aA
Rusija antradienį atmetė naujus Jungtinių Valstijų kaltinimus, kad jai tenka atsakomybė už Sirijos vyriausybės pajėgų neseniai surengtas chemines atakas, ir pareikalavo atlikti naują, „išties nešališką“ tarptautinį tyrimą.
Cheminė ataka Sirijoje
Cheminė ataka Sirijoje
© AFP / Scanpix

Rusijos ambasadoriaus Vasilijaus Nebenzios skubiai sušauktame Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos susitikime Maskvos pasiuntinys pažėrė priekaištų JAV valstybės sekretoriui Rexui Tillersonui už tai, kad šis „paskubomis apkaltino Sirijos, kaip jie tai vadina, „režimą“ dėl atakos Rytų Gutoje, per kurią nukentėjusiems žmonėms sutriko kvėpavimas“.

„Dabar jie mėgina įvelti į tai ir Rusiją“, – sakė V. Nebenzia.

Jis kalbėjo, kai 29 valstybių diplomatai susirinko Paryžiuje aptarti galimybių imtis sankcijų prieš cheminių atakų Sirijoje vykdytojus ir patraukti juos baudžiamojon atsakomybėn.

Rusija ir Kinija blokavo Vakarų palaikomas pastangas Jungtinėse Tautose paskelbti sankcijas Damaskui už chemines atakas.

„Ar niekam nekeista, kad šis epizodas, kuris dar nepatvirtintas, kažkokiu būdu sutapo su susitikimu Paryžiuje ir artėjančia konferencija Sočyje? Keistas sutapimas“, – sakė V. Nebenzia.

Per Saugumo Tarybos posėdį Rusijos ambasadorius vėl paragino įsteigti „naują tarptautinį tyrimų organą, kuris vadovaudamasis neginčijama informacija surinktų įrodymus ir nustatytų asmenis, atsakingus už cheminių ginklų panaudojimą“.

V. Nebenzios nuomone, šis organas turėtų pakeisti Jungtinį tyrimų mechanizmą (Joint Investigative Mechanism, JIM) – ekspertų komisiją, dvejus metus aiškinosi cheminių atakų Sirijoje vykdytojus. Rusija vetavo JIM mandato pratęsimą.

Sergejus Lavrovas ir Rexas Tillersonas
Sergejus Lavrovas ir Rexas Tillersonas
© Reuters / Scanpix

Maskva, ne kartą ginčijusi JIM legitimumą, yra pateikusi rezoliucijos projektą, numatantį įsteigti naują, „išties nešališką, nepriklausomą, profesionalų ir patikimą“ tyrimų organą.

JAV ambasadorė Nikki Haley suskubo pareikšti, kad Rusijos pateiktas rezoliucijos projektas neturi šansų būti priimtas. Jungtinės Valstijos, kaip ir Rusija, turi veto teisę Saugumo Taryboje.

„Nesutiksime su jokiais Rusijos pasiūlymais, kurie trukdytų mums išsiaiškinti tiesą ar politizuotų tai, kas turi būti nepriklausomas ir nešališkas tyrimas“, – pažymėjo ji.

„Jei jie nori sąžiningai siekti šio tikslo, esame pasirengę dabar pat atkurti JIM – su jo pirminiu nepriklausomu ir nešališku mandatu. Priimtina tik tai“, – sakė N. Haley.

Ji tvirtino, kad Maskva palaikė JIM, kol šios komisijos tyrėjai kaltino džihadistų judėjimą „Islamo valstybė“. Tačiau kai JIM priėjo prie išvadų, kad atsakomybė tenka Sirijos režimui, Rusija suskubo jas užginčyti.

„Nepriklausomas tyrimas taip nevyksta. Negalima abejoti išvadomis, jei jos tau neparankios“, – pabrėžė Amerikos diplomatė.

Damaskas ne kartą kaltintas tuo, kad naudoja prieš civilius cheminius ginklus. Jungtinės Tautos apkaltino Sirijos vyriausybines pajėgas 2017 metų balandį surengus zarino dujų ataką sukilėlių kontroliuotame Chan Šeichūno mieste, per kurią žuvo 87 žmonės, tarp jų daug vaikų.

Nuo 2012 metų Sirijoje buvo surengta mažiausiai 130 atskirų cheminių atakų, rodo Prancūzijos turimi duomenys. „Islamo valstybė“ taip pat kaltinama Sirijoje bei Irake naudojanti ipritą.

Vienoje ketvirtadienį ir penktadienį rengiamas naujas JT tarpininkaujamų Sirijos taikos derybų raundas. Tuo tarpu Rusija ateinančią savaitę organizuoja derybas dėl Sirijos Sočio kurorte prie Juodosios jūros.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vytautė Merkytė | D+

Pragaras po vandeniu, kurio nesuvaldė Putinas: tyrimas parodė, kokios buvo paskutinės „Kursk“ jūreivių gyvenimo minutės (1)

2000 m. rugpjūčio 12 d. 11 val. 20 min. vietos laiku Barenco jūrą sudrebino du tokie galingi...

Net neprasidėjusi kelionė į Egiptą sukėlė poilsiautojų pyktį: tai – pasityčiojimas (81)

Dar net neprasidėjusi poilsinė kelionė į saulėtąjį Egiptą kaip reikiant sukėlė...

Po visą Lietuvą sukrėtusios istorijos – skandalingos prokurorų išvados (118)

Jeigu jau sakai, kad patyrei seksualinę prievartą, tai būk malonus ir ant padėklo pateik...

Už pasodintą medį panevėžiečiui skirta solidi bauda: vyras nesiruošia nei pinigų mokėti, nei medžio išrauti (334)

Prieš du dešimtmečius nelegaliai Panevėžyje pastatęs šuns pakelta koja medinę skulptūrą ir...

Čempionų lyga: „Real“ atliko juodą darbą, „Man City“ atsipirko trumpu išgąsčiu (9)

Dėl UEFA Čempionų lygos trofėjaus toliau kausis dvi Anglijos bei po vieną Prancūzijos ir...

Toma Miknevičienė | D+

Gimdymas vyro akimis: buvo vienas momentas, kuris gal ne kiekvienam būtų patikęs

Dalyvauti vyrui gimdyme ar ne? Kokios pasekmės gali užgriūti? Gal pamatęs, kaip jo moteris...

Mano vyras turi meilužę: skirtis ar atleisti? (284)

Neištikimybė yra ne tik vienas sunkiausių iššūkių santykiuose, bet ir vienas dažniausių. Ką...

Sinoptikai turi gerų žinių: jau netrukus vėl lepinsimės 18 laipsnių šiluma (6)

Ketvirtadienio naktį Lietuvoje darbavosi žemo atmosferos slėgio sūkurys. Jis pašykštėjo...

Į ankstyvas išgertuves socialiniame būste policijos niekas neįleido: teko išsikviesti merę (104)

Antradienį nuo ryto vykstančių išgertuvių kaimynystėje esančiame socialiniame būste...

Liūdesys Bolonijoje: „šešiaženkliame“ mūšyje kelialapį į finalą ir Eurolygą nugvelbė rusai (15)

Kazanės UNIKS – Europos taurės turnyro finale ir kito sezono Eurolygoje. Lemiamose rungtynėse...