Šimtai tūkstančių žmonių šeštadienį žygiavo viso pasaulio sostinių ir kitų miestų gatvėmis ragindami Jungtines Valstijas suteikti galimybę taikai ir neskubėti pradėti karo Irake. Nuo Antarktidos iki Islandijos vykstančiose didžiausiose demonstracijose nuo Vietnamo karo laikų žmonės niekino JAV prezidento George'o W. Busho (Džordžo V.Bušo) griežtą poziciją.
Taikos demonstracija Pietų Korėjoje
© EPA-ELTA
"Žiūriu į Bushą, tačiau matau (Adolfą) Hitlerį", - skelbia Bulgarijos Sofijos mieste protestuotojo laikomas plakatas.

"Visas pasaulis prieštarauja karui. Tik vienas žmogus trokšta jo", - teigė Pietų Afrikos Respublikos Keiptauno mieste protestavusi musulmonė paauglė.

"Tai, ką dabar daro Jungtinės Valstijos, yra neteisinga. Esame ant Trečiojo Pasaulinio karo slenksčio", - teigė demonstracijoje Tokijuje dalyvavusi japonė.

Vienas Maskvoje vykusios akcijos dalyvių laikė JAV prezidento nuotrauką su užrašu "mėsininke, lauk iš svetimos žemės".

Masinės protesto akcijos buvo rengiamos visame pasaulyje - prie antikarinių demonstracijų žadėjo prisidėti daugiau kaip 600 miestų.

Protestuotojus paskatino ir penktadienį Jungtinių tautų vyriausiojo ginklų inspektoriaus Hanso Blixo (Hanso Blikso) pateikta ataskaita, kurioje jis teigė tikįs, kad ginklų tikrinimai Irake vyksta sklandžiai.

Irako vicepremjeras Tareqas Azizas (Tarikas Azizas), melsdamasis prie Italijos Asisio mieste esančio Šv. Pranciškaus kapo, teigė, kad "Irako žmonės nori taikos ir milijonai žmonių visame pasaulyje demonstruoja taikos norą, tad dirbkime taikos vardan ir priešinkimės karui".

"Šiandien visi geri pasaulio vyrai ir moterys pademonstruos nepritarimą George'o W. Busho karui", - sakė jis. - Mūsų širdys yra su jais", - pridūrė T.Azizas.

Į Australijos sostinėje Kanberoje šeštadienį vykusią protesto akciją susirinko maždaug 16 tūkst. aktyvistų, o penktadienį Melburne surengtoje demonstracijoje dalyvavo maždaug 150 tūkst. žmonių. Tai buvo didžiausia protesto akcija nuo Vietnamo karo laikų, prieš 30 metų.

Į didžiausio Naujosios Zelandijos Oklendo miesto gatves išėjo keletas tūkstančių žmonių, o virš miesto skraidė lėktuvas, tempęs užrašą "Karui - ne, laikas taikai".

SUSTABDYKIT KARĄ!

Pietų Korėjos sostinėje Seule susirinkę daugiau kaip du tūkstančiai žmonių skandavo "Bushas teroristas!" ir "Sustabdykit karą".

Daugiausiai musulmonų gyvenamoje Malaizijoje prie Kvala Lumpūre įsikūrusios Jungtinių Valstijų ambasados mitingavo apie 500 protestuotojų. Jie laikė iškėlę plakatus, kurie skelbė "Meskite Bushą, o ne bombas", "Ne karui dėl naftos" ir vaizdavo G.W.Bushą, kuriam vietoj dantų styro geltonos raketos.

Pakistane taikos eisenų dalyviai nešė baltas vėliavas ir plakatus, kuriuose buvo užrašyta "Karui - ne, taikai - taip" ir "Bushas ir Blairas yra teroristai".

Tokios pat mintys buvo girdėti ir visame Europos žemyne.

Prancūzijos Tulūzos mieste demonstrantai žygiavo spaudžiant šaltukui ir skaisčiai šviečiant saulei. Jų nešami transparantai skelbė: "Ne kraujui naftoje" ir "Ne karui dėl benzino".

Kroatijos sostinėje Zagrebe priešais Jungtinių Valstijų ambasadą keli šimtai kaukėtų protestuotojų sudegino Amerikos vėliavą.

Maskvoje prieš JAV politiką Irako klausimu pasisakė maždaug 400 žmonių, kuriuos į protesto mitingą sukvietė komunistai. Aukštai iškėlę antikarinius plakatus ir skanduodami "Ne karui Irake", eisenos dalyviai nuo Rusijos užsienio reikalų ministerijos pastato patraukė JAV ambasados link.

