aA
JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį paragino Venesuelos kariuomenę priimti opozicijos lyderio Juano Guaido amnestijos pasiūlymą arba, kitu atveju, „prarasti viską“
Donaldas Trumpas sako metinę kalbą JAV Kongreso rūmuose
© AP / Scanpix

„Šiandien turiu žinutę kiekvienam pareigūnui, padedančiam likti (Venesuelos prezidentui Nicolas) Maduro savo poste. Šiandien, kasdien ir kiekvieną dieną ateityje į jus žiūri visas pasaulis“, – sakė D. Trumpas, kreipdamasis į susirinkusiuosius Majamyje.

„Negalite pasislėpti nuo prieš jus esančio pasirinkimo. Galite pasirinkti (pasiskelbusio laikinojo) prezidento Guaido dosnų amnestijos pasiūlymą, kad ramiai gyventumėte su savo šeimomis ir tautiečiais, – kalbėjo JAV vadovas. – Arba galite rinktis antrąjį kelią: ir toliau remti N. Maduro. Jei pasirinksite šį kelią, nerasite jokio saugaus prieglobsčio, jokios (galimybės) lengvai pasitraukti, jokios išeities. Prarasite viską.“

Tokį pareiškimą D. Trumpas paskelbė gilėjant krizei dėl to, kad Venesuelos prezidentas nesutinka įsileisti į šalį itin reikalingos humanitarinės pagalbos.

Humanitarinės pagalbos atgabenimas yra labai svarbus J. Guaido, kuris pasmerkė pernykštį balsavimą, kai į prezidento postą buvo perrinktas N. Maduro, ir sausį pasiskelbė laikinuoju šalies vadovu. Jį jau pripažino apie 50 valstybių.

N. Maduro vyriausybei J. Guaido iškėlė ultimatumą iki šeštadienio įleisti į Venesuelą humanitarinės pagalbos siuntas, daugiausia atsiųstos iš JAV. Dėl žlungančios ekonomikos iš Venesuelos emigravo maždaug 2,3 mln. žmonių, o likę susidūrė su maisto ir vaistų stygiumi, kilusiu dėl hiperinfliacijos.

J. Guaido siekia rasti milijoną savanorių, kurie padėtų atgabenti humanitarinę pagalbą. Kaip pranešama, jau užsiregistravo apie 600 tūkst. savanorių.

„Vasario 23-ąją turėsime galimybę išgelbėti šimtų tūkstančių venesueliečių gyvybes“, – tvirtino J. Guaido.

N. Maduro savo ruožtu paskelbė, kad iki trečiadienio jo šalį pasieks 300 tonų humanitarinės pagalbos siunta iš Rusijos.

Per vieną renginį, kuris buvo transliuojamas per televiziją, N. Maduro sakė, kad toje siuntoje bus „itin vertingų vaistų“.

Dar anksčiau N. Maduro yra sakęs, kad pagalbos jo šaliai atsiųs pagrindinės jo sąjungininkės Kinija, Kuba ir Rusija.

Savanorių pagalba

Kiek anksčiau opozicijos pareigūnai užsipuolė valstybinį interneto tiekėją CANTV, nes jis užblokavo tinklalapį, kur registruojasi savanoriai, norintys padėti atgabenti į Venesuelą amerikiečių pagalbos siuntas, sukauptas Kolumbijoje.

Dar vienas pagalbos surinkimo centras turėtų pradėti veikti šiaurės rytinėje Brazilijos Roraimos valstijoje, besiribojančioje su Venesuela. Tačiau kol kas tebėra daug neaiškumų dėl šio centro, nes vietos pareigūnai sako iki šiol neturintys jokios informacijos.

Roraimos kariškiai sakė, kad dar negavo atitinkamų įsakymų, nors įkurti tokį centrą daug laiko neprireiktų. Šiam tikslui kelios vietinės kompanijos jau užleido savo sandėlių.

Trečiasis centras šią savaitę atsidarys Nyderlandų Kiurasao saloje, esančioje netoli šiaurinės Venesuelos pakrantės.

Planuojama, kad šį savaitgalį autobusai į Venesuelos pasienio punktus atveš savanorius, kurie turėtų padėti į šalį įvežti pagalbos siuntas.

Vis dėlto kol kas neaišku, kaip J. Guaido įveiks Venesuelos kariuomenės N. Maduro įsakymu įrengtus užtvarus pasienyje.

