aA
Popiežius Pranciškus antradienį atvyko vizito į Estiją, jo vizitui Baltijos šalyse ateinant į pabaigą, pranešė pontifiką lydintis BNS korespondentas.
Popiežius Pranciškus Taline
© AFP / Scanpix

Katalikų bažnyčios vadovas į Taliną atskrido iš Vilniaus, nes viso vizito metu nakvojo Lietuvos sostinėje esančioje nunciatūroje.

Vilniaus oro uoste Katalikų bažnyčios vadovą išlydėjo šalies vadovai ir dvasininkai.

Saulėtą vėsų rytą prie vizito organizavimo prisidėję jaunuoliai savanoriai pontifiką išlydėjo giedodami giesmes ir padovanojo jam marškinėlius su užrašu „Savanoris“.

Savo ruožtu popiežius išsiuntė telegramą prezidentei Daliai Grybauskaitei, kur parašė besimeldžiantis už Lietuvos žmones ir juos laiminantis.

Pranciškus šeštadienį ir sekmadienį lankėsi Vilniuje ir Kaune, o pirmadienį viešėjo Latvijoje. Iš Estijos vakare jis grįš į Romą.

Šiuo metu popiežius vieši Estijos prezidentūroje, kur susitiks su šalies vadove Kersti Kaljulaid ir sakys kalbą valdžios ir visuomenės atstovams.

Tada Šventasis Tėvas dalyvaus visiems krikščionims skirtame jaunimo susitikime Šv. Karolio bažnyčioje.

Kiek vėliau Pranciškus Šv. Petro ir Pauliaus katedroje susitiks su žmonėmis, kuriems padeda Bažnyčios išlaikomos paramos organizacijos – alkoholikais, benamiais, skurdžiomis šeimomis.

Vizitą Estijoje popiežius baigs šv. Mišiomis Laisvės aikštėje.

Estų visuomenė yra viena nereligingiausių pasaulyje, o krikščionių katalikų dalis joje siekia mažiau nei vieną procentą – apie 4,5 tūkstančio.

Popiežius perspėja Estiją: technokratų visuomenė gali atsidurti „egzistencinėje vergijoje“

Taline antradienį viešintis popiežius Pranciškus perspėjo Estiją, kad technokratinės visuomenės rizikuoja atsidurti „egzistencinėje vergijoje“.

Kreipdamasis į valdžios ir visuomenės atstovus pontifikas sakė, kad dėl žmonių individualizmo tampa sunku kurti jos ateitį.

„Vienas iš akivaizdžių technokratinių visuomenių padarinių yra gyvenimo prasmės ir gyvenimo džiaugsmo praradimas“, – kalbėjo Katalikų bažnyčios vadovas.

„Galų gale, lėtai ir tyliai gebėjimas patirti stebuklus mažėja, dažnai palikdamas žmones egzistencinėje vergijoje“, – pridūrė jis.

„Priklausomybės ir atsidavimo kitiems, įsišaknijimo į žmones, kultūrą ir šeimą jausmas gali būti prarastas, taip iš jaunimo atimant šaknis ir pagrindus, reikalingus kurti savo būtį ir ateitį. Atimant iš jų galimybes svajoti, rizikuoti ir kurti“, – tvirtino Šventasis Tėvas.

Popiežius teigė, kad pasitikėjimas vien tik technologine pažanga „gali atimti gebėjimą kurti tarpasmeninius, skirtingų kartų ir tarpkultūrinius ryšius“.

Pasak jo, šalis gali būti vaisinga tik tada, jeigu joje žmonės jaučiasi priklausantys visuomenei, kuria ryšius.

„Mieli draugai, aš noriu patikinti, kad siekiant šio tikslo jūs visada galite tikėtis Katalikų bažnyčios (...) palaikymo ir pagalbos“, – sakė Pranciškus.

Estijos visuomenė yra viena nereligingiausių pasaulyje, o krikščionių katalikų dalis joje siekia mažiau nei vieną procentą – apie 4,5 tūkstančio.

