Gaisras Rusijos Kemerovo miesto prekybos ir pramogų centre „Žiemos vyšnia“ kilo dėl trumpo elektros sujungimo, kurį sukėlė pro statinio stogą pratekėjęs vanduo. Tokią išvadą padarė Rusijos nepaprastųjų situacijų ministerijos kontroliuojamo Sankt Peterburgo gaisrų ekspertizės centro specialistai, informuoja „Kommersant“.
© Sputnik / Scanpix

Remiantis pirminėmis ekspertų išvadomis, apie kurias laikraščiui papasakojo gerai informuotas šaltinis, trumpas sujungimas įvyko ketvirtame aukšte virš vaikų žaidimų zonos.

Niekas nevalė sniego nuo prekybos centro stogo, jis pradėjo tirpti ir vanduo pateko ant elektros laidų. Pirmasis užsidegė plastikinis šviestuvas virš vaikiško porolono kubelių baseino. Jie užsidegė nuo iš viršaus ėmusio lašėti degančio plastiko.

Į dūmus ir karštį sureagavo signalizacija, tačiau tiesioginio gaisro židinio vanduo neužliejo: po šalčių reikiamai nesuveikė vandentiekio sistema. Kaip teigia centro specialistai, gaisras galėjo būti lokalus, tačiau meškos paslaugą padarė ventiliacija, kurios niekas neišjungė.

Vos kelias minutes dūmai užpildė visą aukštą, tuo metu kino teatre baigėsi vienas iš seansų. Dalis iš kino salės išėjusių žmonių bandė prasiveržti pro dūmus, tačiau toliau avarinio išėjimo neprasibrovė, nes jis buvo uždarytas. Likusieji mirė kino salėje.

Šaltinis taip pat teigia, kad elektros linijoje buvo įrengti specialūs saugikliai, turėję apsaugoti nuo panašių įvykių, tačiau jie nesuveikė.

Signalizacijos jutikliai, kaip paaiškėjo, nedavė jokios naudos: gaisro pavojaus signalas aktyvuojamas ranka, o prie mygtuko budėjęs apsaugos darbuotojas to nepadarė.

Anksčiau „Kommersant“ rašė, kad „Žiemos vyšnios“ savininkas apie saugumo sistemos spragas žinojo jau dvejus metus. Norint jas išspręsti, reikėjo 7 mln. rublių, tačiau pinigų skirta nebuvo.

Kraupūs vaizdai ir panika

Milana Tatarčiukova vyko į prekybos ir pramogų centre „Žiemos vyšnia“ suorganizuotą gimtadienį. Kaip tik tada ir pamatė juodus tirštus dūmus. Iš daugybės vaizdų, regėtų, kilus chaosui, kai „Žiemos vyšnios“ lankytojai bet kokia kaina mėgino ištrūkti į lauką, viena scena ypač šokiravo.

„Kraupiausia buvo matyti tebesisukančią karuselę su joje esančiais vaikais, – pasakojo M. Tatarčiukova „Laisvosios Europos radijo“ Rusijos tarnybai. – Kai tik įsiplieskė gaisras, operatorius paliko postą, todėl vaikai ir toliau sukosi.“

Pasak M. Tatarčiukovos, sekmadienio popietę prekybos centras, kuriame veikė pramogų kompleksas, gyvasis kampelis ir keletas restoranų, buvo pilnas žmonių. Moteris pasakoja, kad karuselėje besisupantys vaikai galop buvo išgelbėti vieno iš tėvų, sugebėjusio sustabdyti įrangą ir padėjusio vaikams atsisegti saugos diržus. Ji prisimena ir prieš pat visų akis pro langą iššokusį ir galva į asfaltą nukritusį žmogų.

Kartu su šeima ištrūkusi iš sumaišties M. Tatarčiukova tikina sakiusi žmonėms jokiu būdu neiti į prekybos centrą. „Tik niekas mumis netikėjo, kadangi nebuvo girdėti jokių gaisro signalų“, – apgailestaudama pasakojo moteris.

Kita tragedijos liudininkė, Ana Zarečneva, asmeniniame „Instagram“ puslapyje parašė, kad tada, kai kilo gaisras, kartu su savo vyru ir keturmečiu sūnumi sėdėjo centro kino salėje ir žiūrėjo filmą. Moteris prisimena, kaip staiga kažkas atlapojo salės duris ir suriko: „Gaisras! Gaisras!“ A. Zarečnevos žinutė papildyta vaizdo įrašu, kuriame užfiksuota kino salėje kilusi panika.

„Gaisro signalų negirdėjome, – parašė moteris. – Minia spraudėsi pro siauras duris, nes evakuacinio išėjimo niekas neatidarė. Nežinia, ar toks apskritai buvo.“

„Išsigavę iš kino salės, išvydome, kaip į antrame aukšte įrengtą vaikų žaidimo aikštelę plūdo juodi tiršti dūmai. Beveik nebuvo kuo kvėpuoti“, – rašė A. Zarečneva. Ji taip pat aprašė, kaip žmonės galvotrūkčiais pasileido laiptų link, kaip brovėsi prie išėjimo. „Verkė ir spiegė begalė vaikų. Juos stumdė ir spaudė bėgantys suaugusieji“, – rašė moteris.

