aA
JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį paskelbė perpus sumažinsiantis Vokietijoje laikomą amerikiečių karių kontingentą, nes Berlynas „vėlavo mokėti“ savo įnašus į NATO ir „griežtai“ grasino Jungtinėms Valstijoms prekybos klausimais.
Angela Merkel  Donaldas Trumpas
Angela Merkel Donaldas Trumpas
© Reuters / Scanpix

D. Trumpas žurnalistams sakė, kad šiuo metu Vokietijoje laikoma 52 tūkst. karių ir kad jų skaičius bus sumažintas iki 25 000.

„Jungtinėms Valstijoms tai milžiniška kaina, – kalbėjo jis. – Taigi, sumažinsime skaičių... iki 25 tūkst. karių.“

D. Trumpo pateiktas skaičius buvo netikslus, nes Pentagonas nurodo, kad Vokietijoje nuolat dislokuojama 34–35 tūkst. karių. Dėl rotacijos šioje šalyje gali būti laikinai sutelkta iki 50 tūkst. amerikiečių karių.

Tačiau JAV prezidento žinia Vokietijai, Europai ir Amerikos vadovaujamam NATO aljansui buvo garsi ir aiški.

JAV pajėgos šioje geopolitiškai itin svarbioje šalyje laikomos nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos ir Šaltojo karo metais sudarė didžiąją dalį NATO įprastinių pajėgų, skirtų gintis nuo Sovietų Sąjungos.

Vadovaujant prezidentui Vladimirui Putinui Rusijos karinės ambicijos vėl padidėjo, tad JAV pajėgų vaidmuo per pastaruosius du dešimtmečius vėl išaugo. Be to, Vidurio ir Rytų Europos šalys ragina JAV dar labiau stiprinti Aljanso rytų sparno gynybą.

D. Trumpas sakė norįs nubausti Vokietiją už, anot jo, nepakankamą įnašą į NATO finansavimą ir naudoti amerikiečių kontingentą kaip kortą, pagrindžiančią jo grasinimus pradėti įsitraukti į prekybos karą su Europos Sąjunga.

„Vokietija vėlavo mokėti – jie vėlavo mokėti metų metus, jie skolingi NATO milijardus dolerių ir jie turės sumokėti. Taigi, mes saugome Vokietiją, o jie vėluoja mokėti. Tai nesuprantama“, – kalbėjo jis.

Ginklas prekybos kare?


D. Trumpas ne kartą kaltino NATO nares Europoje, kad jos vengia prisiimti visą naštą ir nevykdo įsipareigojimo skirti savo gynybai mažiausiai 2 proc. bendrojo vidaus produkto, taip pat pernelyg naudojasi Aljanso istorine lydere – Jungtinėmis Valstijomis.

Kai kurie aukšto rango vokiečių politikai praeitą savaitę išsakė susirūpinimą dėl žiniasklaidos pranešimų, kad JAV ruošiasi sumažinti Vokietijoje laikomą kontingentą iki 25 tūkst. karių. Ši žinia atrodė užklupusi Berlyną visiškai netikėtai.

Vašingtono planas iškėlė naujų klausimų dėl D. Trumpo įsipareigojimų ilgalaikiams bendradarbiavimo susitarimams su sąjungininkėmis Europoje ir pačiu Vakarų kariniu aljansu.

D. Trumpas sakė, kad kaltė tenka Vokietijai, Europos Sąjungos ekonominei galiūnei, nes „jie su mumis labai blogai elgėsi prekybos srityje“.

„Dėl to su jais vedame derybas, bet šiuo metu nesu patenkintas sutartimi, kurią jie nori sudaryti. Jie per daug metų dėl prekybos Jungtinėms Valstijoms kainavo šimtus milijardų dolerių, todėl mes nukenčiame prekybos srityje ir nukenčiame dėl NATO“, – aiškino prezidentas.

Jis skundėsi, kad Vokietija nesąžiningai naudojasi JAV karių buvimu.

