aA
JAV prezidentas Donaldas Trumpas žydų šventę Chanuką trečiadienį paminėjo prieštaringai įvertintu judaizmo apibrėžimo pakeitimu, kuris sudarys sąlygas slopinti Izraelio boikotavimą.
Donaldas Trumpas
Donaldas Trumpas
© Reuters / Scanpix

„Visuomet palaikysiu mūsų brangią draugę ir sąjungininkę, Izraelio valstybę“, – pasakė D. Trumpas per renginį Baltųjų rūmų Rytų salėje.

D. Trumpas, kuris vadina save proizraelietiškiausiu JAV prezidentu per visą istoriją, šiuo metiniu renginiu pasinaudojo tam, kad prieš kitais metais įvyksiančius valstybės vadovo rinkimus tęstų ryžtingas pastangas patraukti savo pusėn Amerikos žydų rinkėjus, kurie tradiciškai palaiko demokratus.

D. Trumpas pasirašė prezidentinį įsaką, kuriuo apeinamas Kongresas ir kuriuo iš esmės judaizmas iš naujo apibrėžiamas ir kaip tautybė, ir kaip religija, o ne vien religija, kaip buvo iki šiol.

Šis, regis, akademinis pakeitimas turės svarbų teisinį poveikį sudarant sąlygas vyriausybei slopinti universitetuose plintantį boikoto judėjimą prieš Izraelį dėl jo elgesio su palestiniečiais.

Pasak D. Trumpo, šiuo įsaku siekiama „kovoti su antisemitizmu“ ir jis „taikomas institucijoms, kurios platina antisemitinę neapykantą“.

Konkrečiai įsakas yra nukreiptas prieš judėjimą „Boycott, Divestment and Sanctions“ („Boikotas, investicijų atsiėmimas ir sankcijos“, BDS), vis labiau remiamą universitetų miesteliuose, priverčiant universitetus blokuoti šį judėjimą, jei jie nenori vyriausybės skiriamo finansavimo sumažinimo.

„Mūsų žinia universitetams: jei norite gauti didžiulį federalinių dolerių kiekį, kurį gaunate kiekvienais metais, privalote atmesti antisemitizmą“, – sakė D. Trumpas.

Pasak aktyvistų, BDS judėjimas yra paprastų žmonių pastangos nubausti Izraelį už palestiniečių žemių okupavimą. Izraelio vyriausybė tvirtina, kad jis grindžiamas antisemitizmu.

D. Trumpo prezidentiniu įsaku pakoreguojamas esamas pilietinių teisių įstatymas, kad vyriausybė galėtų įsikišti su BDS susijusiais atvejais.

„Prezidento Trumpo įsakymu aiškiai pasakoma, kad 1964 metų pilietinių teisių akto VI skyrius taikomas antisemitinei diskriminacijai rasės, odos spalvos ar tautinės kilmės pagrindu“, – sakoma Baltųjų rūmų pareiškime.

„Šis veiksmas toliau rodo tvirtą prezidento Trumpo ir jo administracijos įsipareigojimą kovoti su visomis antisemitizmo formomis“, – sakoma jame.

Kritikai tvirtina, kad D. Trumpas pataikauja Izraelio vyriausybei ir ignoruoja teisę protestuoti.

„Šis prezidentinis įsakas... atrodo labiau skirtas ne kovai su antisemitizmu, o atbaidymui nuo žodžio laisvės ir Izraelio kritikų universitetuose varžymui“, – sakė kairiosios pakraipos proizraelietiškos lobistų grupės „J Street“ prezidentas Jeremy Ben-Ami (Džeremis Ben-Amis).

„Mūsų nuomone, neprotinga ir žalinga Baltiesiems rūmams vienašališkai paskelbti plataus diapazono nesmurtinę Izraelio kritiką universitetuose antisemitine“, – sakė jis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
1.0000

Top naujienos

Policija pateikė 7 miestų gatvių sąrašą, kur stovės „trikojai“: Vilniuje jų – per 30 (163)

Keliuose atsiradus „trikojais“ pramintiems mobiliems greičio matavimo įrenginiams vairuotojai...

KT padėjo tašką dėl atliekų deginimo jėgainių: statybų ribojimai prieštarauja Konstitucijai (25)

Konstitucinis teismas (KT) antradienį paskelbė sprendimą dėl valdančiųjų priimtų Atliekų...

Prorusiški separatistai puolė Ukrainos pajėgas, šaudyta Minsko susitarimais uždraustais ginklais žuvo vienas karys, keturi sužeisti (79)

Vasario 18 d. ryte prorusiški separatistai puolė Ukrainos kariuomenės pozicijas, esančias netoli...

Statybininkams Kaune moka ir per 4 tūkstančius eurų: yra dvi priežastys (12)

Kauno miesto savivaldybės administracijos vykdyto viešojo pirkimo konkurse kapitaliniams lopšelio...

Gyvai / Krentantys Putino reitingai: ką reiškia tokie signalai ir kokios gali būti jų pasekmės?

„Levada Center“ nuomonių apklausų duomenimis, pasitikėjimo Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu...

Automobilių taršos mokestis dar neįsigaliojo, bet jau veikia: rinkoje pastebima pokyčių (289)

„Kalbos apie automobilių taršos mokestį galimai šiek tiek prisidėjo prie pokyčių Lietuvos...

Kokių vaiko pinigų tikisi ir daug, ir mažai uždirbantys tėvai (241)

Didžioji dalis Lietuvos gyventojų palaiko vaiko pinigus, ir tik mažesnioji mano, kad vietoj jų...

Savivaldybės: nauja tvarka vėl brangins atliekų tvarkymą gyventojams (15)

Aplinkos ministerijos siūlomas naujasis atliekų tvarkymo kainodaros modelis ne tik vėl brangins...

„Lidl“ atsisako pirkėjams įprastų plastikinių maišelių (17)

„Lidl“ pirmasis iš didžiųjų prekybos tinklų Lietuvoje atsisako vienkartinių plastikinių...

|Maža didelių žinių kaina