Į Jungtinės Karalystės sostinę Londoną atplūdo tūkstančiai taikos šalininkų. Manoma, kad jų eisena, kurioje galėjo dalyvauti iki pusės milijono žmonių, Britanijos politinėje istorijoje bus pavadinta didžiausiu mitingu vardan taikos.

Demonstracijai Berlyno centre rengėsi ir Vokietijos policija, pasak kurios, renginyje galėjo dalyvauti apie 100 tūkst. žmonių.

"Nieko panašaus Vokietijoje neregėjome nuo devintojo dešimtmečio, - teigė eisenos rengėjas Malte Kreutzfeldtas (Maltė Kroicfeldas). - Tai bus pirmoji tokio lygio pasaulinė demonstracija".

Italijos sostinėje Romoje į taikos eiseną, kaip manoma, sutraukusią per milijoną žmonių, atėjo ir afrikietiškomis šukuosenomis pasipuošę paaugliai, ir žilstelėję pensininkai.

Tačiau Artimuosiuose Rytuose protestuotojų balsams buvo lemta nutilti: planuotas surengti eisenas Egipto sostinėje Kaire varžė didžiulės saugumo pajėgos, ypatingai sustiprintos miesto centre ir aplinkui JAV bei Didžiosios Britanijos ambasadas.

Išskyrus kelias taikias demonstracijas, neseniai surengtas Bahreine ir Jemene, konservatyviajame Persijos įlankos arabų šalių regione iš esmės daugiau nebuvo jokių antikarinių protestų, nes norint pareikšti savo nuomonę gatvėje, čionykščiams gyventojams būtina gauti valdžios leidimą.

Tai paskatino Jungtinių Arabų Emyratų laikraštį "al-Bayan" įgelti: "Šiandien pasaulio žmonės ir daugiau kaip milijonas europiečių demonstruoja prieš Irako puolimą, tačiau arabų liaudis ir jos vadovai tebemiega gilioje komoje".

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuvą šmeižę rusai atsidūrė JAV prokurorų akiratyje: kas jie tokie?

Virėjas-milijonierius, vertėjai-programišiai, psichologai ir šimtai išgalvotų profilių,...

Lietuva buvo ant gripo pandemijos slenksčio – daliai žmonių komplikacijų išvengti nepavyks (113)

Nors Lietuvoje bendras sergamumas grip u ir peršalimo ligomis pagaliau pradėjo mažėti,...

Prastos naujienos: vaiko pinigų kai kuriems teks laukti iki pavasario (208)

Dėl informacinės sistemos trikdžių, darbuotojų gretas išretinusių ligų ir kai kurių tėvų...

Orai: atšals taip, kad maža nepasirodys (19)

Nors kalendorinės žiemos liko ne tiek ir daug, panašu, kad ji prieš iškeliaudama parodys visą...

Lietuvio užfiksuoti vaizdai apie jo patirtis egzotiškuose kraštuose privers susigėsti (114)

Verslininkas bei keliautojas Jokūbas Laukaitis , nuolat keliaujantis po egzotiškiausius pasaulio...

Kokiame amžiuje seksas teikia didžiausią malonumą (68)

Gera žinia: amžius čia visiškai nesvarbus. Amžius tėra tik skaičius, ypač kalbant apie...

Bumblauskas pažėrė kritikos mokytojams: priėjome iki kažkokio akligatvio (210)

Istorikas Alfredas Bumblauskas pažėrė kritikos istorijos mokytojams ir šio dalyko ugdymo...

Su 13 metų vyresniu sportininku laimę atradusi Karolina Liukaitytė prakalbo apie vestuves (221)

Su verslininku Arnu Jurskiu skirtingais keliais pasukusi orų pranešėja Karolina Liukaitytė...

Po paskutinių Čeponio „perlų“ – pastaba iš kolegos: kam peiliu į nugarą durti triuškinamos ekipos gerbėjams? (64)

Karaliaus Mindaugo taurės finale Kauno „Žalgiris“ nepaliko vilčių Vilniaus „Lietuvos...

Anonimiškai paviešinta Blac Chynos sekso vaizdajuostė tapo internautų pašaipų objektu kuria memus ir istorijas (18)

Pirmadienio rytą „Twitter“ tinkle buvo paviešintas vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota seksu...