aA
Islamo valstybe“ pasivadinusio džihadistų judėjimo lyderis Abu Bakras al-Baghdadi žuvo detonavęs savižudžio sprogdintojo liemenę. Kartu su juo žuvo ir trys jo vaikai, sekmadienį pranešė Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas).
Donaldas Trumpas
© AP / Scanpix

Pranešimo metu D. Trumpas patvirtino informaciją apie A. B. al-Baghdadi mirtį. „Praėjusią naktį JAV įvykdė teisingumą IS lyderiui Abu Bakrui al-Baghdadi. Jis buvo žiauriausios teroristinės organizacijos pasaulyje lyderis. Ieškojome jo daugybę metų. Jo mirtis buvo didžiausias mūsų administracijos prioritetas“, – pranešimo metu teigė D. Trumpas.

JAV prezidentas stebėjo operaciją ir patikino, jog paskutinėmis savo gyvenimo akimirkomis IS lyderis rėkė ir verkė. Tuneliu, kuriuo jis bandė sprukti, jį vijosi JAV pareigūnų šunys.

„Jis detonavo savo liemenę ir nusižudė, – pranešė D. Trumpas. – Jis mirė atsidūręs akliname tunelyje, žliumbdamas, verkdamas ir klykdamas visą kelią.“

Kartu su juo žuvo ir trys jo vaikai, sekmadienį pranešė Jungtinių Valstijų prezidentas.

Jo teigimu, reidas, kuriam įvykdyti teko sraigtasparniu skristi daugiau nei valandą į abi puses iš neįvardintos bazės, buvo įvykdytas padedant Rusijai, Sirijai, Turkijai ir Irakui.

Specialiosios pajėgos „įvykdė pavojingą ir drąsų naktinį reidą šiaurės vakarų Sirijoje ir įvykdė savo misiją puikiai“, pareiškė D. Trumpas.

JAV kariai per operaciją nenukentėjo, sužeistas tik IS lyderį tuneliu sekęs šuo. Amerikos prezidentas taip pat pranešė, kad kartu su A. B. al-Baghdadžiu žuvo ir „didelis skaičius“ jo kovotojų bei bendražygių.

Abu Bakras al Baghdadi
Abu Bakras al Baghdadi
© AP / Scanpix


Sprogmenys sutaršė A. B. al-Baghdadi kūną, tačiau atlikti tyrimai patvirtino IS lyderio tapatybę.

„Jis (IS lyderis – DELFI) mirė kaip šuo“, – teigė D. Trumpas.

„Sprogimo metu jo kūnas buvo sumaitotas. Tunelis įgriuvo. Tačiau tyrimų rezultatai iš karto ir visiškai patvirtino jo tapatybę. Tai buvo jis. Banditas, kuris taip smarkiai stengėsi įbauginti kitus, paskutines savo gyvenimo akimirkas praleido jausdamas didžiulė baimę ir visišką paniką bei siaubą, baimindamasis jį persekiojusių amerikiečių pajėgų“, – Baltuosiuose rūmuose pranešė D. Trumpas.

Remiantis ankstesniais žiniasklaidos pranešimais, A. B. al-Baghdadi buvo pagrindinis slaptai suplanuotos operacijos, kuriai pritarė prezidentas Donaldas Trumpas, taikinys, pareiškė pareigūnai.

Apie JAV vadovaujamos koalicijos prieš IS ilgai persekioto A. B. al-Baghdadi žūtį pastaraisiais metais buvo skelbiama kelis kartus, tačiau tie pranešimai nepasitvirtino.

Kurdų vadovaujamų Sirijos demokratinių jėgų (SDF) vadas sekmadienį pranešė apie „istorinę“ bendrą karinę operaciją su Jungtinėmis Valstijomis ir bendrą žvalgybos darbą.

„Buvo įvykdyta sėkminga ir istorinė operacija, pagrįsta žvalgybos duomenų rinkimo darbu, kurį atlikome kartu su Jungtinėmis Valstijomis“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė SDF vadas Mazloumas Abdi.


O SDF atstovas Mustafa Balitviteryje parašė: „Mūsų pajėgos įvykdė sėkmingą ir veiksmingą operaciją. Tai dar vienas SDF galimybių kovoti su terorizmu pavyzdys.“

Nė vienas iš jų konkrečiai nenurodė, kokia tai buvo operacija.

Tačiau JAV žiniasklaida ankstų sekmadienio rytą pranešė apie Jungtinių Valstijų surengtą karinį reidą Sirijos Idlibo regione, per kurį, kaip manoma, žuvo „Islamo valstybe“ pasivadinusio džihadistų judėjimo lyderis Abu Bakras al-Baghdadi.

Pasak žiniasklaidos, cituojančios įvairius šaltinius vyriausybėje, išsilaipinus JAV specialios paskirties pajėgoms, A. B. al-Baghdadi galėjo susisprogdinti detonavęs savižudžio liemenę.

Jis buvo pagrindinis slaptai suplanuotos operacijos, kuriai pritarė prezidentas Donaldas Trumpas, taikinys, pareiškė pareigūnai.

