D. Trumpo tviterio žinutė, kad Bendrųjų paslaugų administracija (BPA) turėtų „daryti tai, ką reikia padaryti“, buvo paskelbta po to, kai šios agentūros vadovė Emily Murphy pareiškė, jog ji duos sutikimą išrinktajam prezidentui naudotis finansavimu ir kitais ištekliais, įskaitant prieigą prie žvalgybinės informacijos.

Vis dėlto, tame pačiame tviterio pranešime jis pabrėžė atsisakąs pripažinti pralaimėjimą: „Mūsų byla tęsiasi, mes ir toliau kovosime, tikiu, kad pasieksime pergalę!“

Tiesa, leidimas BPA teikti pagalbą J. Bideno pereinamojo laikotarpio komandai rodo, kad ir D. Trumpas supranta, jog rinkimus jis pralaimėjo, nepaisant tris savaites besitęsiančių kaltinimų dėl sukčiavimų ir „pavogtų rinkimų“.

Tai reiškia, kad J. Bideno komanda dabar turės prieigą prie lėšų, biuro patalpų ir galės susitikti su federalinės vyriausybės pareigūnais.

D. Trumpas pastarąsias tris savaites po lapkričio 3-iosios rinkimų be jokių įrodymų tvirtino, kad įtikinanti J. Bideno pergalė buvo sukčiavimo rezultatas. E. Murphy, kuri neigia patyrusi politinį spaudimą, iki šiol atsisakydavo sudaryti sąlygas išrinktojo prezidento komandai naudotis standartiniu pagalbos paketu.

J. Bideno komanda netrukus po šio pareiškimo pasveikino sprendimą suteikti jai vyriausybės pagalbą.

„BPA administratorė konstatavo, kad išrinktasis prezidentas Joe Bidenas ir išrinktoji viceprezidentė Kamala Harris yra akivaizdūs rinkimų nugalėtojai, suteikdama ateinančiai administracijai išteklių ir paramos, reikalingų sklandžiam ir taikiam valdžios perdavimui“, – sakė J. Bidenas pareiškime.

Mičigane patvirtinta Bideno pergalė rinkimuose

Mičigano valstijos auditorių komisija pirmadienį patvirtino demokrato Joe Bideno pergalę prieš Donaldą Trumpą, taip užverdama dar vieną kelią kadenciją baigiančiam šalies vadovui ginčyti savo pralaimėjimą JAV prezidento rinkimuose.

Mičigane iš viso atiduota 5,5 mln. balsų. Išvadai, kad valstijoje beveik 156 tūkst. balsų persvara nugalėjo J. Bidenas, pritarė trys komisijos nariai, o vienas susilaikė.

D. Trumpas pastarąsias tris savaites po lapkričio 3-iosios rinkimų be jokių įrodymų tvirtino, kad įtikinanti J. Bideno pergalė buvo sukčiavimo rezultatas.

Apklausa: beveik 60 proc. amerikiečių mano, kad D. Trumpui metas pripažinti pralaimėjimą rinkimuose

Apie 58 proc. amerikiečių mano, kad dabartiniam JAV prezidentui D. Trumpui atėjo metas pripažinti savo pralaimėjimą lapkričio pradžioje įvykusiuose valstybės vadovo rinkimuose.

Tai rodo tyrimų tarnybos „Harvard-Harris“ surengtos apklausos rezultatai, kuriuos pirmadienį paskelbė laikraštis „The Hill“.

Beveik du trečdaliai tyrimo dalyvių įsitikinę, kad balsavimas buvo sąžiningas ir pergalę rinkimuose iškovojo demokratas Joe Bidenas. Bet šios nuomonės daugiausia laikosi Demokratų partijos šalininkai. Tarp respondentų, remiančių respublikonus, du iš trijų nelaiko praėjusių rinkimų teisingais, o 70 proc. pareiškė, kad D. Trumpas neturi pripažinti pralaimėjimo.

Beveik 30 proc. apklausos dalyvių pažymėjo, jog, priimdami sprendimą, už ką balsuoti per rinkimus, jie pirmiausia orientavosi į kovos su pandemija klausimus, 26 proc. – į ekonominius aspektus, o 14 proc. – į kandidato asmenybę.

„Rinkėjai laiko J. Bideną akivaizdžiu nugalėtoju lenktynėse, kurių baigtį nulėmė blogi D. Trumpo darbo (kovoje su virusu) rezultatai. Rinkėjai tikisi, kad kova su Covid-19 taps svarbiausiu J. Bideno administracijos prioritetu“, - pareiškė leidiniui tarnybos „Harvard-Harris“ vadovas Markas Pennas.

