Vadovaujantis „The Wall Street Journal“ duomenimis, JAV ir Ukrainos oficialieji asmenys keletą savaičių dalyvavo intensyviose neviešose diskusijose dėl Kyjivo kontrpuolimo strategijos ir taktikos. JAV kariškiai paragino ukrainiečius sutelkti pajėgas ir pamėginti prasiveržti pro rusų gynybą bei pasiekti Azovo jūrą.

Anot neįvardyto JAV valdininko, vieno iš pokalbių su amerikiečiais metu V. Zalužnas pareiškė: „Jus nesuprantate šio konflikto esmės.“

„Tai ne kova su maištininkais. Tai Kurskas“, – pridūrė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadas, turėdamas omenyje svarbiausią Antrojo pasaulinio karo mūšį tarp Vokietijos ir SSRS.

Leidinio šaltinio teigimu, JAV padovanotos karinės technikos kiekis (buvo nusiųsta ginkluotės už daugiau nei 43 mlrd. dolerių) yra pakankamas kontrpuolimui ir vargu ar tiek daug ginklų bus duota ir 2024-aisiais.

„Šį plieno kalną sukūrėme kontrpuolimui. To daugiau nepakartosime“, – nurodė buvęs JAV valdininkas.

JAV oficialiųjų asmenų manymu, Ukraina dar gali pasiekti laimėjimų.

Ukrainos kariuomenės vadai irgi tvirtina, kad kontrpuolimui skirtas laikas dar nesibaigė, o V. Zalužnas nurodė, jog „jo pajėgos yra ant prasiveržimo slenksčio“.

Nors JAV valdžia turi keletą skirtingų nuomonių, vienas valdininkas pareiškė, kad Vašingtonas „smarkiai nusivylė“ Ukrainos strategija, ypač prezidento Volodymyro Zelenskio dėmesiu Bachmutui.

Po to, kai JAV oficialieji asmenys įspėjo nefragmentuoti pastangų, ukrainiečiai pakoregavo savo strategiją ir perėjo prie gynybos vakarinėje Zaporižios dalyje.

Vis dėlto „The Wall Street Journal“ šaltiniai tvirtina, jog Ukrainos ginkluotosios pajėgos vis dar pernelyg susiskaidžiusios, kad galėtų surengti koncentruotą puolimą pietuose. Šaltiniai taip pat pažymėjo, kad nedidelių ukrainiečių padalinių atakos siauromis kryptimis lėtina kontrpuolimą ir suteikia rusams daugiau galimybių duoti atkirtį.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šią savaitę atrėmė Vakarų kritiką dėl to, kaip paskirstytos Ukrainos ginkluotosios pajėgos kovai su Rusijos kariuomene.

„Ar kuris nors ekspertas žino, kiek žmonių, kiek okupantų yra rytuose? Apie 200 tūkstančių!“ – trečiadienį spaudos konferencijoje Kyjive sakė V. Zelenskis, reaguodamas į „The New York Times“ pranešimą.

NYT pranešime cituojami JAV kariuomenės pareigūnai ir kiti Vakarų oficialūs asmenys, išreiškę nuomonę, kad Kyjivas Ukrainos pietuose sutelkia per mažai dalinių. Būtent dėl to stringa laukiamas žygis Azovo jūros link, teigė jie, patardami Kyjivui keisti taktiką.

V. Zelenskis atsakė, kad Rusijos kariuomenė tik ir laukia, kad Ukraina apleistų kurių nors fronto ruožų apsaugą, kad galėtų nedelsiant prasiveržti į rytus.

„Mes neatsisakysime Charkivo, Donbaso, Pavlohrado ar Dniepro. Ir tai yra teisinga“, – sakė prezidentas.

Dabartinio fronto Ukrainos rytuose ir pietuose ilgis yra apie 800 km. Be to, Ukrainos kariuomenė turi ginti kitus sienos su Rusija ruožus, pavyzdžiui, prie Charkivo ir Sumų, taip pat – saugoti ilgą sieną su Baltarusija.

Pentagono atstovas Patrickas Ryderis šią savaitę teigė, kad Ukraina padarė pažangą fronto linijoje, tačiau toliau, anot jo, laukia iššūkiai.

Paklaustas apie dabartinę Ukrainos pažangą kare, P. Ryderis sakė: „Kalbant bendrai, Ukraina toliau kovoja.“

„Jie padarė tam tikrą pažangą fronto linijoje, bet toliau bus sunku ir sunkumai tęsis“, – kalbėjo jis.

P. Ryderis pridūrė, kad viena iš to priežasčių yra minų laukai.

„Mes sutelksime dėmesį į jų konsultacijas ir užtikrinsime, kad jie turėtų viską, ko reikia mūšio lauke“, – pridūrė jis.

Rugpjūčio 22 dieną Ukrainos gynybos ministerija pranešė, kad kovotojai įžengė į Robotynę Zaporižios srityje. Rugpjūčio 16-ąją Ukrainos ginkluotosios pajėgos patvirtino Urožainės išlaisvinimą. Iš viso birželį gynybos pajėgos atkovojo devynias gyvenvietes Ukrainos pietuose ir rytuose, liepą – Staromajorskę. Generolas V. Zalužnas šio mėnesio pradžioje sakė, kad Ukrainos gynėjai „toliau žingsnis po žingsnio kuria sąlygas judėti į priekį“.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (11)