aA
Per ketvirtadienį vykusią kasmet organizuojamą tiesioginių klausimų konferenciją, ne be pagrindo vadinamą šou, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas neatsakinėjo į auditorijos arba vedėjų užduodamus klausimus, kuriuose nuskambėjo aštrios kritikos, susijusios su 18 metų jo buvimo valdžioje laikotarpiu.
Vladimiras Putinas
© AFP / Scanpix

Tokių klausimų, taip pat kandžių ir sarkastiškų pastabų, birželio 7 d. transliuotoje keturių valandų trukmės laidoje tikrai buvo. Jie sušmėžuodavo dideliame studijoje, kurioje vyko filmavimas, įrengtame ekrane, taip pat per tiesiogines transliacijas paprastai rodomose išnašose, rašoma Laisvosios Europos radijo (RFE/RL) portale.

„Gyventi darosi vis sunkiau ir sunkiau. Tik Kremliuje viskas nuostabu“, – užsidegė užrašas teksto lauke, pasirodžiusiame, kai V. Putinas, laikydamas rankoje rašiklį, žvilgtelėjo į kažkokius dokumentus.

Tai jau antri metai iš eilės, kai per telefoninių klausimų šou pasirodė ir kritiškų publikos pateiktų klausimų. 2017-aisiais buvo galima perskaityti tokių komentarų kaip „Visa Rusija mano, kad per ilgai užsibuvote soste“ ir tokių klausimų kaip „Ar tikrai manote, kad žmonės tiki, jog šie klausimai nėra iš anksto parengti?“

Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, kalbėdamas apie pernai vykusią transliaciją, pasakė, kad studija buvo specialiai suprojektuota taip, kad V. Putinas neišvengiamai matytų pačius aršiausius komentarus.

V. Putinas visada tvirtino, kad priekaištai dėl Kremlius vykdomos šalies žiniasklaidos kontrolės, nepagrįsti. Juos atremdamas jis paprastai paminėdavo keletą valdžią kritikuojančių transliuotojų, savo egzistavimu neva įrodančių, kad spaudos laisvė Rusijoje neužginta.

Į kai kuriuos žinutėmis atsiųstus klausimus V. Putinas atsakė, tačiau ryžtingesnius ir nepalankiausius, tiesiogiai nukreiptus į save patį ir savo vadovaujamą vyriausybę, pasistengė apeiti.

Vienoje šių metų laidoje pasirodžiusioje žinutėje buvo parašyta: „Pinigų nėra, bet jūs vis dar laikotės.“ Ši frazė buvo užuomina į visuotinai išjuoktą Rusijos ministro pirmininko Dmitrijaus Medvedevo komentarą, pasakytą per vizitą Kryme 2016 metų gegužę.

Šiais žodžiais D. Medvedevas atsakė į piktus vietinių gyventojų priekaištus dėl menkų pensijų, niekaip neatitinkančių augančių pragyvenimo išlaidų. Taip pasakęs jis paliko minią.

Ketvirtadienį buvo galima pamatyti keletą žinučių su įrašyta opozicijos lyderio, aršaus Kremliaus priešo Aleksejaus Navalno pavarde. Opozicioneriui buvo uždrausta dalyvauti kovą vykusiuose Rusijos prezidento rinkimuose dėl neva padarytų finansinių nusikaltimų. A. Navalnas šiuos kaltinimus vienareikšmiškai pavadino politiškai motyvuotais.

„Kodėl Aleksejui Navalnui nebuvo leista užsiregistruoti kaip kandidatui į prezidentus?“ – paklausė vienas pilietis.

„Kodėl buvo stengiamasi nuslopinti gegužės 5 d. vykusias Navalno palaikymo demonstracijas?“ – klausė kitas, užsimindamas apie visoje šalyje kilusius protestus, dėl kurių A. Navalnas galop 30-iai parų atsidūrė už grotų, mat buvo pripažintas kaltu kaip viešųjų sambūrių įstatymų pažeidėjas.

Ne vienoje žinutėje buvo skundžiamasi dėl eilinių Rusijos piliečių gyvenimo lygio. Jis buvo lyginamas su šalies valdančiųjų, taip pat kitų naftą tiekiančių valstybių piliečių gyvenimo lygiu.

„Naftos yra ir Artimuosiuose Rytuose, bet ten žmonės gyvena dangoraižiuose. Kodėl gi pusė rusų gyvena barakuose?“ – paklausė kažkuris iš žiūrovų.

Buvo ir propaganda Kremlių kaltinančių komentarų.

„Rusiją aš myliu, bet sovietinio stiliaus propagandos nekenčiu. Gal jau gana?“ – klausė vienas komentatorius.

„Kodėl visos tos tiesioginės linijos taip surežisuotos? Ar VVP bijo tiesos?“ – klausė kitas.

Nepamiršdami artėjančio Rusijoje vyksiančio ir jau šį mėnesį prasidėsiančio pasaulio futbolo čempionato, kai kurie žiūrovai uždavė klausimų ir šia tema. Jie, be kita ko, teiravosi apie Rusijos milijardierius, įsigyjančius futbolo klubus Anglijoje ir kitose pasaulio šalyse.

