aA
JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį kreipsis į tautą iš Ovaliojo kabineto ir pareikš, jog padėtis prie sienos su Meksika yra virtusi „krize“, todėl būtina pastatyti fizinę sieną, nors jo nesutarimai su demokratais dėl šio projekto finansavimo atvedė prie federalinių įstaigų dalinio uždarymo.
© AFP / Scanpix

Kelias savaites peikęs demokratus – daugiausiai per „Twitter“ ir kelias improvizuotas spaudos konferencijas – D. Trumpas išsitrauks svarbiausią Baltųjų rūmų viešųjų ginklą: tiesioginį oficialų kreipimąsi iš Ovaliojo kabineto, nuskambėsiantį 21 val. vietos (trečiadienį 4 val. Lietuvos) laiku.

Viceprezidentas Mike'as Pence'as sakė televizijai ABC, kad D. Trumpas pareikš „gilų troškimą atlikti savo darbą Amerikos žmonėms apsaugoti“, iškilus „realiai humanitarinei ir saugumo krizei prie mūsų pietinės sienos“.

D. Trumpas reikalauja skirti 5,7 mlrd. dolerių (4,98 mlrd. eurų) pastatyti pasienyje aukštai tvorai. Demokratai nesutiko skirti tam lėšų ir tvirtino, kad prezidentas dirbtinai išpūtė imigracijos problemas, pataikaudamas savo dešiniųjų pažiūrų rinkėjams.

Valstybės vadovas savo ruožtu atsisakė pasirašyti platesnį potvarkį dėl asignacijų, todėl apie 800 tūkst. federalinių darbuotojų ir dar daugiau valstybės užsakymus vykdančių kontraktininkų liko be atlyginimų. Šis dalinis vyriausybės uždarymas jau žengia į 18-ą dieną.

D. Trumpas gali pasinaudoti kreipimusi iš Ovaliojo kabineto padėčiai apraminti ir pasiūlyti kompromisinį sprendinį, kaip būtų galima užbaigti vyriausybės uždarymą ir gauti bent dalinį finansavimą savo branginamam sienos projektui.

Kita vertus, jis žengti dar toliau ir išpildyti savo perspėjimus, kad gali aplenkti Kongresą ir pasinaudoti savo ypatingaisiais įgaliojimais sienos finansavimui užtikrinti. Toks žingsnis neabejotinai smarkiai padidintų politinę priešpriešą.

M. Pence'as neatmetė galimybės, kad bus paskelbta nepaprastoji padėtis. Jis sakė televizijai CBS, kad D. Trumpas šį scenarijų „svarsto“.

Patikimumo klausimas

Ovaliajame kabinete yra paskelbta įvairių istorinių pareiškimų, tokių kaip George'o W. Busho reakciją į 2001 metų rugsėjo 11-osios atakas ar televizijos tiesiogiai transliuota Johno F. Kennedy kalba per patį Kubos raketų krizės įkarštį.

D. Trumpas tikisi, kad ši itin oficiali aplinka padės suteikti naują postūmų atsitvėrimo nuo Meksikos klausimui, padėjusiam respublikonų kandidatui 2016 metais laimėti prezidento rinkimus ir įgijusiam didžiulę svarbą jo šalininkams. Be to, ketvirtadienį D. Trumas ketina asmeniškai nuvykti prie sienos su pietine kaimyne.

Vis dėlto daug amerikiečių toli gražu nėra įtikinti D. Trumpo aštrių pareiškimų apie neteisėtus migrantus, nusikaltėlius ir teroristus, esą plūstančius per sieną. Taigi, prezidento kalbai dar reikės įveikti aukštą patikimumo kartelę.

Demokratai, užbaigę D. Trumpo administracijos dominavimą vidaus politikoje, per lapkritį vykusius kadencijos vidurio rinkimus perėmę iš respublikonų daugumą Atstovų Rūmuose, jau iš anksto reiškia pasipiktinimą.

„Jeigu jo ankstesni pareiškimai yra užuomina, (ši kalba) bus kupina pagiežos ir dezinformacijos“, – sakė Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi ir vyriausiasis pagal rangą Senato demokratas Chuckas Schumeras.

Abejones dėl D. Trumpo politikos atspindi faktas, kad kelios pagrindinės JAV televizijos, kaip pranešama, įtemptai svarstė, ar priimti Baltųjų rūmų prašymą tiesiogiai transliuoti prezidento pasisakymą.

Galiausiai kanalai sutiko, bet demokratai savo ruožtu pareikalavo, kad jiems vėliau irgi būtų suteikta eterio laiko atsakymui pateikti.

Kompromisas ar puolimas?

Didelis klausimas, ar D. Trumpas šią progą panaudos mėginti užglaistyti šalį krečiančius nesutarimus, ar dar giliau varys pleištą tarp kairės ir dešinės.

Abi stovyklos kol kas griežtai laikosi savo pozicijų, net jeigu nėra sutariama, ar iš tikrųjų yra iškilusi krizė.