„Jie yra gerai apmokami kariai. Jie gyvena Vokietijoje, išleidžia Vokietijoje didžiulius kiekius pinigų. Vokietijoje visur aplink tas bazes [verslas] labai klestintis. Taigi, Vokietija ima“, – sakė D. Trumpas.

JAV prezidento santykiai su Vokietijos kanclere Angela Merkel ir anksčiau nebuvo patys geriausi. Įtampa vėl padidėjo per kelias pastarąsias savaites, kai Vokietijos lyderė atsisakė dalyvauti Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikime Vašingtone dėl tebesitęsiančios koronaviruso pandemijos, privertusios smarkiai apriboti tarptautinį susisiekimą.

D. Trumpas, siekiantis būti perrinktas per lapkritį vyksiančius prezidento rinkimus, tikėjosi, kad labiausiai išsivysčiusių šalių klubo viršūnių susitikimas pabrėš JAV lyderystę. Tačiau pastangos paskubomis suorganizuoti G-7 žlugo A. Merkel atsisakius atvykti, o D. Trumpui teko paskelbti, kad šis renginys atidedamas iki vėlesnio laikotarpio šiais metais, galbūt rugsėjį.

Respublikonas prezidentas netikėtai pareiškė norintis pakviesti V. Putiną ir dar kelis G-7 nepriklausančių šalių lyderius. Pasak D. Trumpo, dabartinis Didžiojo septyneto formatas yra „atgyvenęs“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(35 žmonės įvertino)
4.4286

Top naujienos

Juodojo verslo schema: įtakingo verslininko įmonė Lietuvai jau kainavo beveik 2 milijonus eurų (67)

1,7 mln. eurų. Tiek Lietuvai jau kainavo bankrutuojančios UAB „Ūrus ir Ko” verslas. Šios...

Didinant NPD priimtas ir kitas pakeitimas: baiminamasi, kad Lietuva virs Laukiniais Vakarais (29)

Spręsdamas dėl NPD didinimo, Seimas birželį priėmė ir Teisėkūros pagrindų ir Mokesčių...

JAV oficialiai traukiasi iš PSO papildyta (85)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį oficialiai pradėjo savo šalies pasitraukimo iš...

Studentų laukia didelė naujovė: galės pasirinkti studijuoti namie ar universitete (25)

Įvedus karantiną aukštųjų mokyklų darbas persikėlė į nuotolinę erdvę, o studentams ir...

Įsigiję tokį būstą, neišvengsite nuostolių: kas praneša apie papildomas išlaidas (3)

Būsto pirkimas kiekvienai šeimai yra džiaugsmingas įvykis, tačiau neatlikus namų darbų,...

Bruno Macaes

„Didžioji pauzė“ dėl karantino buvo ekonominė revoliucija – tikras išsigelbėjimas

Prasidėjus pandemijai vyriausybės sustabdė visą pasaulį – todėl mūsų santykiai su ekonomika...

Patyrę daržininkai išdavė paslaptis, kaip pagausinti daržovių derlių (9)

Šiais laikais nestinga derlių gausinančių priemonių – subalansuotų trąšų kompleksų,...

Italijoje „Lazio“ žvaigždė iš nevilties suleido dantis varžovui į ranką

Pralaimėjimai priveda prie desperatiškų veiksmų. „Lazio“ saugas Patricas antradienį buvo...

Didžiausias pasaulyje pensijų fondas per silpniausią ketvirtį prarado 165 mlrd. JAV dolerių (29)

Didžiausias pasaulyje pensijų fondas pranešė apie rekordinius nuostolius, patirtus per...

Vaikystėje – iš piršto, suaugus – iš venos: kodėl ilgainiui keičiasi kraujo paėmimo tyrimui būdai?

Ar teko susimąstyti, kad vaikystėje kraujas tyrimui būdavo imamas iš piršto, o suaugus – iš...

|Maža didelių žinių kaina