aA
Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May trečiadienį trumpam pasitraukė iš savo kovų arenos Vestminsteryje į Briuselį, kur tęs kovą dėl „Brexit“ sutarties, likus vos keturioms dienoms iki numatyto jos pasirašymo.
Theresa May surengė spaudos konferenciją
© AFP / Scanpix

Atrėmusi dar vieną jai nepatogių parlamentarų klausimų laviną Londone, Jungtinės Karalystės vyriausybės vadovė kirto Lamanšo sąsiaurį, kad susitiktų su Europos Komisijos vadovu Jeanu-Claudu Junckeriu.

Kol kas atlaikiusi euroskeptiškai nusiteikusių ir ją nuversti siekiančių savo partijos narių iššūkį Londone Th. May tikisi iš Briuselio parvežti „Brexit“ susitarimą, kuriam pritars jos pačios parlamentas.

JK išstojimo sutartis jau beveik suderinta, o šiuo metu ruošiamasi ją pasirašyti per sekmadienį numatytą ES viršūnių susitikimą. Vis dėlto dar liko susitarti dėl sutartį lydinčios 20 puslapių politinės deklaracijos, apibrėžiančios ES ir JK ateities santykius.

Europos diplomatai ir pareigūnai dėl šios deklaracijos šią savaitę vedė intensyvias derybas. Vienas iš jų naujienų agentūrai AFP pareiškė, kad jos tekstas turėtų būti paskelbtas ketvirtadienio rytą, po Th. May susitikimo su J.-C. Junckeriu per popiečio arbatėlę.

Nė viena iš šalių nebeturi laiko staigiems manevrams, šlifuojant deklaracijos tekstą, tačiau Th. May reikia parodyti, kad ji padarė viską, ką galėjo, kad įtikintų britų parlamento narius ratifikuoti šią sutartį per artimiausias savaites.

Th. May ir J.-C. Junckeris turėtų aptarti žvejybos teises ir prekių judėjimą po „Brexit“, o taip pat pereinamojo laikotarpio trukmę ir būsimą Gibraltaro – Ispanijos pietiniame pakraštyje įsikūrusios britų valdomos teritorijos – statusą.

Ispanijos ir Šiaurės Airijos spaudimas

Th. May patiria spaudimą iš savo sąjungininkų Šiaurės Airijoje, tvirtinančių, kad sutartis silpnina JK suverenumą jų provincijoje, taip pat iš Ispanijos, grasinančios nepritarti „Brexit“ sutarčiai dėl Gibraltaro.

Madridas nori teisės vetuoti bet kokį susitarimą dėl santykių su Gibraltaru, pasibaigus pereinamam laikotarpiui, tačiau Th. May trečiadienį parlamentarams pareiškė, jog Britanija „nepašalins Gibraltaro iš mūsų derybų dėl ateities santykių“.

Kai kurios ES narės yra nepatenkintos, kad Ispanija per vėlai užėmė griežtą poziciją šiose derybose.

„Stebime naujausius įvykius su didėjančiu susirūpinimu ir nesupratimu - iš 27 ES narių mūsų draugai ispanai šiuo klausimu yra visiškai vieni“, - sakė vienas ES diplomatas naujienų agentūrai AFP.

Praėjusią savaitę iš Th. May vyriausybės pasitraukė du ministrai, įskaitant „Brexit“ sekretorių Dominicą Raabą (Dominiką Rabą), nors tam prieštaravo visų partijų parlamentarai. Tai padidino nuogąstavimus, kad atėjus kovo 29-ajai Jungtinė Karalystė išstos iš ES be jokios sutarties.

Amber Rudd, anksčiau šiais metais dėl vieno imigracijos skandalo pasitraukusi iš vidaus reikalų sekretorės pareigų, o po minėtų ministrų atsistatydinimo sugrįžusi į Th. May vyriausybę, atmetė tokį ekonomikai pražūtingą scenarijų.

„Mano nuomone, parlamentas, Bendruomenių Rūmai, neleis išeiti be susitarimo... Bendruomenių Rūmuose nėra pakankamos daugumos, kad tai įvyktų“, - sakė naujoji darbo ir pensijų ministrė A. Rudd interviu BBC radijui.

JK pasitraukimo iš ES sutartyje apibrėžiamos Britanijos finansinio atsiskaitymo sąlygos, emigravusių ES ir JK piliečių teisės, apsidraudžiamasis planas dėl Airijos sienos ir kitos pereinamojo laikotarpio sąlygos.

Dabar pareigūnai skuba susitarti dėl „Brexit“ sutartį lydinčios politinės deklaracijos apie būsimą partnerystę ekonomikos bei saugumo srityse, Britanijai pasitraukus iš ES bendrosios rinkos ir muitų sąjungos.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

2019-ųjų biudžetas: kiek „į rankas“ gaus pensininkas, mokytojas, prezidentė (378)

Seimas antradienį priėmė 2019 metų biudžetą . BNS žurnalistų komanda tradiciškai įvertino,...

Smūgis naudotų automobilių pardavėjams: neparduoda net pigiausių mašinų (133)

Milžiniškus protestus rengę, gatves blokavę ukrainiečiai palankesnių muito sąlygų...

Balsavimas už biudžetą parodė, kaip ir kas palaiko valstiečius (19)

Per balsavimą už kitų metų biudžetą formalūs ir neformalūs „valstiečių“ partneriai Seime...

Keliuose jau prasidėjo šventinė eismo karštinė: sunkiausia bus kitą savaitę (9)

Artėjant vienoms svarbiausių metų švenčių – Šv. Kalėdoms ir Naujiesiems metams, – miestų...

Vaizdo įraše – Rusijos raketos nesėkmė (42)

Rusijos Kapustin Jaro raketų poligone nenumatytoje vietoje nukrito raketa S-300 . Dėl šio įvykio...

Prieš biudžetą balsavęs Naglis Puteikis prakalbo apie situaciją „valstiečių“ gretose (186)

Seimas antradienį balsų dauguma priėmė kitų metų valstybės biudžetą. Garsiai kartojęs, kad...

4 lengvai paruošiami kiaulienos patiekalai

Kadangi kiti metai – Kiaulės, daugelis ėmė juokauti, kad laukia daugybė kiaulysčių. Visgi, yra...

Nepaisant visko, Seimas priėmė 2019 metų biudžetą (1047)

Antradienį Seimo nariai priėmė 2019 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų...

LKL sprendimas: Šeškui – griežtas įspėjimas, skirtos nuobaudos Pasvalyje dirbusiems teisėjams (13)

Lietuvos krepšinio lyga išanalizavo praėjusį savaitgalį vykusias „Betsafe–LKL“ čempionato...

Nunerta eglutė tapo tikra Klaipėdos įžymybe: patraukia net užsieniečių dėmesį (9)

Uostamiestyje suspindęs kalėdinių eglučių kiemelis jau tapo gražia švenčių tradicija. Po...