Kemerovo prekybos centre nelaimės metu buvo ir dvylikos metų Viktorija Počankina, visų vadinama Vika. Jos likimas kol kas nėra aiškus. Ji kartu su klasės draugais čia žiūrėjo filmą. Kai kine pasirodė ugnis, Vika kalbėjo telefonu su savo teta. Jos teta Jevgenija pasakoja: „Apie 16.11 val. paskambinau dukterėčiai Vikai. Ji man pasakė: „Viskas dega, durys užblokuotos. Negaliu išeiti, negaliu kvėpuoti“. Pasakiau jai: „Vika, nusivilk drabužius, užsidenk nosį“. Ji atsakė: „Teta, pasakyk visai mano šeimai, kad aš juos myliu. Pasakyk mamytei, kad aš ją myliu“. Tada ryšys baigėsi.

Jevgenija sako: „Ką tik prasidėjo mokyklos atostogos, ten buvo beveik visa jos klasė – apie dešimt vaikų, du ar trys tėvai ir mokytoja. Suaugusieji atvedė vaikus į kiną ir paliko juos žiūrėti filmo. Visi tie suaugusieji liko gyvi“. Kančios draskoma penkių vaikų motina pasakojo, kad prekybos centre buvo visi jos vaikai. Ji tvirtino nežinanti, kas nutiko jos atžaloms.

DELFI primena, kad pražūtingas gaisras Kemerovo prekybos centre „Žiemos vyšnia“ įvyko kovo 25 dieną. Per jį žuvo 64 žmonės, tarp jų 41 vaikas. Nukentėjusiaisiais laikomi 76 žmonės, iš kurių 14 tebegydomi ligoninėje. Gelbėtojai aptiko visų žuvusiųjų palaikus, asmenų, dingusių be žinios, nėra, teigė Nepaprastųjų situacijų ministerija.

Dėl šios tragedijos iškelta baudžiamoji byla, kurioje kaltinimai pareikšti penkiems įtariamiesiems. Tarp jų yra „Žiemos vyšnios“ generalinė direktorė ir bendrasavininkė Nadežda Sudionok, techninis prekybos centro direktorius Georgijus Soboliovas, priešgaisrinę sistemą projektavęs Igoris Polozinenka, ją montavęs Aleksandras Nikitinas, taip pat apsaugininkas Sergejus Antiušinas, kuris, kilus gaisrui, atjungė įspėjimo sistemą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nuo Kremliaus propagandistės iki Lietuvos šnipės: rusę įtaria dvigubu žaidimu (92)

Kaliningrade sulaikyta ir į Maskvą nuskraidinta rusė, kaltinama valstybės išdavimu – įtariama,...

Po kritikos dėl alinamos meškos sulaukusiam cirkui Klaipėdoje – specialistų patikrinimai (9)

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba žada patikrinti informaciją, kad cirko pasirodymo...

„Wizz Air“ smarkiai sumažins skrydžių iš Lietuvos (81)

Pigių skrydžių bendrovė „ Wizz Air “ žiemą smarkiai sumažins skrydžių iš Lietuvos...

Vienas garsiausių Lietuvos nusikaltėlių Zamolskis pradėjo bado streiką – negeria net vandens (23)

Lietuvos pilietis Romas Zamolskis , 2016 metų rugpjūtį nuteistas 15 metų laisvės atėmimo bausme...

Po susitikimo su Putinu Trumpas įvarė save į kampą: Senatas jau ėmėsi veiksmų

Jungtinės Valstijos Rusijai reikalingos kaip priešas, juolab kad tai idealus priešas, teigia...

Svarbiausią akimirką abiturientams – mokyklos antausis (93)

Septyni Šakių „Žiburio“ gimnazijos abiturientai nekantriai laukė apeliacijų rezultatų,...

Neįprasti šašlykų marinatai, kurie nustebins net visko ragavusius (13)

Šiltuoju sezonu nuo smagaus ir jaukaus pasibuvimo gamtoje neatsiejamas ir mėsos ant griliaus...

Išnuomojama legendinė Vilniaus kavinė-ledainė „Rotonda“ (5)

Vienoje gražiausių Vilniaus vietų - Gedimino kalno papėdėje kadaise veikusi kavinė - ledainė...

Kauno policija demaskavo automobilių sukčius: parūpindavo visą paslaugų paketą

Ir notaras, ir techninė apžiūra, ir draudimas, ir registracija lietuviškos įmonės vardu. Net...

Atostogos Jungtiniuose Arabų Emyratuose įperkamos ir lietuviams: tokios prabangos neišvysi niekur kitur pasaulyje (4)

Jungtiniai Arabų Emyratai ( JAE ) tikrai sugeba būti išskirtiniais. Nutarę, kad užtenka...