aA
Rusijos opozicijos veikėjas Aleksejus Navalnas, kuris po apnuodijimo gydomas Vokietijos klinikoje „Charite“, „atgavo sąmonę, jau gali kalbėti ir, galimas dalykas, atsimena, kas nutiko“, pranešė „The Insider“, „Bellingcat“ ir „Der Spiegel“.
„The Insider“: rusų specialiosios tarnybos patyrė dar vieną nesėkmę
© AFP / Scanpix

„Charite“ ligoninėje padidintas budinčių policijos pareigūnų skaičius, galioja „raudonas grėsmės lygis“, nes teisėsauga baiminasi sveikstančio A. Navalno pagrobimo arba galimų provokacijų.

Kaip skelbia „The Insider“, A. Navalnas prisimena visus įvykius prieš apnuodijimą – iki pat tos akimirkos, kai lėktuvo tualete nuo skausmo prarado sąmonę. Anot gydytojų, fiziškai A. Navalnas po apnuodijimo jėgas atgaus blogiausiu atveju 90 proc., o psichologiškai jis jau beveik atgavo formą.

Ką pavyko išsiaiškinti apie A. Navalno būklę, ir kodėl būtų galima kalbėti apie specialiųjų tarnybų operacijos nesėkmę, currenttime.tv pasakoja „The Insider“ vyriausiasis redaktorius Romanas Dobrochotovas.

– Tvirtinate, kad Vokietijos pareigūnams atitekęs vandens buteliukas, iš kurio gėrė A. Navalnas, leido labai tiksliai nustatyti, kuo buvo apnuodytas opozicijos veikėjas. Ką apie tai žinome?

– Kaip jau teisingai rašė dienraštis „Die Zeit“, tai iš tikrųjų buvo nauja „Novičiok“ versija. Tai tos pačios klasės nuodinga medžiaga, tik naujos modifikacijos.

„Die Zeit“ rašo, kad jis veikia greičiau, tačiau mūsų šaltiniai apie tai nieko negali pasakyti. Jis tikrai labai stipriai veikia, ir negalėjo būti pagamintas niekur kitur – tik žmonių, kurie sukūrė ir ištobulino senąją formulę.

Tai negali būti kažkoks Prigožinas ar kokia nors mafija. Taigi dėl Rusijos valdžios šiuo atveju negali būti jokių abejonių.

Vėlgi, tai, kas buvo sakyta anksčiau, esą, nuodai galėjo būti arbatos puodelyje arba pačioje arbatoje, tai labai menkai tikėtina.

Viešbutis, kuriame buvo apsistojęs Aleksejus Navalnas
Viešbutis, kuriame buvo apsistojęs Aleksejus Navalnas
© Reuters / Scanpix

Taip mano ir mūsų šaltiniai, ir Vokietijos, taip galvoja ir ekspertai, kuriuos kalbinome Rusijoje, įskaitant Ugliovą – vieną iš „Novičiok“ kūrėjų.

Pirmiausia, jeigu šių nuodų išgersi ar įkvėpsi, jis suveiks praktiškai iš karto. Matėme, kad šiuo atveju jie veikė kitaip.

Jeigu jį gautum nuo puodelio per odą, suveiktų po maždaug dviejų valandų. Tai galėjo nutikti oro uoste. Greičiausiai apnuodijimas įvyko oro uoste, o viešbutyje A. Navalnas arbatos negėrė.

Taigi, yra daug skirtingų versijų, kaip visa tai galėjo nutikti, tačiau, sprendžiant pagal viską, tai įvyko būtent viešbutyje. Asmeniškai aš esu įsitikinęs ir sutinku su Ugliovu, kad nuodai pateko ant jo drabužių.

– Kodėl rašote apie Rusijos specialiųjų tarnybų nesėkmę?

– Mes rašome apie Rusijos specialiųjų tarnybų nesėkmę, nes jie leido A. Navalnui su savimi išsivežti buteliuką, iš kurio jis gėrė.

Kadangi jis dažnai prie jo lietėsi, čiupinėjo, ant jo neabejotinai liko „Novičiok“ pėdsakų.
Organizme „Novičiok“ skaidomas, jį sunkiau identifikuoti, o štai ant plastiko ar stiklo tos medžiagos liko, galima teigti, pirminiu pavidalu, todėl taip lengvai buvo galima jį identifikuoti. Jeigu ne tas buteliukas, manau, kad nustatyti, jog tai tikrai buvo „Novičiok“, būtų buvę praktiškai neįmanoma.

Būtų tekę apsiriboti teiginiais apie kokią nors nervus paralyžiuojančią medžiagą – tai, ką girdėjome pirmomis dienomis. Būtent pėdsakai ant to buteliuko ir sudarė sąlygas tiksliai identifikuoti nuodus.

Viešbutis, kuriame buvo apsistojęs Aleksejus Navalnas
Viešbutis, kuriame buvo apsistojęs Aleksejus Navalnas
© Reuters / Scanpix

Apnuodytas viešbutyje

Vokiečių laboratorija ant vandens butelio iš Tomsko viešbučio kambario, kuriame buvo apsistojęs A. Navalnas, aptiko kovinės nervus paralyžiuojančios medžiagos „Novičiok“ pėdsakų, ketvirtadienį paskelbta oficialioje rusų opozicijos veikėjo paskyroje socialiniame tinkle „Instagram“.