Savanorių grupės jau pradėjo rinktis į „humanitarines stovyklas“ keliose Venesuelos valstijose, kad pasirengtų gabenti pagalbą.

Vadina tarptautiniu nusikaltimu

„Tas, kas užkerta kelią humanitarinei pagalbai, yra pasmerktas visą savo gyvenimą bėgti nuo tarptautinio teisingumo, nes tai yra tarptautinis nusikaltimas“, – pareiškė JAV senatorius Marco Rubio, sekmadienį apsilankęs Kukutos pagalbos surinkimo centre Kolumbijoje.

Šeštadienį trys JAV kariniai lėktuvai atgabeno keliolika tonų maisto į Kukutos centrą. Dar vienas amerikiečių orlaivis antradienį atgabens Venesuelai skirtos humanitarinės pagalbos į Kiurasao.

J. Guaido yra nurodęs Venesuelos ginkluotosioms pajėgoms įsileisti humanitarinę pagalbą, tačiau kariškiai tebėra ištikimi N. Maduro. Pastarasis liepė armijai parengti „specialųjį dislokavimo planą“ 2,2 tūkst. km ilgio pasieniui su Kolumbija.

N. Maduro atsisako amerikiečių humanitarinės pagalbos, tvirtindamas, kad JAV siunčia „trupinius“ ir „sugedusį bei užnuodytą maistą“, ir aiškina, kad maisto ir vaistų jo šalyje trūksta dėl Vašingtono sankcijų.

Pirmadienį Karakasas taip pat paskelbė, kad Kolumbijos pasienyje surengs koncertą vasario 22-ąją – tą pačią dieną, kai britų milijardierius Richardas Bransonas organizuoja Kukutoje didžiulį koncertą, tikėdamasis surinkti 100 mln. JAV dolerių Venesuelai.

R. Bransonas šiuo renginiu siekia atkreipti pasaulio žmonių dėmesį į krizę Venesueloje ir paraginti Karakasą įsileisti humanitarinės pagalbos siuntas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
3.8571

Top naujienos

Mokslų daktarė įvertino pomidorus: juos valgant būtina laikytis vienos svarbios taisyklės (77)

Pomidorai karaliauja lietuvių šiltnamiuose. Tačiau, ar žinojote, kad pomidorų gimtinė yra Andai...

Kardiologas turi patarimų kovojantiems su aukštu kraujospūdžiu: kai kuriuos produktus turite pamiršti (32)

Jeigu iš savo maisto raciono išbrauktume kelis produktus, o savo kasdienį gyvenimą praturtintume...

Kleiza užstoja „be keturių mėnesių NBA čempioną“ Joną: ne Gasolis lėmė Toronto triumfą laida „Iš viršaus“

Jonas Valančiūnas savo karjerą Toronto „Raptors“ gretose baigė pergale Ouklande prieš...

Jakilaitis papasakojo, kas vyksta išjungus kameras: vienu metu prieš mane buvo pradėtas karas (126)

Laidų cikle „Profesija visam gyvenimui“ keliamas klausimas, ar žurnalisto profesija gali būti...

Skaudžią vyro netektį išgyvenusi Celine Dion atsitiesė ir turi patarimą visiems, kas patyrė panašų skausmą

1981 m. Celine Dion susipažino su savo būsimu vyru. Tada jai buvo 12 m. 38 m. prodiuseris...

Ką galės padaryti nauji greičio matuokliai: „matys“ per lietų ir rūką, fiksuos iki 250 km/val. (52)

Birželio pradžioje Lietuvos automobilių kelių direkcija ( LAKD ) inicijavo naują viešąjį...

Kelionės automobiliu po Europą šeimai neapsieina be nuotykių: akistata su šernu, vizitas į ligoninę ir žado netekę bulgarai (11)

Tris vaikus auginanti Vaivos ir Martyno šeima sako, kad neįsivaizduoja savo gyvenimo be kelionių,...

Estija su Latvija pradėjo akcizų karą: Lietuva tyliai laukia kas bus (159)

Statistikos departamentas prieš kelias savaites paskelbė, kad vienas 15 metų ir vyresnis...

Patyrusi keliautoja patarė, kaip nesusipykti su kelionės kompanionu

Ne vienas iš mūsų pavydžiai atsidūstame pamatę įspūdingas kelionių nuotraukas. Bet ar tikrai...

Esate pavydus? Porų psichologas patarė, kaip šio jausmo atsikratyti (22)

Pavydas – dažnas ir daugelį porų kamuojantis jausmas. Statistiškai du penktadaliai vedusių...