Apklausa buvo surengta lapkričio 17-19 dienomis, joje dalyvavo 2 205 įregistruoti rinkėjai.

Lapkričio 3 d. įvyko JAV prezidento rinkimai. J. Bidenas užsitikrino daugiau kaip 270 rinkikų balsų, reikalingų pergalei. Tačiau antros kadencijos siekiantis respublikonas D. Trumpas atkakliai tvirtina apie plataus masto sukčiavimą rinkimuose ir atsisako pripažinti savo pralaimėjimą. Jo kampanija pateikė teisinius ieškinius keliose valstijose.

Diplomatijos pokyčiai

Kiek anksčiau J. Bidenas pristatė savo būsimą užsienio politikos ir nacionalinio saugumo komandą, kurioje dirbs daug Baracko Obamos administracijos veteranų. Išrinktasis prezidentas viliasi, kad šie itin patyrę savo sričių specialistai padės jam padaryti galą D. Trumpo prezidentavimą lydėjusiai suirutei ir grįžti prie tradicinės JAV diplomatijos.

Sąrašo viršuje yra buvęs Valstybės departamento vadovo pavaduotojas Antony Blinkenas, kurį planuojama paskirti valstybės sekretoriumi.

J. Bidenas taip pat ketina pirmą kartą paskirti moteris vadovauti žvalgybai ir Iždo departamentui. Krašto saugumo sekretoriumi pirmą kartą turėtų tapti Lotynų Amerikos kilmės amerikietis, o būsimos administracijos pastangoms kovoti su klimato kaita turėtų vadovauti buvęs B. Obamos administracijos valstybės sekretorius Johnas Kerry.

Prieš antradienį numatytą oficialų pristatymą J. Bideno komandos paskelbtas kandidatų sąrašas atspindi siekį grįžti prie Amerikos, kaip daugiašalių aljansų lyderės, vaidmens. Tai sudaro ryškų kontrastą D. Trumpo propaguotai politikai, kuri buvo grindžiama principu „Pirmiausia – Amerika“.

„Jie sutelks pasaulį spręsti mums iškylančius beprecedenčius iššūkius, kuriuos viena įveikti nepajėgi jokia šalis, – rašė J. Bidenas tviteryje. – Atėjo laikas atkurti Amerikos lyderystę.“

A. Blinkenas, ilgametis J. Bideno patarėjas, vadovaus pastangoms atitaisyti žalą, kurią padarė vienašališkumu grįsta D. Trumpo politika. Išrinktasis prezidentas yra pažadėjęs, kad Jungtinės Valstijos vėl prisijungs prie Pasaulio sveikatos organizacijos ir Paryžiaus klimato sutarties, nuo kurių D. Trumpas atsiribojo, ir atgaivins B. Obamos parengtą Irano branduolinį susitarimą.

J. Bidenas į Nacionalinės žvalgybos direktoriaus postą planuoja paskirti pirmąją moterį – buvusią Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) vadovo pavaduotoją Avril Haines.

Kuboje gimęs Alejandro Mayorkasas turėtų stoti prie Krašto saugumo departamento vairo. Šios institucijos vykdyta griežta imigracijos politika pastaraisiais metais dažnai išprovokuodavo kontroversijas.

J. Bideno nusiteikimą vykdyti savo rinkimų kampanijos pažadą daugiau dėmesio skirti visuotinio atšilimo grėsmėms atspindi jo sprendimas skirti buvusį valstybės sekretorių J. Kerry naujuoju specialiuoju pasiuntiniu klimato klausimais.

Numatytas karjeros diplomatės Lindos Thomas-Greenfield skyrimas ambasadore prie Jungtinių Tautų taip pat siunčia žinią apie išrinktojo prezidento pasiryžimą grįžti prie daugiašališkumo politikos.

Jake'as Sullivanas, buvęs J. Bideno patarėju, kai šis užėmė viceprezidento postą B. Obamos administracijoje, turėtų tapti nacionalinio saugumo patarėju.

Janet Yellen turėtų patekti į istoriją kaip pirmoji moteris, paskirta iždo sekretore. 74 metų J. Yellen 2014-aisiais buvo paskirta JAV Federalinės rezervų sistemos vadove, tačiau po ketverių metų buvo D. Trumpo pakeista.

Kandidatų sąraše yra itin patyrę savo sričių specialistai, gerai pažįstami J. Bidenui. Tai sudaro ryškų kontrastą D. Trumpo praktikai skirti į aukštus postus administracijoje pareigūnus be toms pareigoms įprastos profesinės kvalifikacijos ir patirties. Ne vienas jų vėliau paliko Baltuosius rūmus susipykęs su prezidentu.