aA
Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May antradienį pareiškė, kad Bendruomenių Rūmams kitą mėnesį bus leista balsuoti dėl išstojimo iš Europos Sąjungos be susitarimo arba „Brexit“ atidėjimo, jei bus nepritarta jos pasiektam susitarimui su Briuseliu.
Theresa May
© AP / Scanpix

Premjerė sakė, kad jei kovą parlamentas atmes jos susitarimą su ES, įstatymų leidėjai tada balsuos dėl to, ar palikti Bendriją be jokio susitarimo. Jei bus nepritarta ir šiai idėjai, tuomet įstatymų leidėjai balsuos dėl pasiūlymo prašyti ES atidėti „Brexit“.

Britanija turi palikti ES kovo 29-ąją, tačiau vyriausybei kol kas nepavyko gauti Bendruomenių Rūmų paramos „skyrybų“ su bloku sutarčiai.

Abi šalys yra sakiusios, kad nori išvengti „Brexit“ be sutarties. Daug ekspertų tokiu atveju prognozuoja ekonominį chaosą, net perspėja dėl maisto produktų ir vaistų trūkumo ar vėl galinčios iškilti neramumų Šiaurės Airijoje grėsmės.

Vis garsiau raginama atidėti „Brexit“

Britų ministrę pirmininkę Theresą May jos pačios vyriausybė antradienį vis labiau spaudžia atidėti „Brexit“, pagrindinei opozicinei Leiboristų partijai užsiminus apie antro referendumo galimybę.

Th. May nuolat įrodinėdavo turinti išsaugoti galimybę Didžiajai Britanijai kovo 29 dieną „iškristi“ iš Europos Sąjungos be sutarties, kad būtų galima laimėti svarbių Briuselio nuolaidų.

Tačiau per jos derybas su ES lyderiais, sekmadienį ir pirmadienį vykusias Egipte, jokio persilaužimo nebuvo ir 46 metus trukusi ES ir Britanijos „santuoka“ artėja prie netvarkingos pabaigos, galinčios sukelti sumaištį pasaulio rinkose ir chaosą pasienyje.

Tokia galimybė vis daugiau ministrų verčia raginti Th. May pasiūlyti neilgam atidėti „Brexit“.

„Meldžiame vyriausybės šią savaitę žengti šį žingsnį, – antradienį laikraštyje „Daily Mail“ rašė trys jaunesnieji ministrai. – Turime veikti tuojau pat ir užtikrinti, kad kovo 29-ąją nebūtume nustumti nuo skardžio.“

Kultūros ir žiniasklaidos sekretorė Margot James BBC radijui sakė pasirašiusi šį laišką todėl, jog „mes jautėme moralinę pareigą realiai padaryti kažką, kad padėtume išvengti tokios katastrofos“.

Laišką taip pat pasirašė verslo sekretoriaus pavaduotojas Richardas Harringtonas ir energetikos ministrė Claire Perry.

Trys aukštesnio rango ministrų kabineto nariai panašų laišką paskelbė savaitgalį.

„Daily Mail“ nurodė, kad iki 15 ministrų, „kaip kalbama, yra pasirengę atsistatydinti“.

Laisvi debatai

Th. May po pasitarimo su savo komandos aukščiausio rango nariais nuvyko į parlamentą išdėstyti savo strategijos 2016 metų birželio referendumu prasidėjusio proceso pabaigai – likusiai 31 dienai.

Minėtą referendumą laimėjo „Brexit“ šalininkai – jų buvo 52 procentai. Prieš Britanijos išstojimą iš ES tuomet balsavo 48 proc. rinkėjų.

Antru pareigūnu po Th. May laikomas Davidas Lidingtonas sakė, kad ministrė pirmininkė ir jos ministrų kabinetas surengs „laisvus debatus“ apie jos kitus žingsnius sprendžiant didžiausią šalies politinę krizę per visos kartos gyvenimo laiką.

Antradienį ministrė pirmininkė sakė, kad leis parlamentui kovo 14 dieną balsuoti dėl to, ar atidėti „Brexit“, jeigu parlamentarai atmes ir jos suderėtą susitarimą, ir išstojimo iš ES be sutarties galimybę.

Jei šios dvi galimybės bus atmestos, vyriausybė kovo 14 dieną pateiks pasiūlymą dėl to, ar parlamentas nori proceso pagal ES sutarties 50-ąjį straipsnį „trumpo, riboto pratęsimo“, sakė Th. May ir pridūrė, kad bet koks atidėjimas būtų galimas tik iki birželio pabaigos.

