aA
Autoritarinio Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos pagrindinė varžovė Svetlana Tichanovskaja skelbiasi esanti rinkimų nugalėtoja.
 Svetlana Tichanovskaja
Svetlana Tichanovskaja
© Reuters / Scanpix

„Mano išėjimas į gatvę dabar prisidėtų prie konflikto eskalavimo. Todėl šiuo metu esu štabe, su tauta. Laikau save šitų prezidento rinkimų nugalėtoja. Turime alternatyvių skaičiavimo duomenų, įrodysime visus pažeidimus“, – žiniasklaidai teigia opozicijos atstovė.

S. Tichanovskaja pareiškė, kad jos štabas turi kitų balsavimo rezultatų, nei skelbiami oficialieji, ir pasirengęs įrodyti visus pažeidimus. Moteris taip pat sakė esanti pasirengusi susitikti su A. Lukašenka.

S. Tichanovskaja pirmadienį atmetė ankstesnę dieną įvykusių prezidento rinkimų rezultatus, rodančius autoritarinio lyderio Aleksandro Lukašenkos triuškinamą pergalę, ir paragino jį „perduoti valdžią“.

„Vakar rinkėjai priėmė savo sprendimą, bet valdžia mūsų neišgirdo – ji nusigręžė nuo žmonių“, – per spaudos konferenciją sakė S. Tichanovskaja po neramios nakties, kai per opozicijos šalininkų susirėmimus su milicija Minske ir kituose miestuose buvo sužeista dešimtys protestuotojų ir pareigūnų.

„Valdžia turėtų pagalvoti, kaip taikiai perduoti mums valdžią“, – pridūrė ji.

„Laikau save šių rinkimų nugalėtoja“, – pridūrė kandidatė.

S. Tichanovskaja pasmerkė saugumo pajėgų veiksmus ir sakė, kad milicija prieš protestuotojus naudojo „neproporcingas priemones“. Ji taip pat vadino tarnybų vykdytą interneto ryšio slopinimą „nusikaltimu“.

„Matėme, kad pareigūnai stengiasi išlaikyti savo postus jėga, – kalbėjo ji. – Kad ir kaip prašytume valdžios nesigriebti veiksmų prieš savo žmones, mūsų nebuvo paklausyta.“

Tuo metu A. Lukašenka atmetė savo pagrindinės varžovės išsakytą pareiškimą.

„Tai reiškia, kad Lukašenka, esantis valdžios vertikalės viršuje, vadovaujantis valstybėje, [surinkęs] 80 proc. balsų, savanoriškai turi atiduoti jiems valdžią“, – ironizavo jis.

„Šios komandos eina iš ten [užsienio]", – pridūrė jis.

A. Lukašenka kiek vėliau pareiškė, kad opozicijos protestuotojai yra „avys“, kontroliuojamos iš tokių šalių kaip Rusija, Ukraina, Lenkija, Čekija ir Jungtinė Karalystė.

„Šitų rezultatų nepripažįstame“

S. Tichanovskaja taip pat pareiškė, kad jos rinkimų štabas įrodinės, kad vyko didelio masto rinkimų falsifikacija, ir pateiks skundą Centrinei rinkimų komisijai dėl oficialių rezultatų, rodančių, kad su 80,23 proc. balsų A. Lukašenka užsitikrino šeštą kadenciją.

„Mes šitų rezultatų nepripažįstame“, – pabrėžė ji.

Ji sakė neketinanti palikti Baltarusijos: „Nematau nė vienos priežasties, kodėl turėčiau būti areštuota, ir šalies palikti aš neketinu.“

S. Tichanovskajos štabo teisininkas Maksimas Znakas savo ruožtu sakė, kad „skundas Centrinei rinkimų komisijai parengtas ir bus pateiktas“.

Pasak jo, štabas veiks dviem kryptimis. Pirmiausia, valdžiai bus nusiųstas kreipimasis dėl derybų, siekiant „neleisti susiskaldymo ir nutraukti smurtą“.

Be to, štabas siūlo virtinėje balsavimo apylinkių perskaičiuoti balsus. „Jeigu to padaryti negalima, būtina, kad CRK nedelsdama priimtų sprendimą dėl pakartotinio balsavimo šiose apylinkėse“, – sakė M. Znakas.

S. Tichanovskajos štabas taip pat pažymi, kad tikisi, jog Vakarų šalys objektyviai įvertins padėtį dėl Baltarusijos prezidento rinkimų.

„Dėkojame šalims už sąžiningų ir teisingų rinkimų, demokratinių permainų palaikymą“, – sakė štabo atstovė Olga Kovalkova.

Neatmetama galimybė, kad S. Tichanovskajos štabas gali kreiptis į virtinę Vakarų šalių prašydamas paremti jo poziciją.

„Kol kas tokio kreipimosi neaptarinėjome, bet manau, kad aptarsime jį pačiu artimiausiu metu“, – pareiškė S. Tichanovskaja.

O. Kovalkova sakė, kad su S. Tichanovskajos štabu bendradarbiaujantys nepriklausomi stebėtojai perduos savo vertinimus Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojams, kurie šių metų rinkimuose nedalyvavo.

