aA
JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį paragino iš esmės pertvarkyti imigracijos sistemą, kad pirmenybė atvykti į šalį būtų teikiama aukštos kvalifikacijos ir anglų kalbą mokantiems darbuotojams.
Donaldas Trumpas
© AFP / Scanpix

Prezidentas taip pat sakė, jog reikia užtrenkti duris Amerikos prieglobsčio sistema piktnaudžiaujantiems migrantams.

Ši reforma, apie kurią D. Trumpas paskelbė savo kalboje Baltųjų rūmų Rožių sode, būtų pirmoji reikšminga imigracijos sistemos pertvarka per daugelį dešimtmečių.

Tai reikštų, kad Amerika atsisako ilgametės tradicijos priimti atvykėlius – „vargšus, užguitas mases, kurios trokšta laisvai kvėpuoti“ – tai eilutė iš poetės Emmos Lazarus soneto „Naujasis Kolosas“ (The New Colossus), užrašyto prie Laisvės statulos pritvirtintoje bronzinėje lentoje.

„Šiuo metu 66 proc. legalių migrantų atvyksta čia atsitiktinai“, – sakė D. Trumpas.

Tuo metu taškų sistema, pagal kurią būtų vertinamas pretendentų pasirengimas prisidėti prie JAV ekonomikos augimo, anot prezidento, leistų pritraukti „didžiausius talentus“.

Mažai tikėtina, kad į verslą orientuoto respublikonų prezidento idėjos būtų rimtai svarstomos Kongrese, kur imigracija laikoma politiškai toksiška tema, ypač prieš 2020 metais vyksiančius Kongreso ir prezidento rinkimus.

„Šis jokių perspektyvų neturintis planas tikrai nėra rimtas pasiūlymas“, – sakė Atstovų Rūmų pirmininkė demokratė Nancy Pelosi.

Tačiau D. Trumpui, kuriam užtvarų pasienyje su Meksika statybos tapo svarbiausiu pirmosios kadencijos prioritetu, šie pasiūlymai padės pelnyti politinių taškų tarp savo elektorato artėjant prezidento rinkimams, kuriuose jis sieks perrinkimo.

Anot D. Trumpo, šio plano dėka JAV imigracijos sistema būtų panašesnė į konkurencingesnę Australijos ir Kanados imigracijos politiką ir taptų „šiuolaikinio pasaulio pavydo objektu“, nes leistų pritraukti į šalį itin kvalifikuotus darbuotojus.

„Branginame atviras duris, kurių norime savo šaliai. Tačiau didelė dalis tų imigrantų turi būti priimama atsižvelgiant į jų privalumus ir profesinius įgūdžius“, – kalbėjo prezidentas.

„Didžiausia permaina būtų mūsų siekis padidinti atvykstančių aukštos kvalifikacijos darbuotojų skaičių nuo 12 proc. iki 57 proc., o galbūt net dar daugiau“, – sakė jis.

Siūlomos reformos numato, kad iš imigrantų taip pat būtų „reikalaujama išmokti anglų kalbą ir išlaikyti pilietybės pagrindų egzaminą“, sakė D. Trumpas.

Prezidentas taip pat pažymėjo, kad prieglobsčio sistema dažnai piktnaudžiaujama. Į Jungtines Valstijas plūsta daug migrantų iš Centrinės Amerikos valstybių, tvirtinančių, kad bėga nuo gaujų smurto.

„Mes galime didžiuotis daug metų būdami šalimi, suteikiančia apsauga tiems, kas bėga nuo vyriausybės persekiojimo, – sakė D. Trumpas. – Nelaimei, legalių prieglobsčio prašytojų vietą užima nepagrįstus reikalavimus keliantys asmenys.“

Politinis akligatvis

Mažai tikėtina, kad Kongresas balsuotų dėl šių D. Trumpo idėjų, todėl analitikai sako, kad šis planas veikiau yra rinkimų kampanijos žingsnis, o ne rimta teisėkūros iniciatyva.

Įtakingas respublikonų senatorius Lindsey Grahamas, svarbus D. Trumpo sąjungininkas Kongrese, leido suprasti, kad prezidento idėjos jam nekelia didelio entuziazmo.