Visi maištaujantys ministrai remia pasiūlytą parlamentinę pataisą, pagal kurią Th. May būtų priversta paskirti naują „Brexit“ datą, jei jai nepavyktų užsitikrinti geresnių sąlygų ginčijamu Airijos sienos klausimu.

Parlamentarai galimybę balsuoti dėl šios nepaprastosios priemonės gaus trečiadienį.

Bet koks atidėjimas tikriausiai papiktintų įtakingus euroskeptikus Th. May vyriausybėje ir partijoje, nuogąstaujančius, kad „Brexit“ gali būti sušvelnintas arba išvis atšauktas.

Tuo tarpu tie, kas vis dar viliasi užkirsti kelią išstojimui, sulaukė pastiprinimo: sąlyginio Leiboristų partijos sprendimo pritarti antram „Brexit“ referendumui.

Leiboristų lyderis Jeremy Corbynas pirmadienį papiktino daugelį partijos šalininkų paprasčiausiai pasiūlydamas derėtis dėl susitarimo, pagal kurį Britanija liktų labiau susieta su 27 ES valstybėmis.

Tačiau jis pasidavė draugiškiau ES atžvilgiu nusiteikusio savo partijos sparno spaudimui ir pasiūlė būdą sustabdyti „žalingą torių „Brexit“.

Leiboristų atstovas „Brexit“ klausimams Keiras Starmeris sakė, kad partija trečiadienį parlamento balsavimui pateiks savo pačios pasiūlymą dėl „Brexit“ sutarties.

„Jei jis nepraeis, mes, Leiboristų partija, arba patys pateiksime, arba paremsime pataisą visuomenės balsavimo naudai“, – BBC radijui sakė K. Starmeris.

„Visuomenės balsavimas turi būti tarp, viena vertus, patikimo išstojimo ir, kita vertus, pasilikimo galimybių“, – pridūrė jis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(21 žmogus įvertino)
3.7619

Top naujienos

STT pradėtas korupcijos tyrimas atskleidė šokiruojančius verslininko pomėgius: prašau, tik neišduokite (2)

Specialiųjų tyrimų tarnyboje ( STT ) pradėtas tyrimas dėl galimo kyšininkavimo, papirkimo ir...

Du benzingalviai leidosi į unikalią kelionę: „Passat-Krokodilu“ važiuoja iš Kinijos į Austriją užsuko ir į Lietuvą (2)

Daugelis išgirdęs pasiūlymą į, pavyzdžiui, už 1000 kilometrų esančią šalį keliauti...

Gyvai / Mūšis dėl bilieto į LKL finalą: „Rytas“ – „Neptūnas“ Galdikas išvarytas iš aikštės (138)

Penktadienio vakarą Vilniuje vykstančiose antrose „Betsafe-LKL“ pusfinalio serijos iki dviejų...

„Spausk Gazą!“: lietuvis žiedinėse lenktynėse pristatė dar nematytą modelį

Nemuno žiede startavo Lietuvos žiedinių lenktynių sezonas. Tarp jau įprastų BMW , „ Honda...

Prancūzijoje nugriaudėjo sprogimas, yra sužeistųjų papildyta (23)

Prancūzijos Liono miesto centre penktadienį nugriaudėjo sprogimas , pranešė vietos žiniasklaida.

Kaip keliauja Lietuvos vidurinioji klasė: nesarmata čiupti ir paskutinės minutės pasiūlymus (44)

Ekonomistai kalba, kad ateinanti krizė bus kitokia, tačiau gyventojai nekreipia dėmesio į kalbas...

Specialistas ryžosi karjeros avantiūrai: metė puikiai apmokamą darbą, kad galėtų siekti pokyčių švietime

Beveik dešimtmetį Kęstutis Mačiulaitis sparčiai kopė karjeros laiptais, dirbo puikiai apmokamą...

Paskutinės antrojo turo tendencijos: kurį iš dviejų pasirinks akivaizdžiai pavargę rinkėjai (221)

Pasirinkimą balsuojant, anot profesorės Ainės Ramonaitės, daugiau gali nulemti pasikalbėjimai su...

Po Kaliningrado žingsnio – aiški ekspertų žinia Lietuvai: tai yra didysis signalas (309)

Kaliningrado srityje trečiadienį prasidėjo suplanuotas 3 dienų izoliuoto elektros sistemos darbo...

Leonidas Bershidsky: šie rinkimai Lenkijai gali būti lemtingi (3)

Didžiojoje Europos Sąjungos dalyje šios savaitės Europos Parlamento rinkimai – mažai...