primygtinai reikalauja skirti 5,7 mlrd. dolerių sienos statybai, tačiau demokratai šios sumos skirti nesiruošia. Neatmetama galimybė, kad JAV vyriausybei vėl gali tekti užsidaryti.

Kalba taip pat skambėjo specialiojo prokuroro Roberto Muellerio vykdomo tyrimo dėl Rusijos kišimosi į JAV rinkimus ir galimos D. Trumpo rinkimų kampanijos koordinacijos fone. Sausio pabaigoje Federalinių tyrimų biuras (FTB) sulaikė artimą D. Trumpo bičiulį ir buvusį patarėją Rogerį Stone'ą dėl galimo bendradarbiavimo su „Wikileaks“ dėl slaptos ir demokratų kandidatei H. Clinton itin nepalankios informacijos nutekinimo. Kaip anksčiau paaiškėjo iš R. Muellerio tyrimo, į demokratų partijos serverius įsilaužė ir slaptus susirašinėjimus pavogė rusų hakeriai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(26 žmonės įvertino)
3.3462

Top naujienos

Kodėl Šimonytei nepadėjo nei feisbukas, nei garsenybės: ekspertai vardina tokio rezultato priežastis (493)

Ingrida Šimonytė savo prezidentinėje kampanijoje pasirinko autentiškumą prieš populiarumą,...

EP rinkimų rezultatai: kas važiuoja atstovauti Lietuvai, o kas lieka be darbo papildyta 06:30 (461)

Iš karto po vidurnakčio VRK paskelbė pirmuosius Europos Parlamento rinkimų rezultatus. O netrukus...

Nausėda laimi rinkimus dideliu atotrūkiu: noriu padėkoti visiems konkurentams (2777)

Sekmadienį, gegužės 26 d., Lietuvos prezidento rinkimus dideliu atotrūkiu laimi Gitanas Nausėda.

Bręsta skandalas: Italijos balsavimas parodė, kad Jurijus turėjo patekti į „Eurovizijos“ finalą (34)

Nors taip ilgai ir nekantriai laukta „Eurovizija“ baigėsi, kalbos apie Tel Avive vykusį dainų...

Europoje baigėsi EP rinkimai: pergales švenčia ir euroskeptikai, Le Pen laimėjo prieš Macrono judėjimą atnaujinta 08:14 (75)

Praėjus sekmadienį vykusiems EP rinkimams, rezultatai rodo, kad daugumoje valstybių į Europos...

Rimvydas Valatka. Nausėda – pirmasis prezidentas be politinio užnugario (207)

Nausėda pasiėmė tai, kas buvo padėta. Lietuva turi pirmą prezidentą – politikos...

Jei norite būti žvalūs, sveiki bei gyvybingi, šių maisto medžiagų turite suvalgyti dvigubai daugiau nei iki šiol (1)

Kas yra s kaidulinės medžiagos ? Ar vartojame jų pakankamai? Kaip jomis praturtinti savo racioną?...

Bloomberg vedamasis: kokia Europai nauda iš migracijos? (30)

Pradėsime nuo geros naujienos: praėjusiais metais maždaug 150 000 migrantų bandė neteisėtai...

Gabrielius Landsbergis: kviesiu Šimonytę vesti TS-LKD sąrašą 2020 Seimo rinkimuose (210)

Savo „Facebook“ paskyroje Gabrielius Landsbergis parašė, kad pasveikino telefonu Gitaną...