aA
Taivano valdančioji partija ketvirtadienį pristatė savo naujausius planus dėl pirmojo Azijoje įstatymo, kuriuo būtų įteisintos homoseksualių asmenų santuokos.
Gėjai, homoseksualumas, homoseksualai
© AFP/Scanpix

Teisės akto projekte siūloma tos pačios lyties poroms leisti sudaryti „nuolatines sąjungas“ ir suteikti joms apribotas teises įsivaikinti. Vis dėlto šiai iniciatyvai aršiai priešinasi konservatyvių pažiūrų grupės.

Valdančiajai Demokratinės pažangos partijai (DPP) iki šiol sunkiai sekėsi įgyvendinti savo prieš 2016-ųjų rinkimus duotą pažadą užtikrinti teisę tuoktis homoseksualų poroms.

Lapkritį konservatoriams pavyko laimėti referendumą dėl Taivano Civilinio kodekso pataisų, turėjusių leisti tos pačios lyties santuokas. Tai buvo smūgis prezidentės Tsai Ing-wen partijai ir ryški visuomenės susiskaldymo šiuo klausimu iliustracija.

Plebiscitas buvo surengtas Taivano Konstituciniam Teismui 2017 metais nusprendus, kad draudimas tuoktis homoseksualams prieštarauja konstitucijai.

Teismas įpareigojo vyriausybę pakeisti atitinkamus teisės aktus iki 2019-ųjų gegužės 24-osios, tačiau konkrečiai nenurodė, kaip tai turi būti įgyvendinta.

Ketvirtadienį valdančiųjų paskelbtas teisės akto projektas yra Tsai Ing-wen administracijos mėginimas išspręsti šią problemą. Naujasis įstatymas atitinka KT reikalavimus, bet tuo pat metu neprieštarauja ir referendumo rezultatams, nes nenumatoma keisti Civilinio kodekso, šiuo metu apibrėžiančio santuoką kaip vyro ir moters sąjungą.

Teisingumo ministerijos paskelbtame teisės akto projekte siūloma leisti „dviem tos pačios lyties žmonėms sukurti glaudaus ir išskirtinio pobūdžio nuolatinę sąjungą, kuria įsipareigojama kurti bendrą gyvenimą, kad būtų įgyvendinta lygi laisvės tuoktis apsauga“.

Homoseksualų poroms būtų leista įsivaikinti vieno iš partnerių biologinius vaikus, partneriai būtų finansiškai atsakingi vienas už kitą bei turėtų paveldėjimo teises.

Istorinė akimirka

Taivano premjeras Su Tseng-changas pavadino minėto teisės akto projekto pristatymą „istorine akimirka“ bei paragino parlamentą kaip galima greičiau jį priimti.

„Visi esame iš tos pačios šalies, gyvename ant tos pačios žemės ir po tuo pačiu dangumi (...) – ar būtume heteroseksualūs, ar homoseksualūs“, – sakė jis per vyriausybės posėdį.

„Kiekvienas asmuo turėtų būti gerbiamas ir vertinamas vienodai. Nuoširdžiai tikiuosi, kad visi priims skirtumus ir elgsis vieni su kitais maloniai, ir Taivanas taps tarpusavio pagarbos ir draugiškumo (kupina) valstybe“, – pridūrė premjeras.

Įstatymas turi įsigalioti gegužės 24 dieną, bet prieš tai jį dar turi patvirtinti parlamentas, kur daugumą turi DPP.

Teisių grupės savo ruožtu pastebėjo keletą šio teisės akto trūkumų, tokių kaip apribotos įsivaikinimo teisės ir nepaminėtas klausimas dėl užsienyje sudarytų homoseksualų santuokų pripažinimo.

„Tarptautinė bendruomenė dabar atidžiai stebi Taivano homoseksualų santuokų įstatymo pažangą. Tikimės leisti pasauliui išvysti, jog Taivanas yra lygybę gerbianti įvairiapusė visuomenė, ir tapti žmogaus teisių švyturiu ir modeliu Azijoje“, – pranešime sakė Taivano santuokų lygybės koalicija.