„Kančios ir vargai“

Popiežius taip pat pabrėžė estų „kančias ir vargus“ kovojant už laisvę, ir tvirtino, kad per nepriklausomybės laikotarpį šalie žengė „didžiulius žingsnius į priekį“.

Pontifikas paragino Estiją kuriant valstybę prisiminti ir praeitį.

„Atminties kultivavimas leidžia jums identifikuoti šiandienos pasiekimus kaip istorijos vaisių, subrandintą visų šių vyrų ir moterų, kurie siekė, kad laisvė taptų įmanoma. Savo ruožtu tai įpareigoja jus pagerbti juos tiesiant naujus takus ateities kartoms“, – kalbėjo Šventasis Tėvas.

Tuo metu Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid dėkojo Vatikanui už sovietų okupacijos nepripažinimą ir teigė, kad 1991 metais nepriklausomybę atkūrusi šalis „liko ištikima laisvei, atvirumui ir demokratijai“, o tai padėjo pamatus sparčiam visuomenės vystymuisi.

Visgi ji teigė, kad greitų pokyčių ir ekonomikos vystymosi amžiuje labiausiai pažeidžiami visuomenės sluoksniai – skurdžiausieji, neįgalieji, vaikai ir pensininkai – neturi būti pamiršti.

„Turime prisiminti, kad ekonominė sėkmė įpareigoja mus atkreipti dėmesį į kitus ir ištiesti jiems pagalbos ranką“, – kalbėjo K. Kaljulaid.

Lankydamasis Estijoje Šventasis tėvas taip pat dalyvaus ekumeniniame susitikime su jaunimu, vėliau susitiks su žmonėmis, kuriems padeda Bažnyčios išlaikomos paramos organizacijos – alkoholikais, benamiais, skurdžiomis šeimomis.

Vizitą Estijoje ir Baltijos šalyse pontifikas baigs šv. Mišiomis Laisvės aikštėje.

Prabilo apie išnaudojimo skandalus

Estijoje viešintis popiežius Pranciškus sako, jog seksualinio išnaudojimo skandalų krečiama Katalikų bažnyčia turi keistis, kad nuo jos nenusigręžtų ateities kartos.

„Mes norime būti skaidri, priimanti, nuoširdi, kviečianti, bendraujanti, pasiekiama, džiaugsminga ir interaktyvi bendruomenė“, – Taline sakė popiežius.

„Turiu omenyje – bendruomenė be baimės. Baimė mus uždaro“, – pridūrė jis.

Kalbėdamas prieš pusantro tūkstančio įvairių atšakų krikščionių jaunimą, pontifikas sakė: „Mes žinome, ir jūs mums sakėte, kad daug jaunų žmonių neprašo mūsų nieko, nes jie nemano, kad galime pasakyti jiems ką nors prasmingo“.

„Tiesą sakant, kai kurie jų aiškiai prašo palikti juos vienus, nes jie Bažnyčią laiko įkyria ar netgi erzinančia“, – kalbėjo popiežius.

„Jie yra nusivylę dėl seksualinių ir ekonominių skandalų, kurie nesulaukia aiškaus pasmerkimo, dėl mūsų nepasiruošimo iš tikrųjų įvertinti jaunų žmonių gyvenimus bei jausmus ir dėl paprasčiausiai pasyvaus vaidmens, kurį mes jiems suteikiame“, – tvirtino Šventasis Tėvas.

Pasak jo, religinės organizacijos kartais labiau yra linkusios „kalbėti, patarti, pasakoti apie savo patirtį, o ne klausytis, priimti iššūkius ir išmokti iš to, ką jūs patyrėte“.

Pastaraisiais mėnesiais Jungtinėse Valstijose ir Europoje paskelbti sukrečiantys duomenys apie tai, kaip dvasininkai išnaudojo vaikus ar dangstė tokius išnaudotojus.

Rugpjūtį Jungtinės Valstijos paskelbė ataskaitą, kur maždaug 300 kunigų apkaltinti per septynis dešimtmečius Pensilvanijos valstijoje išnaudoję daugiau kaip tūkstantį vaikų.

