aA
JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį pareiškė, kad gali nutraukti seniai egzistuojančią praktiką leisti kitiems administracijos pareigūnams klausytis prezidento pokalbių telefonu su užsienio valstybių lyderiais.
Donaldas Trumpas
Donaldas Trumpas
© Reuters / Scanpix

Šis pareiškimas nuskambėjo po D. Trumpo pokalbio su Ukrainos lyderiu liepą, po kurio buvo pradėtas JAV prezidento apkaltos procesas.

„Galiu visiškai užbaigti šią praktiką“, – sakė D. Trumpas ketvirtadienį į eterį išėjusiame interviu su Geraldo Rivera.

D. Trumpas taip pat vėl prakalbo apie tai, ką jis jautė per apkaltą. Pasak jo, šis procesas privertė jį pagalvoti apie „tamsias“ dienas, kai dėl Votergeito („Watergate“) skandalo dar prieš gresiančią apkaltą atsistatydino Richardas Nixonas.

„Na, tai – siaubingas dalykas ir, žinote, aš galvoju apie Nixoną daugiau nei kas nors kitas, ir (apie tai), koks tamsus buvo musų šalyje laikotarpis ir visi tie reikalai su įrašais ir tas siaubingas šou, – sakė D. Trumpas. – Tai buvo tamsa ir ji truko ilgai, ir aš tai mačiau.“

Jis sakė dažnai praeinantis pro buvusių prezidentų portretus, iškabintus Baltuosiuose rūmuose.

„Richardo Nixono portretas – nežinau. Jausmas trumputį kitoks, nei man žiūrint į kitus prezidentų portretus, – sakė jis. – Prieš mane buvo pradėta apkalta be jokios priežasties – visiškai šališkai.“

Apkaltos procesas prieš D. Trumpą buvo pradėtas dėl jo sprendimo sustabdyti karinę paramą Ukrainai. Atstovų Rūmų demokratai teigė, kad D. Trumpas piktnaudžiavo savo įgaliojimais, darydamas spaudimą JAV sąjungininkei Ukrainai surengti tyrimą prieš jo potencialų varžovą lapkritį vyksiančiuose prezidento rinkimuose Joe Bideną, mainais už karinę paramą Kijevui. Atstovų Rūmų demokratai taip pat apkaltino D. Trumpą trukdymu Kongreso darbui, atsisakant perduoti reikiamus dokumentus ir liudininkus.

Apkaltos ištakos – liepos 25 dienos prezidento pokalbis telefonu su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu. Šio pokalbio klausėsi JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo ir kai kurie Baltųjų rūmų darbuotojai.

Kaip įprasta visose administracijoje, darbuotojai, dirbantys saugiame, garso nepraleidžiančiame Baltųjų rūmų Vakariniame sparne esančiame Situacijų kabinete, padarė pokalbio stenogramą. Po to Nacionalinės saugumo tarybos darbuotojai paruošė šio skambučio memorandumą kaip oficialų dokumentą apie šio pokalbio turinį.

Baltieji rūmai suvaržė šių memorandumų platinimą jau anksčiau, kai žiniasklaidai nutekėjo informacija apie prezidento D. Trumpo pokalbius telefonu su kitų valstybių, įskaitant Meksiką, vadovais, teigia du asmenys, susipažinę su šio apribojimo įvedimo eiga.

Pasak Larry Pfeifferio, 30 metų JAV žvalgyboje dirbusio veterano, Baracko Obamos administracijoje vadovavusio Situacijų kabinetui, Baltieji rūmai liovėsi įrašinėti prezidentų skambučius praėjusio amžiaus 8-e dešimtmetyje, kai buvo įrašyta 3 700 valandų R. Nixono pokalbių. Šių pokalbių stenogramos buvo panaudotos tyrėjų per Vatergeito skandalą ir vėliau prasidėjusį apkaltos tyrimą.

„Ši sena praktika yra tai, kas turi padėti ir apsaugoti prezidentą. Ji leidžia prezidentui ir patarėjui nacionalinio saugumo klausimais užfiksuoti bet kokius per pokalbį pasiektus susitarimus ir greitai bei tiksliai atmesti bet kokius (galimus) neteisingus užsienio šalies pareiškimus apie įvykusį skambutį“, – sakė L. Pfeifferis. Pasak jo, tai tai pat padeda Baltųjų rūmų darbuotojams stebėti ir laikytis prezidento politikos.

Be to pokalbių su užsienio lyderiais memorandumai yra svarbūs istoriškai dokumentuojant įvykius, sakė L. Pfeifferis, šiuo metu vadovaujantis Michaelo V. Haydeno Žvalgybos, politikos ir tarptautinio saugumo centrui George'o Masono universitete.

„Sustabdydamas šią praktiką prezidentas tik paleis šūvį į save, – pareiškė jis. – Belieka tik spėlioti, kad prezidentas turi ką slėpti nuo savo paties darbuotojų ir biurokratų.“

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Rusija įrėmė raketas Vakarams į smilkinį: ar gresia naujas karas (1042)

Jau kurį laiką didėja įtampa Ukrainos pasienyje ir neraminančios žinios apie Rusijos karinį...

Rusams uždrausta atostogauti Turkijoje: lietuviams bus daugiau ramybės, gali stipriai nukristi kainos (326)

Turkijos Antalijos regione – gedulo nuotaikos. Nuo balandžio 15 dienos čia nelieka rusų turistų,...

Po sprendimų laisvinti karantiną – eksperto prognozė: 3000 naujų atvejų per parą jau gegužės pradžioje (298)

Tikėtina, kad netrukus Lietuva sugrįš į „juodąją zoną“, o atlaisvinus karantiną jau...

Joana Balčiuvienė | D+

Žmonos smurtas prieš vyrą: tai vyksta dažniau, nei įsivaizduojate (4)

„Tu gal pederastas? Gal tau ant moterų nestovi?“ – šis sutuoktinės klausimas Pauliui (vardas...

Niūrios dienos baigiasi: sinoptikai žada savaitgalį su 19 laipsnių šiluma (2)

Penktadienį Lietuvos orus lems Juodosios jūros ciklono šiaurės vakarinė dalis. Stori debesys...

Į Europos lygos pajėgiausiųjų ketvertą užtikrintai žengė du Anglijos klubai (3)

UEFA Europos lygoje aiškios pusfinalio dalyvės. Jos paaiškėjo ketvirtadienį po atsakomųjų...

Lenkija išsiunčia tris Rusijos diplomatus papildyta (151)

Lenkija ketvirtadienį paskelbė išsiunčianti tris Rusijos diplomatus dėl, anot Varšuvos,...

Sostinės policija skubiai kreipiasi į visuomenę: iš ligoninės išėjo ir dingo vyriškis (9)

Šiandien, ketvirtadienį, apie 15 val., Santariškių g. iš ligoninės išėjo Andrej Bogdanovič...

Sibiro ir blokados užgrūdinta žolininkė: išbandymų nereikia bijoti (5)

„ 7 Ievos namai “, kitaip 7IN įkūrėjai Ieva ir Valdas Jonaičiai turi kažkokio vidinio...

Antony Sguazzin | D+

Ekspertai įspėja dėl pavojaus iš Afrikos: sėdime ant uždelsto veikimo bombos

Tuo metu, kai likęs pasaulis, sparčiai skiepydamasis, tikisi grįžti prie įprasto gyvenimo ritmo...