Tačiau nepasitenkinimą įstatymo projektu reiškia konservatorių grupės, nors pačiame teisės akto pavadinime nėra žodžio „santuoka“.

„Neatsakinga patenkinti abi puses turint slaptą darbotvarkę ir paminant visuomenės valią“, – pareiškė šeimos vertybes ginančios grupės „Mūsų kitos kartos laimės koalicijos“ atstovas Yu Hsin-yi.

Kalbant apie homoseksualų teises, Taivanas laikomas viena progresyviausių visuomenių Azijoje. Kasmet saloje rengiamas didžiausias žemyne gėjų paradas.

Tos pačios lyties asmenų santuokų įteisinimui pritaria didelė dalis jaunų taivaniečių.

Vis dėlto sala tebėra itin konservatyvi, joje, ypač kaimiškose vietovėse, veikia įtakingos religinės organizacijos. Analitikai pabrėžia, kad DPP tinkamai neįvertina, kaip kontroversiškai gali būti sutikti jų pasiūlymai dėl homoseksualų santuokų įteisinimo.

Prezidentė Tsai Ing-wen atvirai rėmė tos pačios lyties asmenų santuokų įteisinimą dar prieš ateidama į valdžią, tačiau vėliau pareiškė, kad šiuo klausimu reikia daugiau sutarimo visuomenėje.

Jei įstatymui visgi bus pritarta, Taivanas taps pirmąja Azijos valstybe, kur homoseksualų santuokos bus legalios.

Gruodį Tailando chuntos lyderiai siūlė panašų teisės aktą, bet parlamentas dėl jo dar nebalsavo, o kitą mėnesį ten vyks visuotiniai rinkimai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.3333

Top naujienos

Staigus Trumpo manevras: kodėl tvenkiasi naujo karo debesys ir kuo tai gali baigtis (16)

Visi nebūtini JAV ambasados Irake darbuotojai privalo palikti šalį. Toks įsakymas, augant...

Svečiuose pas Pablo Eskobaro brolį: buvau atsakingas už visus kartelio pinigus

Visų laikų žiauriausias ir galingiausias narkotikų prekeivis Pablo Eskobaras buvo nušautas, jo...

Milijardinis atokvėpis: Amerikos superturtuoliai vis rečiau sulaukia Mokesčių inspekcijos skambučių

Tikimybė, kad žmonėms, uždirbantiems per metus mažiausiai dešimt milijonų JAV dolerių, bus...

Rūtos pasitraukimo aplinkybės: tai brendo jau kurį laiką (238)

Trečiadienį ryte Londono olimpinė čempionė Rūta Meilutytė pranešė baigianti savo...

Fotografavo vėžiu sergančias mamas su vaikais: buvau šokiruota, kiek moterų kasdien yra diagnozuojama ši liga (22)

Amerikoje gyvenanti žinoma lietuvių kilmės fotografė Giedrė Gomes neseniai pristatė visiškai...

Paviešinus Archie gimimo liudijimą paaiškėjo, jog Meghan Markle oficialus titulas – visai ne Sasekso kunigaikštienė

Kas yra Meghan Markle ? Tai klausimas, jau kelis metus kankinantis ne vieną akylą britų...

Nausėda apie „valstiečių“ rinkimų retoriką: niekada nežinai, kas yra dugnas (155)

Prezidento posto siekiantis Gitanas Nausėda sako, kad iš susitikimų su Lietuvos žmonėmis...

Po rekordinių karščių – staigios permainos: Lietuvoje siautės vėjas, trankysis perkūnija (7)

Vieni džiaugiasi rekordiškai šiltomis dienomis, kiti pergyvena dėl ilgai besitęsiančių sausų...

Užkalnis. Nebesvarbu, kas bus prezidentas (187)

Jau daugiau nei savaitę Lietuva gyvena nuostabiai kaip niekada. Gal kažką gerai darė išeinanti...

Adomaitis ragino pamiršti rezultatą, Maksvytis apgailestavo dėl „sudegusios komandos“ (8)

Vilniaus „Ryto“ komandos vyriausiasis treners Dainius Adomaitis po pirmųjų „Betsafe-LKL“...