„Jie stebi situaciją, o informacijos jiems suteiks ir mūsų stebėtojai; remdamiesi surinkta teisine informacija jie darys išvadas, bus pateiktas jų atsakas į šią situaciją“, – teigė O. Kovalkova.

ESBO, tarptautinė rinkimų ir karų stebėtoja, nuo 1995 metų nė vienų Baltarusijoje įvykusių rinkimų nėra pripažinusi laisvais ir sąžiningais.

Šiais metais ESBO pareiškė, kad nesiųs į šalį savo stebėtojų, nes Minskas laiku jų nepakvietė. Organizacija taip pat išreiškė susirūpinimą dėl opozicijos veikėjų bauginimo ir sulaikymo.

Oficialiems preliminariems rezultatams parodžius, kad A. Lukašenka triuškinamai laimi rinkimus, sekmadienio vakarą į Minsko ir kitų Baltarusijos miestų gatves protestuoti išėjo opozicijos šalininkai, kilo protestuotojų susirėmimų su milicija.

Žmogaus teisių gynėjai praneša, kad per susirėmimus Minske ir kituose miestuose nukentėjo dešimtys protestuotojų, taip pat skelbiama apie vieno žmogaus žūtį.

Vidaus reikalų ministerija pirmadienį paskelbė, kad per neramumus šalies miestuose buvo sulaikyta apie 3 000 žmonių, iš jų apie tūkstantis – Minske.

Baltarusijos VRM: per protestus po rinkimų sužeista beveik 100 žmonių, apie 3 000 suimta

Baltarusijoje per opozicijos šalininkų ir milicijos susirėmimus, vykusius po sekmadienį įvykusių ginčijamų prezidento rinkimų, buvo sužeisti 39 teisėsaugos pareigūnai ir daugiau kaip 50 civilių, tai pat sulaikyta apie 3 000 protestuotojų, pranešė šalies Vidaus reikalų ministerija.

„Per susirėmimus nukentėjo daugiau kaip 50 piliečių, taip pat 39 milicijos darbuotojai – kai kurie jų dabar hospitalizuoti“, – sakoma ministerijos pranešime.

VRM pridūrė, kad „pažeidėjų atžvilgiu koviniai ginklai nebuvo naudojami“.

„Žuvusiųjų nėra“, – pažymėjo VRM.

Vis dėlto žmogaus teisių centras „Viasna“ anksčiau pranešė, kad Minske mažiausiai vienas žmogus žuvo parblokštas specialiųjų pajėgų automobilio, mašinai įsirėžus į protestuotojų minią.

Vidaus reikalų ministerija nurodė, kad per praeitą naktį 33 miestuose ir gyvenvietėse vykusius neramumus taip pat buvo sulaikyta apie 3 tūkst. žmonių, iš jų apie tūkstantis – Minske.

Baltarusijos valdžia pirmadienį paskelbė, kad prezidentas Aleksandras Lukašenka rinkimuose surinko daugiau kaip 80 proc. balsų ir buvo perrinktas dar vienai kadencijai, tačiau opozicija teigia, kad rezultatai buvo suklastoti.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(52 žmonės įvertino)
3.7115

Top naujienos

Pandemija įstūmė į skolas, bet plėtros nesustabdė: atidaroma dešimtys naujų kavinių, restoranų (19)

Nepaisant pandemijos sukeltų sunkumų – besikaupiančių skolų ir darbuotojų trūkumo, – kai...

Vokiečiai sureagavo į „neįtikėtinus dalykus“ dėl migrantų Lietuvoje: kalti ir mes! ragina Briuselį skubiai imtis priemonių  (118)

Vokietijos dienraščio „ Die Welt “ internetiniame portale pasirodžius publikacijoms apie...

Modesta Meškė | D+

Norinčioms pristabdyti senėjimą – mokslų daktarės nurodymas, kodėl šį vitaminą būtina pradėti vartoti jau dabar (1)

Senstančioje odoje mažėja gyvybiškai svarbaus vitamino kiekis, kuris yra itin svarbus ir galingas...

Netrukus lengviau atsikvėpsime: artėja vasaros kaitros atoslūgis (4)

Vis atkakliau iš šiaurės vakarų į Vidurio Europą skverbiasi gerokai vėsesnis oras, sandūroje...

Iš pasienio: ką apie migrantus galvoja kasdien su jais susitinkantis savanoris lietuvis (418)

Nelegaliai kirsdami Lietuvos–Baltarusijos sieną, migrantai neišvengiamai susitinka su vietiniais...

Sirvydžio karjera Detroite truko 20 rungtynių: „Pistons“ paskelbė nutraukianti sutartį su lietuviu (7)

Deivido Sirvydžio karjera Detroito „Pistons“ klube neužsitęsė. Mičigano valstijos klubas...

Rūta Lapė | D+

Kasdienybės herojai. Petrikytė išgyvena aukso amžių, o Gražulio Birutė neslepia – Petrui gimė dar vienas vaikas (2)

Svečiuose pas scenos primadoną Birutę Petrikytę – kodėl susidūrus su finansiniais sunkumais,...

Auksinis šeštadienis: Jamaikos ir Švedijos šuolis medalių lentelėje (42)

9-oji Tokijo olimpinių žaidynių diena pirmaisiais medaliais suspindo Jamaikai, Švedijai ir...