aA
JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį aukštiems Izraelio politikams pristatys savo Artimųjų Rytų taikos planą. Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu ir jo konkurentas iš aljanso „Mėlyna-balta“ Benny Gantzas sekmadienį išvyko į į Vašingtoną atskirų pokalbių. B. Netanyahu prieš išvykdamas kalbėjo apie istorinę galimybę, o B. Ganzas – apie „lemingą metą“.
Donaldas Trumpas
Donaldas Trumpas
© Sipa / Scanpix

Anot Izraelio žiniasklaidos, D. Trumpo planas, be kita ko, numato Izraelio gyvenviečių Vakarų Krante bei Jordano slėnio aneksiją. Likusi Vakarų Kranto dalis priklausytų palestiniečiams. Jeruzalė liktų kontroliuojama Izraelio, palestiniečių buvimas joje būtų simbolinis.

Jei D. Trumpas pristatys šį planą, Palestinos išsivadavimo organizacija (PLO) pasiliks teisę pasitraukti iš 1995 metų „laikinojo susitarimo“, - agentūrai AFP sakė PLO vyriausiasis derybininkas Saebas Erekatas. Radikali islamo organizacija „Hamas“ pagrasino „nauju smurto etapu“.

JAV vyriausybės Artimųjų Rytų taikos planu Izraelio įvykdyta Vakarų Kranto „laikina okupacija“ virs „ilgalaike okupacija“, - sakė S. Erekatas. Panašiai kalbėjo palestiniečių Užsienio reikalų ministerija. D. Trumpo taikos planas yra „šimtmečio sąmokslas“, kurio tikslas yra „likviduoti palestiniečių klausimą“, sekmadienį pranešė ministerija. Laikinasis susitarimas, kuris dar žinomas kaip „Oslas II“, reguliuoja palestiniečių autonomiją Vakarų Krante.

„Hamas“ vadovas Ismailas Hanija pareiškė, kad D. Trumpo taikos planas žlugs. Jis kritikavo planą, pavadindamas jį „nauju sąmokslu prieš palestiniečius“. I. Hanija įspėjo, kad taikos planas gali pradėti „naują etapą“ kovoje su Izraeliu. Netrukus po šio pareiškimo, Izraelio duomenimis, iš Gazos Ruožo buvo paleista raketa į Izraelį.

Palestiniečių pasipiktinimas


D. Trumpo taikos planas, kurį parengti buvo pavesta prezidento patarėjui ir žentui Jaredui Kushneriui, taip ilgai laikomas po paslapties skraiste, kad skeptikai netgi ėmė kelti klausimą, ar jis apskritai egzistuoja.

Aaronas Davidas Milleris, ėjęs tiek respublikonų, tiek demokratų valstybės sekretorių patarėjo pareigas, o šiuo metu dirbantis strateginių studijų centre „Carnegie Endowment for International Peace“, sakė, kad J. Kushnerio komanda nori „pagaliau iš esmės pademonstruoti, kad jie turi planą – ir padaryti tai prieš JAV prezidento rinkimus“.

JAV diplomatas buvęs Dennisas Rossas, dirbęs prie šio klausimo keliose administracijose, sakė, kad trumpuoju laikotarpiu geras yra „bet koks dalykas, galintis nukreipti dėmesį nuo to, kas vyksta“.

Praėjusį ketvirtadienį D. Trumpas dar nepaskelbtą planą pavadino „puikiu“ ir sakė neabejojąs, kad jis „iš tiesų bus veiksmingas“.

B. Netanyahu prieš išvykdamas į Vašingtoną sakė, kad D. Trumpas „pristatys savo šimtmečio susitarimą... Labai tikiu, kad mums pavyks sukurti istoriją.“

B. Gantzas taip pat buvo nusiteikęs entuziastingai. Jis sakė, kad D. Trumpo planas „pateks į istoriją“, nes sudarys sąlygas „skirtingiems žaidėjams Artimuosiuose Rytuose pagaliau pajudėti pirmyn link istorinio regioninio susitarimo“.

Visgi tai atrodo mažai tikėtina, turint galvoje, kad kita konflikto šalis – palestiniečiai – kategoriškai atmeta planą. Faktas, kad jie nebuvo šią savaitę pakviesti į Baltuosius rūmus, tai tik patvirtina.

Sekmadienį palestiniečių vadovybė įspėjo, kad užuot padėjęs pasiekti taiką, šis planas gali paskatinti juos atsisakyti pagrindinių Oslo susitarimų, kuriais siekta nustatyti taikių Izraelio ir palestiniečių santykių gaires, nuostatų.

„JAV administracija neras nė vieno palestiniečio, palaikančio šį projektą“, – rašoma sekmadienį palestiniečių Užsienio reikalų ministerijos išplatintame pareiškime.

„D. Trumpo planas yra šimtmečio sąmokslas, kurio tikslas – sužlugdyti palestiniečių siekį“, – rašome jame.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pensija nuo 72-ejų? Metas susitaikyti, kad dirbti turėsime ilgiau (15)

Europos Komisija Lietuvai rekomenduoja iki 2040 m. prailginti darbingą amžių iki 72-ejų. Dabar...

Edgaras Savickas | D+

Sovietinis palikimas keliuose: kodėl vis dar atrodo, kad Europa prasideda Lenkijoje

Pagal Sovietų Sąjungos GOST (rus. Государственный стандарт) sukurtas...

Europa vaduojasi iš koronaviruso gniaužtų: sergamumo augimas fiksuotas tik 3 šalyse, tarp jų ir Lietuva (10)

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro ( ECDC ) duomenimis, 16–17 savaitėmis, palyginti...

Lietuvoje svarstoma, ar skiepyti „AstraZeneca“ nesulaukusius 40 metų: du atvejai privertė sunerimti (169)

Paaiškėjus, kad Lietuvoje du gamintojo „ AstraZeneca “ vakcina nuo koronaviruso...

Sinoptikai pateikė ilgalaikę prognozę: yra viena gera ir viena bloga žinia (20)

Prognozuojama, kad gegužė bus šiek tiek šiltesnė, bet ir šiek tiek drėgnesnė už normą.

Mirus garsiajai „barbekiu mamai“ Halinai Bovševič, prabilo jos dukra: paviešino už širdies griebiantį laišką

Gegužės 9-ąją nuo koronaviruso mirė žinoma virtuvės šefė , barbekiu mama vadinta...

Teismas įvertino žymiojo pareigūno nutraukto karantininio vakarėlio dalyvio elgesį: sprendimas – netikėtas (202)

Antradienį Vilniaus miesto apylinkės teisme priimtas sprendimas dėl vakarėlio dalyvio, kurį,...

Transliacija / Faktai ir nuomonės. Ar nepažeidžia Konstitucijos konservatorių siekis nustumti Nausėdą nuo EVT stalo? (1)

Laidoje dalyvauja: Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis MRU teisės...

Pavydėtinus COVID-19 rezultatus demonstruojančios Jungtinės Karalystės dabar laukia sudėtingas iššūkis (6)

Glazgo pietvakariuose jums būtų atleista, jei manytumėte, kad praėjusios savaitės Škotijos...

Viktorija Dačinskaitė | D+

Nuosavame miške pušis nukirtęs panevėžietis turės susimokėti solidžią baudą: tai vadina didžiausiu absurdu (2)

Pasirodo, kad vaikui priklausančiame miške iškirtę kenkėjų pažeistus medžius galite sulaukti...