„Šiam Baltųjų rūmų planui neskirta tapti įstatymu“, – sakė jis.

Dešiniojo sparno politikai nepatenkinti D. Trumpo planu, nes juo nesiekiama apskritai mažinti imigraciją. Kairiųjų stovyklai jis nepatinka, nes ignoruojamas siekis suteikti teisinį statusą žmonėms, kurie nelegaliai pateko į Jungtines Valstijas dar būdami vaikai – vadinamiesiems svajotojams (dreamers).

N. Pelosi sakė, kad D. Trumpo idėja įsileisti į šalį tik kvalifikuotus ir gerai anglų kalbą mokančius atvykėlius yra žmonių skirstymas ir visiškas realybės nesuvokimas.

„Nejau jie nori pasakyti, kad visi į Jungtines Valstijas per visą mūsų šalies istoriją atvykę žmonės buvo nieko verti, nes neturėjo inžinieriaus diplomo?“ – klausė ji.

Kalifornijai atstovaujantis Atstovų Rūmų narys demokratas Jimmy Gomezas prezidento planą pavadino „nejautriu“ ir „prieštaraujančiu mūsų vertybėms“.

Imigracijos klausimų ekspertas Stephenas Yale‘is-Loehras iš Cornello universiteto Teisės mokyklos sakė, kad D. Trumpo plane „esama idėjų, kurias vertėtų apsvarstyti“, tačiau siūlomų reformų tikrai nepakanka imigracijos sistemos problemoms išspręsti, todėl Kongresas į jį nežiūrės rimtai.

Anot eksperto, apie imigracijos sistemos pertvarką Vašingtone kalbama daugybę metų ir mažai tikėtina, kad šiuo klausimu būtų pasiekta pažangos artėjant Kongreso rinkimams.

„Imigracijos sistemos pertvarka visada yra sudėtinga. Kongresas mūsų legalios imigracijos sistemos neperžiūrinėjo nuo 1990 metų“, – sakė jis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
2.3333

Top naujienos

Kiek kainuoja nakvynė Palangoje, Nidoje ir Šventojoje: pigiausi pasiūlymai ir klientai, kurių niekas nelaukia

Nors sakoma, kad atostogos Lietuvoje tampa vis didesne prabanga, šimtai tūkstančių...

Mauricas: NT kainų augimas išsikvepia. Bus reikalų

Panašu, kad keletą metų trukęs pasaulinis nekilnojamo turto (NT) kainų augimo ciklas po truputį...

Gali pasibelsti ir į jūsų duris: pareigūnai vaikščiojo po namus ir tikrino, ar įrengti dūmų detektoriai (41)

Kiek daugiau nei prieš metus mūsų šalyje įsigaliojo reikalavimas, kuris numato, kad kiekviename...

Sostinėje planuojamai įrengti viešajai erdvei vilniečiai išrinko pavadinimą

Sostinėje tarp Giedraičių ir Kintų gatvių planuojamai įrengti viešajai erdvei vilniečiai...

Milijonai kasmet miršta dėl netinkamos mitybos: mokslininkai pirštu duria į vieną produktų grupę (52)

Neseniai atlikto mokslinio tyrimo išvados leidžia teigti, kad nepakankamas vaisių ir daržovių...

Griaus ir gaivins apleistą sovietinį atrakcionų parką Elektrėnuose

Apleistame sovietiniame atrakcionų parke Elektrėnuose išliks amerikietiški kalneliai ir kai kurie...

Valančiūno „teismas“ Memfyje: ar „Grizzlies“ turėtų siūlyti lietuviui ilgalaikę sutartį? (29)

Lietuvos nacionalinės vyrų krepšinio rinktinės vidurio puolėjas Jonas Valančiūnas prieš...

Rusijos miestą šiurpina išsekęs ir badaujantis lokys: nusilpęs žvėris nebereaguoja net į spūstis (3)

Alkio kamuojamas baltasis lokys , kaip spėjama, nuo Arkties vandenyno nukeliavo per 1500...

Tyrimo išvados nustebins daugelį: paaiškėjo, kaip vanduo gali paveikti vaikų gebėjimus

Apie vandens teikiamą naudą organizmui plačiai diskutuoti, matyt, neverta. Kiekvienas žino, kad...