D. Trumpo vyriausybė jau ne kartą buvo pagauta sutirštinanti spalvas arba atvirai meluojanti, įskaitant jos visiškai klaidingą pareiškimą, kad per sieną su Meksika į JAV pateko apie 4 000 įtariamų teroristų.

Demokratai sutinka, kad JAV imigracijos sistema nebeatlaiko atvykėlių iš neturtingų Lotynų Amerikos šalių, norinčių gauti darbo arba pabėgti nuo smurto, antplūdžio. Vis dėlto dauguma neteisėtų migrantų yra žmonės, pasilikę šalyje ilgiau negu galiojo jiems išduotos vizos, o ne slapta kirtę sieną, einančią nesvetingo klimato vietovėmis.

Netikėtą D. Trumpo pergalę per 2016 metų rinkimus iš dalies lėmė jo populiarus šūkis „pastatykime sieną“. Analitikai sako, kad prezidentas jaučiasi negalintis sau leisti atsitraukti.

Tuo metu demokratai, dvejus pirmuosius D. Trumpo kadencijos metus praleidę politikos nuošalėje ir dabar įkvėpti savo pozicijų Kongrese sustiprėjimo, atrodo ne mažiau pasiryžę neleisti prezidentui pelnyti nė dalinės pergalės.

Pareiškimas dėl nacionalinės nepaprastosios padėties, galintis suteikti D. Trumpui galimybę finansuoti savo sienos statybas per kariuomenę, neabejotinai sukels politinę audrą, net jeigu nepaprastosios padėties paskelbimas dėl įvairių priežasčių iš tiesų yra gana dažnas dalykas.

Jeigu D. Trumpas mėgins „išplėsti vykdomąsias galias ir mėginti pasiųsti mūsų kariuomenę pasienio sienos statyti, paskelbęs tai nacionalinio saugumo kritine padėtimi, manau, jis susidurs su reikšmingu ir veikiausiai sėkmingu užginčijimu teisme“, televizijai CNN sakė demokratų senatorius Chrisas Coonsas.

Kol kas Baltieji rūmai laikosi savo griežtos pozicijos, bet taip pat siunčia užuominų, kad yra pasiruošę toliau tartis.

Amerikiečiai „nusipelno, kad demokratai sugrįžtų prie stalo, pradėtų derėti – ir esame įsitikinę, kad galime tai išspręsti įstatymų leidžiamuoju procesu“, – CBS sakė M. Pence'as.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

TV eteryje ištarta frazė Sovietų Sąjungoje sukėlė tikrą ažiotažą: gavau konkrečią užduotį (76)

1986 metų liepos 17 dieną viešbučio administratorė ir visuomeninės organizacijos „Sovietinis...

Lietuvis siekia pakeisti prekybos rinką: derybų galią nori sugrąžinti pirkėjams (47)

Danijoje gyvenantis lietuvis įkūrė elektroninės prekybos platformą, kuria tikisi sugrąžinti...

Ovacijomis Vilniuje pasitiktos sugrįžusios Dakaro komandos atnaujinta 23.24 (129)

Šeštadienio vakaras Vilniaus oro uoste ne vienam keleiviui buvo neįprastas. Kone visos Lietuvos...

Emigranto nusikaltimas sukrėtė ne tik Lietuvą, bet ir Švediją: nužudytą paauglę rado užklijuotomis lūpomis (101)

Darbą baigusi septyniolikmetė nusiuntė tėvui žinutę, kad grįžta namo, tačiau į juos taip ir...

Po savaitgalio pasitiks nauji nemalonumai: iš sinoptikų – perspėjimas (9)

Sekmadienį per Lietuvą keliaus šaltasis atmosferos frontas. Daugelyje rajonų lankysis krituliai,...

Lietuviai įamžino chaotišką Indijos sostinę: jeigu ši šalis neegzistuotų, niekam neužtektų vaizduotės ją išgalvoti (53)

„Jeigu Indija neegzistuotų, niekam neužtektų vaizduotės ją išgalvoti“, - taip sakė...

Radžvilas: tai ir yra pabaigos ženklas (776)

Didžiosios Britanijos atsiskyrimas yra labai panašus į Sąjūdį, Europos Sąjunga ( ES ) eina...

Sirgalių žinutę išgirdęs Adomaitis po skaudaus pralaimėjimo citavo dukterį (146)

Vilniaus „Ryto“ vyriausiojo trenerio Dainiaus Adomaičio 45-ojo gimtadienio vakaras –...

„Hadsono stebuklas“: kaip išvengta tragedijos (43)

Sausio 15 d. sukako lygiai dešimt metų nuo vadinamojo Hadsono upės stebuklo, kai „ US Airways “...

Paskelbti antrosios „Eurovizijos“ atrankos rezultatai: net 7 dalyviams užtrenktos durys (128)

Šeštadienio vakarą eteryje suskambo antrasis nacionalinės „ Eurovizijos “ atrankos filmavimas,...