aA
Serbija ir Kosovas pasiekė „istorinį“ susitarimą dėl geresnių ekonominių santykių užmezgimo, penktadienį Baltuosiuose rūmuose paskelbė JAV prezidentas Donaldas Trumpas.
D. Trumpas
D. Trumpas
© Reuters / Scanpix

„Serbija ir Kosovas įsipareigojo normalizuoti ekonominius [ryšius]“, – sakė D. Trumpas, šalia jo Ovaliniame kabinete sėdint Kosovo ministrui pirmininkui Avdullah Hoti ir Serbijos prezidentui Aleksandrui Vučičiui.

Po dviejų dienų susitikimų su D. Trumpo administracijos pareigūnais Vašingtone A. Hoti ir A. Vučičius sutiko bendradarbiauti įvairiose ekonominėse srityse, kad pritrauktų investicijų ir sukurtų darbo vietų.

Be to, Serbija nutarė perkelti savo ambasadą Izraelyje iš Tel Avivo į Jeruzalę, o Kosovas pripažino Izraelį.

Pasiektas Prištinos ir Belgrado susitarimas suteikė prezidentui D. Trumpui diplomatinį laimėjimą prieš lapkričio rinkimus ir paskatino jo administracijos pastangas pagerinti Izraelio tarptautinę padėtį.

„Tikrai, tai istorinis [įvykis], – pareiškė D.Trumpas. – Nekantrauju nuvykti į abi šalis ne per tolimiausioje ateityje.“

Gestai Izraeliui

Serbijos sprendimas perkelti savo ambasadą iš Tel Avivo į Jeruzalę yra duoklė tiek Izraeliui, tiek JAV. D. Trumpo administracija 2017-ųjų pabaigoje pripažino Jeruzalę Izraelio sostine, o 2018 metų gegužę perkėlė ten Jungtinių Valstijų ambasadą.

JAV prezidento administracija ragino ir kitas šalis pasekti jos pavyzdžiu, tačiau palestiniečiai ir daugelis Europos valstybių ją kritikavo, nes Izraelio ir palestiniečių konfliktas vis dar neišspręstas. Kosovas, daugiausia musulmoniška šalis, dar niekada nebuvo pripažinusi Izraelio, o Izraelis – Kosovo.

Tokie gestai Izraeliui yra dalis D. Trumpo administracijos pastangų pagerinti žydų valstybės tarptautinę padėtį. Šios pastangos, be kita ko, apima griežtą kritikos Izraelio atžvilgiu smerkimą Jungtinėse Tautose ir kitose tarptautinėse organizacijose.

Visai neseniai D. Trumpo administracija tarpininkavo sandoriui dėl Izraelio ir Jungtinių Arabų Emyratų santykių normalizavimo. Po to įvyko pirmasis komercinis skrydis tarp Izraelio ir JAE, kaimyninėms Saudo Arabijai ir Bahreinui leidus tokiems lėktuvams kirsti jų oro erdvę.

Kitos arabiškos valstybės, įskaitant Sudaną, Bahreiną ir Omaną, laikomos šalimis, kurios netrukus taip pat gali normalizuoti santykius su Izraeliu.

Derybos Briuselyje

Kosovo parlamentas 2008 metais paskelbė nepriklausomybę nuo Serbijos, praėjus devyneriems metams po to, kai įsikišus NATO baigėsi kruvinas karas.

Per 1998–1999 metais vykusį Kosovo separatistinį karą prieš Serbiją žuvo daugiau kaip 13 tūkst. žmonių, daugiausia Kosovo albanų.

Tačiau Kosovo sukilėliai taip pat buvo kaltinami represijomis prieš serbus ir kitus albanus konflikto metu ir po jo.

Karas baigėsi įsikišus NATO, kurios pajėgos bombardavo serbų karių pozicijas ir privertė juos atsitraukti.

Dauguma Vakarų valstybių pripažino Kosovo nepriklausomybę, tačiau Serbija ir jos sąjungininkės Rusija ir Kinija – ne. Tebesitęsianti aklavietė ir Serbijos nenoras pripažinti Kosovą kėlė įtampą ir neleido visiškai stabilizuotis Balkanų regionui po kruvinų karų 10-e praėjusio amžiaus dešimtmetyje.