„Kada gi mūsų oligarchai ims pirkti mūsų futbolo klubus?“ – klausė vienas transliacijos stebėtojas.

Priešiškumu turtingiesiems ir ryšių politiniuose sluoksniuose turintiems asmenims dvelkė ne tik futbolo tema išsakyti komentarai.

„Žmonės yra oligarchų vergai. Jūs puikiai tai žinote. O mes viską matome ir suprantame. Kaip gi mums gyventi?“ – klausė vienas pilietis.

Buvo užduotas ir klausimas dėl tualetų Rusijos sostinės metro.

„Maskvos metro – tai ištisas požeminis miestas, tačiau jame nėra nė vieno viešojo tualeto“, – atkreipė dėmesį komentatorius.

Produktų kainos, matyt, galėjo duoti peno diskusijoms apie šalies ekonomiką ir politinę sistemą.

„Kodėl bananai pas mus dukart pigesni nei obuoliai? Ar mes kokia bananų respublika?“ – sarkastiškai klausė komentatorius.

Prasidėjus V. Putino klausimų ir atsakymų spektakliui, sarkazmo nestokojantys rusai trynė rankomis: „Šiandien Putinas vaikščios vandeniu, penkiais kepaliukais duonos ir dviem žuvimis pamaitins 140 mln. rusų ir išgydys dešimt luošių. Šiandien – Tiesioginės linijos diena“.

Kiti internautai samprotavo, kad Rusijos slaptosios tarnybos fiksuoja žmonių, siunčiančių prezidentui nepalankius klausimus, telefonų numerius ir ruošiasi savotiškam valymui – kaip kad Josifas Stalinas 1937 metais.

Moderatoriams V. Putinui užduodant klausimų apie šalies ekonomikos būklę, vieno žiūrovo citata ekrane teigė: „Kodėl ši šalis turi pinigų tankams, bomboms, karo lėktuvams ir automatiniams šautuvams, bet neturi pinigų savo žmonėms?“.

Kitoje nuotraukoje kampe matomas klausimas labai panašus: „Kada Rusija pradės skirti pinigų Rusijai?“.

Kiti žiūrovai trumpai pasakė, ką iš tiesų galvoja. „Daug žmonių prakeikė jūsų pensijų reformą, jus ir visą vyriausybę su Medvedevu“, – ekrane pasirodžiusi žinutė greit pasklido po socialinius tinklus.

Dar viena žinutė, pasirodžiusi ekrane, – su retoriniu klausimu „Kokius akinius užsidedate, kai žiūrite į šalį?“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Naujo verslo centro statybų užkulisiai primena mafijos klestėjimo laikus (7)

Naujo verslo centro Žvėryne statybose dirbę verslininkai jo rangovą „ Nobus LT “ kaltina...

Ką pasitraukęs iš Seimo veikė Mindaugas Bastys: ryšiai veda į dabar jau svetimos partijos viršūnę (19)

Zanavykų apygardoje renkant naują Seimo narį, Lietuvos socialdemokratų partijoje ( LSDP )...

Propagandos mašina atvyko į Daniją: platinami mitai apie gyvūnų viešnamius

Danija – Hanso Christiano Anderseno pasakų šalis. Klestinti ir pažangi socialinės gerovės...

Jakeliūno tyrimas: taikėsi į socialdemokratus, tiria konservatorius

Seimo narys Stasys Jakeliūnas nusitaikė į Andriaus Kubiliaus vyriausybę – į jį patį ir...

Lietuva užsienio akimis: darbuotojai emigruoja, bet pensininkai lieka (353)

Kad nepatirtų ekonominio nuosmukio, rytinėms ES narėms teks susigrąžinti išvykusius darbuotojus...

Rusijos strateginėje zonoje atsivėrė pavojingas kelias (69)

Prieš porą savaičių, kai dangus buvo ganėtinai saulėtas, o oro sąlygos buvo santykinai...

Rimvydas Valatka. Išgirsti popiežių Pranciškų pavergto proto šalyje (607)

Kodėl pavergto proto? Juk popiežius Pranciškus aiškiai pasakė, kad „ši tauta iš tiesų...

Atskleista dar viena princo Harry ir Meghan Markle karališkų vestuvių paslaptis: ko nematė žiūrovai?

Romantiškiau turbūt nebūna. HBO dokumentinio filmo „Queen of the World“ („Pasaulio...

Rusijos scenarijus 2050-iesiems: Kremlius prognozuoja neišvengiamą karą su Vakarais (806)

Susiskaldžiusi Europa , stagnuojančios JAV ir drąsus daugiapolis pasaulis, kuriame Kremlius...

Iš CSKA – į „Žalgirį“: Westermannas grįžta į Kauną Leo komentaras (21)

Kauno „Žalgiris“ surado ilgai ieškotą patikimą atakų organizatorių. Į Kauną po sezono...