BBC žurnalistams buvo suteiktas leidimas kalbinti „Brexit“ pareigūnus Europos Parlamente. Jie kūrė dokumentinį dviejų dalių filmą „Brexit: Behind Closed Doors“, skirtą Guy Verhofstado komandai.

Filmas atskleidė, jog Europos Sąjungos pareigūnai yra absoliučiai praradę pasitikėjimą Jungtinės Karalystės gebėjimu derėtis, o pasipiktinimo šalies valdžios bejėgiškumu net nebando slėpti.

Viename iškalbingame epizode vyriausiasis Europos Sąjungos derybininkas Michelis Barnier teigia, kad jo komandai britų pusėje reikia kažko „stabilaus, prieinamo ir patikimo“, su kuo būtų galima vesti produktyvias derybas.

Europos Parlamento „Brexit“ koordinatorius Guy Verhofstadtas sarkastiškai atsako: „Negalime iš Jungtinės Karalystės prašyti per daug, nereikia perspausti“.

Kitame epizode G. Verhofstadto administracijos vadovas Guillaume‘as McLaughlinas nepatikliai sureaguoja į jam išsakytą teiginį, esą, „Brexit“ susitarimas nepasiektas, nes Theresai May nepavyko rasti bendros kalbos su DUP lydere Arlene Foster.

„Kas po velnių su ja ne taip. Tai tikra beprotybė. Net nežinau, ar aš su ja kalbėjausi? Tai absurdiška. Apgailėtina, tai tiesiog apgailėtina“, – sako jis.

Guy Verhofstadtas, Michelis Barnier, Jeanas Claude'as Junckeris

Šie komentarai kaip diena ir naktis skiriasi nuo Europos Sąjungos diplomatinio viešojo diskurso derybų klausimu, kuriame negailima gerų žodžių Theresai May ir Davidui Davisui.

Kitame į dokumentinį filmą patekusiame epizode užfiksuota, kaip vyriausioji G. Verhofstadto patarėja Edel Rettman Crosse kalba apie tuometinį Jungtinės Karalystės „Brexit“ sekretorių Davidą Davisą, po susitikimo su kuriuo prasitarė, kad „britas gaudo varnas“.

Pareigūnai vienbalsiai sutinka, kad „Brexit“ sekretoriui absoliučiai „nusispjauti į sieną su Airija“ – vieną iš pagrindinių „Brexit“ derybų klausimų, dėl kurių nesutariama mėnesių mėnesius.

„Davidas Davisas mums paaiškino, kad Airija – visai ne problema“, – teigia G. McLaughlinas, prisimindamas tą susitikimą. Nuo tada „Brexit“ susitarimas buvo ne kartą blokuotas ir dėl Airijos sienos klausimo.

Stebina pareigūnų emocijų intensyvumas. Stebėdamas, kaip ekrane Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė teigia, jog labai stengiasi pasiekti susitarimą, G. McLaughlinas pratrūksta „O, tik nereikia“.

Dokumentiniame filme sudaromas įspūdis, jog Briuselis visai nebijo Jungtinės Karalystės. Vienoje iš filmo scenų per pusryčius G. Verhofstadtas ir M. Barnier pradėjo kalbėtis apie klasikinius automobilius, ir M. Barnier pajuokavo: „Štai ką jie bando padaryti su „Brexit“ – paimti seną automobilį ir jį prikelti naujam gyvenimui“.

Michelis Barnier, Jeanas Claude'as Junckeris

„Brexit“ klausimo sprendimo grupei priklausantis Vokietijos kanclerės Angelos Merkel sąjungininkas Elmaras Brockas sako, kad Europos Sąjunga neprivalo talkinti Jungtinei Karalystei srebiant tą prisivirtą košę.

„Man viskas labai aišku – mums nereikia nieko daryti. Mes pasiruošę, dabar turi pasiruošti jie. Turime palaukti, nes įtampa vis auga ir auga, jie praranda brangų laiką“, – teigia jis.

Pareigūnus kaip reikiant nemaloniai nustebino ir tai, kaip Th. May savo kalboje prisiminė „karo dvasią“.

Per vieną iš susitikimų, kai G. Verhofstadtas įsivėlė į ginčą su „Brexit“ šalininku Andrew Rosindelliu, E. R. Crosse savo viršininkui pareiškusi: „Labai jumis didžiuojuosi, kad tą konservatorių padėjai į vietą, jis tikras šiknius“.

Panašu, kad šis dokumentinis filmas bus labai naudingas antro referendumo šalininkams ir opozicijos politikams kaip įrodymas, jog Jungtinė Karalystė derybose demonstruoja apgailėtiną nekompetenciją. Taip pat labai gali būti, kad pasipiktins ir „Brexit“ šalininkai, manantys, kad Briuselis ketina Jungtinę Karalystę nubausti.