„Mes negalime sutikti su jokiu dokumentu, kuriame būtų nurodyta Kosovo nepriklausomybė, ir taškas“, – po susitikimų ketvirtadienį Baltuosiuose rūmuose žurnalistams sakė A. Vučičius.

Serbija ir Kosovas jau yra pasiekusios susitarimų dėl susisiekimo oru, geležinkeliais ir tranzito, įskaitant susitarimą, kuris atvertų kelią pirmam skrydžiui tarp Prištinos ir Belgrado per 21 metus. Naujasis susitarimas apima daug daugiau ekonominio bendradarbiavimo sričių.

Abiejų šalių verslo lyderiai buvo nusivylę ir tarpusavyje kalbėjosi apie investicijų skatinimo būdus už Europos Sąjungos tarpininkaujamų politinių derybų ribų.

Pirmadienį A. Vučičius ir A. Hoti turėtų vykti į Briuselį derybų, remiamų ES diplomatijos vadovo Josepo Borrellio ir ES specialiojo įgaliotinio Belgrado ir Prištinos dialogui Miroslavo Lajčako.

ES jau daugiau nei dešimtmetį tarpininkauja dviejų buvusių karo priešių deryboms, o kai kurie Bendrijos pareigūnai nevisiškai palaikė JAV pastangas, nors per pastarąsias koncentruotasi į ekonominę plėtrą.

Derybos Baltuosiuose rūmuose turėjo įvykti dar birželį, tačiau jos buvo atšauktos, kai Hagos specialieji prokurorai Kosovo prezidentui Hashimui Thaci, turėjusiam vadovauti savo šalies delegacijai, pareiškė kaltinimus dėl karo nusikaltimų, galimai padarytų per 10-o dešimtmečio konfliktą.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Rizikos veiksnys, smarkiai padidinantis širdies, kraujagyslių ir diabeto riziką: greitai su juo susidurs kas antras

Po 12 metų pusė pasaulio žmonių bus nutukę arba turės antsvorį – tokią prognozę...

Ekonomistas apie sankcijų Rusijai poveikį: Kremliaus laukia labai liūdni popieriai (9)

Rusijai įsiveržus į Ukrainą, Europos Sąjunga ( ES ) įvedė precendento neturinčias sankcijas...

Putinas pasirašė dekretą: į kariuomenę šaukiama dar 147 tūkst. vyrų (13)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė dekretą dėl pavasario šaukimo į kariuomenę...

Vieniša dviejų vaikų mama negali ištrūkti iš pensijų voratinklio: net ir bažnytinę santuoką teismas nutraukia (2)

Netekusi sugyventinio Loreta liko vieniša dviejų nepilnamečių dukrų mama, uždirbanti minimalų...

Dvi arčiausiai viena kitos esančios sostinės Europoje – lyg du skirtingi pasauliai: vienoje jų verkia piniginė, kitoje – akys

Austrijos sostinė Viena yra ypatingoje geografinėje pozicijoje – pasienyje. Todėl būnant šiame...

Edita Rouge

Intymus ir šeiminis gyvenimas šiose šalyse kelia šiurpą: nuotakų nupenėjimas, „papildoma“ žmona ir kiti protu nesuvokiami papročiai

Jau skaitėte straipsnį apie intymų ir šeiminį gyvenimą žymiausiose Afrikos gentyse, kuriose...

Pavasaris iš Lietuvos vėl pasitraukė: įkyriai merks lietus, smarkiai atvės

Šiandien, penktadienį , per Lietuvą slinks atmosferos frontas. Diena bus debesuota,...

Karas Ukrainoje. Iš Baltųjų rūmų – nerimo signalai: Rusija siekia gauti daugiau ginklų iš Šiaurės Korėjos Kuleba apie iš Kinijos gautus signalus: Kremlius piktinasi (1)

Ukrainos kariškiai pastarąją parą sunaikino dar 560 okupantų rusų. O iš viso nuo 2022 metų...

Migranto išsiuntimas iš Lietuvos virto tikra drama: šaukėsi pagalbos, bet buvo įsodintas į lėktuvą (13)

Ketvirtadienio naktį į Nigeriją buvo deportuoti 4 žmonės. Šįkart prieš tai įvyko drama dėl...

Eurolygos čempionai „Žalgirio“ nepaleidžia – pavijo pagal pergales

Už atkrintamųjų borto stumiami dabartiniai Eurolygos čempionai Stambulo „Anadolu Efes“ (16-16)...