Irakas skelbia nurodęs amerikiečiams A. B. al-Baghdadi buvimo vietą

Irako žvalgybos tarnybos Jungtinių Valstijų pajėgoms nurodė ilgai besislapsčiusio „Islamo valstybės“ džihadistų judėjimo lyderio Abu Bakro al-Baghdadi buvimo vietą, sekmadienį pranešė šalies saugumo pajėgos.

„Irako nacionalinė žvalgybos tarnyba, turėdama tikslios informacijos,
nustatė „Daesh“ vadeivos A. B. al-Baghdadi slėptuvę“, – nurodoma
pranešime, kuriame vartojamas arabiškas „Islamo valstybės“ akronimas.

Jame nurodoma, kad JAV įvykdė specialiąją operaciją Sirijos šiaurės vakaruose, „jos pagrindu“.

1971 metais į šiaurę nuo Bagdado esančioje Samaroje gimusio A. B. al Baghdadi tikrasis vardas yra Ibrahimas Awadas al Badri. Jo šeima buvo kilusi iš žemiausio visuomenės sluoksnio.

Kai JAV vadovaujamos pajėgos 2003 metais įsiveržė į Iraką, jis buvo suimtas ir laikomas amerikiečių įkurtame kalėjime. Manoma, kad ten jis subrendo kaip džihadistas.

Vėliau A. B. al Baghdadi aktyviai įsitraukė į „al Qaeda“ padalinio Irake veiklą ir galiausiai 2010 metais perėmė vadovavimą jam, o 2013-aisiais išplėtė šios grupuotės veiklą į karo krečiamą Siriją.

2014 metais A. B. al Baghdadi per pamokslą garsiojoje Mosulo Nurio mečetėje pasiskelbė IS užimtų teritorijų Irake bei Sirijoje „kalifu“.

Po to IS vadeiva dingo lyg į vandenį, tik kartais pasirodydavo pranešimų, kad jis žuvo arba buvo sunkiai sužeistas. Tai pelnė jam „Vaiduoklio“ pravardę.

Šių metų balandį jis pirmą kartą po penkerių metų pertraukos pasirodė propagandiniame vaizdo įraše, kuriame savo šalininkus paragino „keršyti“ už nužudytus IS narius.

Jungtinės Valstijos už informaciją, kuri padėtų sulaikyti A. B. al Baghdadi, siūlė 25 mln. JAV dolerių atlygį.

Pasak JAV valstybės departamento, IS, vadovaujant A. B. al Baghdadi, „buvo atsakinga už tūkstančių civilių Artimuosiuose Rytuose mirtis, įskaitant žiaurius daugybės civilių įkaitų iš Japonijos, Jungtinės Karalystės ir Jungtinių Valstijų nužudymus“.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(134 žmonės įvertino)
4.6567

Top naujienos

Vilniuje rasta 100 kg bomba: evakuojami aplinkiniai namai, prekybos centras „Panorama“ uždaromas eismas kai kuriose gatvėse (158)

Ketvirtadienio rytą statybininkų atkasta aviacinė bomba kelia didžiulį pavojų. Ketvirtadienio...

Rusijos baruose lietuviams parsidavinėjančios studentės pyksta, kai jas vadina prostitutėmis (129)

„Sumokėk 1500 rublių (21 Eur) – praleisiu su tavimi naktį“, - Sankt Peterburgo naktiniuose...

Politiniu turizmu kaltinamas Narkevičius: nesigilinau į organizacinius niuansus (3)

Vos tris mėnesius pareigas einantis susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius viešai...

Buvęs aplinkos ministras šokiruotas: jei kalbame, kad išsigims gyvūnai, tai kas bus žmonėms (66)

„Ši problema tikrai nėra vien Alytaus. Nepaprastoji situacija, mano nuomone, turėjo būti...

Naujas ir itin efektyvus protestuotojų ginklas: lazeriais neutralizuoja dronus ir veidų atpažinimo sistemą apakina policijos sraigtasparnius

Technologijos tapo esminiu Honkongo protestų elementu. Pasitelkiamos įvairiausios priemonės:...

Gyvai / Misija – sustabdyti Ronaldo – svyla: Portugalija – Lietuva 2:0 (54)

Ketvirtadienio vakarą Algarvės stadione vykstančiose atrankos į 2020-ųjų Europos futbolo...

Direktorius darbuotojus nustebino 70 tūkst. dolerių minimaliu metiniu atlyginimu (40)

Danas Price‘as – vadovas, kuris sugeba nustebinti. 35-erių metų kreditinių kortelių apdorojimo...

Venecijoje – nepaprastoji padėtis: užliejęs vanduo viršijo aukščiausią kada nors fiksuotą ribą (20)

Italijos vyriausybė ketvirtadienį paskelbė nepaprastąją padėtį didžiulio potvynio užlietoje...

Žiemelis: kiemo vaikai pasišaipydavo iš mūsų mašinos, todėl uždirbęs pirmuosius pinigus iškart nusipirkau gerą automobilį „Atsakingas požiūris“ su Rimvydu Valatka (23)

Šios savaitės DELFI TV laidoje „ Atsakingas požiūris “ žurnalistas Rimvydas Valatka kalbina...

Naujas tyrimas: elektroninės cigaretės – ne mažiau ar net daugiau žalingos už įprastas (24)

Ar elektroninės cigaretės mažiau kenksmingos už įprastas cigaretes iš tabako? Naujo tyrimo...