„Vadinamasis butelis su „Novičioku“, na, tiksliau, paprastas plastikinis vandens butelis, ant kurio vėliau vokiečių laboratorijoje aptiko kovinės nuodingos medžiagos pėdsakų. Tai butelis iš numerio Tomsko viešbutyje, kur buvo apsistojęs pats Navalnas ir visa mūsų filmavimo grupė“, – sakoma pranešime.

Kaip nurodoma, butelį A. Navalno komandos nariai paėmė po pranešimų, kad jis staiga pasijuto blogai lėktuve, skridusiame iš Tomsko į Maskvą. Jie į viešbutį buvo nuvykę drauge su advokatu.

„Beveik iš karto“ A. Navalno Kovos su korupcija fondo darbuotojai, kurie liko Tomske, sužinojo, kas įvyko. „Tą akimirką buvo padarytas vienintelis įmanomas dalykas. Jie išsikvietė advokatą, užlipo į numerį, iš kurio ką tik išvyko Navalnas, ir pradėjo fiksuoti, aprašinėti ir pakuoti viską, ką ten rado. Taip pat ir viešbučio vandens butelius“, – teigiama pranešime.

„Po dviejų savaičių būtent ant butelio iš Tomsko numerio vokiečių laboratorija aptiko „Novičioko“ pėdsakų. O paskui dar trys laboratorijos, ėmusios Aleksejaus mėginių, patvirtino, kad Navalnas buvo apnuodytas būtent juo („Novičioku“). Dabar mes suprantame: Tai buvo padaryta dar iki jam paliekant savo numerį ir išvykstant į oro uostą“, – sakoma pranešime.

A. Navalno „Instagram“ paskyroje paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip Kovos su korupcija fondo darbuotojai ir advokatai atvažiavo į viešbučio numerį.

Oficialių šaltinių informacijos šiuo klausimu naujienų agentūra „Interfax“ neturi.

Garsiausias Rusijos opozicijos politikas A. Navalnas praėjusį mėnesį pasijuto blogai lėktuve, skridusiame iš Tomsko, kur jis buvo nuvykęs tirti korupcijos ir propaguoti savo „išmaniojo balsavimo“ kampanijos prieš regionų rinkimus.

Lėktuvui skubiai nutūpus 44 metų politikas buvo nugabentas į Omsko miesto ligoninę, o po kelių dienų pervežtas į Berlyno kliniką.

Rugsėjo 2 dieną Vokietijos pareigūnai, remdamiesi šalies kariuomenės laboratorijos išvadomis, paskelbė, kad A. Navalno organizme aptikta nuodų iš nervus paralyžiuojančių medžiagų grupės „Novičiok“ pėdsakų. Tos pačios grupės medžiaga, kaip teigia Londonas, 2018 metais Anglijos Solsberio mieste buvo apnuodyti buvęs Rusijos šnipas Sergejus Skripalis ir jo duktė.

A. Navalno kolegos mano, jog šio uždrausto cheminio ginklo panaudojimas rodo, kad už apnuodijimą gali būti atsakinga tik Rusijos valstybė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(57 žmonės įvertino)
4.3509

Top naujienos

Įspėjus rusišką kanalą – Kremliaus ruporų reakcija: pasipylė dejonės, pašaipos ir grasinimai (181)

Po to, kai Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) trečiadienį paskutinį sykį įspėjo...

Dieną po rinkimų – papildomi pinigai premjero „keliuku“ pramintiems darbams (318)

Pirmadienį, po antro Seimo rinkimų turo, galutinai paaiškėjo, kad dabartiniai valdantieji gali...

Vienintelė Europos šalis, kur koronavirusas neturi galimybių prasmukti (13)

Grenlandijos sveikatos sektoriaus vadovai įsitikinę, kad užkirto kelią COVID-19 plitimui nuo...

Didžiausia Baltijos šalyse trąšų gamykla „Achema“: šimtai kilometrų elektros kabelių ir investuojami milijonai (1)

Beveik keturios dešimtys kilometrų geležinkelio bėgių ir virš galvos nutiesti didžiuliai...

Graikiją ir Turkiją supurtė galingas žemės drebėjimas: užtvindytos gatvės, sugriauti pastatai mažiausiai 8 žmonės žuvo; papildyta 18:26 val.  (48)

Turkijoje ir Graikijoje mažiausiai aštuoni žmonės žuvo ir dar šimtai buvo sužeista per stiprų...

Kalėdoms ruoštis pradėjo jau spalio pradžioje: žmonės suskubo pirkti kalėdinių eglių (34)

Prekyba kalėdinėmis eglutėmis prasidėjo anksčiau nei įprastai. Pirmųjų užsakymų eglutėmis...

Koronavirusu užsikrėtusi Nijolė Pareigytė-Rukaitienė savijautos net nelygina su gripu (173)

Grupės „69 danguje“ narė Nijolė Pareigytė -Rukaitienė sulaukė teigiamo „Covid-19“ testo...

Panevėžio pataisos namuose nustatytas COVID-19: susirgo nuteistosios mažametis vaikas (25)

Panevėžio pataisos namai neišsisuko nuo COVID-19 atvejo. Iš įkalinimo įstaigos į...

Žurnalas „Panelė“ | D+ nariams

Ypatingieji: jei gali jie, gali ir tu!

Visuomenėje vis dažniau gali pamatyti ar išgirsti apie neįgaliuosius, kurie pavergia milijonus...

Stalo puošmena, kuria nustebinsite namiškius: kokosiniai triufeliai

Šis ypatingas desertas tiks bet kuriai progai. Tai ne tik skanūs, bet ir puikiai stalą...

|Maža didelių žinių kaina