Netrukus po to Šventajam Tėvui viešint Airijoje, buvęs Vatikano pasiuntinys JAV apkaltino popiežių, kad šis asmeniškai ignoravo vienam amerikiečių kardinolui metamus kaltinimus lytiniu išnaudojimu.

Vėliau buvo paskelbtos ataskaitos apie nederamą kunigų elgesį Vokietijoje ir Nyderlanduose.

Anksčiau Lietuvoje ir Latvijoje viešėjęs popiežius apie seksualinio išnaudojimo skandalus nepasisakė.

Estijos krikščioniškam jaunimui pontifikas taip pat sakė, kad vis daugiau jaunų žmonių nebetiki meile.

„Jie mato, kad jų tėvai vienas kito nebemyli, kad jaunavedžių meilė greitai išblėsta. Jie mato meilės stygių tame, jog niekam nerūpi, kad jie turi migruoti ieškodami darbo, arba į juos žiūrima kreivai vien dėl to, kad jie yra užsieniečiai“, – kalbėjo Pranciškus.

„Jiems gali atrodyti, kad meilė yra mirusi (...), bet mes žinome, kad taip nėra, ir kad turime ką pasakyti ir pranešti su mažai žodžių, bet daug veiksmų. (...) Jūs esate idėjų ir veiksmo, o ne spekuliacijų ir teorijų karta“, – pridūrė jis.

Baigęs vizitą Estijoje, Šventasis Tėvas sugrįš į Romą. Prieš tai jis lankėsi Lietuvoje ir Estijoje.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Žalgiriu“ besididžiuojantis Jasikevičius: žinote, tie vyrukai tikrai turi charakterį specialiai Krepšinis.lt iš Tel Avivo (12)

Kauno „Žalgiris“ karnavalinę šios savaitės žydų nuotaiką kaip reikiant pagadino: svečiai...

Guoga apie sprendimą nebesitraukti iš politikos: gulėjau lovoje ir pajutau tuštumą (292)

Naujausias Antano Guogos statymas – Centro partija. Kur ir kodėl dingo pažadai trauktis iš...

Theresos May tonas griežtėja: atėjo metas apsispręsti (21)

Didžiosios Britanijos premjerė Theresa Ma y trečiadienio vakarą savo skelbtame pranešime...

Kovingo „Žalgirio“ svajonė dar gyva: paskutinę minutę išvengė mirtino „Maccabi“ kirčio (507)

Trečiadienį žūtbūtinis dviejų komandų, besikabinančių į paskutinę viltį patekti į...

Pasipiktino EV numeriu ne ant elektromobilio: gal „Regitra“ visiems tokius parduoda? (127)

Elektromobilių savininkai Lietuvoje turi kelias lengvatas, pavyzdžiui, gali važiuoti dalimi...

Arūnas Milašius. Žilagalviai – laikas kilti nuo sofos ir eiti dirbti, jūsų jau laukia (206)

Ką bekalbėtumėte, tačiau mūsų darbo rinka keičiasi ir keičiasi ton pusėn, apie kurią...

PAO atlaikė įspūdingą baskų sugrįžimą, „Real“ sunkia pergale pagerbė rekordininką Milano ekipos lyderis sužaidė karjeros mačą

21:2 – taip prasidėjo Eurolygos dvikova Atėnuose, kur vietos „Panathinaikos“ pirmoje...

Sinoptikai turi pavasarinių naujienų: bus bent keli šiltesnio oro pliūpsniai karščio rekordus jau fiksuoja Šiaurės pusrutulyje esančios stotys (15)

Sinoptikai visame pasaulyje stebi pavasario įsitvirtinimą. Ne visose šalyse pavasario pradžia...

Atsakingas pareigas užimanti Vilma Drulienė: kas svarbiausia norint pasiekti bet kokį tikslą (40)

Kovo mėnesį „Litexpo“ vykusioje konferencijoje „Moters vizija“ savo pranešimą skaitė ir...

Rusija įtūžo Lenkijai nepakvietus Putino į Antrojo pasaulinio karo pradžios metines (942)

Rusija trečiadienį reiškė pasipiktinimą, kad Lenkija nepakvietė prezidento Vladimiro Putino...